Jurlt, School ett bending GEMENGDE BERICHTEN. H* kni IBI*B B a BV fc-*» 5-4-r-.-w. a I Behalve deze drie belangrijke wetsvoorstellen wacht dit jaar nog op afdoeninghet strafwetboek, nieuwe belastingen,eene wei tegen misbruik van sterken drank enz. y Overvloed van werk dus eel: I De Voorzitter der Eerste Kamer heeft met de vol- gende rede het presidium aanvaard „r- Mijne Heeren! Wanneer ik deze zaal rondzie, dan mis ik daar mannen Wier langdurig lidmaatschap in deze Kamer bij allen voorzeker indrukken van hoogachting en vriendschap hebben gevestigd, die blijvende zullen zijn, ook al hebben zij ons verlaten. Eene eervolle welverdiende rust moge nog lang hun deel zijn. Aan u, Mijne Heeren, die of opnieuw of voor het eerst vereerd zijt met het vertrouwen der Staten van uw gewest, en als leden der vergadering toegelaten Zijt, bied ik mijn welgemeenden welkomstgroet, met den wensch dat gij de verplichtingen aan uwe belang rijke betrekking verbonden met de meeste zelfvoldoe ning zult mogen waarnemen. Mijne Heeren Andermaal door den Koning geroe pen dezen voorzitterstoel in te nejnen en uwe bijeen komsten te leiden, behoef ik wel niet te verklaren dat ik mij daardoor gevleid en hoogelijk vereerd gevoel. Ik neem deze gewichtige taak op mij met erkentelijkheid voor dit vernieuwd blijk van vertrouwen, en met goeden moed. Met goeden moed, Mijne Heeren omdat uwe wel willende medewerking en steun, die ik onlangs on misbaar noemde, en steeds zal blijven noemen, mij reeds aanvankelijk ten deel is gevallen in meerdere mate dan ik durfde verwachten. De rede van het geëerbiedigd hoofd van den Staat Waarmede gisteren de vergadering van de Staten- Generaal geopend is, geeft het uitzicht dat wij een Werkzame en belangrijke zitting tegemoet gaan. Moge ons ouder Hoogeren Zegen het voorrecht worden gegund die werkzaamheden met zorg, beza digdheid en met rijpen rade te behandelen en ten einde te brengen, opdat zoodoende het bij de Grondwet gewilde, gemeen overleg tusschen Regeering en Ver tegenwoordiging heilzame vruchten voor het ons allen dierbare vaderland moge afwerpen. En hiermede, Mijne Heeren 1 verklaar ik het voor zitterschap der Eerste Kamer te hebben aanvaard. De heeren Van Dedem, Van Rees en Gleichman namen gisteren als leden der Ticeede Kamer zitting. Op de candidatenlijst voor het voorzitterschap werd geplaatst, als eerste candidaat de heer Dullert, met 50 van de 62 stemmen. Als tweede candidaat werd na langdurigen strijd tusschen de heeren Cremers, Mirandolle en Van Nis pen, de heer Mirandolle gekozen met 29 stemmen tegen 22 op den heer Cremers, terwijl 11 stemmen blanco werden uitgebracht. Als derde candidaat werd bij vierde stemming de heer Cremers gekozen met 38 stemmen, tegen 22 op den heer Keuchenius. Omtrent de plechtigheid der opening van de Staten- Generaal, deelt het N. v. d. D. het volgende mede „De Koning, die zich met prins Erederik in het galij-rijtuig met acht paarden bevond, werd luid toege juicht. De Groothertog van Saksen-Weimar, die zich in een der loges van de Kamer bevond, werd eerbie dig begroethet diplomatieke korps was talrijk ver tegenwoordigd en de schitterende costumes in de loges en de zaal behalve de Kamerleden waren de Ministers van Staat, de leden van den Raad van State en andere hooge staatslichamen tegenwoor dig maakte een verrassend effect, hetwelk zijn toppunt bereikte, toen de Koning, door den pracktigen stoet van