BU1TENLAN D HANDELSBERICHTEN. INGEZONDEN STUKKEN. ara - best gemaakt had m een eik, nabij de hoeve. Sedert vloog de uil altijd in de nabijheid van het huis rond. Eens zag hij den knaap, die zijn jongen gedood had, de hoeve verlaten: aanstonds vloog hij o - hem toe, en rukte hem met een zijner klauwen het linker oog bijna geheel uit. De ongelukkige jongeling viel, ten gevolge der pijn, in bezwijming; niettegenstaande de spoedige geneeskundige hulp, vreest men, dat het oog verloren zal zijn. In de haven van Gravosa, waar de Euro- peesche vloot ligt, moet het zeer levendig toe gaan eu in de straten dier plaats zoowel als in die van Ragusa wemelt het van vreemde uniformen. En- gelsche touristen zijn in groot aantal aangekomen om het interessante schouwspel bij te wonen. Onophoude lijk hoort men saluutschoten eu telkenmale als een der schepen binnenkomt, wordt de Oostenrijksche vlag en daarna alle andere vlaggen met kanonschoten begroet. De officieren der verschillende mogendheden ver- keeren zeer vriendschappelijk met elkander, men trac- teert elkaar, geeft lekkere diners en aan de uitnoo- digingen om naar het rijtje af de schepeu te bezoeken, komt geen einde. Van tijd tot tijd wordt door een der deelnemers een scheepsoefening gehouden, terwijl de anderen dan nauwkeurig toekijken eu hunne critiek niet sparen. Van de Italiaansche matrozen wordt nog medegedeeld, dat zij 's avonds aan boord voor 't meerendeel met schoone stemmen hunne liederen Na het zoet komt in Belgie het zure. Na maanden feestgevierd te hebben komt het proza des levens tot zijn recht. L)e politieke strijd wordt allerwegen her opend. Ook daar het is bekend lost de poli tieke strijd zich voor a/4 in den schoolstrijd op. Er is door de liberalen een moderne inquisitie op touw gezet. Men wil weten wie tegen de openbare school zijn, en op welke wijze ze haar bestrijden. De eerste en voornaamste tegenstanders zijn natuurlijk de gees telijken. Een zeer gewoon middel tot fnuiking van de openbare school is het weigeren aan ouders en kin deren van deelneming aan kerkelijke plechtigheden. De kinderen der openbare school worden b. v. niet toegelaten tot de eerste communie. Niet omdat zij op de openbare school gaan, zeggen de pastoors, maar omdat zij den cathechismus niet kennen, die alleen bij den pastoor geleerd wordt, op uren dat de kinderen in de school moeten zijn. Een zekere bisschop Du- mont die heftig ie velde trekt tegen den strijd der Ultra- montanen, wordt door de clericale bladen voor krank zinnig verklaard. Hij heeft nu een afdruk doen nemen van onderscheidene fccitatie-kaartjes die hem door ambgenooten onder de geestelijkheid zijn gezonden, om le bewijzen dat hij eerst nu, nu hij geen bondgenoot in den strijd meer zijn wil, voor krankzinnig word ver klaard. Hoewel in den grond in Belgie dezelfde strijd wordt gestreden als bij ons, kunnen we onmogelijk zeggen dat de wijze waarop die strijd door de Room- sche kerk wordt gevoerd, ons aanbevelenswaardig voorkomt. De Roomsche Kerk in België boet haar eere en gezag er bij in. Gansch Frankrijk is in rep en roer. Waarom? Hoofdzakelijk om twee personen, Gambetta en Grévy, de tegenwoordige en de toekomstige president der repu bliek. Tusschen die twee personen staat Freycinet, de eerste minister, wiens positie, zoo moeilijk i9, dat hij zijne betrekking heeft neergelegd. De ware reden van dezen tweespalt is dat Gambetta wil regeeren en Grévy ook. Grévy heeft zich voor 