BUfTK.UA.yi). HANDELSBERICHTEN. INGEZONDEN STUKKEN. onderwijzers-examens geslaagden behooren drie Indiërs. Niet alleen dat zij slaagden, maar de inspecteur van het lager onderwijs wenschte hen ook geluk met de wijze waarop. Deze jongelingen, die hier te lande op geleid zijn door en onder toezicht van den heer D. Hekker Jr. te Amsterdam, zijn genaamdRaden Karail, geb. te Montilan, res. Kadoe, op Java, Jozias Ratu Langie, geb. te Tondano, op Celebes en Elias Kaudou, geb. te Tonsealama, op Celebes. Uit Breda meldt men aan de N: R. CtEen eenvoudig burger alhier zat zich gisteren avond in den schouwburg te verlustigen in de schurkenstreken van „Robert en Bertrand, of de lustige Vagebonden". Bij zijne tehuiskomst outwa; r Je hij, dat een behendige dief vau zijne afwezigheid gebruik had gemaakt om uit zijne woning een trommel, inhoudende ongeveer 2500 gulden aan effecten, te ontvreemden. Gedurende een der vele onweders van Maandag schuilden des namiddags ten 5 ure op den spoorweg- dijk bij Ravenstein een vrouw en twee mannen onder een kar. Toen de bui eenigszins bedaarde, verliet de vrouw haar schuilplaats, maar, na eenige meters afge legd te hebben, zag zij, dat de kar door den bliksem getroffen werd. Een der mannen, Merkse genaamd, werd onmiddellijk doodgeslagen. De tweede, van Kuijk geheeten, die juist zijne schuilplaats verliet, werd in den hals getroffen, stortte tep aarde, maar, behalve dat zijne hoofdharen verzengd waren, kreeg hij verder geen letsel. De viouw kwam met den schrik vrij. Volgens de uitkomst der zesde tienjarige volkstel ling waren op 1 Januari 1880 in onze hoofdstad aan wezig 308,877 personen; tijdelijk afwezig 8146 personen, en bedroeg de totale bevolking 317,021 personen. Bovendien waren er op dien datum 9137 personen tijdelijk aanwezig. Sedert 1869 was de bevolking met 52327 personen toegenomen. Het getal bewoonde perceelen bedroeg (hieonder meegerekend 1895 schepen, arken enkeeten) 27,415, onbewoond 275. Reeds voor f 154,000 is deelgenomen in de Rijn- landsche stoomtramweg-maatschappij LeidenKatwijk. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt f 200,000. Te Heerlen zijn Zaterdag jl. in de nabijheid van het zoogenaamde Romeinsche Doodleger, bij het omspitten van klei, voor het bakken van steeneu be stemd, vele Romeinsche voorwerpen van waarde opge dolven. Uit het verslag van de telegrafie over 1879 blijkt dat ten vorige jare 30 nieuwe kantoren zijn geopend, waaronder 10 van het Rijk en 20 van bijzonbere onder nemingen, benevens 5 Rijkshulpkantoren het totaal bedroeg 17 hulpkantoren. Het aantal kantoren, waar de post- en telegraafdiensten onder het beheer van een ambtenaar vereenigd zijn, vermeerderde met 11 op 31 December 1879 bedroeg hun aantal 115. De politie te Amsterdam heeft de aandacht van het publiek gevestigd op een sluwen oplichter, die reeds sedert geruimen tijd verschillende handeldrijvende aldaar aanzienlijke geldelijke schade berokkend heeft. De man gaat daarbij te werk als volgtHij schrijft aan een handelaar een brief, onderteekent dien met den naam van een bij dezen bekend,handelsvriend, en verzoekt hem de beleefdheid te willen bewijzen eene kwitantie, welke aan geadresseerde zal aangeboden worden, te willen voldoen, deelende hij in hetzelfde schrijven mee, de te zijnen behoeve voorgeschoten gelden te zullen terug geven op een bepaalden dag, wanneer hij zich voorstelt in de stad te komen. De ontvanger van den brief, die niets kwaads ver moedt, en zich gaarne beijveren wil den handelsvriend behulpzaam te zijn, betaalt daags daarna de door den medeplichtige aangeboden wordende bwitantie, welke geheel overeenkomt met die, waarvan in den valschelijk onderteekenden brief gesproken wordt, om later tot de ontdekking te komen door een oplichter te zijn bedrogeu, die zich op de hoogte van een zijner ban- delsrelatiën gesteld heeft. Panglima Pólimonze grootste Atjehsche tegen stander is niet dood maar leeft. Dat de regeering hem maar als contrabande be- schouwe, als hij de grenzen van Atjeli mocht willen naderen. Ook zonder generaal Polirn is onze positie in het peperland zwak genoeg. De berichten omtrent den oogst in Rusland zijn zeer