UltaiSTELIJi-ÜISTORlSCH BLAD. V. 64» Donderdag' 9 September. 16«>t herschijnt eiken \Iaavd.vg, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen 'rijper drie maanden francof 1,50. Enkele nomniers- 0,05. Uitgever p. O*. WIJTMAN, tb MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 16j regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Middelburg, (i September 1880. De veertiende lijst der AugusUis-collecte sluit met de som van f 79,762,27, waaronder eene gift van i' 10,000 van den J. Vrijland te Schiedam. De heer van Eek zal waarschijnlijk, evenals allen die ons nationaal leven in zijn verschillende uitingen volgen, vinden, dat eene opklimming van een tot twee stooters per hoofd, in een jaar als gave voor «scholen met den Bijbel" nog al belangrijk is, en op die wijze misschien tot de overtuiging komen, dat liet deel van ons volk dat op die wijze zijq bede bekrachtigt en op zoo vreedzame wijze «verzet predikt" nog niet zoo hatelijke woorden verdient naar 't hoofd geworpen te worden, als die afgevaardigde zich, vooral in dit zittingjaar veroorloofde. Het eene blad na het andere weet sinds Maandag bijzonderheden mede te deelen betreffende de opening der Vrije Universiteit te Amsterdam. Alle berichten zijn gelijkluidend en hebben hunne verschijning ten tooneele vermoedelijk aan de Amster- damsche Courant te danken. Het behoefi nauwelijks gezegd te worden, ieder die met de zaak eenigermate bekend is, weet het (lat deze berichten geheel onjuist zijn. Er is tot nu toe niets bepaald. Naar het Vaderland verneemt, zullen de eischen bij het besluit betreffende den bouw der schoollokalen zeer matig zijn en verre afwijken van die in het officieel rapport voorgesteld. Niet te verwonderen, waarlijk 1 op zooveel gezond verstand zelfs bij den heftigsten schoolman mag toch nog wel gerekend worden 1 Bij de mededeeling dat de heer J. K. Bonnerlid van de Tweede Kamer jl Zondag in de vacature te Leiden een predikbeurt heeft vervuld, teekent het Vaderland het volgende aan «Indien een predikant, na op het Binnenhof zitting te hebben genomen, toch maar met prediken in de kerk kati voortgaan dan wordt art. 91 der grond wet geheel en al een doode lei ter. Volgens dat artikel mag een lid van de Kamer geen bedienaar van den godsdienst zijn, maar mag hij dau wel als bedienaar van den godsdienst optreden en voor een collega-pre dikant een gewone beurt waarnemen? Als Douner, zonder in strijd met de grondwet te handelen, weer op den kansel kan gaan staan, dan mag Schaepman ook weer de mis gaan lezen. Wat moet echter de natie er van denken Het Vaderland vergeet dat er tusschen het vervullen van eene predikbeurt en het lezen der mis een groot onderscheid bestaat. Tot eene hier of daar al is het dan ook in eene kerk verzamelde menigte over het Evangelie te spreken kan voor ieder Christen die daartoe talenten van God ontving, roeping zijn. Leden der Kamer o. a wijlen jbr. van Loon, spraken of spreken zoo menigmaal, in kerken ook, zonder daarom nog predikant te zijn. De mis lezen voor een Roorasch priester zou echter eene kerkelijke handeling zijn, die deu afgevaardigde in eene valsche positie tegenover de wet plaatste. Slechts dit mogen we naar onze meening van de afgevaardigden vragen, dat zij voor den hun aangenamen Evangeliearbeid, hunne gewichtige, door God en de stem des volks aangewezen, betrekking niet verwaarloozen, maar zich met ijver aan de zaken des lands wijden. In dat geval zal het den ex-predikant even vrij staan in eene kerk over het Woord Gods te spreken, als een voormalig koopman over handelsbelangen, of een landbouwer over landhuishoudkundige wetenschap pen, in voor hem opengestelde zalen mag spreken. Naar het Vaderland verneemt, zal de plechtige doop van de jeugdige prinses in het begin van Oc tober plaats hebben. Tegen half October zal de ko ninklijke familie weder naar het Loo vertrekken, en daar tot December blijven. De beide Kamers der Stateu-Generaal hebben hunne felicitatie-adressen bij gelegenheid der geboorte van de Prinses gesteld, welke morgen aan Z. M. zullen wor den overhandigd door de volgende leden van de Eerste Kamer de Voorzitter en tie heeren De Sitter, Blussé, Van Aylva van Pallai.dt, Den Tex, Coenen en Teding van Berkhout en van de Tweede Kamer de Voorzitter en de heeren Len- ting. Van der Schiieck, Blussé, Wijbenga, Cremers, De Bruijn, Roëll en Borgesius. Bij voortduring blijven de berichten omtrent H. M- de Koningin en de jonggeborene gunstig. De vergadering der Slaten-Generaal zal, op de ge bruikelijke wijze, op Zaterdag 18 September gesloten en op Maandag 20 dezer de zitting weder geopend worden. drietal medaljes op de geboorte van de prinses ge- De hoofdcommissie voor de Noordpooltochten heeft een telegram uit Hammerfest ontvangen, meldende dat de Willem Barents aldaar beschadigd aangekomen was. De officieren en bemanning waren wel. Waarschijulijk i heeft het scheepje door het ijs geleden; men hoopt dat het in Hammerfest kan repareeren. De regeling der verhouding tusschen Nederland en Indie, ^-de finantieële zoowel als administratieve, heeft hare bezwaren, maar de volgende mededeeling