HANDELSBERICHTEN. n fUTk waarop de omstanders zeiden dat zij wel eens wilden zien wie er van de hoeve bezit zou durven nemen. BUITENLAND. Wat men te wreken had in Engelaad toen men een pakje dynamiet (een Nihilistea-wapen) kort voor het aankomen van een sneltreinuit Londen vond, weten we niet. Wel weten we dat in Turkije weinig dyna miet meer noodig zijn zou om de uiteenspatting van het Rijk der Halve Maan tot een feit te maken. Minder moorddadig en langzamer ontbindt het Turk- sche Rijk zichzelf. Opstand ten zuiden en ten westen, ten oosten en ten noorden geplukt door de Mogend heden, iuwend.g een bestuur dat alle IA dagen wis selt, en dat geen pacha meer iu staat is we zeg gen niet te verbeteren maar zelfs maar op te lap pen. Ziedaar Turkije der ver. wijning nabij. Als de nieuwe Grieksche grenzen zijn afgerond en Montenegro in 't bezit van Dulcigno is, dau vmdt het arme rijk nog genoeg tot verderf in eigen boezem over, al is het dat ook geen vreemde zich met het verder uit plukken van deze magere gans belast. Het Frausche ministerie Freycinet is gebleken te gematigd te zijn. Hoe is het mogelijk Het kabinet dat het feest der inneming van de Bastille deed vieren, de Marseillaise op nieuw iu eere brachi, de veroor deelde Communards terugriep, zulk een kabinet te gematigd Toch, het kabinet, vooral de miuister-president heeft de Maart - besluiten niet geeërbiedigd, hij heei't de Jezuïten met verdreven. Maar als er nu geen zijn? Dat de Jezuïten een loopje met die Maart-besluiten en de regeering hebben genomen is bekend, maar wat kan, in vredes naam de regeering er aan doen. Freycinet zal als zoenoffer vallen, en alzoo Frankrijk een schrede nader brengen tot de regeering van Gambetta. Koning Alfonsus XII en Koningin Christina van Spanje verheugen zich sinds Zondag in 't bezit van eene dochter. De keizer van Oostenrijk, een der populairste vor sten van Europa, reist in zijne door zooveel verschil lende nationaliteiten bewoonde Sialen rond, en ontvangt van de bewoners van Gallicië de meest ondubbelzin nige bewijzen van eerbied en gehechtheid. Zijn zoon, de Aartshertog Rudolf, bevindt zich te Berlijn, waar hij met in 't oog vallende voorkomendheid door de Duitsche keizerlijke familie is ontva-igen. •Varkens in de Yereenigde Staten van Amerika. Over het Amerikaausch varkensvleesch deelt het Weekblad het Nieuws het volgende mede Sedert ver scheidene jaren reeds, is het Amerikaanscbe spek een belangrijk handelsartikel op de Europeesche markt, waar het een geduchte concurrent is van het inheemsche. 't Is goed en goedkoop, en dat zijn twee eigenschap pen, die het op alle markten een goed onthaal verze keren. Nergens kan dan ook de varkeusteelt zoo doelmatig gedreven worden, dan in de Vereenigde Staten. Het .getal varkens, dat daar leeft, is 35 millioen groot, terwijl in het Duitsche rijk, dat eene even sterke bevolking telt, slechts 7 millioen varkens worden aan getroffen. Hoofdzakelijk worden zij met maïs gevoed, en de ruime oogsten, die nu eenige jaren achtereen van dat gewas verkregen zijn, hebben ten gevolge ge had, dat in de laatste jaren het getal varkens gemid deld met anderhalf millioen 's jaars toegenomen is. Illinois alleen bezit 3 millioen varkens, Indiana en Kentncky hebben er ongeveer 4- millioen. Opmerkelijk laag is de prijs vau de varkens. In 1878 was de gemiddelde prijs slechts f 2,59 per stuk. De waarde verschilt echter nog al in de onderschei dene Siabni in Colorado gokien de varkens f 18 en in Massachuets zelfs f 27.50 per stuk. Slechts