CII IS T E L IJ K-!I IS T (MS IS (1H BLAD. Dinsdag 21 September. 1880. Prijs der Advertenïtën: Alweer de Kiesbevoegdheid. HET ZUIDEN Verschijnt eiken Maandag, YYohnsdag en Vrijdag- vond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen l'r.js per driemaanden franco'1,50. Enkele nommers- 0,05. Uitgever: P. Gr. W IJ T M A W te MIDDELBURG. Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 1—6 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. 't Is nagegaan wij maakten er melding van in ons no. 633 welke personen zooal in Amsterdam van kiesbevoegdheid zyn uitgeslo ten. Nu heeft in de bladen de opgaaf geprijkt Van Hagenaars, die, hoewel hoogstontwikkeld en hooggeplaatst, moeten t'huis blijven als er voor de zoogenaamde Volksvertegenwoordiging gekozen wordt. Wij hebben 't gezegd, en herhalen het, dat het ergerlijk is dat de kiesbevoegdheid is af han- kelijk gesteld van zekere vrij hooge som in Wekere directe belastingen, waarbij dan nog de even directe gemeente-belastingen en de niet minder directe opcenten buiten rekeuing wor den gelaten. Minstens zouden wij de kiesbe voegdheid willen zien uitgebreid tot ieder man nelijk hoofd van een gezin. Wij hebben echter gewaarschuwd, tegen de uitbreiding, welke de liberalen" op het oog hebbenhet behoud van den of althans een hoogen census met toekenning van kiesbevoegd heid aan de capacitésvoor 't grootste deel afhangelingen der regeering, zonder dat tevens aan een breeden kring uit het belasting-beta lende volk dezelfde bevoegdheid zou worden verleend. 't Gaat er zachtkens naar toe dat de libe ralen" hun zin zullen krijgen. Zij trachten zich althans den weg te bereiden, en hebben daar toe weder eene schrede verder gedaan, In het Haagsche adresboek heeft men eens nagezocht wie er wel het kiesrecht bezitten, en daaronder gevonden een groot aantal kleine neringdoenden tot water-en-vuurverkoopers toe, voorts boden, bedienaars ter begrafenis, schoor steenvegers en rook verdry vers enz." Zie, dat uitgeslotenen zich beklagen, dat ande ren zoo vriendelijk zijn om te klagen in hun nen naam, zoo iets kan er best door, maar dat men laag gaat neerzien op lieden, die een maal aan het patent voor een eerlijk bedrijf de kiesbevoegdheid ontleenen, dat kan er niet door. Vooreerst heeft de bedoelde opgaaf der kleine neringdoenden, die in den Haag kiezers zijn, reeds den schijn van partijdigheid, 't Is of daarin opzettelijk de bevoegdheid tot kiezen voor den Gemeenteraad en de Kamer is verward, 't Is toch veel eerder denkbaar dat een lijkdienaar of een schoorsteenveger aan hoofdsom in patent, personeel en grondlasten f 50 betaalt om kie zer te zijn van den Haagschen Raad, dan f 100 om kiezer te zijn voor Staten en Kamer. Ten anderen zullen niet veel hooggeplaatste regee- ïingspersonen en leden van hooge staatscolleges" minder dan f 50 in hoofdsom betalen, zij het dan maar alleen aan personeele belasting. Zoo bekrompen leven zulke heeren in den Haag niet, of 't is schande. In de gemaakte vergelijkiug moeten dus kleine neringdoenden, die voor den Raad kiezen, ge steld zijn tegenover hooggeplaatsen, die niet mogen kiezen voor de Kamer. Kiesrecht voor den Raad en kiesrecht voor de Kamer zijn onder de tegenwoordige kieswet twee. Het past overigens aan voorstanders van volksontwikkeling niet om zich met eenige min achting uit te laten over kleine neringdoenden enz. Er zijn onder degenen, die onder de hoog geroemde schoolwet van 1857 zijn onderwezen, reeds lieden van 27 jaar, en het aantal degelijk onderwezen kiezers moet elk jaar toenemen. Bovendien weet bijv, een Haagsche lijkdienaar, jaren lang inwoner dier stad, beter wie voorde vertegenwoordiging" (der burgerij in den Raad) behoort gekozen te worden dan bijv. een officier, die pas een jaar geleden op een der bureaux van 't ministerie van oorlog is geplaatst, 't Is nu eenmaal zoo dat hooggepiaatsten, die achter een gesloten deur mogelijk drie of vier verdie pingen hoog wonen, van nit de hoogte neder- zien op neringdoenden, die beneden wonen in een open huis. Het schimpwoord kruideniers politiek wordt eerder toegepast op de meeningen van kleine neringdoenden dan op de denkbeelden van reeders en makelaars-in-koffie, die protec- tionnistische gevoelens zijn toegedaan. 