UB RIS Tl LIJ HISTORISCH BLAD. Donderdag1 16 September. 1880. U t o p i n. .V. 048, HET ZUIDEN herschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8. ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof 1,50. Enkele nomraers- - 0,05. Uitgever P. Gr. WIJTMAN, tb MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 16 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Men hoort in den laatsten tijd over de so ciaal-democratie niet meer zooveel spreken als vóór eenige jaren. Het wapengekletter dat een eigenaardig geluid gaf aan het optreden harer apostelen is verstomd, en voor 't oogenblik zijn er in alle landen van Europa, als in ieder groot huisgezin eenige ontevredenen, een aantal prut telaars" misschien, enkele warhoofden die zich ais leiders der verdrukte" menigte opwerpen, of enkele mannen die, gebroken hebbende met het Christendom en zijn leer, met voorbijzien van de ordonnantiën Gods, niet meer kunnen inzien dat rijken en armen, aanzienlijken en geringen behooren tot de van God gestelde wereldorde. Zoodanigen verlangen de gelijkheid ons eenmaal voor het eeuwige leven beloofd, reeds hier op aarde in toepassing' te zien. Indien we ons niet vergissen dan behoort onze landgenoot de heer F. Domela Nieuwen- huis, tot voor korten tijd Luthersch predikant te 's-Gravenhage, tot laatstgenoemden. Aan zijne onmiskenbare bekwaamheid is het te danken, dat hoewel zeer verduisterd, nog even met Hauwen glans de ster der hoop voor de weinige Nederlandsche sociaal-democraten schit tert. Toen de Internationale Arbeiders-vereeniging te 's Hage voor weinige jaren vergaderde, was er schrik en ontsteltenis in menigen kring. Men vreesde die wereld-hervormers, en in die vrees lag voor een niet gering deel hun macht. De vette" jaren maakten, vooral in het buitenland, werkstakingen mogelijk. Verhooging van loon werd tot niet onbelangrijk bedrag hier en daar iiit nooddwang gegeven. Ons land met zijne kleine fabrieks-bevolking en zijn christelijke arbeidersbevolking gevoelde iets van de toestan den der ons omringende volken, maar bleef over 't algemeen vrij kalm onder al de opwinding. De Werker en [de Vrijheidde Werkmansbode en liet Algemeen belangof hoe verder die werk lieden-bladen heeten mogen, sleepten een zorgvol bestaan voort. De magere" jaren kwamen en met deze was het met de eischen" gedaan, er was eerder behoefte aan werk, dan behoefte aan werklieden, en langzamerhand werd gevoeld dat herstel van regelmatige grieven beter door ge duld en aanhouden, dan door stormloopen met krijgsgeschreeuw en groote woorden te ver krijgen is. Om het zinkend wrak te redden heeft de sociaal-democratie zich nu echter meester ge maakt van een nieuwe mast van welks top de vl&g Algemeen Stemrecht19 waait of liever hangt. De zinkende kiel vertoont nog altijd het wapen bord Sociaal-Democratische Vereeniging Zondag middag hield de oud-predikant Nie- wenhuis in het lokaal der Vereeniging te Am sterdam eene predikatie, waarvan de tekst deze was De bezittende klasse onderdrukt op velerlei wijze de ontberende klasse en doet haar onrecht aan. Bij de verklaring van dezen tekst kwamen o, a. de volgende denkbeelden uit: Hebben werkgevers het recht hun werk te staken en den arbeider daardoor te doen verhongeren of ver kleumen, daartegenover staat het recht om te leven, en niet te verkleumen. Een ieder die zich met zedelijken ernst toelegt op de studie van sociale en economische toestanden, moet dan ook tot socialisme komen. De maatschappij be weegt zich dan ook, trots allen tegenstand, in soci aaldemocratische richting. Zal de school verbetering aanbrengen In haar is enkel 't dringendst noodige verbeterd. Bij de bijna onmo gelijke huiselijke opvoeding van den proletariër komt nog, dat voor hem naast de school staat „de fabriek" met hare onverbiddelijke eischen. Nog met een van de honderd wordt behoorlijk opgevoed. Men spreekt wel van kosteloos onderwijs, maar wie anders is hier de betalende partij dan het volk, dat verreweg bet grootste deel der belasting opbrengt. Het leger en de politie zijn werkelijk met groote list saamgestelde inrichtingen, die, door het volk zelf betaald, moeten strekken om het neer te schieten of binnen te rukken, zoodra het de hand uitstrekt om de rechten te