önö 'oestrijders van het christelijk geloof kunnen rekenen. Maar laten nu zij, die meenen dat de mo dernen door hun geweten tot uittreden zullen worden gedwongen, toch inzien dat, wel verre van dat, hun geweten integendeel het uitzetten van de orthodoxen eischtLaten zij niet vergeten dat het geweten, niet getoetst aan Gods Heilig Woord, zeer spoedig ver stompt indien deze daad der modernen aan sommi gen de oogen opende aangaande de ware plannen en den wezenlijken zielstoestand der modernen in het al gemeen (daar zijn gelukkig uitzonderingen), dan zon het vertrek van ds. V. S., om hoevele redenen ove rigens ook diep te betreuren, alihans éene goede vrucht dragen 1 (Prot. Noordbr.) Naar 'de Heraut meldt, is door de regelings-com- missie voor de opening der Vrije School voor Hooger Onderwijs op Gereformeerden grondslag voor de. Wij dingsrede, die Dinsdagavond in de Nieuwe Kerk zal gehouden worden, uitgenóodigd dr. Ph.J. Hoedmaker. De inwijdingsrede zal den daarop volgenden Woensdag le één uur gehouden worden in het ktfor der Nieuwe kerk. Woensdag avond wordt een dankstond in de Schotsche kerk geleid door den president-curator, ds. J. W. Felix, terwijl Donderdags, na afloop der predikanten- conferentie mr. D. P. I). Fabius, een openingsrede zal houden voor de Juridische faculteit. De inaugureele oratiën van de lieeren dr. F. L. Rutgers en dr. T. VV. H. Dilloo zijr, uit overweging, dat men de aandacht der hoorders niet te zeer mag afmatten, uitgesteld tot later. Waarschijnlijk zal Donderdagmiddag de plechtigheid met een eenvoudigen maaltijd besloten worden, waar voor bepaalde categorien van personen, zich aanmelden kunnen Bij de openbare plechtigheden, zoowel als bij den maaltijd, zal geen andere muziek dan plechtig orgelspel worden toegelaten. Omtrent de bekeude Dordtsche quaes tie meldt het Wageningsch Weekbladdat de heer Van Iioogenhuyze hoe hard 't hem ook viel, aan het over hem gevelde vonnis zich heeft onderworpen, en van den heer Eigeman verwacht het blad dat hij 't zelfde doen zal. Hebtfen zegt genoemd blad de „irenischen" de Dordtsche broeders aan hun lot overgelaten, de „gereformeerden" doen het evenzeer. Zij die in hun prediking het meest beslist de gereformeerde" vaan opsteken, hebben, op enkele uitzonderingen na, hand noch vinger verroerd otn wie te Dordt het spit afbeten, eenige ook maar de minste hulpe te bieden. Volgens de Heraut zouden de dienstdoende predi kanten, die in de gereform. commissie van advies zitting hebben, zich ook bereid hebben verklaard, om hun kansel c. q aan de predikanten Eigeman en Van Koogenhuyze af te staan, en zich alzoo medeschuldig met hen te stellen. De heer Eigeman echter verklaart in 't Westen, dat dit alzoo niet is. Intusschen deelt de Heraut een schrijven mede van de gereformeerde commissie van advies aan de opzie ners en leden van de Ned. herv. kerk, waarin men o. a. leest „Volgens eenparig oordeel der gereformeerde com missie is op zulke daden der „hoogere besturen slechts één antwoord mogelijk, nl. „de uitgesproken schorsing niet erkennen evenals de thans veroordeelden dat ook niet gedaan hebben ten aanzien van de vroeger uit gesproken schorsing der Dordsche ouderlingen. „Das in. a. w. de predikanten Eigeman en Van Hoogenliuyze, evenals de Dordsche ouderlingen, blij ven beschouwen als rechtmatig dieustdoende, met al de aan hun ambt verbonden rechten en plichten. „Dat sluit o. a. iu zich „Voor predikauteu dat zij zich bereid verklaren, des verzocht, de alzio geschorste ambtsbroeders bij de opeubare