lierh, School eu lending, GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND Burgerlijke Stand. HANDELSBERICHTEN. vcrmriog' van doctoren omtrent het tijdstip van den moord feitelijk onjuist waren, zooals ook^reeds offi cieel is erkend. 't Schijnt door getuigen bewezen te zijn, dat jl. Donderdag om half twee dezelfde h^er, die later met het ongelukkige jongentje in de duinen is gezien, op dat uur alleen op de hoogte van Iioutrust is ge weest; waarschijnlijk heeft hij toen het terrein verkend en zich daarna naar het station van den Ned. Rijn spoorweg begeven, alwaar hij gemakkelijk voor 3 uur kan zijn aangekomen. Toen heeft hij zich per rijtuig naar de school be geven eu aldaar den ongelukkigen Marias gehaald, met wien hij naar de Laan van xVleerderyoort reed en bij de Beeklaan nabij het witte hek uitstapte, 't Kon toen half 4 geweest zijn. De Beeklaan opwandelende is hij links gegaan, doch teruggekeerd omdat hij aan een daarbij staand hek stuitte. Daarna is hij over de hooge wei van Boonstoppel geloopeu en heeft op de duinen of door het land van Van der Toorn zijn weg genomen in de westelijke richting van hel strand. Het gevolgde spoor der voetstappen van hem en zijn slachtoffer voert daarna om de duinen heen naar een doornenput, waarin hij zijn plan scheen te willen vol voeren, doch waaruit de voetstappen van beiden weer te voorschijn kwamen. Vervolgens liepen zij in zuidelijke en daarna in oostelijke richting over de duinen, toebehoorende aan H. K. H. de Groothertogin van Saxen Weimar. Daar op ongeveer een kwartier afstand van Houtrustvindt men tusscheu stuifduinen twee vlak nabij elkander gelegen vrij lage kuilen, gedeeltelijk met helm be groeid. De door hen afgelegde afstand in aanmerking nemende, kan het ongeveer 5Va a 6 uur geweest zijn. Marius moet echter hem hebben nageloopen, want ik zag het spcor van den moordenaar, waarin tevens de indruk van Marius' voetje zichtbaar was gebleven, nabij den eersten kuil. In den tweeden kuil, iets dichter bij Houtrust schijnt eene worsteling te zijn ontstaan, en de plat gedrukte helm kan als een bewijs gelden, dat hij daar zijn slachtoffer lieett gebonden met het groene en witte koord, dat de handjes verbond en, achter- omgaande, ook de beentjes van het kind roerloos maakte, en niet onwaarschijnlijk is het, dat een slag op het hoofd den knaap daar op die plek het be wustzijn beeft ontnomen, aangezien een wond op het hoofd is geconstateerd. Na dit feit houden de voet stappen van twee personen op die van den moor denaar alleen kwamen uit den kuil, doch de indruk op het sand was dieper, omdat hij den knaap toen zal hebben gedragen en neergelegd in den straks genoem den eersten kuil. Daarin heeft de snoodaard zijn misdaad volvoerd en den knaap met zeven dolk- of degensteken nabij het hart getroffen. De helm om het lijkje was weinig plat getrapt, en vooral nabij het hoofdje ongeknakt gebleven, waaruit dus met zekerheid volgt dat de doodstrijd van den knaap spoedig gestreden was. Op de plek waar zijn hoofdje lag, vond ik helm met slechts weinig bloed bevlekt, en enkele teekenen daarvan op het zand. De helm, die ter weerszijden van het hoofdje door den avondwind de slapen van het ongelukkige kind heeft gestreeld, heb ik eerbiedig afgeknipt tot een tuiltje gebonden en als een heilige