veroveren die het van nature toe komen. Bij grondwetsherziening besta dan ook het leger enkel uit het weerbare gedeelte des volks, dat zijn hoofden en officieren zelf verkiest. Ook de drank- en prostitutie-kwestie is alleen op te lossen en tot een goed einde te brengen door toe passing van de sociaal-democratische beginselen. Volgens deze zou aan ieder Nederlander in kapitaal en grond bezit toekomen t 4000, dus f 200 jaarlijksche rente of 54 cent dagelijks per hoofd nog altijd beter dan de toestand nu is, waar duizenden dit rechtmatig deel moeten missen, om 't voor enkelen mogelijk te maken van 5 tot 50 gulden per dag uit te geven Terwijl spreker zijne rede eindigde met deze luid toegejuichte woorden: „Is macht nu recht geworden, dan sta macht tegen macht en we zullen eeus zien wie de sterkste is. Een nieuwe kruistocht als van „Peter den Kluizenaar" worde gepredikt niet tot verovering van het graf van den gestorven Christus, maar tot verovering der rech ten van de levende menschheid." Verder afschrijven van zoo dwaze theoriën zal wel niet noodig zijn om den geest dezer Zon dags-meeting te doen kennen. Doodt zulke onzin niet zichzelf? Zooveel gezond verstand rest dan toch ge lukkig het volk, dat we de mededeeling niet behoeven, dat het gehoor niet talrijk was. Op een oud, onbewoond kasteel in Zwitser land waren dezer dagen 58 mannen samen ge komen, meestal Duitsehers. Hunne vergadering droeg den weidschen titel van Congres van Duitsche Sociaal-democraten''' Terwijl anderen werkten, lazen zij berichten en broedergroeten vau Communards en Nihilisten, en vulden de hoofden met ideën van krachtig voorwaarts gaan enz. Toch, ook hier waren ze niet in staat eeni- gen glans te geven aan het pover figuur dat ze maakten. Een enkele wet is in Duitschland voldoende geweest om hun het stilzwijgen op te leggen. In Kamer of Rijksdag moge nit en kele districten een enkel lid zitting nemen, het is er verre van daan dat zij, de afgevaardigden der Socialisten, den toon zouden aangeven. Even machteloos zijn de communards in Frankrijk. Het is meer geluk dan wijsheid als zij eens in staat zijn eene kwestie op te wer pen, die het volk zich wezenlijk aantrekt, zoo als onlangs de terugroeping der veroordeelde commune-mannen. Nauwelijks was dit vraag-» stuk opgelost of men hoort van hun woorden en daden niet meer. Wat een schrik brachten de Nihilisten in Rusland in 't begin dezes jaars niet te weeg! Een eukel man, in 't bezit van macht en wijs beleid, was voldoende om die woelingen te bedaren. De sociale kwestie is door de wijze waarop zij aangevat is, voor 't oogenblik buiten den kring der vraagstukken die oplossing eischen, geplaatst. De leiders overschreeuwden zichzelf en kunnen zich nu niet meer doen verstaan. Hunne eischen waren droombeelden, hunne wenschen utopiën. Verdienstelijk zal hij zich steeds maken die ten behoeve van de millioenen, die zwaren li- chaamsarbeid verrichten, iets kan doen. Velen hunner kunnen bij den hardsten arbeid slechts bekrompen in hunne behoeften voorzien,en hebben bij den minsten tegenspoed met gebrek en ellende te kampen. Laat regeering, staathuishoudkundi gen, wetgevers en bekwame mannen uit het volk hunne krachten beproeven aan vraagstukken ah b.v. thans met het vormen van een werklieden pensioen-fonds wordt beproefd. Op die wijze zal het waarschijnlijk mogelijk zijn eenige onge rechtigheid uit de maatschappij weg te doen, en het bewustzijn iets goeds te hebben beproefd, jN gepaard aan den dank van alle weidenkenden bij welslagen, zal betere belooning zijn, dan het verbazen der wereld door het debiteeren van eene massa utopiënwier verwezenlijking onmo gelijk zal blijken omdat ze de van God gesteld© orde omverwerpen. Middelburg, 15 September 1880. De Standaard teekent de Tweede Kamer in het beeld van een in de wieken geschoten lammergier, die niet meer vliegen kan, maar toch nog al het kwaad doet dat hij kan. Een schandaal als tusschen de heeren Moens en Wintiens voorkwam deed haar meer dan ooit in de u achting des volks dalen, de groote mannen zijn verdwenen de natie luistert nauwelijks naar haar keuvelen meer om de eere van het bewind strijdt niemand, want men vreest dat hij die zit opstaan

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 1