Nieuwe Goesche Courant, N°. 636. Christelijk-historisch blad voor Zeeland Dinsdag- 5 October. SCHULD ES STRAF. BINNENLAND. HUM). HET ZUIDEN, OPLAAG 0OO EXEMPLAREN. Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof 1,50. Enkele noraraers - 0,05. Uitgever: F\ O. WIJTMAN, te MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 10 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. GEMEENTE-BESTUUR. TJitloting: Oblijratiëu. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen ter kennis der belanghebbenden, dat de, bij art. 9. van het plan eener geldleening van f 44,000, en bij art. 9 van het plan eenergeldleening van t'10,000, beiden ten Jaste van deze gemeente, vastgesteld door den gemeenteraad, het eerste den 12 Februari 1866 en het tweede den 25 Februari 1869. bepaalde en bij be kendmaking van den 21 September aangekondigde open bare uitloting van aandeel en in die geleleeningen, op heden ten raadhuize heeft plaats gehad, en dat daar bij zijn uitgeloot van de eerstgenoemde leening de nommers 1 en 40, en van de laatstgenoemde het nom- mer 5, welke uitgelote obligatiën in de maand Januari eerstkomend ten kantore van den gemeente-ontvanger zullen worden afgelost. Goes, den 2 October 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Een der liberale" bladen in ons land ontziet 'zich niet te zeggen dat de doodstraf, op een moordenaar toegepast, berust op de beginselen van de gruwzame oud-joodsche wet der wederver gelding." Ware dat werkelijk zoo, wij zouden de eer sten zijn om ons tegen de doodstraf te ver klaren. In onze dagen komen geen gruwzame wetten te pas, en zoomin oud-joodsche als oud- spartaansche, oud-romeinsche of oud-hollandsche Er is echter slechts één reden, waarom de liberalen" tegen de doodstraf zij.n. Eu deze is dat de goddelijke wet haar eischt. 't Geval laat zich denken dat eene bende buitenlanders onze grenzen overschrijdt, inbreekt in ons land, met het doel om te rooven en te plunderen en slechts te moorden bij het ont moeten van tegenstand. Onze regeering houdt er eenige duizenden gewapenden op na, om dadelijk deze indringers zonder vorm van proces dood te schieten. 't Geval laat zich denken dat een landbouwer, in wiens stal eene vreeselijke bezoeking verwoes tingen aanricht, weigert dien stal te openen, en de dienaren der overheid naderen dien landbouwer met den vinger aan den trekker van 't geweer. 't Geval laat zich denken dat een man met een zak zout op den rug op een verboden plaats gezien wordt, en als hij vlucht wordt hij door een regeeringskogel achterhaald. 't Geval laat zich denken dat een burgerjongen, uit de ouderlijke woning ontboden, en in een blauw pak gestoken, zich allerlei plagerijen moet getroosten van een een zoogenaamden meerdere, dat eindelijk zijn bloed gaat koken, dat hij de getergde hand opheft en de dood is het loon zijner geringe overtreding. 't Geval laat zich denken dat een hoop bur gers, zich gekrenkt gevoelende, op wat onstui mige wijze recht vorderen, en in naam der wet .vuur Dat is geen oog om oog, geen tand om tand, dat is: ik sloeg een man dood om mijne wonde, en een jongeling om mijne buile. Dat is zelfs nog strenger. Toch kan 't niet anders. 't Geval is algemeen bekend dat om de aan matiging van één officier, die verzuimde in tijds zijn gezag kenbaar te maken, een aantal ver dienstelijkezeelieden, ook aan een verzuim schul dig, diep worden vernederd, dat hunne loopbaan "wordt bedorven. Hoe gruiozaam" is niet de hedendaagsche wet, welke zoodanige vergelding eischt Wij, burgers, wij mogen ons niet door wraak lust laten drijven, ook niet na het vernemen van al de afgrijselijkheid van den Haagschen moord. Maar de overheid wordt daardoor juist gewezen op hare taak. En die taak is het recht te hand haven Mocht zij den vinger Gods opmerken Toen alle »liberale" bladen in koor het nut der inenting bezongen, stierf er een kind eens professors, ondanks alle mogelijke voorzorgen, tengevolge der inenting. Dat was eene vingerwijzing