reliquie aan den bedroefden vader gegeven. Och mocht die helm eens spreken kunnen. Doch verlaten wij deze moordkuil. Ziet eens de voetstappen daar boven aan den rand. de laaghartige is moordenaar geworden, en de angst en wroeging spreken reeds daar uit die afdruksels in het zand. Zijn snelle vlucht blijkt uit passen, som mige ongeveer, l'/a meter van elkaar, voerende in de richting over de duinen naar zee, die hij ongeveer ter hoogte van paal 103 kaü bereikt hebben, op p. ra. een half uur ten westen van den vuurtoren. De agenten mosten zijn spoor hebben kunnen volgen tot nabij het strand, waarop het door den vloed werd uitge- wischt. Deze afschuwelijke moord moet volbracht zijn voor dat de duisternis was gevallen, hetgeeD ik zoo- even den heer officier van justitie bewees uit het feit dat de moordenaar in zijn vlucht konijnenholen ver meden heeft. De maan scheen Diet, 't laatste kwartier was nabij. Vóór 7 uur was de knaap dus gestorven, en op grond van deze gevolgtrekking niet om 1 uur 's nachts, zooals de doctoren hebben ge constateerd. De zachte regen, welke Donderdagnacht en Vrijdag viel, heeft die voetstapafdruksels voor verzanding ge spaard en wellicht de ijverige pogingen der justitie door eene belangrijke aanwijzing te meer, in de hand gewerkt. Uit het op grond hiervan zoo goed als bewezen feit volgt dus duidelijk, dat de moordenaar niet ge handeld heeft uit dorst naar geld, en de eisch van 75,000 gulden slechts gedaan is aan de justitie op een dwaalspoor te brengen. Wraak niets dan wraak kan dus de drijfveer der misdaad zijn. Zeven dolksteken verraden zulks tevens. Een enkele ware bij een gewoone moordenaar voldoende geweest. Ook de verschillende brieven aan cle ouders, geschreven, verraden niets dan wraak. o. a. zooals ik verneem met de woorden „Ik heb woord gehouden." De moord geschiedde op den 23n dezer, op den dag dat de Koningin des Hemels in het hemelteeken de Weegschaalhet zinnebeeld der gerechtigheid kwam. üincï-Vosmeer. 27 Sept. Na zes maanden her derloos te zijn geweest, werd de vaeante predikantsplaats in onze gemeente vervuld, door Ds. Diehl, van Rijssen, na des voormiddags te zijn ingeleid door Ds. Non hebei van Poortvliet, met eene rede naar aanleiding van Marcus 16 tweede gedeelte van het 15e vers. De bevestigde sprak des namiddags zijn eerste ernstig woord, voor een talrijke schare naar Romeinen 1 15. Gods Geest doe in (leze treurige dagen van strijd en ongeloof de nieuwe leeraar en gemeente, tot uitbrei ding van Zijn koninkrijk en grootmaking van Zijn naam optreden. Zondag is de stoomtram BredaOostefhout, den eersten in Noord-Braband, geopend. Om dat het Zondag was geschiedde het op feeste lijke wij se. Luidens de jongste Indische telegrammen, is te Kandahar alles rustig, en wordt de terugmarsch van de troepen naar Indië niet belemmerd. De Kaboelsche benden, die bij Kandahar onder Ayoub Khau streden, zijn naar hunne stad teruggekeerd. De Ghilzai's hebben zich verstrooid en Ayoub zelfs is naar Herat. De Keizer van Duitschland heeft bepaald dat de dag der inwijding van den Keulschen Dom een algemeene feestdag voor Duitschland zal zijn, en dat de godsdienstoefening bij die gelegenheid niet langer dan drie kwartier zal megen duren. Hoe landsvaderlijk. Bij die gelegenheid zal eene eigenaardige ceremonie plaats