GEMENGDE BERICHTEN. iicrii Ssmnnl tit sierwimn „De arbeid, bovendien door u besteed aan do voor bereiding van gewichtige aangelegenheden, zal naar men hoopt een volgend jaar vruchten dragen. „Ik heb de eer, mijne heeren, u 's Konings dank te betuigen voor uwe toewijding aan 's lands belang, en in Zijnen naam deze Vergadering der Staten-Generaal te sluiten.' De Staatscourant bevat de volgende mededeeling In de St.-ct. van 10 Augustus is medegedeeld wat bit een bij het Departement vati Koloniën ontvangen telegram van den Gouverneur-Generaal gebleken was omtrent den laatsten aanval van de in Samalagan ageerende troepen tegen de vijandige hoofdversterking te Batoe IHgop 1 Augustus, en omtrent het voornemen van den Gouverneur van Atjeh om die versterking te doen plat schieten, en daarna naar Kotta Badje terug te keeren. Uit de per mail van gisteren aangebrachte schrifte lijke berichten (rechtstreeks uit Atjeh), blijkt, dat de bedoelde hoofdversterking, die door het kanonvuur op den lsten Augustus reeds veel geleden had, deu 2den voor het grootste gedeelte is piat geschoten, zoodat zij tijdelijk door den vijand verlaten moest worden. Vervolgens zijn de troepen naar het bivak le Satna- langan teruggekeerd. Den 3den Augustus had de Gou verneur aldaar eene ontmoeting met de voornaamste hoofden van Samalagan en met enkele van het aan grenzende Djaugka Boeja, waarheen den 5den een militaire inarsch werd gemaakt, bij welke gelegenheid de troepen in alle kampongs goed ontvangen werden. Den 6den is de Gouverneur met het grootste gedeelte der troepen naar Kotta Badja teruggekeerd, slechts eene compagnie werd ter versterking van het garnizoen te Samalangan achtergelaten. zijn. uit wettelijk geroofde penningen betaald. Z;j dragen het fiere bewustzijn in zich, dat hun kennis en vorming hun niet in den schoot is gevallen bij wijze van bedeeling, maar hun is toegekomen als een familie." goed, waarvoor zij geen vreemden hebben dank te z.eg- gen Zou men meenen, dat zulk bewustzijn geen lrooge waarde had voor het volgend leven,' en daarop geen sterken en heilzartien invloed zal uitoefenen Men is te SneeJc van beide zijden vlug bij de hand met het stellen van candidate» voor den zetel, die met 1 November in de Tweede Kamer open komt door de benoeming van den heer Moens tot inspec teur voor 't lager onderwijs. Van anti-revolutionaire zijde wordt genoemd de heer W. M. Oppedijk, lid van de Prov. Staten van Friesland, te Ylst. Dezer dagen bezocht de toekomstige concessionaris, van den tramweg BreskeDsMaldegem, den steenweg en de verschillende dorpen waar langs en door de tram zou moeten loopen. Hij was vergezeld van den ingenieur van den waterstaat te Breskens en den burgemeester van die gemeente. Wij vernemen, zegt de M. C., dat het doel is een tramweg tè leggen met breed spoor, geschikt om desnoods spoor weg waggons er over te vervoeren, en als trekkracht te bezigen stoom, geen paarden. Dit laatste zou dan ook, met het oog op der. grooten afstand tusscheh de eindstations minder wenschelijk zijn. Als deze zaak tot stand mocht komen waaraan weinig twijfel bestaat, dan zien wij een ge- heelen omkeer ten gunste in ons landje tegemoet. Door mevrouw Iff. van der Os, geb. Abrahamse on langs te V lissin gen overleden, zijn gelegateerd f 1000 aan de diaconie-armen der N. H. G., f 200 aan de kerkvoogdij der N- H- G., f 200 aan de christelijke bewaarschool, en aan net weeshuis, tot het vieren van een jaarlijksch huiselijk feest, f 1500. De opgaven der Augustii9-collecte. schijnen teu einde te zijn. Het