in de Soer. Ct. bewijst dan toch ook dat de wijze waarop de bepalingen daaromtrent worden toegepast, zelfs dc beste regeling zou moeten bederven. Drie jaren geleden werd op verzoek van de Regee ring door den resident van Soerabaija een plan ont- worpen voor de verlichting van den weg. Daarvoor wrden 705 gaspitten noodig geacht, en de verlich ting zou aanvangen lo. Julij 1879. Dit plan wordt gezonden naar het departement van Koloniën. Twee jaren lar.g denken de ambtenaren daarover na en komen tot de slotsom, dat 507 pitten voldoende zijn. De resident maakt nu een nieuw plan en daar 1 Juli al lang voorbij is, stelt hij de invoering voor op 1 Januari 1880. Daarover werd slechts eenige maan den door de ambtenaren gedacht, maar de slotsom van hun onderzoek was, dat het tot heil van Vaderland v en Indie strekken zou, wanneer de verlichting eerst zes maauden later aanving en in plaats van 507 er 430 lantarens werden gesteld. Dus iets meer dan de helft van het getal, dat door den resident aanvanke lijk noodig was gekeurd. Dat men in den Haag zelfs het getal gaslantarens in eene stad in Indie moet vaststellen en den tijd waarop met de verlichting moet worden begonnen, getuigt niet van eene breede opvatting der verhouding. De schr. der brieven uit de hofstad in de Arnh. Ct. heeft in de blijde gebeurtenis van de afgeloopen week aanleiding gevonden, om uit het stof der archieven het verhaal op te diepen, hoe de geboorte van de eerste spruit uit het huwelijk van prins Willem V, den laatsten siadhouder der republiek, mei de bekende Pruisische prinses Wilhelmina, op 28 November 1770 werd gevierd. De «nieuw Nederiandsche Jaarboeken" maken van dit voorval aldus melding «Den 28. dezer slachtmaend vervulde eene aller- heugelijkste gebeurtenis alle ingezetenen van Nederland met eene ongemeene blijdschap, terwijl hare Konin klijke Hoogheid, de Gemalin van den Prinse Erfstad houder, zeer gelukkig en voorspoedig van eene wel- gescnapen Prinsess in het kraembedde beviel. «Naeuwelijks was dit aengeaaem evenement bekend geworden, of de Orangevlag wierdt van den St. Jacoo Toren uitgestoken, en men gaf bevel tot het luiden en spelen der klokken 't welk tegen den middag begon en bij tusschenpozingen kontinueerde, terwijl uit eenige stukken kanon, die op de wal (de tegenwoordige Manritskade) bij het Nachtegaels Pad) de tegenwoor dige Parkstraat, geplaatst waren driemaal salvo ge schoten wierdt. Het vreugdebetoon was dus in 1770 vrij wat min der luidruchtig dan 110 jaren later, met de 51 kanon schoten, het algemeen gevlag van een groot aantal ingezetenen der hofstad en het illumineeren van het stadhuis. Toch bestond er toen wel plan om ook de gebooite vau de dochter des Stadhouders, door eene algemeene illuminatie te vieren, waartoe later de ma gistraat een dag verordenen zou. Doch de prins richtte eene aanschrijving aan de staten, waarin hij verklaarde in dezen den wil voor de daad te nemen, alsmede dat het j hem aangenaam zou wezen, indien de vrienden van j zijn stamhuis hunne deelneming in het «aengenaem 1 evenement" wilden tooncn op eene wijze, beter stroo- j kende met de ongelukkige omstandigheden van water- I snood, veeziekte en duurte der eerste levensmiddelen j die het vaderland destijds teisterden. Hij ried eene algemeene collecte aan, welke dan ook weldra mei het beste gevolg gehouden werd. Bovendien werden een Voor de heden te Middelburg geopende tentoon stelling van Floralia, die uitstekend geslaafd mag heeten, werden door 524 personen 2770 planten in geleverd, In Juni waren door 552 personen 2952 planten afgehaald, zoodat slechts 182 planten op de I tentoonstelling ontbreken. Door 62 personen zijn planten van het vorige jaar ingeleverd. Maandag is te Middelburg de hoogere burgerschool voor meisjes geopend. Zij telt 51 leerlingen. Cainperland, 8 September. De hoofdonderwijzer der openbare school alhier, de heer Thiel, herdacht gisteren zijn 25 jarige ambtsvervulling. Van de plaatselijke schoolcommissie, den gemeente raad en eenige ingezetenen van dit volkrijke deel der gemeente Wissekerke ontving de jubilaris menig blijk van belangstelling en hoogachting. Betreffende den verhoogden Noorder-Lekdijk welks zwakke positie lange jaren onrust baarde, schrijft thans het U. B. Voorloopig kunnen de bewoners der 200,000 hectaren, welke door den Lekdijk Bovemlams worden beschermd, rustig hun hoofd ncderleggen. Van den Lekdijk werd hun soms een beschrijving gegeven ge heel bezijdeD de waarheid, waardoor hun onrust meer dan noodig werd opgewekt- Door de nu tot stand ge komen verzwaring en verbooging van den dijk evenwel is alle reden om zich nog verder door verontrustend geschrijf vrees te laten aanjagen, vervallen. Na eenige weken van rust is thans op nieuw een g Unie-blaadje verschenen, tiet is van den volgenden inhoud De wijsheid dezer wereld is dwaasheid bij Dod, want er is geschrevenHij vangt de wijzen in hunne arglistig- it heid. Eu wederom: de Heere kent u d& overleggingen der wijzen dat zij ijdel zijn. 2 Cor. III. 19, 20. Wij zullen de leerstukken des geloufs eens gehe^1

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 1