groot-officieren van zijn huis omgeven, door den opper-ceremoniemeester met zijn gouden staf aangekondigd binnentrad en zich voor den troon plaatste, daarheen geleid door de commissie uit de bei de Kamers, die de Voorzitter der Eerste Kamer Jhr. van Eijsinga blijkens het voorgelezen besluit ook nu daartoe aanwees. Toen de koning binnenkwam, boog iedereen en bleef staan, totdat Zijne Majesteit zijn troonrede aanving en na de woorden „Mijne Heeren zich ook nederzette." Uit het zeer lijvig eind-rapport met tal van bij lagen en kaarten, uitgebracht door de Staatscommissie, belast met het onderzoek omtrent de verbetering van den waterweg van Rotterdam naar zee, blijkt o. a., dat het hoofdbeginsel is breken voor altijd en voor goed met bet stelsel van uitschuring door den stroom tot vorming van den waterweg. Deze uitspraak berust op de geschiedenis van den waterweg. De te maken werken zijn lo. normaliseering der rivier van Krimpen tot den mond in zee; 2o. kunst matige vorming door uitbaggering van de genorma liseerde rivier tot den mond, en dus ook tusschen de dammen in zee3o. verhooging van de bestaande dammen in zee minstens tot boven de hoogte van springvloed 4o. verlenging der bestaande dammen op zoodanige wijze, dat de koppen der beide dammen liggen in eene lijn evenwijdig aan de hoofdrichting der getijstroomen in zee, en reiken volgens de kortste richting, dat is in lijnen, ongeveer rechthoekig op die stroomen tot de doorgaande dieptelijn van 9 M. onder laag water. De kosten worden gerekend op 30 millioen guldens, de tijd tot uitvoering geëischt wordt geschat op 8 jaren. Het bedrag der Augustus- Collecte is thans gestegen tot f 74.294,91. De ongepaste aardigheid, die een Schiedammer zich veroorloofd heeft ten koste van de jaarcollekte voor de school met den bijbel, heeft iemand, die on bekend wenscht te blijven, aanleiding gegeveu, om aan de redactie van de Stand, een bankbiljet van f 100 te zenden met den wensch, dat anderen zich opgewekt mogen gevoelen, om mede te werken, dat die mystificatie, geldelijk althans, j zoo spoedig moge lijk uitgewischt zij. Ook eene dame te Doesburg heeft met het zelfde oogmerk nogmaals f 100 afgezonderd voor den scholen met de bijbel. Te St. Maartensdijk is een telegraafkantoor met beperkten dagdienst geopend. De vertrekken voor vorstelijke personen in sommige buitenlandsche hotels van den eersten rang zijn meestal zoodanig ingericht dat de gekroonde hoofdeu en prin sen en princessen er evenveel gemak en weelde vinden als in hunne paleizen. Het Amstel-hotel in de hoofdstad heeft dat voorbeeld gevolgd, bij de inrichting der serie vertrekken tengebrui- ke van II- M. de Koningin van Zweden en haar gevolg. Negen kamers op de eerste verdieping (de kamers voor het bedienend personeel zijn hooger) zijn door een prac- tische inrichting met tochtdeuren als 't ware geheel van het overige hotel afgescheiden, en hebben door twee smaakvol bekleede en ruim verlichte gangen ge meenschap met elkander in het hotel. De salons, de kamers voor de hofdames, de eetzaal voor het gevolg, zijn alle vorstelijk gemeubeld en in gericht. De vertrekken, voor de Koningin bestemd, hebben alle uitzicht over den Amstel. Men vindt er spiegels en schoorsteen versieringen die deel hebben uitgemaakt van de verzameling Demidoff, tapijten van 't fijnste fabrikaat in de smaakvolste dessins, en ameu blementen, zooals men ze alleen in de paleizen aan treft. De