ongunstigwat de hagel en de vorst hadden gespaard, is door insecten van alle soort vernield. De Californische bladen verhalen, dat onlangs de eerste vrouwelijke advocaat te San Francisco voor eene jury gepleit heeft, en wel in een rechtsgeding wegens moord. Mevrouw Gordon, zoo heette zij, was in het zwart gekleed, zonder eenig ander sieraad dan eene roos op de borst. Herhaaldelijk barstte het pu bliek, in weerwil van het nadrukkelijk verbod des rechters, gedurende haar pleidooi in toejuichingen uit en toen het „niet schuldig" werd uitgesproken, steeg de geestdrift ten top. Men verzekert dat mevrouw Gordon door hare jeugd, hare schoonheid en hare welsprekendheid de gezworenen ten eenenmale betoo- verd had. Gevaarlijk genoeg voor eene goede rechtsbedeeling. De japansche katholieken hebben einde juli een bijzonder kerkelijk feest gevierd. Voor ongeveer acht jaren zijn namelijk de christelijke zendelingen in dat land, zonder onderscheid van geloofsrichting, begonnen het Nieuwe Testament in het japansch te vertalen, waarbij een tot het christendum bekeerde Japanner ijverig medehielp. Deze arbeid is in het midden van juli geëindigd en daarom werd het feest gevierd. De katholieke zendelingen waren reeds voor driehonderd jaren begonnen met gedeelten van den bijbel in de landstaal over te zettenmaar al hun werk werd later door fanatieke bouddhistische priesters vernietigd. Bij den herbergier Meijers in het Pruisische dorp Millen op de Hollandsche grens is een kalt geboren met 2 koppen, dat zich welvarend bevindt. Zoodra de eene kop gedaan heeft met drinken, begint de andere daarmede. Honderden nieuwsgierigen gaan dit wonderdier bezichtigen. Nog geen enkele roemrijke daad is door de Eu- ropeesche vloot, die haar vlaggen den Turken tergend in 't gezicht doet waaien, verricht.' De Porte weert zich heftig om Europa, vertegenwoordigd door zijn pautserschepeu, buiten zijn huis te krijgeu. Maar hoe verdeeld de mogendheden ook zijn mogen in de mee ning over hetgeen gedaan worden moet, daarin zijn zij het volkomen eens, dat van teruggaan zonder resultaat alleen aprake zou kuunen zijn, indien men voornemens was alle eer en aanzien prijs te geveo. De Porte heeft nu op nieuw hare gezanten gelast den afstand van üulcigno aan te bieden op zekere voor waarden, die we, eenvoudig omdat er niets van ko men kan ook niet vermelden zullen. De Porte ver staat meesterlijk de kunst oin uit te stellen, en excepties op te werpen. Hoe lang het haar nog wel gelukken zal Na de beroeringen in het Fransche kabinet is thans de rust weder ingetreden. Het ministerie is met drie nieuwe mannen aangevuld. Onder die drie is ook de minister die met de belangrijke portefeuille van buitenlandsche zaken is belast. Het is de heer Barthélemy St Hilaire, de vertrouwde vriend van Thiers, wiens optreden in Europa een goeden indruk maakt- Men is over 't algemeen den Gam- betta van 1870 en 1871 nog niet vergeten, en hoe- meer de invloed van dien ourustigen staats man-dictator in Frankrijk toeneemt, hoe meer ook de vrees voor revanche(wraak) Europa bezielt. Vandaar ook dat herhaaldelijk de verzekering komt, dat slechts biunenlandsch geschil het ministerie in duigen vallen deed. Engeland ondervindt nog maar steeds al het be zwaar verbonden aan het bezit van de halve wereld. Na de annexatie van de Transvaal volgde de onder werping der Zoeloes, na deze de afronding der grenzen in Afghanistan; nauwelijks is deze doorn uit den voet of er komt een opstand in Basuto-land, eene landstreek grenzende aan de Kaap. Zuid-Afrika niet minder dan het Oosten en Afghanistan boezemen de Engelsche regeering voortdurend zorg in. Amerika bereidt zich voor tot de presidentskeuze, Griekenland zwijgt, wachtende hoe het bij Dulciguo zal afloopen om ook zijne grenzen uit te breiden. Engeland, Duitschland, Italië en Rusland leveren geene stof tot beschouwing op. Het is er rustig. Dat het lang zoo blijve! Graanmarkten enz. Middelburg, 23 Sept. Heden bestond er eene leven dige vraag voor alle graan en peulvruchten, en wijl de aanvoer niet bijzonder groot was, zro moest men voor vele artikelen iets lioogere prijzen besteden. Jarige Tarwe wordt niet meer