Itcrlt. School eit ifitdtng. GEMENGDE BERICHTEN. al, en iemand moet er toch zitten. Hij die zit doet lor Liberalisten zin, wat wil men meer? j Bezieling is haar vreemd, aan geestdrift is ze ge- ^storven. Het merk harer ongerechtige samenstelling drukt haar. Zij werkt hard, zij vijlt en schaaft en kramt en lijmt meer dan ooit eemge Kamer deed. Zij schrijft verslagen en houdt zittingen, offert zelfs hare zomervacantie op. In hare vergaderingen spreekt 2e niet meer. Kr staan wel telkens, de een na den ander, geachte afgevaardigden van hun groene bank op, die het woord hebben, soms voor een uur en meer het woord hebben. Maar gesproken wordt er niet. Neen, er worden koude, afgemeten variatien op liet voorloopig verslag gehouden De een levert paragraaf 610 van het voorloopig ver slag ingekort, cn een ander levert diezelfde paragraaf «breeder uitgebreid/' En een dei de, resumant van nature geeft een register op al de paragralen waar het verslag uit bestond. En dat alles gaat toe op zoo slaperigen, zoo sleependen toon, „Dat een ieder bij het spreken aanstonds gevoelt, „Om naar te luisteren, is dat niet bedoeld Er druppelt ergens in de kamer een lekke kraan. Elke halve seconde een druppel in den vorm van een woord. En zoo ontstaat er een Bijblad. Een kolossaal Bijblad zells Veelte log en te dik om het ooit in te zien. En met dat drukken op de landsdrukkerij loopt heel het effect van onze Kamer dan ook af. Slechts een geval maakt op dit 3chimmenleven eene Uitzondering, zegt de Standaard. Als de gier vacht in 'fc vizier bekomt, ot, zonder beeld spraak, als de liberalist ,.de fijnen* te zien krijgt en de Christusbelijders van hun Jezus hoort zingen o, dan wordt opeens alles wakker; dan vliegt heel de domme lende hoop overeind; wijd spert men het oog; de oude leeuwenmoed schijnt weer op televen; en met verbeten woede wordtde klauw uitgeslagen, om op levensgevaar aftegrijpen wat men grijpen kan. Dan is de Kamer voor een oogenblik weer de oude Kamer. Dan klimmen de invaliedegeneraals weer op hun paard en weten nog met jengdig vuur te commandeeren. Als het tegen wat zij noemen „de cleriealen" ingaat dan, o dan, ja, is er in de anders zwijgende Kamer weer strijdlust, weêr hartstocht, soms weêrernst in hetdebat. Tot de lammeren het weêr ontliepen en weer nit het gezicht zijn on de vleugellamme Kamei, die in den aritt boven hr ar kracht ging dien overmoed weêr bezuren moet en gramstorig haast in onmacht zinkt. Deze keurige, voor de meerderheid der Kamer, zeker weinig vleiende teekening, meenden we niet te mogen laten passeeren zonder ze ter kennis onzer lezers te hebben gebracht. Dien toon van ernst en van bezieling, die beeldspraak, zoekt men behalve enkele malen in de Standaard in ieder blad te vergeefs. De liberalen in het district GorincJiem zijn, gelijk te verwachten was, na de mislukte verkiezing van Jhr. Lobman te Assen werkzamer dan vorige malen. Er is dezer dagen eene bijeenkomst van kiezers uit alle deelen van het district samen geroepen, waarbij de hoofdingenieur Waldorp candidaat is gesteld. Het debat over het optreden van het kamerlid, den heer Donner, gaat in de persuog altijd voort. Be Standaard handhaaft het recht van den heer Donner omdat de Kamer hem zonder eenige bepaling als ontslagen predikant heeft toegelaten en naar de 9 orde der Gereformeerde Kerk mag een emeritus-pre dikant voor een dienstdoend predikant de beurt ver vullen. Het