totaal bedrag is f 730-79,51. Als orgaan der christelijk-histori.sche partij zou het ons weinig passen uit te weiden in lof, over de offer vaardigheid ook nu weder getoon d. Slechts eene be tuiging van dankbaarheid voor zooveel milde handen die zich openden om de christelij ke school te steunen, past ons. En de beteekenis vau deze Augnstus-gave vertolke voor ons het Boomsche dagblad de Tijd, die het op meesterlijke wijze in de volgende woorden deed Al aanstonds gevoelen wij ons gedrongen te verkla ren, dat wij van het steeds wass end getal der opgaven in den Standaard niet alleen met belangstelling, maar tevens met bewondering kennis hebben genomen. Ver moedelijk zal men ons vragen wat dan in scholen, naar de crivinistische begrippen ingericht, zoo bijzonder onze sympathie opwekt Doch deze vraag zou er eigen lijk gêene zijn. De vele en rijkelijke giften toch, die het cijfer der collecte ded$n z(tvellen, zijn niet alleen bijdragen voor hét onderhoud ;eener eigenaardige soort van scholen; zij zijn ook kloeke protesten van huis vaders tegeu het doemwaardig streven inde staatsmacht, om hen te berooven van hun ouderlijk recht. Zij zijn offers op het altaar der vrijheid. Zij openbaren in .zelfverloochenende daden een liefde voor het ouderwijs, welke de liberale schoolmannen alleen aan den dao- leggen door declameeren en door solliciteeren om ambten. Zij zijn zoovele bewijzen, dat dwingelandij en staatsvoogdij over de gezinnen in Nederland nog niets anders dan woekerplanten zijn, en in den boezem v&n duizenden en duizenden de vaste wil leeft om de jeugd tegen haar gilt te bewaren. Uit die overwegingen spruit onze bewondering voort. Het roekeloos drijven, der ongeloovige schoolpartij heelt groote ellende over het vaderland gebracht, waar van de bittere gevolgen bij lange zich nog niet alle hebben doen gevoelenmaar het heelt ook, zonder het te willen of te bevroeden, veel goeds gesticht. Het verzet, dat het zijdelings in het leven riep, dat met den dag aangroeit in torschheid en omvang, is voor de toekomst van Nederland van hoog belang. Daardoor worden stevige karakters gevormd, bereid om voor een beginsel te lijden en te strijden. Wie ontwikkelt zich het degelijkst: hij die van jongsaf gesneden brood voor zich ziet staan, of hij. die zich door eigen inspanning eene plaats in de maatschappij moet verwerven De liberale staathuishoudkundigen leeren, dat de kracht en de werkelijke waarde der samenleving gezocht moet wor den Lij de lieden, die zich zeiven helpen. Op dit punt hebben zij gelijk maar wat hier waar is onder een stoffelijk opzieht, is het zekerlijk on dar een zedelijke niet minder. De strijd voor de bijzondere school, dat is voor het recht en den plicht der ouders, om zeiven de zorg en de verantwoording voor de opvoeding van hun kroost te dragen, vormt een flink gesIacht.Zij kost grpote i nt - ,~t> - inspanning, zware offers, volhardenden arbeid. Doch y'assicaal Bestuur dit alles blijft voor hen niet verborgen. Zij gevoelen het, I de vervulling dei dat het onderwijs door hen genoten geheel een geschenk is van hunne ouders, en leeren reeds vroeg door dezer voorbeeld, de kunst om zeiven de handen aan het werk to slaan. Dat hebben de kvveekelingen der bijzondere school voor op hen, die in de openbare school worden opgevoed voor rekening van de alge- meene kas. Hun opleiding zal geen aalmoes geweest Goes, 20 September. In de laatst verloopen week is alhier eene afdeeling tot stand gekomen, van de Unie „een School met den Bijbel." Nadat het volkspetitionnement was