't eerst krachtig doen gelden. De reden die men voor 't publiek opgeeft is het geschil over het al of niet toelaten van de niet-erkende godsdienstige congregaties. Het besluit van 29 Maart zegtgeen onderwijs mag door eenige niet bij de wet erkende vereeniging worden gegeven, Freycinet en Grévy willen, na de belofte van gehoor zaamheid door de vereenigingen, behalve die der Jezuï- teu, afgelegd, hen blijven toelaten. Neen zegt Gam betta met de radicalen geen vergunningen of toe latingen meer, de wet moet geeërbiedigd worden. Het practisch resultaat van dit geschil zal wel het aftreden van Freycinet zijn, en liet naderen van Gambetta zij het dan ook slechts éen enkele schrede tot den presidents-zetel te Parijs. De pre sidents-zetel voor hoe lang Zou in het radi cale stelsel niet een koning, of minstens een dictator kunnen opgenomen worden? En wie is tot het vervullen van dien post beter geschikt dan Gambetta De Porte en de Albaneezen zijn te Dulcigno bezig op onovertroffen wijze de Europeesche mogendheden bij den neus te nemen. Dulcigno zou, volgens besluit der Mogendheden aan Montenegro moeten gegeven worden. Maar de Porte weet te praten als wijlen Brugman, en te beloven ook. De Albaneezen zijn meer kerels van de daad. Terwijl de Torte allerlei uitvluch ten zoekt, en die in beleefden termen aan de Mogend heden bekead maakt, zeggen de Albaneezen kort en krachtig„wij hebben er belang bij dat Dulcigno aan ons blijft, Montenegro krijgt het niet." Wat zal Rusland, Duitschland, Engeland, Frankrijk en Italië doen Met hunne besluiten laten spotten, en alzo.) oorzaak zijn dat voortaan met die congressen en tractatcn de spot wordt gedreven Immers dat kan niet. Men zal een vloot zenden, maar die vloot zal daar niet heengaan om iets te doen. Waartoe dan Eenvoudig om Turkije te toonen dat de Mogendheden het allen eens zijn dat Dulcigno dit onbeduidend plaatsje wordt nog wereldberoemd worde afgestaan. Vooral niet „landen," zoo luidt de instructie. Montenegro maakt zich intus.chen op om met zijn legertje den buit te halen, maar ziet zich een „tot hiertoe eu niet verder" door 8000 strijdvaardige en strijdlustige Albaneezen toegeroepen. Zal nu liet Turk- sche garnizoen uit vrees voor den toorn der Mogend heden helpen tot uitvoering der congres-besluiten Wel neen. Ik heb geen last, en geen lust ook, om geweld te gebruiken, zegt de Turk, en keert den rug aan Dulcigno toe. En de vloot? Zal zij de stad plat schieteu? De eene regeering zou het willen, de andere niet, eu dus doet de vloot voorloopig niets. Ziedaar nu te Dulcigno staan een legertje van Montenegro om de stad in te nemen, een leger Al baneezen om haar te behouden, een afdeeling van het Turksche leger, die liefst zich buiten alles houdt, en een vloot die niets doen mag dan op iustructiën van hooger hand, die nooit gelijkluidend zijn. Zal bij Dulcigno de geweldaddige oplossing der Oos- tersche kwestie beginnen, of zal ook deze affaire met een sisser afloopen. Zeeuw sche Brieven. Geachte Redacteur t ln mijn vorig schrijven beweerde ik dat er een veel dieper grond ligt in het rusteloos streven onzer tegen partij om het staatsonderwijs zoo schrikkelijk op te drijven. Neen waarlijk, 't is niet in de eerste plaats om de kennis buiten verhouding te vermeerderen. Ik houd de partij die zoo drijft voor veel te slim om niet in te zien dat er, dus voortgaande, binnen kort wanverhoudingen moeten ontstaan waartegen de Maat schappij niet bestand zal wezen. Die man moet wel onnoozel zijn, welke meent dat hier niets achter steekt dat men uit louter liefde des naasten kennis als een aalmoes uitdeelt opdat toch het raenschdom geleerd zou worden. Dit weten de z. g. liberalen heel goed, dat uitsluitend kennis en wetenschap -niet gelukkig kunnen maken. Er moet wel een andere bedoeling achter schuilen, die trouwens nu en dan duidelijk ge noeg aan deu dag komt. 