Vaderland daarentegen meent dat op die wijze art. 91 eene doode letter wordt, en de Kamer thans voor de vraag komt te staan, of een predikant die na de aanneming van zijn lidmaatschap tot zijne vroe gere betrekking terugkeert, lid kan blijven. Door de nieuwe regeling der financieele verhouding tusschen het rijk en de gemeenten was het wel te voorzien dat sommige gemeenten een buitenkansje zouden behalen. Even als alle andere gemeenten wordt ook aan den Haag van Rijkswege 30 pet. vergoed van de kosten voor onderwijs. Van de f 458,268, welke voor het hoofdstuk onderwijs, kunsten en wetenschappen worden uitgetrokken, krijgt de hofstad f 61,138.50 terug. Ten gevolge daarvan dalen de onderwijsuitgaven verbeneden het cijfer van 1879. Toch wordt hetzelfde bedrag aangevraagd, en de f61,138,50 gebezigd tot vermindering van de opcenten der personele belasting van 54 tot 49 en van den hoofdelijken omslag van 2 op Is 6 pet daardoor komen aan de belasting schuldigen f 42,000 te goed, terwijl het overige in mindering van de gewone uitgaven wordt gebracht. Op den Fluweelen Burgwal te 's Gravenhage is gisieren een standbeeld van den wijsgeer Spinoza onthuld. Spinoza,zooals de Parijsche beeldhouwer Hexamer hem ontwierp, zit peinzend neder, in het costuum der 17e eenw, het gelaal zich kenmerkende door eene verheven kalmie, en gevolgd naar het portrei, voorkomende in ver schillende exemplaren der Opera Posthuma gepubli ceerd in 1677 te Amsterdam door d. L. Meyer een der vertrouwbare vrienden van Spinoza, met raadple ging der biografie var. zijn tijdgenoot ds; Jan Coèrus, „zijn geestelijke wederstander, maar nauwlettende levensschetsèr", gelijk dr. van Vloten hem noemt. Het is gegoten hij Thibout te Parijs. Het voetstuk is van gepolijst rood Zweedsch graniet, het eerste van dien aard dat, naar men verzekert, in ons land tot derge lijke bestemming gebezigd werd. Dr. van Vloten hield eene uitvoerige rede, waaruit op nieuw de volkomen overeenstemming van de wijs- geerige begrippen van onzen tijd, met die van het moderne Jodendom blijkt. De statistiek der posterijen over 1879 geeft de vol gende cijfers Er werden verzonden 41,711,162 gefrankeerde en 328,001 ongefrankeerde binnenlandsche brieven, te samen 42,039,163 alsmede 6,156,109 gefrankeerde en 96,242 ongefran keerde buiten landsehe brieven, te samen 6,252,351 dus in het geheel 48.291.514 brieven. Inhet binnenland werden verzonden 12,401,561 enkele briefkaarten en 110,625 met vooruitbetaald ant woord. Naar het buitenland 919,905 enkele en 8203 met vooruitbetaald antwoord. In het binnenlandsch verkeer werden verzonden 31,379,704 dag- en weekbladen en 10.760,349 overige gedrukte stukken. Naar het buitenland 1,261,419 dagbladen en tijd schriften en 1,234,512 overige gedrukte stukken. In het binnenlandsch verkeer werden 826,047 mon sters verzonden, in het buitenlandsch 758.746, De ontvangsten bedroegen f 3,963,381.04' de uit- gaveu f2,763,288.90 batig slot f l,100,09l.64i/2. Bij het Bepartement van oorlog is in bewerking eene algemeene regeling van de kazerneering in ons land en vermoedelijk zal die aangelegenheid nog bij de eerstvolgende begrooting van dat departement in de Kamer kunnen worden verwacht. Een lichttoren die in 1877, voor drie millioen guldens op Java is gebouwd, is volgens de Indische berichten door eene aardbeving ingestort. Die aardbeving komt wel wat vreemd bij deze ramp op, daar geen enkele