d H RIS T E L IJ K-91S T 0 ft IS G H BLAD. •i NK 646. Zaterdag- 11 September. I860 X Alweer een nieuwe wet. HET ZUIDEN Verschijnt eiken Maandag', Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per driemaanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. Uitgever: P. Gr. WIJTMAN, TB MIDDELBURG!-. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 16 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Men heeft in den laatst en tijd veel ontdekt dat verkeerd is. Hoe de menschen hebben kun nen leven en gezond blijven, laat staan iets groots of goeds verrichten, is onbegrijpelijk. Daar zijn b. v. de schoollokalen, waarin ons volk wordt onderwezen en opgevoed, ze zijn ten eenenmale onvoldoende, ze voldoen niet het minst aan de matigste eischen der hygiène. Daar zijn er van allerlei soort. Met kapstokken vol jassen en mantels, hoeden en petten achter de banken, met steenen vloeren, met slechte ver lichting, met banken waarop voortdurend te zitten zoo schadelijk is, dat de kinderen slechts als door een wonder aan een bult ontkomen, met onvoldoende ruimte enz. enz, Hoe te ontkomen aaD dien ongelukkigen toestand. Door een wet natuurlijk. De schoolbouw moet georganiseerd worden. Art. 4 der met 1 No vember in te voeren Nieuwe Wet zegt Bij algemeenen maatregel van inwendig bestuur tvorden door Ons, zoowel in 't belang der ge zondheid, als van het onderwijs, algemeene regelen vastgesteld omtrent den bouw en de inrichting der lokale#, waarin openbaar lager onderwijs gegeven wordt, alsmede omtrent het aantal kinderen, dat daarin mag worden toe gelaten, met bepaling, in hoever deze regelen verbindend zijn voor de lokalen, waarin bijzon der lager schoolonderwijs gegeven wordt. Aan dit Art. 4 heeft het koninklijk besluit, dat onze lezers in dit nommer vinden kunnen, zijn oorsprong te danken. Daarbij wordt de maatstaf aangegeven waaraan voortaan een bruikbaar schoolgebouw kan worden getoetst, ïeder gemeenteraadslid ga met dit besluit in de hand zijne gemeenteschool eens opnemen. Hij Vrage zich af of de buitenmuur 1^ steen dik is, of de school niet te klein of te laag is, of er terrein is voor eene speelplaats, of de muren mat geverwd zijn, of de lichtramen voldoende geplaatst zijn, of de school voorzien is van het nieuwste model banken enz. enz. In 1884 zullen de openbare schoolgebouwen in overeenstemming moeten gebracht zyn met bovenstaande bepalingen. En de bijzondere scholen Zullen ook die aan bovengenoemde bepalingen onderworpen Worden Ten deele. Voor den vlakken inhoud der schoolvertrek- ken in de bijzondere scholen wordt 0,65 Mi. Voor iederen leerling gevorderd. De lichamelijke inhoud moet niet 3,6 M3, als op de openbare School, maar 8 M». bedragen. Voorts is de bijzondere school eveneens als de openbare, onderworpen aan art. 8 (mat ge schilderde muren en voldoenden afstand der schoolbank van den werkmuur), aan art. 10 (voldoende plaatsing der lichtramen), 11 (houten vloer), 12 (aanbouw van gang of portalen) 13 (banken met rugleuningen) en 15 (voldoende verwarming en luchtverversching). De toekomst van menige goed bezette bijzon dere school goed bezet zijn ze in den regel nog al - hangt, vooral wat ruimte betreft, af van het goedvinden van het schooltoezicht, slechts weinige onzer scholen zullen, als we ons niet vergissen, de voorschreven ruimte bevatten. Banken met rugleuningen zijn in onze scholen nog meestal ongekende weeldeartikelen, op dien post van onvoorziene uitgaven kunnen onze Commissiën -zich alvast voorbereiden. De minister van binnenlandsche zaken heeft herhaaldelijk beloofd de christelijke school, vooral bij de uitvoering van art. 4 der Nieuwe wet te zullen sparen. Het Koninklijk besluit dat we bespraken ziet er dan ook niet zoo bar uit. In tegenstelling van het in Januari verschenen rapport der schoolbouw-commissie is het zelfs zeer matig in zijne eischen. Maar vergeet niet dat het uiterlijk en inwendig voorkomen onzer scholen tegenover de te stichten of de te verbeteren openbare scholen een pover figuur zullen maken, en dat veel, zeer veel afhangt van de wijze der uitvoering van dit besluit. Een slechte wet kan nog wel goed werken indien ze goed wordt uitgevoerd, en omgekeerd kan eene goede wet zeer drukkend door de uitvoering worden. Achter den minister staat de inspecteur, de districts- en arrondissements-schoolopzieners, en de inspecteur van het geneeskundig staats toezicht. Volgens art. 5 kan laatstgenoemde een schoollokaal als schadelijk voor de gezond heid afkeuren en dan rest uberoep op hooger autoriteit! Wet op wet, gebod op gebod, brengt ons naar 1 