Vj BLAU ])e Yereeniging voor Christelijk nationaal onderwijs \s anderd.jeeft yooreene door liaar gewenschte rentelooze geld- a 10.25leening van f 50.000 de helft ontvangen, hi minder p sch' goeden Van het Ministerie van Waterstaat kunnen binnen Van kort nieuwe voorschriften worden te gernoet gezien RE^ ter voorkoming van gevaren bij ijsgang en hoog opper- KA water op de rivieren, mind Ro aang grasl lamr Dt war. 70 c. lews h v Eie Men vermoedt dat er binnen kort veranderingen in de inrichting der soldaten-menage zullen worden gebracht, daar de corps-commandanten zijn aange schreven, de bestaande contracten met leveranciers niet meer te vernieuwen, of zoo noodig er de bepaling „tot wederopzeggens toe" in te doen opuemen. Onze miliciens zullen zeker deze tijding met belang stelling vernemen, want als het niet ligt aan de bui tengewone vetheid van „moeders pappot" die hun de eischen wel wat hoog doet stellen, dan ligt het vast aan de minder goede kwaliteit der menage dat er zooveel over „de pot" in de kazerne geklaagt wordt. Voor de najaars-examens in Zeeland, die den 29sten Ne.( September zullen aanvangen, hebben zich 165 candidaten aangemeld, te weten voor hoofdonderwijzer 17, hoofd onderwijzeres 1, hulponderwijzer 33, hulponderwijzeres 11, huisonderwijzeres 4, onderwijzer in het Fransch £Ul 11, onderwijzeres in het Fransch 8, onderwijzer in het Engelsch 3, onderwijzeres in het Engelsch 5, onderwijzer in het Hoogduitsch 2, in de wiskunde 7, onderwijzeres in de wiskunde 1, onderwijzer in het teekenen 9, in de gymnastiek 1, onderwijzeres in de gymnastiek 1, onderwijzer in de landbouwkunde 1, en voor onderwijzeres in de handwerken 51. Men zegt dat 1 Februari a. een aanvang zal wor den gemaakt met het leggen van den weg voor den stoomtram MiddelburgVlissingen. Men zou zich oorstellen den dienst op 1 Septem ber 1881 te doen aanvangen. Po) Gedeputeerde Staten der provincie Zeeland hebben Oo van de heeren Meulmeester Comp., voorloopige con cessionarissen voor den tramweg Brouwershaven ZierikzeeRoozendaal uitgewerkte plans tot aanleg Ital van we° ontvangen. 8pa p0l De heer F. Lipjesontvanger der dir. bel. te Goes Tui *s °P zijn verzoek eervol ontslagen. EgJ Vlissingen. De vrachtgoederen-stoomboot „de Am Valk" zal met 1 October den dienst tusschen hier en Rotterdam aanvangen. Bra Be Sprokkelaar deelt een vermakelijk staaltje mee van de wijze waarop een Rotterdamsch blaadje met A de nieuwe namen onzer maten en gewichten omspringt, f 2 j)af hlaadie vertelt. f 12 Bel Rus it Dat blaadje vertelt „Op het landgoed „de Gelder," bij YVijhe, staat een eik, die, eenige eeuwen oud, een middellijn heeft van een meter en tweehonderd centimeters bij een omvang van drie meter en zevenhonderd en acht en zestig centimeier. De middellijn van dien boom staat in verhouding tot zijn omvang als 1 3.14. Een beuk, ook op dat landgoed, heeft eene middel- lijn van een meter en drie honderd en twaalf centi- g meter bij een omvang van vier meter en honderd en veertig centimeter." c In dit stukje is ééne doorloopende vergissing, die bewijst dat het metriekstelsel den berichtgever niet te helder voor den geest staat. Heel onnoozel verwart hij centimeters (duimen) en millimeters (streepen) met elkaar. Volgens zijn opgave zou er op bovengenoemd landgoed te zien zijn een reusachtige