afgeloopen, had den de leiders niets meer van zich laten hooren, waarom er ook het vorige jaar geen Augustus collecte hier is gehouden. Thans, waarschijnlijk aangemoedigd door den goeden uitslag van de in 3 kerken gehouden inzameling, is eene oproeping gedaan, de aanwezigen zijn tot de Unie toegetreden en een bestuur is gekozen, terwijl men meerdere leden zal trachten te winnen. Met belangstelling wordt ook hier acht gegeven op de offervaardigheid van de voorsianders der scholen met den Bijbel, waarvan de lijsten in de Standaard getuigen zelfs de Goesche Courant heeft hare belang stelling of nieuwsgierigheid reeds vóór 17 Augustus kenbaar gemaakt, om- te weten hoeveel de collecte, waarover zonveel beweging gemaakt werd nu wel zou opbrengen. Hoe haar de cijfers nu bevallen, heeft ze nog niet gezegd. Niet te haastigze wacht op liet eindcijfer. Nat zit er tocli achter dat de hoogere besturen hen begaan laten Wat zit er toch achter, dat alles fei telijk, derwijs onrustig is en toch schijnbaar zoo rus-, tig toegaat We zullen het u zeggen. Te Arnhem ligt de sleutel tot dit alles. Daar is een Provinciaal Kerkbestuur met drie man voor en vier man tegen de Dordtsche ouderlingen. Maar nu moet men weten, dat na niet zoo laiige maanden een der vier tegen-mannen aftreedt om voor een vóór man plaats ie maken- Dan zwenkt de evenaar door het huisje van recht9 naar links. //Vier tegen drie" wordt dan „drie tegen vier!" Dan zal men de schorsing opheffen. Dan zullen de ouderlingen weer „effectief" ouder lingen worden. De Zuid-Hollandsche indringers zullen hun uitstap jes per Fop Smit staken kunnen. En alles zal te Dordt terugkeeren tot de rust der gerusten. De moeilijkheid zit er dan alleen nog maar in Ds. Eigeman. En de Dordtsche courant het volgende Ds. Eigeman tc Dordrecht, heeft van de zijde van het moderamen van de Synode het bericht ont vangen, dat hij in appèl treden kan, evenwel onder voorwaarde, dat hij binnen 14 dagen of f1200 zal storten of in de plaats daarvan overlegge eeu bewijs vau onvermogen, door bevoegde autoriteit afgegeven. De Synode behoudt zich evenwel voor bedoeld bewijs al of niet te aecepteeren in plaats der f 1200. Men heoft aan de Standaard de aanstaande vereeni- ging der Zieeuwsche bladen Het Zuiden en de Nieuwe Goesche Courani medegedeeld. Dit her icht is waan*. Met 1 October ;a. zal'het eerste nommer van het gecombineerde blad verschijnen onder den titel: Het ZuidenIVieuioe Goesche Courant. De rel atiën die d e Nieuwe Goesche Courant in Zuid- Beveland. heeft, bl ij ven, zoowel als haar bureau te Goes De uitgave zal d-iriemaal 's weeks plaats hebben; de leiding blijft opge dragen aan de redactie van Het Zuiden. Toevallig het oo -g slaande op het programma voor de Zondagsehe m uziekuitvoering op het Molenwater, zage n wij daarop nok een Wals aangekondigd. Toen wij op het houden van Zondagsehe muziekuitvoerin;gen aanmerkingen ma; ikten, werd ons .voorgehouden dat de stukken met zc >rg worden gekozen, en dat er reel stichtelijke muzie' k bij is. Als onze schutter-m.uzi- kanten nu op Z< ondagmiddag onder kerktijd w? ilsen dus dansmuz .iek gaan spelen, zal het alleen aan den kalmen iard der Middelburgers te wijt'en of te danken zijn dal er niet stichtelijk bij wo.rdt gedanst. Bedankt rooi het beroep tot predikant bij de N. II. G. te A ,xel door ds. D. Ni.e.