KH1STELÏJR HISTORISCH BLAD. «LPcJ Verschijnt eiken Maandag, Woensdag- on Vrijdag- r:)ND ton 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per DRIE MAANDEN' falilCOf 1,50. Enkele - 0,05. Uitgever P. Cr. WIJTMAN, TB MIDDELBURG!-. Prtjs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 16 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. BBRICH T. &ij «Bic /Jcii met 3 Hctoftei* «g> »Het Ziiidci), IVicnwc Goesche Coas-ant," weai- sciiesi te abauneeren ontvangen «Ie tot op «Bit tijdstip verschijnende Bioaiianci's GRATIS. Geschikte leessuecai voos' dit blad zij ai tc beipreksn bij «le hecrcn F. P. DHUHJ te Tlïddclbni'g, J. SCHOUT VEUTHUIJS te Vlissingcu en Alcj. de Wed. A. C. DE JOSGE-TEMPERIIASf, tc Goes. Middelburg, 24 September 1880. Zoowel door de Nieuwe Goesche Courant als door Het Zuiden is thans aan de lezers medegedeeld, dat voortaan deze bladen zullen vereenïgd zijn, en onder 'écn gemeenschappelijkcn titel zullen uitgegeven worden. Eenigo toelichting aan onze lezers is noodzakelijk. Reeds van de eerste onderhandelingen in 1875 af tot het vestigen van een blad, dat de beginselen der antirevolutionairen zou kunnen dienen, is door hen, die vanwege „Nederland en Oranje'' in commissie tot voorbereiding van deze zaak waren benoemd, op den voorgrond gesteld bepleiting van onze beginse len in een kring zoo ruim mogelijk moeten we zoe ken. Noch lust tot eene betrekking in de journalistiek noch de hoop op financieel voordeel was de drijfveer tot stichting van een blad. De commissie meende, en de kies- vereeniging deelde haar gevoelen, dat zucht uaar zelfbe houd en zorg vooreen goeden naam, zelfverdediging in de pers ten plicht, stelde. De kiesvereeniging zocht j •eene gelegenheid om zich te kunnen verweren tegen de beschuldigingen, toen, in 1875 vooral, ombekende redenen den Zeeuwschen antirevolutionairen naar 't hopfd geworpen. Eenigszins begrijpende welke moeilijkheden een nieuw op te richten blad le wachten heeft, en op ziende tegen den langen tijd tot vestiging noodig, knoopte zij onderhandelingen aan met twee bestaande Zeeuwsche bladen, altijd echter vooropstellende dat de leiding van het over te nemen blad aan de commissie, of aan door haar aan te wijzen personen zou opgedragen worden. Alleen voor zoover het materieële betrof, zou aan eigenaars of bestuur van het ovc-r te nemen blad de zorg kunnen verblijven. Die onderhandelingen met een der bedoelde bladen reeds ver gevorderd sprongen ongedacht af, en nu kwam de commissie met het voorstel een eigen blad te stichten, een blad ge lijk liet Zuiden is, dat zijn kindsche dagen heeft doorleefd. Omstandigheden van verschillenden aard, vooral het overlijden van den degelijken werkzamen uitgever der Nieuwe Goesche Courant maakten der redactie van dat blad den arbeid zwaar. De redactie van Het Zuiden daaren tegen met jeugdige krachten arbeidende, heeft gemeend eene vereeniging van deze twee bladen te mogen en te moeten aanvaarden. Te moeten aanvaarden opdat alzoo Het Zuiden een breederen kring vinde tot bepleiling zijner begin selen, en cpdat het zijne positie, die voor een zeker deel nog afhankelijk is van den ijver en de belang stelling In de politieke zaak van een honderdtal Zeeuwen, vestige. Zij meende die vereeniging te mogen aanvaarden.... omdat ook thans weder ieder woord in het vereenigd blad geschreven, voor rekening komt van (ie thans bestaande redactie van Het Zuiden. Te eerder meende de redactie tot deze vereeniging te mogen besluiten, omdat in hoofdzaak de Nieuwe Goesche en Het Zuiden dezelfde beginselen verkondigen. „Voor de vrije school" was beider leus. De Nieuioe Goesche Courant zoomin als Het Zuiden heeft ooit hare voorliefde verborgen voor het Chris tendom zooals de Heilige Schrift het ons teekent, beide hebben zich beijverd de mannen die prijs stellen op den Christennaam en op de Christelijke belijdenis in betrekking van Staat of kerk te doen verkiezen. Het Zuiden belijdt dezelfde beginselen als de oud afgevaardigde van Goes, mr. Saayraans Vader, al kan zij ook niet alle zijne meeningen deelen. De twee thans te- vereenigen bladen hebben al het mogelijke gedaan om den heer Bredius uit de Tweede Kamer te houden en mr. Lobman er in te brengen. Eindelijk, v.. beide bladen hebben dit met elkander gemeen, dat zij, al naar het -uitkomt, door de libe rale pers, nu eens van papenhaat en dan van cleri- calisine worden beschuldigd. Eene beschuldiging die door menigvuldig gebruik veel van haar kracht heeft verloren, maar evenzeer eene beschuldigiug welke van die zijde, zal gehoord worden, zoolang het hoofdpunt van den politieken strijd, in Nederland zoowel als in Frankrijk, voor roomschen en antirevolutionairen beiden, zal te zoeken zijn in (le verovering der vrij heid tegenover de zijdelingsche ontrooving van die vrijheid door het liberalisme. De Middelburgsche Courant die dezer dagen onze vereeniging besprak zegt die twee bladen volgden verschillende wegen. I)e N. G. was conservatief, HZ. anti-revolutionair. De redactie zal misschien wel willen