godsdienstoefeningen voor zich te laten op treden, ook met bediening vnu de Sacramenten en voorts, dat zij in generlei opzicht eene tijdelijke vaca ture tengevolge van die schorsing erkennen, en dus ook niet ambtshalve optreden om het werk der „ge schorsten" te doen, tenzij daartoe door honzelveu verzocht. „Voor kerkeraden-, dat zij iu hnnne betrekking met de Dordsche gemeenle, met name ten aanzien van uit Dordrecht afkomstige doopbewijzen en attestatiën, geen andereu kerkeraad erkennen dan waartoe ook de „geschorste" predikanten en ouderlingen behooren; en voorts, dat zij zich bereid verklaren in hunne eiger.e gemeenten ambtelijke handelingen van de „geschorste" predikanten als rechtmatig te erkennen. „Eu voor leden der gemeenten dat zij zich be reid verklaren predikanten en kerkeraden in dat alles te steunen, ook door vergoeding van stoffelijk nadeel dat bij schorsing hunner predikanteu daaruit voor dezen moebt voortvloeien. Allereerst is in zoodanig geval de eigen gemeente daarUe geroepen. Maar waar deze in gebreke blijft of onvermogend is, ook de broeders van elders- En de commissie is dan gaarne bereid van advies te dienen over de wijze waarop zulke geldelijke Jhulp zal moeien verleend worden." Volledigheidshalve voegt de Heraut daar nog aan toe. dat, zo" zij wel is ingelicht, de heer ds. Vos van Rotterdam zich in dezer voege had uitgelaten „In geval ik door ongesteldheid of anderzins verhinderd word zelf op te tredeu, is mijn beurt ter beschikking van deze broederen. Buiten uoodzaak zelf te rusten, deed ik nooit. Dat zou ik dus ook nu niet kunnen. Maar principiëel ben ik er voor!" iXmaDE BKRICHTKX. Een kind, dat onlangs in een herberg aan Den' Helder werd le vondeling gelegd, heeft thans reeds de keus tusschen niet minder dan twaalf verschillende pleegouders, die zich daartoe herhaaldelijk bij het gemeentebestuur hebben aangemeld. Burgemeester en Wethouders zullen in deze teedere kwestie beslissen, en het toewijzen aan hen, die zij daartoe het meest geschikt achten. De pr inses van Rumenië heeft Woensdag op de laudswerf te Amsterdam het touw doorgehakt, dat een laatste beletsel was voor het vau stapel loopen van hei schroefstoomschip le klasse de Ruijter. Als aan denken outvaugt de vorstin op haar verzoek het bijlije, waarmede zij dit werk heeft verricht, benevens een stukje van het touw. De prinses, een dichteres, is voornemens als zij in baar land teruggekeerd is, die daad en die beide voor werpen te bezingen. De koopman J. M. R., te Appelscha, die een briefje „goed voor 100 sigaren" voor eeu bankbiljet van f 100 uitgaf, is te Iieérenveen veroordeeld tot 1 jaar celstraf. Wij hebben het aantal van hen, die op deze wijze bedrogen zijn en er publiciteit aau gaven, niet geteld, maar ieder herinnert zich, dat er reeds verscheidene dupes zijn. Zoo er geen termen bestaan om met de bestaande wetsbepalingen het verkoopen der naboot singen van bankpapier te weren, dan ware, in af wachting dat de algemeeue wet daariu voorziet een tijdelijke eenvoudige wet te maken. Meu mog-: zeggen, dat het de taak van wetgever noch Regeering is, om maatregelen te nemen tegen zulk een grove misleiding, waarvan slechts zeer on- noozelen het slachtoffer worden de ondervinding be wijst, dat er slachtoffers zijn, al beklagen wij hen nog minder dan diegenen, welke door het bestaan van die biljetten verleid, zich er van bedienen, om bedrog te plegen. UUITKNLANI): De eenige tijding die we bij onze beperkte ruimte heden uit het buitenland te brengen hebben is deze: geen onderhandelingen