weinige varkens worden op de boerderijen zeiven geslacht en ingezouten de meesten worden aan de „packers" ver kocht, die het slachterswerk fabriekmatig drijven- Deze industrie is eerst 25 jaar oud, en werd vroeger alleen in den winier gedreventhans echter nu het ijs zoo" goedkoop te bereiden is, wordt ook des zomers krach tig doorgewerkt. Terwijl in 1876 10' A millioen varkens werden verpakt, sleeg dit getal in 1879 tot 14La, waarbij nog 200.000 varkens uit Kanada komen. Groote massa's gaan over de zee alleen Groot- Brit- tanje trok in het afgeloopen jaar voor 120 millioen gulden aan varkensvleesch, ham en spek uit de Yer eenigde staten. De groote steden van het westen Chicago, Cin cinnati, St. Louis, Milwaukee, Louisville, Indiana polis, zijn de stapelplaatsen van dezen tak van nijverheid in Chicago alleen werden verleden jaar 5 millioen varkens geslacht. Daar zijn 25 groote slach terijen, waaronder die van de firma Armour Co., die er alleen in 1879 1 millioen slachtte en verzond. Des zomers worden daar op een dag niet zelden 10.000, in den winter echter tot 20.000 varkens ge slacht, en op menigen dag verzond de firma met de tot in de reusachtige etablissementen loopende spoor- weglijnen, 20,000 centenaars varkensvleesch. In de magazijnen van die firma zijn des zomers 2000, in den winter 3200 werklieden bezig, en dit groote getal is noodig, om het gansche werk van 't slachten tot het verzenden, telkeus op een dag te kunnen vol brengen. De werktijd is 10 uren en het dagloon be draagt f 3.60 lot f 4,30 voor de gewone werklieden, terwijl bekwame vleesehhouwers 6 a 9 gulden per dag verdienen. De varkens worden op de markt gekocht. Op de markt van Chicago zijn op één dag dikwijls 60,000 a 90,000 varkens aaugevoerd, die alle van overheids wege nauwkeurig worden gewogen. Wanneer de var keus gekocht zijn, worden zij niet, zooals bij ons te lande, eerst gemest, maar direct over de zoogenaamde „brug der zuchten" naar de derde verdieping vaneen gebouw gedreven, waar het slachten en gros geschiedt. De eerste voorbereiding daartoe is het aanbrengen van een ijzeren ring aan de achierpooten van het dier, dat, daarvan voorzien, naar de slachiplaats gedreven wordt. Hier wordt aan den ring terstond een haak bevestigd, die van den zolder af neerhangt, het dier wordt opgeheschen en valt, aan de achierpöoten han gende in handen van den slachter die met een kort, scherp mes de halsslagaderen opent en het bloed zorg vuldig in een bak opvangt Het doode varken wordt nu, steeds nog in zijn ring hangende, in een groot vat met kokend water gedompeld, waar het met 9 of tien loigenooten drie minuien blijft om er dan te worden uitgehaald en op een tafel gelegd. Al deze verrichtingen geschieden door middel van een met stoom gedreven machine, en zelfs het nu volgende scheren van de varkens geschiedt hierdoor. 48 in verschillende richtingen geplaatste scheermessen, scheren het varken in den tijd van weinige minuten en leggen de borstels netjes op een hoop. Het werktuig laat zich niet goed beschrijven in een kort bestek, maar 't is zeer vernuftig uitgedacht en verricht zijn moeie- lijk werk even goed als de beste barbier. De uitvin ding van dit werktuig dagteekent uit den tijd, toen de varkensbarbiers het werk hadden gestaakt. Die lieden, die zich voor onmisbaar hielden, verdienden het booge dagloon van f 7,20 maar dat was hun niet genoegzij verlangden meer. Dat bekwam hun echter slecht het bleek, dat hun handwerk kon worden ver vangen en de machine werkt nu bijna