Gods. Nu het nieuwe strafwetboek onderhanden is, wordt er, als onder de schoorsteen der wetten fabriek, een weldoordacht moordplan uitgevoerd, op en waarschijnlijk ook door iemand uit be schaafde kringen. Dat is ook eene vingerwijzing Gods. Wij wenschen de tijden niet terug, dat zelfs een paardendief werd opgehangen, maar ver eenigen ons steeds met de volgende uitspraak uit de toelichting van Ons Program Moord, met voor bedachten rade, zonder eenige de minste omstandigheid die verlichten kan, moest dan ook, we aarzelen niet dit uit te spreken, steeds en onverbiddelijk met den dood van den bloed vergieter gestraft worden, zonder dat zelfs de gratie ooit ten regel deed worden, wat naar recht en billijkheid "Steeds als uitzondering is bedoeld." Het is aan de ijverige pogingen der politie en justitie waarschijnlijk gelukt den vermoedelijken dader van den Haagschen moord te vatten. Zekere Willem !?lai*iaiius de Jlongh is heden in hechtenis genomen, hij heeft bekend de schrijver van den brief aan den heer Boogaardt te zijn. De gearresteerde behoorde vroeger tot het corps jagers te 's Hage en was Later onderofficier bij het Indische leger. Goes, 4 Oct. Gisteren herdacht den heer M. J. Sou- tendam, majoor-kommandant der dd. schutterij te Goes, den 3en October 1834, toen Zijn HoogEdel Gestr. als vrijwilliger in dienst trad. Als zoodanig nam hij deel aan de krijgsverrichtingen tegen Belgie en is dus een van de weinig overgeblevenen in werkelijken dienst bij de dd. schutterij, die versierd zijn met het me talen kruis. De heer L. Brevée hoofdonderwijzer te Sluis heeft acte verkregen voor middelbaar onderwijs, in de Ne der!. taal en letteren. Acten-examen Zeeland 1 October. Hulponderwijzers. Geëxamineerd 16, toegelaten 7, nl.A. J. Du Burck, te MiddelburgJ. N. Elenbaas, te Middelburg J. B- Kusse, te Groede L. Padmos, te Middelburg M, Van Broeckhuijsen, te Middelburg F. W. Buijze, te Siavenisse; D. Rottier, te Borssele. Huisonder wijzer essen. Schrijven. Geëxamineerd 4, toegelaien 1, nl.mej. G. II. C. Smits, te Middelburg. Onder icijzeressen in de gymnastiek. Geëxami neerd en toegelaten mej'. A. T. Hamelvuck te Mid delburg. Als onderwijzeres in de Engelsche taal wer den geëxamineerd en toegelaten 4 candidaten, de dames W. F. M. de Greve te Bruinisse, M. J. Marlijn te Middelburg, J. M. Sohot te Aagtekerke en M, Th. A. Wibaut te Vlissingen. Onderwijzers Fransche taalGeëxamineerd 5 candida ten, toegelaten geen. Voor de acte als hoofdonderwijzeres werden geëxa- neerd en toegelaten mej. A. M. Hartman, van Goes. Als onderwijzeres in de gymnastiek werd geëxami neerd en toegelaten mej. S. M. M- Kooman, van Goes. Voor de acte als onderwijzeres in de handwerken voor meisjes werden geëxamineerd 16 en toegelaten 10 dames: M. J. C. Kappers van Brouwershaven (Nuttige), A. T. C. Rijnberg van Goes (N.), G. H. C. Smits van Middelburg (N,), L. G. A. Verheijen van Zierikzee (N.), G. J. Wallerbosch van Vlissingen (N.), T. M. Smits van Brouwershaven (Fraaie), H» M. Braam van Brouwershaven (N.), W. J. Snellen van Zierikzee (N.), VV. A. Tuytel van Zierikzee (F.) en W. M. Zadelhof van Nisse (N. en F.) De volgende benoemingen, onze provincie betref fende, zijn heden te melden. Tot gezworen van den Leendert-Abrahampolder, VV. Wirtz tot lid van het bestuur der waterkeering van het calamiteuse waterschap Scherpenisse, C. M. Kleppetot lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteusen Burgh- en Westlandpolder, W, Beije tot dijkgraaf van den Kruispolder, J. C. 7 De heeren Cuypers en Heezemans, die op last van den minister van bionenlandsche zaken het raadhuis te Sluis hebben onderzocht, hebben den minister het voorstel gedaan, dit gebouw op te nemen onder die, welke van rijkswege zullen worden gerestaureerd, en een rijksopziener te belasten met het opmaken van eene begrooting der kosten van restauratie. Zij bevon den, dat dit raadhuis het schoonste is, dat zij hebben

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 1