hebben kunnen helpen, de teerling is geworpen. Duleigno wordt vermoedelijk heden der vernietiging prijs gegeven. De Sultan heeft alle verantwoordelijkheid op Europa geworpen, de Albaneezen hielden hardnekkig allen tegenstand vol. Admiraal Seymour heeft eindelijk bevel gegeven aan de vloot zich heden (Maandag) tot uitloopen gereed te maken. De .Mogendheden zullen dus den Vorst der zwarte b rgen helpen om de hem toegekende landstreek te veroveren. Zal het hierbij blijven of zal dit het begin van het einde der gewelddadige oplossing der Oostersche kwestie zijn Gozellige stijl voor ambtelijke zaken, Aan de houders vau drankhuizen in de gemeen le Barneveld werd dezer dagen de volgende, merkwaar dige, gedrukte circulaire gezonden „Hierbij ontvangt gij eene nieuwe verordening: om die goed begrijpelijk te maken, zullen wij u de wel dadige bedoeling van den Raad ophelderen en houden ons overtuigd, dat ge daarna best te vreden zult zijn. Art. 6 lett. b der jenever-verordening zegtgij zult geen drenken lui in uwe tapperij toelatenals gij het toch doet, wachten u gevangenisstraf van drie dagen en f 25 boete. Gij begrijpt dat deze bepaling een groot gemak en voordeel voor ulieden zal opleveren, dronken lui toch geven niets dan overlastzij slaan stoelen, glazen en flfisschen stuk en lateu de borrels onbetaald wanneer gij nu een bijna dronken liefhebber in uwe tapkamer krijgt, of er een zit die werkelijk al te veel heeft, zet dan die lokvink de kooi uit, want hij loert er op om er u in te laten loopeu zooveel brengt toch de borrelnegotie niet op, dat er f 25 boete er. drie dagen gevangenisstraf op kan overschieten om den klant vol te tappen Voor de politie is dat art. 6 -lett. b „gij zult geene personen in kennelijken staat van dronkenschap toe laten" bijzonder handigde veldwachters behoeven nu niet meer over de hoofden uwer saamgepakte klanten te zwemmen of door hen heen te worstelen om de verordening uit te voeren; de veldwachter kijkt even in uwe tapkamer of er een dronken liefhebber is, zoo ja, dan zijt gij bakker aan, gij zoowel als uw knecht of uwe meid, die u helpt in 't borrels inschen ken. Art. 11 zegt: „Ieder die last geeft tot het plegen van eenig feit, bij deze verordening verboden, is even strafbaar als hij die het feit pleegt." Is er ecu uwer oost-indisch doof en stoort zich niet aan de verordening noch aan de uitbranders öp burgemeesters-kamer, dan kan de burgemeester het drankhuis sluiten, en de jenevprlievende schreeuwers en springers, vechters en schrik roepers, snijders en bijters de deur uitjagen art. 7 zegt„Indien de burgemeester dit in het belang dor openbare orde noodig oordeelt, kan hij ten allen tijde gelasten of door een ambtenaar van politie doen gelasten, dat het gelagen zetten ophoude en de in de drankhuizen in strijd met deze verordening aanwezigen zich ver wijderen aan deze lastgeving moet terstond worden voldaan." Werkt gij daarin niet met ons mee. dan geeft art. 8 de macht om uwe glazen en flesscken, tonnen en tafels in beslag te nemen, die ge dan voor goed kwijt zijt; het luidt: „lugeval door de politie is last ge geven tot het staken van hetgeen in strijd met deze verordening wordt verricht, en daaraan geen dadelijk gevolg wordt gegeven, zullen de voorwerpen, die tot de overtreding zijn gebruikt, door de politie-ambte naren, in beslag wordcu genomende rechter zal deze goederen verbeurd verklaren of bevelen dat zij worden vernietigd." Deuk er wel om dat zelfs uw patent door den rechter kan worden ingetrokken, en mocht een uwer zijn