eikenboom, die op een omvang heeft van 10.68 Nederlandsche Ellen, bij want 3 Meter en 768 centimeter (een Meter is 100 Centimeter) maken samen denNzoo even meegedeelden omtrek, 't Is evenwel niet meer dan 3.768 M. De man zou zekerlijk een juist bericht gegeven hebben als hij niet gebruik gemaakt had van die zoo vreemd- Roos®001^*" sameu&estelde namen, die nimmer in ons land W0U burgerrecht zullen verkrijgen. Wellicht waren ook in Bergtden lijd, toen hij de lagere school bezocht, die wei- Woe?nig Hollandsche benamingen nog niet ingevoerd, welke thans met kracht en geweld in de hersens vau de j^i schooljeugd gestampt moeten woiden, zoowel voor Viakpnderwijzers als voor leerlingen een gestadige kwelling, Biezedie weinig vrucht oplevert. Nauwelijks toch is de Goesleergierige „hope des Vaderlands" de schooldeur uit- '8HeVesneld, of de jongen doet zijn best om centen te M[^krijgen, daar hij voor zijn „kattepul" graag een half Vlissf'l (nimmer een halven Meter) elastiek zou willen heb- aen, en het meisje koopt in een winkel een half ons nimmer 5 decagram of een half hectogram) van de ene of andere lekkernij; want de nieuwe namen zijn lleen goed, zoo lang ze op school vertoeveu. Daar buiten denken zij niet meer aan die samenflansingen van Grieksche woorden, die hun zooveel hoofdbrekens kosten. En zijn er al sommige groote manufactuurwinkels waar men zich dan, zooals het heet, volgens het nieuwe stelsel ingericht heeft, men spreekt er van mètre in plaats van meter en tallooze kleermakers en naaisters nemen u nu met een „santimetertje" de maat, terwijl zij vroeger kort en goed hun el gebruikten. Zoo wijkt dan onze rijke en heerlijke moedertaal voor allerlei uitheemsche fraaiigheden en wordt, zij onwelluidend door menigen wanklank, samengesteld op last der Hoogmogende Heeren, alsof onze holland sche termen niet uitdrukken kunnen wat men bedoelt. De berekening aannemende, dat in Nederland ieder ingezeten, bij gelijke verdeeling van het vermogen, f 4000 zou bezitten, dus een jaarlijksch inkomen van f 200, zeide de heer Domela Nieuwenhuis in zijne te Amsterdam gehouden redevoering, dat dit zou zijn 56 cent daags. Thans, merkt hij op, zijn er die wer kende 44, 34, 24, 14 en 4 cent per dag inkomen Hebben en anderen, die 4, 14, 24, 34, 44 en 54 gulden per dag genieten. Voor een gezin van 5 per sonen zouden 54 cents per hoofd bedragen f 2,70 daags. Dat heeft menig gezin niet, en dan heeft men nog „beenen, armen en hoofd om ze productief te maken." Zeer juistmaar elke cent dien men meer maakt dan f 2,70, moet weder afgetrokken worden van een ander inkomen van f 2,70, en over een korter of langer tijd zóu men wederom komen tot de 4, 14, 24, 34 en 44 cent en de 54, 44, 34, 24, 14 en 4 gulden. Om dan weer te gaan verdeelen, is toch wel wat hard voor degenen, die hun beenen, armen en hoofd geëxploiteerd hebben. {Arnh% Cour.) Door de aandeelhouders-leden en gewone leden der Alexander stichting op „Midden-Eng" nabij Ben- nekom, ziju tot bestuurders van genoemde inrichting voor blinde kinderen beneden den leeftijd van zes jaar en van iedere geloofsbelijdenis, gekozen de hh. Prof. Gunning, Jhr. A. W. van Borssele (0 urgent eest er van Bennekom), A. C. Wertheim, F. J. W. H. Schmitz en L. P. van Son. De Alexander-stichting zal tegen half October mei eenige kweekelingen