gevraagd. Nieuwe Tarwe in zuivere zaaisoorlen f 9,70'af 10,— betaald, goede baksoorten f 9,f 9,25 a, f 9.50. Rogge zeer weinig ter markt, voor.de zaai werd i 8.25,"voor de bakkerij f 7,50 a f 8,—''besteed. Wintergerst met veel vraag 25 cent hooger, puike f 5.80 a f 6,minder f 5,50 a f 5,75. Zoraergerst, insgelijks met veelihandel 15 ets. hoo ger, voor puike kwaliteit werd ga&rne 1* 5,10 a f 5,30 betaald, mindere soorten onbegeerd. Haver ruim aangeboden, doch daar men ze niet be neden 1 4,a f 4,25 wilde afgeven, zoö bleef bijna alles onverkocht. Nieuwe Witte Boonen nog niet aan, jarige werden te vergeefs aan f 11,aangeboden. Van nieuwe Bruine boonen waren slechts enkele par tijtjes ter markt, die tot f 13,verkocht werden. Paardeboonen algemeen begeerin puike h soort gingen dezelve tot f' 7,50 grif van de hand. 1 Platte boonen f 7,a f 7,50 te koop. Groene erwten met levendige vraag 25 ets. hoop puike kooksoorten i' 9,50 a i 10,mindere f 9,- t' 9.25; voersoorten f 8,25 Winter Koolzaad zonder handel. Zomer Koolzaad t 9,50 a l 10,gekocht. Versche boter f 1.15 a f 1.25 eieren per 100 stu f f 4.80. Prijzen van Effecten. Amsterdam, 23 Sept. 1880. Ne.derl. Certific. Werkelijke schuld. 2,/a pet. 65J/u dito dito dito .3 78 dito dito dito 4 10113/i, Loten stad Amsterdam 3 1073/4 dito dito Rotterdam 3 1013/4 Rusland Obligatiën 1798/1815 5 H Certific. Inscr. 5e serie 1854 5 56 Dito dito 6e serie. 1855 5 817/s Obligatiën dito f 1000 1864. 5 943/4 dito L. 100 1872 5 dito L. 100 1S735 dito 1877 dito5 927/a dito leening 186769 5 H 767c Loten 18645 138 Loten 1866 5 135 Aand. Spoorw. Gr. Maatscli. 5 n Oblig. dito4sl/% h 9372 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 4 893/s dito dito Charkow Azow 5 u ?17< dito dito Jelez Orel 5 dito dtto Jelez-Griasi. 5 g Aand. Baltische spoorweg 3 y 557s Polen. Aand. Warschau-Bromberg 4 Weenen. dito dito 5 787/s Oostënr. Oblig.melal.in zilv Jan./Juli 5 6174 dito dito Febr./Aug. 5 607s dito dito April/Oct. 5 603/s dito in papier Mei/Nov. 5 K 603/8 Italië. Oblig. Z. Ital. spoorweg 3 y 503/8 Spanje. Obligatiën Buitenl 1 20 dito Binnenlandsche 1 193/4 Portugal. Obligatiën3 51 Turkije. Inschrijving Alg. schuld 1865 5 y 872 Obligatiën u 1869 6 672 Egypte, dito 1876 6 6D/2 dito 1876 5 Amerik. Obl. Vereenigde Staten 1871 5 dito dito dito 1876. 472 Brazilië. Oblig 1865 5 dito 1875 5 Prijzen van coupons. Amsterdam, 23 Sept. Metall. 1 21,2272; dito zilver f 21,227a; Div. Eng. per ff' f' 11,80; Eng. Russen per pd. f 12,05; Eng. Portugal per S? fFrans f47,40, Belg. f 47,40Pruis t 58,90; Hamb. Russen f 1,207s; Russen in Z. R. f 1,221/3; Poolsche Der Z. E. f Spaan3che piasters f 47,40 Spaansche Binnenlandsche 12,35 Amerikaansche dollars f2,77»; papier f Mijnheer de Redacteur UIT GOES. Naar aanleiding van mijn bericht in uw no. van jl. Dinsdag heeft de Goesche Courant een gedwongen verklaring afgelegd, want ze had liever over die jaren lange kwestie gezwegen blijkbaar een voornemen dat eerst na 17 Augustus in toepassing is gebracht, daar haar schrijven waarop ik in mijn bericht het oog had, niet doet blijken dat ze zulk voornemen had. De verklaring geeft ze dan ook alleen om te be letten dat haar zwijgen verkeerd zou uitgelegd worden Wat mij in deze verklaring trof, is, dat de verdacht making, die zij aan hare tegenstanders verwijt, hierin weer zoo kennelijk uitkomt, even als in haar no. van 17 Augustus. De groote giften o. a. die zijn in gekomen, zoo schrijft de G. C. „doen in onze oogen wel eenigzins afbreuk aan het voortdurend slaan op het aambeeld der volksconsciëntie1" Wie nu weet met welke oogen de G. C. de voorstanders der Unie bekijkt, kan begrijpen welke waarde daaraan te hech ten is. Daar dp G. C. ook gelezen wordt onder de voort- gezweëfftea en gemoedsbezwaarden, zal, zoolang ze schrijft als in .-haar No. van 17 Augustus, aanleidinj bestaan tot soortgelijke berichten als in Het Zuiden van jl. Dinsdag. Aan haar verzoek om haar afgedwongen verklaring niet te beschouwen als een compliment aan mijn adres wil ik gaarne voldoen, daar ik betwijfel of zulks mi tot eer zou hunnen zijn. ü^y Berichtgever.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 3