't Is of een neringdoende, die met allerlei menschen in aanraking komt, reeds omdat hij asjeblieft moet zeggen verre beneden een amb tenaar staat, van wien men nauwelijks een morgen" (goeden of kwaden, wat meent hij?) kan vernemen, en die van de menschen niet veel meer weet dan dat zij no. zooveel zijn op register A of B. 't Is of een neringdoende, die zich scherp spitsen moet op alles wat in den handel voorkomt, in oordeel verre moet achterstaan bij een mannetje naar mannetje schrij venden klerk. Wij dachten dat voorontwikkeling en volks onderwijs alle standen en rangen en bedrijven zouden ten goede komen, en dat de liberalen" van allen castengeest althans vrij zouden zijn. Op rang of stand af, of op het beroep af iemand voor ontwikkeld of onontwikkeld te verklaren behoort tot de tijden die wij al lang achter ons hebben, en 't schijnt toch dat men tot die tijden terug wil. Maar al spoedig zal er geen sprake meer be hoeven te zijn van ontwikkelden of onontwik- kelden, daarentegen wel van om wikkelaars en in- gewikkelden. De groote staatsspin spant overal, hare draden, zij spreidt haar web over heel het volk uit, en zooals het rijmpje zegt, tegen welks vorm van Lennep wel bezwaren zou hebben De spin die spant haar web om vliegen in te vangen, De groote vliegen er door, de kleine blijven er hangen, zoo zullen krijgen de «liberalen" hun zin de kleine neringdoenden enz. welhaast geheel wor den omsponnen, ingewikkeld en uitgezogen door de groote spin. Middelburg, 20 September 1880. De Troonrede. Heden middag werd op de gebruikelijke wijze de zitting der Staten-Generaal door Z. M. den Koning geopend. Behalve de gewone welbekende zinsneden, gewijd aan de goed verstandhouding met vreemde mogend heden, de plichtsbetrachting van leger en vloot, de goede uitkomsten van den landbouw enz. trekken de volgende paragrafen de aandacht De geboorte eener prinses heeft het geluk van mijn huis verhoogd met ingenomenheid ontving ik, bij die heugelijke gebeurtenis, opnieuw de bewijzen van de gehechtheid mijns volks. Van 's Rijks belastingen mag een ruimere opbrengst dan ten vorige jare worden verwacht. Met het oog op de onvermijdelijke toeneming der staatsuitgaven blijven versterking der rijksmiddelen noodig. In Atjeh is het Nederlandsch gezag thans in die mate gevestigd, dat de regeering zich kan voorbereiden op de inrichting van het geregeld bestuur aldaar. Voorts worden toegezegd Nieuwe voorstellen tot verbetering van Waterwegen voordracht tot verdere beperking van kinderarbeid gewichtige maatregelen betreffende het krijgswezen, die voltooiing van 's lands weerbaarheid ten doel hebben wetten nopens militie en schutterij. De groothertog., van Saksen-Weimar, zwager van Z. M. den Koning, was met prins Frederik, heden tegenwoordig bij de opening der Staten-Generaal. Prinses Paulina zal, met de gebruikelijke plechtig heid, in de Kloosterkerk te 's Gravenhage worden gedoopt. De sluiting der zitting van de Staten-Generaal had jl. Zaterdag plaats. De minister van binnenlandschQ zaken sprak bij die gelegenheid het volgende Mijne Heeren ,De Koning heeft mij belast met het sluiten van uwe tegenwoordige zitting. rEen terugblik op hare werkzaamheden laat niet onbevredigd. Konden belangrijke overeenkomsten, met Bel»ïë en Luxemburg gesloten, door Uwe medewerking worden bekrachtigd, vele maatregelen van wetgeving kwamen tot stand. Inzonderheid raag worden gewezen op de herziening van het strafstelsel der crimineele wet boeken voor het krijgsvolk te water en te lande - de gemeentelijke indeelibg de« VVester-Scheldede ver zekering van den aanleg van waterwegen in de noor delijke provinciën en van hun verbinding met Pruisen- de instelling cener Rijkspostspaarbank; de wijziging zoowel van de algemeene voorschriften omtrent de heffing van invoerrechten en accijnsen, als van de re geling van den suikeraccijns. .Ik mag niet onvermeld laten den waarborg, aan handels- en fabrieksmerken geschonkende bescher ming ten bate van landbouw en houtteelt aan nuttige dieren verleendde bepalingen omtrent de openbare middelen van vervoernoch ook de nieuwe regelen voor de opleiding en bevordering van het personeel van den geneeskundigen dienst bij de landmacht ver ordend. Tot ontwikkeling der bronnen van welvaart in Ned. Indië door spoorwegen, in West-Inoië door aanvoer van vrije arbeiders, werd Uwe hulp niet te vergeefs ingeroepen.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 1