onverbeterlijk. Bij de geheele operatie wordt de uiterste zindelijk heid in acht genomeu voortdurend worden siroomen water over het dier uitgestort, om de laatste overblijf- 8 cis van haren of vuil te verwijderen. Het varken, nu van zijn haartooi beroofd, wordt weder opgeheschen, ditmaal bij den neus, en naar een bank geschoven, waar het geopend wordt. De afzonderlijke deden der ingewanden worden, nadat zij gereinigd zijn, in on derscheidene vaten gedaan. Long eu lever en het hart dienen tot bereiding van worst, de maag en darmen om de worstspecie op te nemen. Op een volgenden bank wordt de kop afgehouwen, zijn inhoud, hersenen, oogen enz. wordt weder afzon derlijk bewaard. De tong wordt uitgesneden en komt als afzonderlijke lekkernij in den handel. liet ont hoofde lichaam wordt nu verder gebracht naar de ijskamcr, om af te koelen. Om dit te bespoedigen, wordt het langs den ruggegraat in twee helften ver deeld. De geheele tijdsruimte, die men noodig heeft om een varken te slachten, te scheren, te verdeelen en in het koelvertrek te brengen, bedraagt slechts 15 minuten. In het koelvertrek, waar de varkens bataljonsge- wijs naast elkander hangen, heerscht een temperatuur van minstens 3 a 4 graden R., er wordt voortdurend een luchtstroom onderhouden. Wanneer hier de eerste afkoeling is gescheid, komen de varkens in de 400 voet lange en 200 voet breed ijskamer, waar een 20 voet dikke ijdaag een temperatuur van 1 a 2 graden onderhoudt. Daarmee houdt de mechanische behan deling van het dier op wat er verder nog moet worden verricht, geschiedt door menschenhanden. De zwijnshelften worden op een tafel gelegd en met een bijlslag, die een Herkules in verbazing zou brengen, wordt er eerst de ham en vervolgens de schouder met de voorpooten van afgescheiden, zoodat er een recht hoekige zijde spek overblijft. Deze zijden worden in gezouten, in hoopen van 20 stuks op elkander ge stapeld en, nadat zij drie weken zijn blijven liggen, bij 10 stuk9 in lange kisten gepakt, om verzonden te worden. De firma Armour en Co. verzendt jaarlijks gemiddeld 80 millioenen pond hammen en zijden spek. Daarnaast wordt de woi-9tfabricatie op groote schaal gedreven. De afval van de hammen, het vleesch der pooten, hart, lever, longen enz. leveren het materieel dat door middel van snijmachines, die al weder door stoom gedreven worden, fijn gemaakt zijn. Allerlei soorten van worst, Frankforter bloed en leverworst, Lyousche worst, saucaise de Boulogne, worden hier bereid en ook hoofdkaas weet men uit het vleesch van den kop, onder toevoeging van de nóodige kruiderijen, zindelijk en smakelijk gereed te maken. Zij wordt in blikken bussen van 2 a 4 pond inhoud ingemaakt en komt zoo in den handel. Nevenproducten van deze varkensslachterij op groote schaal, zijn het vet (reuzel), dat in de goede soort als voedingsmiddel en in mindere kwaliteit als smeer sel dient, en bloed. Het laatste wordt gedroogd en aan suikerraffinaderijen en mestfabrieken verkocht, waar het wegens zijn groot stikstofgehalte zeer ge zocht is. De beenderen komen, nadai het vet er uit is gehaald, in de mestfabrieken terecht. Dat de bor stels goeden aftrek vinden spreekt van zelf, en zoo blijft er niets van het varken ongebruikt. li u re r 1 ij k e Stan <f. $Biddel2>uia*g. (Van 5 tot 12 September) Onder trouwd J. H. Tim, wedr. 51 j. met S. J de Koster, wede. 48 j. H. A. Brakman, jm. 32 j. met J. C. van Uije, wede. 47 j. A. de Waal, jm. 47 j. met A. F. Hool'tman, wede. Bevallen J. P. Gillissen, geb. Grootjans, d. J. Krijger, geb. Brasser, d. C. J. de Rijcke, geb. van Puffelen, d. S. Iiariot, geb. Behrens, z. C. M. Mak, geb. van der Reest, z S. van Sorge, geb. van Aartsen, d. W. Schot, geb. Nachtegaal, d. C. Moens, geb. de Rijk, z. E. V.