geopend en geplaatst worden on der het bestuur van mejuffrouw M. C. Vernij als directrice. Zaterdag jl. hebben te Nijmegen de lijkenhranders hun „algemeene vergadering" gehouden. De affaire schijnt er niet op vooruit te gaan. Er waren slechts zes afdeelingen present, en in het laatste jaar ruim 100 leden verloren. De secretaris was afwezig. Den bouw van een lijkoven in een der provinciën wil geen der betrokken autoriteiten toestaan. Van verlaging der contributie, „het eenige redmid del lot instandhouding der Vereeniging", wilden acht van de dertien uitgebrachte stemmen niets weten, zoo dat het voorstel verworpen werd. Het gebruikelijke vergaderingsdiner kon niet door gaan, wegens gebrek aan deelneming. En daarmede was de eens zoo veelbesproken lijk verbranding weer voor een jaar afgedaan. Vermeld vinden we nog, dat het „fonds voor lijk- ovens" thans een kleine duizend gulden rijk is jam mer genoeg van het goed,e geld Merk, School rit lending itlÊd(lelburg. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het vertrek van Ds. J. H. L. Rooze- meijer naar Arnhem, is door het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente te Middelburg beroepen Dr. J. Rie- mens te Driebergen. Er waren 89 leden van het kiescoHege opgekomen. Afwezig waren door uitlandigheid of ongesteldheid de heeren J. F. L. Abresch, F. P. J. Sibmacher Zijoen, L. J. de Kok, J. F. Resten L. W. van Puffelen. Wegens onbekende redenen waren afwezig de heeren: H. B. Wijtman, U. F. Auer Sr., J. F. Koeleman, A. P. de Wijs, A. B. Crucq en C. Wondergem. Door den kerkeraad der N. H. gemeente te Vlissingen is Woensdag avond als predikant beroepen de heer P. J. Moeton, thans te Jutrijp en Hommerts. Wisseltci*kc. Ds. J. W. te Grootenhuis, predikant bij de C. G. G. alhier, heeft voor het be roep naar Baarland bedankt, Hauipcu Het cijfer der studenten aan de Theolo gische school is hooger dan ooit. Er zijn ingeschreven 42 theologische en 36 litterarische studenten. L a n d b u w. Onder de dagen die de afdeeling Walcheren der Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw noemen mag als haar holydaysmag die van 16 September ge noemd worden- De op kleine schaal door haar, op eene gunstig daartoe gelegen weide aan den Vlissing- schen weg, georganiseerde vee-tentoonstelling is uitne mend geslaagd. Er waren 149 stuks vee tentoongesteld. Kenners verzekerden eenstemmig dat, onder de tentoon gestelde schoone dieren te vinden waren. Vooral gisteren namiddag waren honderden bezoe kers op de weide te vinden. Het was dan ook een waar genot op de frissche weide, onder een bewolk ten hemel, die echter de gevreesde regendruppelen slechts een oogenblik bijna onmerkbaar gaf, en onder de heerlijke toner, der prachtige muziek van het 3de regiment infanterie rond te wandelen, of, indieu het mogelijk was een stoel te veroveren, neer te zitten. Opgewekt en vroolijk, maar rustig en kalm was tevens de stemming. Ten half zeven ure werd het feest voortgezet in den tuin op het Noordbolwerk. Toen vooral was de schit terende verlichting, de uu en dan achter wolken ver schuilende maan, het hoog geboomte en de zeldzaam schoone muziekuitvoering, het aantrekkingspunt voor velen, die daar tot 10 ure wandelden of nederzaten. Het bestuur bekrachtigde bij het einde der muziek uitvoering het luide applaudisseraent