andere tijding van aardbeving spreekt. Bekend is het dat bedoelde lichttoren tegen den raad van velen op eene rots is gebouwd die voortdurend door de zee werd ondermijnd. Aan hen die beweren dat de dieren rechten hebben, en dat die rechten gesehonden worden wan neer men hen mishandelt, zou men toch ook wel de vraag mogen stellen, of de dieren dan ook geen plich ten hebben. Wij gaan niet zoover om als plicht te noemen, dat zij de raenschen niet zullen opeten, bijten of benadeelen, maar dat zij ten minste voor hun eigen ras of zelfs maar voor hun eigen gezin eenige zorg zullen hebben. Thans verneemt men, dat de leeuwin, die in de afgeloopen week in de Rotterdamsehe dier gaarde vier levende welpen had geworpen, haar kroost heeft verslonden. Het laat zich begrijpen, dat eene leeuwin niet uit erkentelijkheid voor den directeur of het bestuur van de diergaarde, waar men haar gevangen houdt, hare vier jongen in 't leven zou houden, maar, dat zij ze zelf opeet, verraadt toch dat dieren dieren zijn, en tegenover hunne natuurgenooten van geheel andere beginselen uitgaan, dan de dames die hospitalen voor zieke honden en katten oprichten. 's Heer Blendrikskiuderen. Beroepen tot pre dikant alhier ds. C. J. L. Ruijsch van Dugteren te Wemeldinge. In een schrijven aan de Synode der Ned. Herv. kerk heeft ds. Jb. Eigemau te Dordt, den wensch uitgesproken, gebruik te maken van het recht, hem toegekend bij art. 33, regl. O. en T., om herziening of vernietiging te vragen van het over hem door den Synodus Contractu uitgesproken vonnis tot schorsing, en tevens, tengevolge van totaal onvermogeu, ontslagen te worden van het stellen van voldoende zekerheid voor de kosten, die uit die behandeling in hooger beroep mochten ontstaan. Van het antwoord op dit laatste verzoek stelt de heer Eigeman zijn treden in hooger beroep geheel afhankelijk. (D. C.) De Gereformeerde Commissie van advie« hield een belangrijke vergadering, waarin bijna alle leden present waren behalve dr. A. Kuyper. De predikanten Eigeman en van Hoogenhuyze, die men uitgenoodigd had om, vergezeld van een paar ouderlingen, met de broederen te confereeren, waren niet opgekomen, en hadden geantwoord op een wijze, die geen aanleiding gaf om nader met hen in overleg te treden. De commissie deed uitspr ak, dat de schorsing van de heejen E. en v. H. geheel afgezien van de door hen begane fouten of hun eigen confessioneel stand punt, niet beschouwd mocht worden als tuchtiging van eenige schuldige overtreding, maar als tegen Gods gerechtigheid ingaande gerechtelijke mishandeling van broeders, die zich niet anders hadden verzet dan uit gehoorzaamheid aan het Reglement aller reglementen, 't welk is Gods woord- De commissie kon niet anders dan stellig uitspreken, dat krachtens den allereersten eisch van het Gereformeerde kerkrecht deze schorsing niet mocht worden erkend. l)e dienstdoende predikanten, leden der Gerefor meerde commissie van advies, o. a. de predikanten J. D. B. Brouwer, te Leiden, J. W. Felix te Utrecht, G. Ringnalda te OldebroekB. van Schelven te Haarlem en G. J. Vos Fz. te Rotterdam, hebben zich bereid verklaard om hun kansel c. q. aan de predikanten Eigeman en Van Hoogenhuyze af te staan en zich alzoo medeschuldig met hen te stellen, terwijl de heeren Kuyper en Rutgers hen aanbieden hen des verlangd bij de gemeente in te leiden. 