't Is immers geen kleinigheid dat we door deze nieuwe onderwijswet 't volgend jaar een tekort in de schatkist hebben van iwiutig mil- lioen gulden. Als ge die guldens op een rij legt, tegen elkander aan, dan krijgt ge eene lijn van 80 uren gaans. Ik doe niet aan staathuishoudkunde, M. d. R. want ik heb nooit eene Hoogere Burger school bezocht, maar zou nu haast begeerte in mij gevoelen om die te leeren, en zoo doende achter het geheim te komen hoe een Staat het aanlegt om 't boven water te houden als hij in twaalf maanden de bagatel van ruim twintig millioen meer-uitgeeft dan ontvangt. Die kunst kou menig burgerman te pas komen in de schrale tijden die we beleven. Nooit heb ik het zoo goed ge weten als nu dat ik tot de niet-deukers behoor want daar begrijp ik nu letterlijk niets van. Nog al tijd heb ik in mijne eenvoudigheid gemeend dat een mensch die meer uitgeeft dan zijn inkomen bedraagt, er een ander aan waagt. Zelfs heb ik eens iemand gekend die om deze reden in schulden geraakt, in de gevangeuis terecht kwam, terwijl zijn gansche „boel" werd verkocht. Weinigen hadden medelijden met hem; allen zeiden dat hij 't verdiend had, dat hij verstan diger had moeten zijn. En toch bedroeg zijn tekort niet zooveel honderden als nu de Staat in één jaar tekort komt. Daarom, zoo iets aan te durven, dat mag met. recht duroen heeten. Maar nu beseft toch een ieder, hij behoore al of niet tot het denkend deel der Natie, dat geen sterveling zich aan zulk eene onderneming waagt, indien er niet een krachtig beginsel aan ten grond slag ligt; dat beginsel moge dan heilig of onheilig zijn. IJver voor God en Diens eer, gelijk we het bijv. in Luther zien of vijandschap tegen den Heere en Zijnen Gezalfde, gelijk ik beweer dat hier het geval is. Alle andere beginselen dan deze zijn bepaald on vermogend om toestanden in bet leven te roepen als welke wij in onze droeve dagen hier te aanschouwen krijgen. Dat hiermede de toekomst van land en volk op het spel staat, hoop ik in een volgenden brief aan te wijzen. Deze wordt anders te lang. Geloof mij intusschen, t.t. K. Graanmarkten enz. Rotterdam, 20 September. Tarwe en Rogge 20 ets. lager, erwten bleven onveranderd in prijs. A V* 1 Prijzen yan Effecten. Amsterdam, 19 Sept. 1880. Nederl. Certific. Werkelijke schuld. 2'/; pet. f54' dito dito dito .3 78 dito dito dito 4 lOl'/iJI Loten stad Amsterdam 3 10S3/. dito dito Rotterdam 3 i Rnsinnd Obligation ±798/1815 5 98 T Certific. Inscr. 5e serie 1854 5 57%, Dito dito 6e serie. Iö65 o 82'/* Obligatiëu dito ƒ1000 1864. 5 95l/2 1 dito L. 100 18725 88s/, dito L. 100 1S735 SS3/4 dito 1877 dito5 93s/a dito leening 1867--69 5 H 77Vr Loten 18645 13 S'/a Loten 1866 5 13G'/,Ï Aand. Spoorw. Gr Maatsch. 5 132 Oblig. dito4l/a Oblig. spoorweg Poti-Tiüis. 4 803/s dito dito Charkow Azow .5 dito dito Jelez Orel 5 dito dtto Jelez-Griasi. 