geheele inrichting heeft echter een huiselijk en gezellig karakter. Een van alles afgesloten paleisje in een hotel. Voorloopig zal de Koningin zelve dat alles weinig op prijs kunnen stellen. Het zeer strenge, oogenschijnlijk eenvoudig gehouden slaapvertrek, doch voorzien van alle denkbare gemakken, zal der kranke vorstin vooreerst tot uitsluitende verblijfplaats moeten dienen. De Koningin is lijdende aan rhumatiek en elke bewe- gingis haar haast onmogelijk. Dr. Mezger werd door haar geraadpleegd en de Koningin wenschte zich onder zijne behandeling te stellen. Dit was gemakkelijker gezegd dan gedaan, want een langdurige afwezigheid van zijne patiënten is voordr. Mezger niet doenlijk. De Koningin •besloot toen naar Amsterdam te komen, en aan dit voornemen is thans gevolg gegeven. II. M. kwam Zondag tegen 11.45 per extra-trein van den Rijnspoorweg van Hamburg te Amsterdam aan. De vorstin had 16 dezer Stockholm verlaten. Zij werd aan het station begroet door den heer en mevrouw Egidus, consul van Zweden, en dr. Mezger. Tevens kwam de grijze vorstin von Wied aan den trein om de Koningin te verwelkomen. Uit den salonwagen werd H. M. op een stoel gedragen in den omnibus van het Amstel-hotel, het gemakkelijkste rijtuig om den stoel in en uit te schuiven, waar de vorstin von Wied en dr. Mezger tevens plaats namen. De weg naar het hotel was dik met zand belegd en stapvoets reed het rijtuig daarheen. De Koningin werd dadelijk naar hare vertrekken gedragen. Gedureude de reis en bij de aankomst, was de Ko ningin van Zweden eenvoudig gravin Ilaga doch in het hotel is dit incognito afgelegd. Yandaar dat de vlag van Zweden van den koepel wappert. Grocde 21 Sept. Gister avond woedde hier een onweder, zooals weinigen zich herinneren. De bliksem veroorzaakte een begin van brand aan de roede en de as van den steenen korenmolen. Ook de molen aan den kruisdijk tusschen Breskens en Schoondijke werd ge troffen de bliksem trof een windwijzer en liet sporen van zijn doortocht achter op een potlood en een boek dat gedeeltelijk verschroeid is. Nieuwvlict 21 Sept. Heden morgen ontdekte zekere M., bij wien de lieer B. te huis lag, dat zijn commensaal, zich met een scheermes den hals had afgesneden. Sterke drank enjtamilieoneenigheden worden als oorzaken dezer wanhopige daad genoemd. Alge meen verwacht men dat de redactie van het Weekblad voor Zeeii wsch-Vlaanderen's Westelijk Deel zich deze zaak in verband met de relatiën van den zelfmoor denaar zal aantrekken. Dezer dagen is in 70-jarigen ouderdom overleden de heer M. I). van Otterlootot voor korte jaren hoofdonderwijzer aan de openbare school te Valburg. Door zijne talrijke geschriften over onderwijs en opvoeding heeft de overledene zich een verdienstelijken naam verworven. Ondanks zijne betrekking aan de openbare school stond de overledene met zijn hart, en iu theorie steeds aan de zijde der voorstanders van de Vrije School. 