-ssen te Giessen- Ondkerk. Wissekcrkc 19 Sept. Heiten rerd onze nieuw beroepen herder en leeraar Dr. Koste )i, van Vrouwe polder tot ons ov ergekomen, tot de g emeente ingeleid door Ds. Bijnders van Middelburg met eene toespraak over 2 Cor. 5 !0a. De bevestigde sj irak des namid dags zijn eerste w oord tot de gemeente naar aanleiding van 1 Cor. 3:9b- Beide malen was het kerkgebouw met een groote s chare toehouders de kleingeestige vitterijen van c'ken "^/raeses tevens consul e'ut y*ri Wiseekerke, - vacature ee» we'-ken vertraagd, blijdschap vervult le thans de Gemeente, dat op zoo waardige wijze de ledige plar fAhms werd vervuld. Hit Dtrdt its 1 De Heraut schr ijft Men vraagt zie :h soms dat de ouderlingen en cor ps Of de telegrafist te Hansweert „uit" geweest is Deze belangrijke vraag is in de laatste dagen behan deld. Het antwoord is de telegrafist is altijd behoor lijk op zijn post geweest. Een schipper die dit praatje in de wereld bracht was om een praatje verlegen. Een priester, die Donderdag morgen van Vlissin- gen te Queensboro aankwam, werd op smokkelen be trapt en beboet \oor de som van f 115,80. ITij had in zijn bagage en in zijn kleeren 2,7 kilogram sigaren, welke hij niet had aangegeven. De sigaren was hij natuurlijk ook kwijt. Een meisje te Sluis, dat nog eene kleine ver rekening had met de politie en daarom te Brugge "woonde, kwam aldaar om de begrafenis barer moeder bij te wonen. Toen zij een bezoek kreeg van de politie, sprong zij uit een acht meter hoog zoldervenster om te ont komen. Zwaar gekneusd heeft men haar naar 't gast huis moeien overbrengen. Vrijdag zal liet eene eeuw geleden zijn dat Tollens werd geboren. In het Amsterdamsche Paleis van Volksvlijt zal men dien volksdichter herdenken. 'Jfirupp, de kanonnen-koning, is te Scheveningen aangekomen. De belastingschuldigen te Nieuwer-Amstel zijn genoodzaakt hunne belastingen te betalen, ingaande door een wijnhuis of café, nieitegenstaande er eene andere daur aan het belastingkantoor is. Voor die deur staat echter te lezen „Ingang door het koffiehuis." Is 't voor mannen niet altijd even aangenaam, ergerlijk is het zeker ook voor vrouwen of meisjes, die ook wel eens genoodzaakt zijn zelve hare gelden te komen be talen. Eenige dorpen in den omtrek van Leiden worden dezer dagen bezocht door een tweetal personen, die afgesleten koperen ringen tegen hooge prijzen te koop aanboden, onder voorgeven dat die ringen onfeilbare middelen waren tegen allerlei kwalen. Verscheiden domme menschen werden het slachtoffer van dit grof bedrog. Hoe is het- mogelijk? Drachtige zaken Een van de 9 dezer dagen uit Atjeh teruggekeerde onderofficieren, een Duitscher, heeft, zegt men, eene som van 60 duizend gulden medegebracht, verdiend door een militairen toko, (winkel) terwijl eeu Duit- sche korporaal-kleermaker ruim 20 duizend gulden als loon van zijne werkzaamheid heeft medegebracht. De oorlogskorvet Bacchantemet de beide zoontj es van den Engelschen Kroonprins aan boord, verliet dezer dagen opnieuw Spithead, 9m eeu oefeningstocht te'ondernemen, die een vol jaar duren zal. Zoo brengt Engeland zijn prinsen groot. Te Singapore is aangekomen dat paar laffe zee- ere^ ruld. Was door lieden, die hun schip in den steek lieten, zelfs voor van het I er nog gevaar was de kapitein en de stuurman van de Jeddah. Zij werden niet gearresteerd, maar do stemming der bevolking, zoowel van inlanders als van Europeanen, was zeer bitter jegens hen. In het Alexandra-paleis bij Londen is eene geitententoonstelling geopend, die veel belangstelling vindt. Te Beuvry, in België had een boerenknechtje dezer dagen de jongen gedood van een uil, die zijn (ff: wat zit er toch achter, te Dordt zoo vol houden

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 2