% A. Bauer, geb. Ahrensman, d. E. M. P. Nonhebei, geb. Sterk, z. AI. Reod, geb. Walrave, d. J. Joosse, geb. van Leersuoi, d. J. M. J. Tim merman, geb. Langejan z. C. J. van den Broek, geb. Hoogenboom, (z. levenl.) Overleden A. P. Ingelse, z. 3 m. S. Heusevöldt, z. 17 d. L. de Rijke, d. 5 m. D. Kandel, d. 5 m. H. M, Landman, z. 5 m. C. J. A. Wagenaar, d. 11 d. E. G. Kruijt, d. 6 m. C. J. H. Dierikx, z. 2 m. P. Sinke, z. 8 d. M. P. Suurland, z. 13 j, C. F. van der Weel, d. 11 m. P. J. van Houte, z. 4 m. L. F. Stappers, z. 9 m. T. den Engelsman, z. 20 m. E. van de Kop, d. 6 m. P. C. Mesu, d. 6 m. M. A. Riemens, z. 3 m. C. Franeke, d. 1 m. M. Schrijver, d. 2l/a m. Vlassingeu. (Van 4 tot 11 September) Gehuwd H. C. A. van der Eijk, jm. 26 j. met H. G. Gil lissen, jd. 24 j. F. van Tatenhove, jm. 20 j. met J. Prince, jd. 30 j. BevallenJ. Wiltenburg, geb. de Pagter, z. W. J, Pisuisse, geb. Schipper, z. J. F. de de Weerd, geb. Kuijpers. z. C. Korff, geb. van den Broeke, d. D. E. üanckaerts, geb. vau der Meer, d. C. Wij3velt, geb. Barentsen, z. C. de Reeper, geb. de Groot, d. F. Block, geb. de Waeij, z. B. J. Sorgedrager, geb. Boer, z. Overleden G. A. H. P. L. van Gheluwe, jm. 18 j. R. H. de Boo van Uijen, z. 4 m. J. G. Hector, wedr. van C. P. J. Zip, 86 j. S. Koster, d. 3 j. F. J. Bervoets, d. 1 j. H. J. Meijler, jm. 30 j. P. de Landmeter, z. 6 m. Ctoes. Bevallen (Van 4 tot 11 September.) M. Bout ens, geb. Schouwenburg, z. OverledenI. F. Fpuw, z. 1 m. M. Nieuwdorp z. 19 m. ^nuiniiiiirkten enz. Rotteedam, 13 September. TARWE, üe aanvoer van jarige witte lnl. was wederom matig en ging tot de be staande prijzen iets beter van de hand. Van nieuwe witte Inlandsche was de keus voldoende, doch was 25 cent lager slechts langzaam te plaatsen. Jarige Vlaamsche, Zeeuw- sche, Flakkeesche en Overmaasschede beste 19 a 10; dito mindere f 6.50 a 8,13; nieuwe dito de beste f 9,25 a 10; dito mindere f 8 a 9. ROGGE. Nieuwe Inlandsche ging bij voldoenden toe voer als voren langzaam van de hand; voor den zaai boA ven de noteering. Nieuwe Vlaamsche, Zeeuwsche eu Overmaasschede beste f 7.25 a 7.75; dito mindere f 5.50 a 7, GERST Nieuwe Zeeuwsche Winter- en Zomer- ofschoon ruim genoeg ter markt, kwam meer in afwijkende kwali teit voor; het beste gedeelte was rnim prijshoudend, doch de mindere soorten waren moeielijk als voren te plaatsen Nieuwe Zeeuwsche, Flakkeesche en Overmaassche Win ter- de beste f 5.70 a 6dito mindere f 5 a 5,60 dito Zo mer- de beste f 5.50 a 5,80dito mindere f 4.50 a 5.40. HAVER. Van 't nieuwe gewas was de aanvoer nog al belangrijk, doch de prijzen daardoor 30 cent lager. Jarige op vorige prijzen gehouden. Jarige lnl. voer naar kwali teit f 3,80 a 5,50. Nieuwe dito de beste en zwaarste f 4 a 5; dito goede en mindere f 2.80 a 3,80. BOEKWEIT, Voor nieuwe Noörd-Brabandsche was weinig vraag en tevergeefs voor f 1,95 aangeboden. Nieuwe PAARDEBOONEN door meer aanvoer 50 cent lager; van 16.75 a f7.75. Nieuwe DUIVENBOONEN van f 8.25 a 9.25 naar kwa liteit. Van Nieuwe BRUINE BOONEN waren eenige partij tjes ter markt, over 't geheel van bevredigende kwaliteit, die van f 101 2 a 13 verkocht zijn. Van Nieuwe WITTE BOONEN was nog geen aanvoer doch kunnen die nu mede weldra worden tegemoet gezien.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 3