drankhuis voor de politie durven gesloten houden, reken er op dat het er dan niet net zal zitten voor ons bestaan geen deuren of vensters, en de Rijkswet van 31 Augustus 1853 Staatsblad no 83) straft de overtreders onbarmhartig. Maar gij zijt te verstandig om het zoover te laf?n komen en tot eer van de meesten uwer zij getuigd, dat we gedurende ons 40-jarig politieeomraissarisschap, steeds uwe medewerking hebben ondervonden. Er is nog iets waarvoor gij een pluimje verdient gij hebt reeds veel ge laan om het misbruik van ster keu drank te verminderen ge hebt uwe borrelglaasjes zoo klein gemaakt, dat de drinkebroer vaak moet twijfelen of er wel een zoo pi e in zat ge hebt daar wel aan gedaan. Nu geeft de verordening u gelegen heid om nog meer te doen ter bestrijding der jenever- ziekt^, lees slechts De verordening draagt u de vereerende taak op le zorgen, dat uwe klanten zich geen roes aanzetten, of om het duidelijker te maken „geea zeep ouder den neus krijgen." Art. 4 zegtgij zult geeu drank schen ken aan dronken lui, noch aan hen die geen 16 jaar oud zijn. Komt ge dit getrouwelijk na, en daarop reken ik, dau kan uw drankhuis een tempel der matigheid worden, in plaats van een dronkenmaushuis vol ra zende, tierende, vechtende halfdieren. Uw drankhuis worde dan een plaats van gezellige bijeenkomst, tot groot voordeel voor u zei ven, niet minder voor uwe klanten. Mij dunkt, ge gevoelt nu dat de Raad een goed werk heeft verrichtzij toch die vroeger de oorzaak waren van zooveel wanorde, ja zelfs van den onder gang vau zoo menig huisgezin, zij zullen nu hst al gemeen welzijn bevorderen moeten of de roede staat achter de deur. Let wel op de bepaling van art. 2. a na besloten tijd zult gij geene andere personen toelaten dan eigen- volk doet gij het toch, dau volgt de onverbiddelijke s'.raf van f 25 boete eu 4 dageu gevangenisstraf. Gij begrijpt, hoop ik, dat de veldwachter nu niet meer behoeft te zien dat er getapt wordt of borrels inge schonken ziju, enz. de bekeuring is zeer eenvoudig, eu niet alleen gij maar ook uw klant wordt gestraft. Ari. 5 zegt„Gij zult geeu gebruik maken vau ver boden gelagen, noch u iu gesloten tijd in de drank huizen bevinden-" Ten slotte deze opmerkingWanneer een uwer klanten na te veel gepreufd te hebben, uw drankhuis verlaat en op straat komt, dau over treedt hij art. 6 lett. k onzer verordening op de straatpolitie, en wordt dau gestraft met een boete van f 10 f 25, of eene gevangenisstraf van een tot drie dagen, te zamer. of afzonderlijk, want er staat ge schreven „het is verboden zich in beschonken toe stand ia het openbaar te bevinden-" Uwe klanten zijne uwe rijkmakers en meestal ook uwe vrienden zorgt nu dat gij beiden, uw geld en uwe vrijheid, niet kwijt raakt en dat is zeer een voudig volgt de verordeniug op en hij uwer die dit liet beste doet, zal ook de meeste klanten winnen, en dat is immers hoofdzaak. Barneveld slaat wel niet boven aan het schandbord van Iraukmisbruik, maar onder oii9 gezegd, weten we allen dat er te veel wordt gedronken wij en gij kunnen immers met den vinger de gezinnen eu personen aanwijzen die daardoor of te gronde zijn gericht of als teringlijders onder ons verkeereo. Welnu, werkt gij allen in oprechtheid mede om onze medeburgers van de jeneverzucht te genezen de Raad rekent op u, de verordening gebiedt het u en alle weidenkenden zullen u dankbaar zijn. En het zal u zeker welgaan en zegen aanbrengen, want weldoen geeft ruime renten." B. september 1880.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 3