toegeven dat het conservatisme van een blad, dat de keuze van Jhr. mr. de Savornin Lohman tot lid der Tweede Kamer bevordert van zonder ling gehalte is, en althans de wenschen en daden der anti-revolutionairen (afdeeling linkerzijde) zeer nabijkomt. Wie het verloop van onze politieke geschiedenis vergelijkt met den leeftijd der beide be sproken bladen, zal daarin eene getrouwe afspiegeling van den stand der politieke partijen kunnen zien. Vooral daaruit is het verschil op te merken, zegt de M. O., clat de N. G. op hetzelfde oogenblik tegen vrijen handel en voor deelneming aan de Rotterdam- sche verkiezing ten gunste van den heer van Deventer pleit, als H. Z. de onthouding der anti-revolutionairen prijst, en voorliefde toont voor vrijen handel.Toegegeven, maar waarom moeten zij die het in hoofdzaak met elkander eens zijn, ook in alle bijzonderheden samen- stemmen Is onze pers, de oprichting van een Rijks postspaarbank besprekend, mede niet zeer verdeeld De meening door de N. G. geuit, vond ook steun bij invloedrijke anti-revolutionairen te Rotterdam, die in de vergadering der kiesvereeniging dit denkbeeld hebben verdedigd. Niet al onze meeningen verdienen den eervollen naam van „beginselen". Wij zijn van nature, ook misschien ten deele door onzen stand in de maat schappij en door onze vorming en omgeving, tegen alle staatsbemoeiing, die niet strikt noodig is ook in den handel, maar we wenschen dit onderwerp niet tot een punt van geschil te maken. Een anti-revolutionair die het beschermend stelsel in den handel huldigt, of de stichting van eene Rijkspostspaarbank toejuicht, wijkt o,i, af van den weg die hem overal elders vrijheid en par ticulier initiatief doet kiezen, maar we denken cr aller minst aan hem daarom den anti-revolutionairen naam onwaardig te keuren. Komt de noodzakelijkheid dat zoodanige kwestiëri besproken worden, we zullen dan, met eerbiediging van eens anders overtuiging, de neiging van ons hart volgen, en even rond en open als te voren een woord s; reken ten gunste van (le vrijheid, want de leiding van het vereenigd blad blijft opgedragen aan de redactie van Het Zuiden. Op de formaliteit der sluitingsrede volgt (1e for maliteit der openingstede, en op deze de formaliteit der adressen van antwoord. De Eerste Kamer heeft er bereids het hare weer toegedaan. Een zuivere weerklank op de troonrede is door haar geleverd. Slechts bij 4, is eene kleine opmerking gemaakt. Voegde de Kamer aan de bereidverklaring om voorstellen tot versterking van 's rijk middelen met nauwgezetheid te overwegen, de woorden toe- „beperkir.g van uitgaven achten wij evenwei een eisch van den staat, onzer financiën." Dat die aandrang tot beperking van uitgaven, de eenstemmige gezindheid der Kamer uitdrukte, kan hieruit blijken dat het adres zonder beraadslaging, hetzij over de al- gemeene strekking, hetzij over de bijzondere paragra fen, werd goedgekeurd. Waarom neemt toch alles wat in betrekking staat tot de regeering, een zoo oflicieele waarheid, zoover afwijkende van de werkelijke waarheid en de oflicieele stukken aan, zou men zeggen - „Alles" moet op den derden Maandag in Septem ber goed, zeer gewenscht, loffelijk, bevredigend, gun stig, zeer gunstig, bloeiend, couleur de rose zijn. Maar zie de keerzijde van den penning eens. Vergelijk met al dat moois eens den werkelijken toestand. Naar verbetering van kiesrecht snakt ons goede land, zal 't niet door armzalige partijheer schappij nog dieper zinken dan 't in de laatste dertig jaren reeds gezonken is. Heel 't land is ver deeld, meer dan de helft des volks vraagt een regeling van het onderwijs, waardoor niet langer de jeugd zal opgevoed worden in een geest, die afvoert van God, en ons volk vervreemdt van zijn historie, Onze handel en nijverheid, wordt met ieder jaar meer overvleugeld door 't buitenland. De belastingen zijn tot zulk een I hoogte opgevoerd, het tekort is zoo groot, dat dit in derdaad bedenkelijk raag heet en en 't dringende plicht is van de regeering om op bezuiniging bedacht te wezen. Met 't oog op de toeneming der Staatsuit gaven blijft versterking van 's Rijks middelen noodig, zoo luidt de troonrede. „Is bij 't streven naar verbetering van 't kwaad de eerste voorwaarde 't kwaad te kennen, de Nederland- sche regeering wil en wensclit 't niet te kennen of te erkennen, en dat is dubbel betreurenswaard. üe Eerste en Tweede Kamer schijnen de werkelijke waarheid ook niet te kennen, de vaders en groot vaders der leden kenden ze immers ook niet De tijdelijke voorzitter der Tweede Kamer, de oudste in jaren der leden, de heer de Bieberstein gaf gisteren aan den heer Dullert, op nieuw door Z. M. den Koning tot voorzitter benoemd met de volgende woorden het presidium over „Z. M. de Koning, de voordracht der Kamer bekrach tigend, en U opnieuw tot Onzen Voorzitter hebbende be noemd, zco is het mij zeer aangenaam en hamer èn Regiement van Orde te kunnen overhandigen. Het Reglement van Orde is uwe grondwet, waaraan n

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 1