van het publiek bij onderscheidene nommers van het programma ge hoord, door den kapelmeester, den heer Bouwman en zijn korps voor het schoone genot te danken, en wij vervullen slechts, voor zoovelen als met ons genieten mochten, een schuldigen plicht, door het bestuur der Afdeeling Walcheren (iauk te zeggen, voor de zorgen en moeiten die zij zich heeft getroost, om aan belang hebbenden onzen veestapel te doen kennen, en ons een feestdag te bereiden, waarvan niemand zich behoefde te onthouden daar hier geen sprake was van Zondags» ontheiliging en woest getier. We laten hier volgen de, ons door vriendelijke hand beschikte, volledige lijst der plaats gehad hebbende bekroningen PAARDEN. (VOOE. DEN LANDBOUW.) Ho. 1. Dekhengsten, geboren voor of in 1878, van inlandsch ras, eerste prijs: f 20 2e prijs f 10: le en 2e prijs niet toegekend bestuursprijs van f 10 aan een zwarten hengst van W. Poppe, te Grijpskerke No. 2. Dekhengsten, geboren voor of in 1878, van gekruist of vreemd ras, eerste prijs f 20, tweede prijs f 10. niet ingezonden No. 3. Merriepaarden, geboren voor of in 1876, eerste prijsf 20, aan een 5jarig bruin paard van J. Mesu, te Serooskerke tweede prij9 f 10, uitgeloofd door den heer J. Riemens, burgemeester van Serooskerke, aan een 5jarig bruin.paard van J. Wouters, te Ritthem No. 4. Merriepaarden, geboren in 1878, eerste prijs f 10, aan een 2jarige vosbles van I. Cijsouw, te Zou- telande tweede prijs f 5, aan een 2jarig zwart paard van I. Krijger, te Grijpskerke No. 5. Spannen werkpaarden, behoorlijk getuigd, geboren tusschen 1 Januari 1872 en September 1876, eerste prijs f 20, uitgeloofd door den heer W. H. de Bruijn van Melis- en Mariekerke, niet toegekend; tweede prijs f 10, aan een span lichtbruine merries van I. Riemens, te Serooskerke No. 5. Ruinpaarden, geboren tusschen 1872 en 1876, eerste prijs: f 10, niet toegekend; tweede prijs f 5, aan een öjarigen zwarten ruin van J. Maas, te Middelburg; De twee door den heer K. G. Vis uitgeloofde prijzen voor paarden geboren in 1877, werden behaald de eerste: f 10, door een 3jarig zwart merriepaard van J. Krijger, te Grijpskerke De tweede f 5, aan een 3jarige bruin bonte merrie van W. Reinierse Cz., te Middelburg; terwijl nog met een eervolle vermelding bekroond werd een ter opluistering ingezonden merrie vospony, 3 jaar oud, toebehoorende aan J. Fak Brouwer, te Nieuw- en St Joosland. RUNDVEE, No. 7. Springstieren, van buitenlandsch ras, minstens 2 jaren oud f 20, uitgeloofd door den heer A. M, Tak, niet ingezonden No. 8. Springstieren, van Hollandsch ras, minstens twee jaren oud.: f 20, uitgeloofd door de heeren J. Peper, bnrgemeesler van Aagtekerke en W. Reijnierse Cz., aan een zwartbonten stier van W. Reijnierse Czf, te Middelburg No, 9. Springstieren, van 'Zeeuwsch ras, minstens 2 jaren oud f 20, niet toegekend No. 10. 4 Melkkoeien, van een eigenaar, onver- schiHig van welk ras een gouden medaille, uitgeloofd door den heer C. C. W. Vis, toegekend aan P. Duij- vekot, te Middelburg No. 11. Melkkoeien, onverschillig van welk ras, met opgave van het getal afgelegde drachten, eerste prijs: f 20, aan W. Reijnierse Cz., te Middelburg; tweede prijs f 10, aan B- Blok, te Middelburg derde prijs f 5, uitgeloofd door den heer W. Maas,

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 2