hebben. Op een der pleinen wij meenen op de Jülichsplatze zal eene tribune worden opgericht voor den keizer, waar de oorkonde door hem zal worden geteekend. Op het daarvoor bepaalde tijdstip zal van den top van den domtoren een adelaar op de lafel nederdalen, de oorkonde brengende, en nadat keizer Wilhelm daarop zijn naam heeft geschreven, er mede naar den toren terugkeeren. Natuurlijk heeft men hier niet aan een wezenlijken adelaar te denken. Men meent een komplot ontdekt te hebben om het Russische keizerlijke jacht Zivadia, dat te Glas gow gebouwd wordt en zijne voltooiing nabij is, kort na zijn in zee steken naar den kelder te helpen. Het Russische gezantschap te Londen, zoo heet het, ont ving ecu naemloos bericht, dat onlangs drie nihilis ten naar Glasgow vertrokken om een met uurwerk ingerichte helsche machine onder de kolen in het vaartuig te verbergen. Het schip wordt thans door de politie streng bewaakt. Wat de nihilisten winnen zouden met het in de lucht doen vliegen van een keizerlijk jacht zonder den Keizer aan boord dit is niet al te duidelijk. Terwijl moord en vernieling, in het Oosten beraamd, voor onbepaaldeu tijd uitgesteld zijn, is men in Ier land weder op kleine schaal begonnen de ongerech tigheden te wreken op de rijke grondbezitters en de Lords in het Hoogerhuis die weigeren aan de Iersche pachters iets, ook maar het minste toe te staan. Lord Mountmorres, het hoofd der familie Mont- moreney, werd Zaterdag avond nabij zijn buiteD, Ebur HallClonbnr, in het graafschap Galway, dood geschoten. Hij kwam in zijn rijtuig van eene verga dering van den magistraat te Clonbur. Zijn paard en wagen kwam zonder hem thuis en men vond spoedig zijn lijk met zes wonden van geweerkogels. Hij had onlangs twist gehad met zijne pachters en had tot voor korten tijd eene politiewacht op zijn buiten. Mount morres was inwoner, hij leefde altijd op zijn land goed. Men verwacht dat nu een aantal landeige naars Ierland zullen verlaten, want er hcerscht een schrik in het gansche land. Een enkele rentmeester ot gewillige pachter die doodgeschoten wordt, maakt zooveel indruk niet, maar een lord Yan som mige zijden eischt men reeds de invoering van den staat van beleg in Ierland, maar deze is van de re geering niet te wachten. In elk geval i9 de toestand in Ierland zeer zorgelijk. Maandag meenden we, ter goeder trouw, dat het uur der vernietiging voor Dulcigno was geslagen. Maar er is weder een spaak in 't wiel gekomen. De Mogendheden hebben nog eens een vertoog aan Tur kije gericht, waarin zij verzekeren dat zij niets van hunne eisch en zullen laten vallen. Waarom toch die herhaalde aanmaningen, terwijl men weet dat de Porte hand noch vinger verroeren zal om aan Mcntenegro die strook land te geven Omdat de Mogendheden het onderling niet eens zija. Twee der Mogendheden willen met de Porte onderhandelen, de andere niet. De geheele vloten- vertooning loopt wellicht op niets uit. Vorst Bismarck heeft onlangs goedgevonden zich zelf tot minister van koophandel te benoemen. De ontstelde verbeelding van menigen journalist ziet in deze benoeming den aanvang van een tijdperk van staatssocialisme in Duitschland, herstel der gilden, monopolie voor den staat enz. Het zal zoo'd vaart niet loopen. .Middelburg. (Van 19 tot 26 September) Onder trouwd