November. Millioenen bij millioenen schats zullen jaar op jaar van af dien fatal en eersten November voor de scholen die wij niet zoowel als voor die wij wèl willen moe ten uitgegeven worden. Protesteeren met woord en daad tot men eenmaal inziet moge het spoedig zijn dat geen weelderige inrichting van gebouwen, geen uitlokkende en rijkbezoldigde positiën, geen pad met geld en genot geëffend, alleen in staat is om voor de jeugd onzes vaderlands een toekomst te bereiden gelijk liberalen" en anti-revolutionairen zich cp verschillende wijze die wenschen. Protesteeren, tijdig en ontijdig, voor de ooren en oogen van aanzienlijken en geringen, pro testeeren totdat eenmaal de natie genoeg hebbe van de overdreven aanmatigingen der onderwijs mannen, wordt nog meer dan onder de wet 't van '57 plicht, maar belooft ook langzamer hand betere uitkomst. Middelburg, 10 September 1880. We laten hier volgen de benoemingen voor het bezoldigd schooltoezicht. Arrondissements (onbezol digde) schoolopzieners zijn nog niet benoemd. Tot inspecteur van het lager onderwijs in de eerste inspectiejhr. mr. J. B. A. J. M. Verheijen, thans insp. in N. Brabant; in de tweede inspectie A. Moens, thans insp. in Utrechtin de derde inspectiedr. I J. J. Kreenen, thans insp. in Overijsel. Tot schoolopzieners in de districten 's Hertogen bosch, J. Ringeling, thans schoolopz. in het 3e dis trict Breda, II. Th. van der Grinten; Tilburg, mr, H, F. M- van Lanschot, thans schoolopz. in het 4e district Eindhoven, mr. D. H. van den Acker, thans j schoolopz. in het 12e district; Arnhem, J. C. Vethake, I thans schoolop. in het le distr. Zutfen, jhr. mr. H. B. van Tets, thans schoolopziener in het 4e distr, Tiel, F. H. W. Kuypers, thans schoolopz. in het 10e distr.: 's Gravenhage, dr. A, T. van Aken, thans inspect, in Z. HollandRotterdam, mr. A. M. de Cock, thans schoolopz. in het ile distr. Dordrecht, G. Blokhuis, thans schoolopz. in het 9e distr.Am sterdam, mr. J. Gerdenier, thans schoolopz. in het 8e distr.Haarlem, dr. W. B. J. van Evk, thans insp. in N. Holland; Hoorn, F. J. Poutsma, thans schoolopz. in het 5e distr.Middelburg, C. M. van Visvliet, thans insp. in Zeeland; Goes, H. Q,. Janssen, thans schoolopz. in het 5e districtUtrecht, A. J, NijlandLeeuwarden, jhr. dr. D. H. Waubert de Puiseau, thans schoolopz. in het le distr.Heeren veen, W. B. van der Veen, thans schoolopz. in het le districtZwolle, mr. A. G. A. baron Sloet tot Oldhuis, thans schoolopz. in het le distr.Deventer i mr. R. C. Nieuwenhuys, thans schoolopz. in het 8e distr.Groningen, jhr. mr. W. C. A. Alberda van Ekenstein, thans schoolopz. in het 4e distr.Win schoten, J. WijnAssen, mr. J. J. Bolman, thans insp. in Drente Maastricht, mr. G. D. Fronquinet; Roermond, jhr. mr. L. F. H. Michiels van Kessenich. Betreffende het gebied, waarin die heeren hunne functien vervullen zullen, wordt tot nu toe niets ge meld. Of Zeeland onder oppertoezicht van de heeren Moens of Verheijen zal komen is nog twijfelachtig. Vermoedelijk zal de heer Van Visvliet als school opziener fungeeren in Walcheren en Zeeuwsch-Vlaan- deren, en de heer Janssen in Zuid-Beveland, Tholen en Schouwen, een van beiden zal dan ook nog met Noord-Beveland, voor beiden zeer gemakkelijk gelegen, belast worden. Het koninklijk besluit van 30 Augustus 11., tot f uitvoering van art. 4 der wet van 17 Augustus 1878, bevat de volgende bepalingen 1. Van den bouw en de inrichting van lokalen, waarin openhaar lager onderwijs wordt gegeven Art. 1. Bij het bestek voor den bouw eener school legt het gemeentebestuur aan den districts-schoolopzie- ner over: lo. een uittreksel uit de kadastrale kaart binnen een kring van 200 M. straal rondom het terrein.' aanwijzende het perceel met zijne naaste belendingen, zoomede binnen dien kring gelegen inrichtingen, be doeld bij de wet van Juni 1875 Staatsblad no. 95) 2o. teekeningen van den platten grond, de doorsnede^ en het uitwendige, op de schaal van 1 tot 100. f Art. 2 De nabijheid, binL en den in art. 1 aangewezen.', kring, van inrichtingen en plaatsen, nadeelig voor dig fezondheid of belemmerend voor het onderwijs, wordt ij het stichten eener school zooveel doenlijk vermeden. Laat het beschikbaar terrein dit toe, dan wordt he:'* schoolgebouw opgericht vrij van andere gebouwen Di voorschrift geldt niet de onderwijzerswoning, zoo ditJ1[ met het schoolgebouw verbonden wordt. Art. 3. De grondslag van het schoolgebouw wordt, zoo noodig, opgehoogd tot ten minste 0.5 M boven der hoogsten normalen waterstand der omgeving.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 1