's Ci*avciipoB<lc&*. Beroepen ie Ovezande en Driewegen ds. W. E. A. Winckel predikant alhier. Ds. Vermaas te Yerseke is beroepen te Rilland- Bath. Beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. ge-» meente te Westkapelle de heer O. Schrieke, candidaat. Te Groede is eene Chr. Jongs. Vereeng. opge-» richt, zij telt aanvankelijk acht leden. Landbouw. De maatschappij Nationaal belang, tot aankwee- ling van vruchtdragend boomgewas langs de taluds der spoorwegen, kan voor de toekomst hoogst belang rijk en nuttig zijn. De Provinciale Staten van Overijsel hebebn op dit gebied op kleine schaal eenige erva ring. Voor eenige jaren hebben zij het denkbeeld der Maatschappij langs sommige provinciale wegen toege past. Bijvoorbeeld tusschen Zwolle en Kampen vond men langs den provincialen weg veel zoogenaamd „on land", uitgegraven slooten tot aanleg van bedoelden weg. Men heeft van dit onland kleine walletjes ge maakt, en daarop aangekweekt, twijg (zijnde brandhout voor mandemakers). De aanleg kostte betrekkelijk weinig, f450, maar de opbrengst overtrof al spoedig de verwachting. Na aftrek van onderhoud enz. bere kent men ieder jaar 25°/0 te ontvangen. Wij vermelden dit hoofdzakelijk, om betrokken be sturen of particulieren aan te moedigen, dit voorbeeld te volgen. Er is in ons land nog menig voordeeltje te trekken van de eigenaardig met den naam van onland gedoopte gronden. Te Middelburg zijn acht sjouwers die het driemast- schip Betsy en Arnold gelost hebben in arrest geno men. Zij worden verdacht van diefstal van koffieboonen. Behalve in een nieuw gemeentehuis, zal Kloe- tinge, naar men verwacht, zich spoedig mogen verheu gen in het bezit eener bewaarschool. De maatschappij tot bevordering van ooft- en tuinbouw in het kanton Oostburg zal het volgend jaar eene tentoonstelling te Aardenburg houden. Uit Bergen op Zoom meldt men aan het Handels blad dat daar proeven tot vestiging van een diamant- slijperij genomen worden door den heer Coetermans Henrich van Antwerpen. Zij beloven naar wensch te zullen slagen. Reeds een zestal knapen en meisjes heb ben zoodanige vorderingen gemaakt, dat zij meer zelfstandig in de fabriek zullen beginnen te werken, De ondernemer bewijst hierdoor een weldaad in ge- zondan geest aan zijne vroegere woonplaats. Hij leidt nl. uitsluitend weeskinderen (van alle gezinten) op, ten einde hun gelegenheid te geven, zich een flink, onafhankelijk bestaan te verschaffen. Er wordt ernstig aan gedacht, te Bergen op Zoom eene fabriek op grootere schaèl in te richten, gelijk de firma Coe termansHenrich er eene te Antwerpen in werking heeft. De gezagvoerder van de Willem Barents heeft in een alleen voor zeelieden begrijpelijken brief aan het Noordpool-Comité verslag gegeven van de redenen die hem hebben bewogen het schip te Hammerfest te doen binnen loopen. Het N. v. d. B. verneemt dat het museum van mej. A. Eregeres, te Broek in Waterland, dat jaarlijks tal van vreemdelingen naar dat dorp trok, door eenige Amsterdamsche heeren aangekocht is, met het doel het te Amsterdam op te stellen en te éxposeeren. De verzameling is reeds nu in Broek niet meer te zien, Een echt Amerikaanseh denkbeeld is door een zekere Spaniding van Boston te voorschijn gebracht. Hij wil namelijk Holy-oak verlichten met electrisch lichtdoch op een nieuwe manier. Een toren van 175 voet moet de lantaarn dragen, die een licht moet geven gelijk aan 300,000 kaarsen. Zeven van die torens zonden de lucht boven Holy-oak zoo verlichten dat het er even helder wordt als bij dag, en do schaduwen zich zouden vertoonen als bij zonneschijn. Niemand zou meer licht in huis noodig hebben. Sir Bar tie Frère en zijn gemalin zijn Woensdag aan boord van de Pretoria van Kaapstad vertrokken, om naar Engeland terug te keeren. Een zeer groote volks menigte was tegenwoordig bij het vertrek van den gewezen gouverneur der Kaapkolonie.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 2