A. Sleketee, jm. 29 j. met G. C. A. Rornijn, jd. 29 j. C. B. H. Roijer, jm. 24 j. met L. C. E. F. Nonhebei, jd. 21 j. L. C. Mulder, jm. 23 j. met C. A. P. Kemp, jd. 29 j. Bevallen L. Lindenberg, geb. Baard, d. E. J. de Jong, geb. Heersma, d. A. J. Baas, geb. Lodders, z. S. Lenselink, geb. Ie Mahieu, d. C. M, Huijgens, geb. Riemens, d. P. Eourdraine, geb. Blaas, z. J. S. Gort, geb. Wiessner, z. M. F. Japikse, geb. Liebert, d. E. Tange, geb. van Vlaanderen z. Overleden M. E. de With, vrouw vau P. C. H. Huvers, 29 j. W. Be'rger, z. 13 d. M, Meerman, wed. van C. Klaasse, 92 j. P. Pikkaart, z. 6 m. C. J. M. van Dalen, d. 3 j. P. J. Erank, z. 6 w. J. van de Volkere, man van W. C. van der Maas, 79 j. G. J. Entink, z. 5 w. L. M. Spapé, z. 8 w. P. M. A. van Woerkens, z. 4 m. Vtissiugcu. (Van 18 tot 25 September.) Gehuwd J. L. Versnel, wedr. van M. Langendijk, 50 j. met J. A. C. Walter, jd. 31 j. H. Quite, wed. 56 j. met C. L. de Pauw, wed. van C. van Buren, 50 j. BevallenM. E. Asperslag, geb. van Opbergen, d. H. Corveleijn, geb. Terwiel, z. E. M. Woltering, geb. Witte, d. D. Verschuren, geb. de Roos, z. P. J. van der Kuijl, geb. Guüaame, d. C. J. Dehenanw, geb. Beijé, z. J. Jilleba, geb. van Akkeren, z. S. Luters, geb. Caljouw, z. (levenl.) A. Leeuwenburg, geb. de Heus, d. (tweel.) OverledenP. J. Fagg. z. 5 m. N. van der Bent, vrouw van A. But, 46 j. F. L. Willems, z. 6 m. J. J. C. Harent, z. 10 m. C. van Zwereren, wed. van W. Pleune, 72 j. W. H. Krug, z. 5 m. Goes. (Van 18 tot 25 September.) Geboren: S. J. de Wilde, geb. Klemkerk, d. P. de Hond, geb. Lindenberg, z. M. v. d. Weert, geb. van Zweeden, z. C. F. Rernijn, geb. Fraanje z. Overleden: E. L. Dagevos, wed. van"W. H. den. Boer, 64 j. Graanmarkten enz. Rotterdam, 27 September. Over 't geheel waren de toevoeren minder grcot en ruimde een en ander vrij wel op tot nagenoeg onveranderde prijzen. TARWE. Jarige witte Inlandsche met kleine vraag als voren. Nieuwe dito in de beste soorten goed te verkcopen, doch de mindere traag van de hand gegaan. Jarige Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakkeesche en Over- maasschede beste f 9,-*- a f 10,dito mindere 17,— a 1 8,80; nieuwe dito: de beste f 9,25 f 10, dito mindere f 7,50 a f 9, ROGGE. Nieuwe Inlandsche was als voren goed te plaatsen, soms zelfs iets hooger. Nieuwe Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaasche de beste f 7,50 a f 8, dito mindere f 5,80 a f 7,25. GERST. Nieuwe Zeeuwsche Winter- met goede vraag ruim prijshoudend, dito Zomer-traag als voren. Nieuwe Zeeuwsche, Flakkeesche en Overmaassche Winter-de beste f 5,70 a f 6,dito mindere f 5,a f 5,60; dito Zomer-: de beste f 5,59 a f 5,80; dito mindere f 4,50 h f 5,40. HAVER met minder toevoer zonder prijs verandering. Jarige Inlandsche Voer- naar qualiteit f 3,80 a f 5,30. Nieuwe dito: de beste en zwaars:e f 4,a 1 5,— dito goede en mindere f 2,30 a f 3,S0. Van BOEKWEIT-GRUTTEN die hooger werden ge houden, is niets genoteerd. Nieuwe PAARDENBOONEN, die weinig ter markt waren, bleven prijshoudend van f 6,75 a f 7,75. Nieuwe DUIVENBOONEN van f 8,20 a f 9,— Nieuwe BRUINE BOONEN komen ook nog niet veel voor en werden door benoodigden als voren betaald van 1 11 a f 13. WITTE BOONEN. Naar enkele klussen nieuwe die

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 3