14 jongelieden hebben deelgenomen aan het toe- latingsexamen tot de theologische school te Kampen en ziju allen geslaagd. Het zijn E. Bosman, P. Bouma, A. Den Hartogh, H. Hulst, T. L. De Lange, J. Lum- kes, G. Noordhoff, J. Overduin, R. Riemerma, W, Schrok, L. Smilde, K. Veltman, J. Wijdoogen en J J. Weijenberg. Maandag a.s. neemt de nieuwe cursus een aanvang. Te Sluis is door Burgemeester en Wethouders aanbesteed het bouwen van een post-en telegraafkan toor met directeurswoning aldaar. Van de twee in gekomen iuschrijvingsbiljetten was het laagste dat van F. Van Overbeeke te Sluis, bedragende t 8798,90. Bij de jongste verkiezing in Rotterdam wer den alleen door tusschenkomst van de Nederland- sche Maatschappij tot Algemeene Dienstverrichting verspreidbij de eerste stemming 9000, en bij de herstemming 36,800, dus te zamen 45,800 aanbeve- lingsbiljeRen. Daarbij komt dan nog wat ovei de post verzonden werd. Gisteren morgen, ongeveer half tien uur, aan vaardden per extra trein van den staatsspoorweg via BoxtelGoch, in 37 wagens met twee locomotieven, 1603 bedevaartgangers eene bedevaart naar Kevelaar. Ook Prinses Pauline zal, even als vroeger een der zonen des Konings wij meenen wel Prins Alexander met water uit den Jordaan gedoopt worden. De heer de Bergh, in de Amsterdammer dit mededeelende, zegt, dat een paar vreemdelingen, onlangs uit Palestina gekomen, dit water hebben medegebracht en een prachtig étui voor de flesch hebben laten maken. Maandagavond is in de nabijheid van het sta tion Zevenhuizen-Moercapelle een reiziger uit een waggon le klasse van den sneltrein die uit Den Kaag vertrok, gesprongen of geworpen. Bij het aankomen van den volgenden trein vond men het verminkte lijk op den spoorweg, met een geladen revolver bij zich. Het was een jongmensch van 25 a 30 jaar. Men vond bij het lijk geen geld en geen horloge, zoodat er vermoeden bestaat dat er een misdaad heeft plaats gehad. Eene nieuwe stoomvigilante te Berlijn heeft den 9 dezer voor den Keizer en het hof met uitstekende resultaten proeven van hare voortreffelijkheid afgelegd. Geen hinder van rook, stoom of gedruisch volkomen beheer van den toestel, zoodat snelheid, langzame vaart en stilstand geheel zijn in de macht van den machinistwending zoo kort mogelijk, en uitwijken waar en zoo dikwijls men wil, dat alles schijnt te voorspellen, dat het nieuwe rijtuig op elke straat zal kunnen gebruikt worden, Een grondeigenaar in Ierland, de heer Stough- ton, zat dezer dagen met zijn dochter aan tafel, toen er een kogel door de ruiten kwam die een voor hen staand wijnglas verbrijzelde. Deze grondeigenaar had voor den najaarstermijn van het vorige jaar afslag van pacht gegeven, doch dit geweigerd voor den voorjaars termijn van dit jaar. Zekere mijnheer Cleary kreeg een brief, waarin eene doodkist was geteekena met het opschrift„God verschafte rust aan de ziel van den armen Cleary." De onderteekening was „iemand die goed schiet." Te Carrick-on-Suir kwam Zaterdag eene pachthoeve in veiling waarvan zekere Brophy wegens wanbetaling was afgezet. Er bood niemand dan Brophy zelf, 5 voor de gansche hoeve. De verkooper zeide dat de verkoop niet zou doorgaan, wijl hij reeds hoogere onderhandsche aanbiedingen had, In den loop der volgende week zal eene brochure van de hand van dr. Kuyper verschijnen getiteld „Strikt genomen" Het recht tot Universiteitsstichting staatsrechterlijk en historisch toegelicht.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 2