5 88'/4 Aand. Bultisciie spoorweg 3 551 ƒ4 Polen. Aand'. Wurschau-Bromberg i Weenen. dito dito 5 80 Oosten). Oblig.metal.in zilv Jan./Juli 5 62l/4 dito dito Febr./Aug. 5 dit«» dito April/Oct. 5 623/4 dito in papier Uei/Nov. 5 61'/, Italië. Oblig. Z. Ital. spoorweg 3 v 51V4 Spanje. ObligatiÖn Buitenl ,1 20'/8 diïo Binnenlandsche 1 193'4 Poitugal. Obligntiën.3 w 5D/4 Turkije. Inschrijving Alg. schuld 1865 5 ,9 Obligatiën 1S69 6 6is/u Amerik. Obl. Vereenigde Staten 187 5 10Js/8 dito dito dito 1876. 41/2 110 Brazilië. Oblig 1865 973'8 dito 1875 5 911/? Prijzen van conpons. Amsterdam, 16 Sept. Metall. t 21,277a dRo zilver - f 21,2772'. Div. Eng. per f 11,80; Eng. Russen per pd. f' 12,05 Eng. Portugal per 'ut fFrans I'47,45, Belg. I'47,45Pruis I 58,90; Hamb. Russen f ],217sJ Russen in Z. R. I l,231/a; Poolsche Der Z. R. t'J Spaansche piasters 1 47,45 Spaanschi Binnenlandsche 12,35 Ainerikaansclie Hollars f 2,48; papier ft Mijnh. de Redacteur U zal het mij wel niet kwalijk nemeu, hoop ik, als ik even uwe aandacht vraag. Het is voor eene zeer gewichtige zaak. Land en volk komen in gevaar, in zeer groot gevaarEu reeds den eersten November komen zij in dat -gevaar. Want het geldt hier de volksgezondheid, en daarmede hebben niet alleen de geneesheeren te maken, maar iedereen die tot het volk behoort. Maar, zult u misschien vragen, welk gevaar dan jj Is het misschien die onrustwekkende, met eene lichte storing der maag beginnende, den lijder kwel- 1 lende, enz. leverziekte, die zulke groote adverten- 1 tien er op na houdt? Neen, M. de R. en dat was het juist wat mij schrijven deed, omdat het gevaar, door mij bedoeld, misschien uwe aandacht onverhoopt ontsnappen zou. Neen, leverziekte kan er misschien ook uit voortko men. Doch was het die maar alleen Ik wil u echter niet langer in deze angst der onzekerheid laten. De vlakke inhoud van elk schoolvertrek bedraagt ten minste 0,8 vierk. Meter, de lichamelijke inhoud 3,6 kub. Meter 1) voor eiken leerling. Ziedaar de eischen onzer volksgezondheid, natuurlijk gepaard met p die der zuinigheid, omdat onze landsrekening geen batig saldo heeft. Zoowel plaats en ruimte is dan ook j noodig, anders komt de leverziekte c. a. Maar evenwel nochtans en desalniettemin, is er voor de bijzoudere school slechts gevorderd 0,65 vierk. Meter eu 3 kub. Meter. Op de bijzondere scholen gaan ettelijke duizenden kinderen. Op deze school zal een leerling slechts van de plaats eu s'6 van de ruimte hebben, die voor de openbare school noodig is. Nu mag men niet zeggen, dat de eischen der openbare school overdreven zijn, want dan legt men u alweer die landsrekening vcor de oogen. Green an-, dere slotsom is dus mogelijk dan deze leerlingen der' bijz. school hebben te weinig plaats en ruimte, kun nen zich niet genoeg bewegen en snakken naar de lucht, worden lichtelijk in de maag en in de borsl gestoord, worden ziek, zeer ziek, waarschijnlijk nog t besmettelijk ziek. De volksgezondheid komt dan ii gevaar, en dat zegt reeds genoeg om mijn schrijver te rechtvaardigen. Als ik wist dat de neutrale luchl I moeielijker in de longen daalde, dan zou ik gerus zijn, dan kon ik die eischen begrijpen. Maar nu dra gen de voorschriften hunne veroordeeling met zich want of de eischen der openb. school zijn overdrevei of die der bijz. school niet afdoende. Kent u nog eet f:j middelweg Misschien Seigels geneeskrachtige siroop J 8. V, 1) In den ouden tijd zou men zeggen 80 vierk. pall en 3600 kubieke palm. '1 Zou anders niet onaardi i, klinken om thans te zeggen 0,8 vierkante decacentimeter en 3600 millïstère.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 3