- HANDELSBERICHTEN. breedte van èenige strepen te openen. Een wanhopige strijd scheen in de laatste oogenblikken nog tusschen hen plaats gehad te hebben; een van de drie hield zijn hand om den nek geklemd van dengeen die den deurknop vasthield. In een compartiment van deu eersten waggon zaten zes personen, waarschijnlijk eene familie. Door een grillig toeval waren zij na de nood lottige gebeurtenis op hunne zitplaatsen teruggevallen. En zoo zaten zij daar nu, kalm en onbeweeglijk in hun waggon-doodkist. Buiten de tweede coupé schommelde een lijk, dat met het hoofd tusschen het verbrijzelde portier be klemd zat; het was dat van een officier. Zijn uniform was verscheurd en zijne beenen waren reeds geheel door de schelpdieren van de Tay afgeknaagd. Uit zijn borst stak halverwege bet lange, gladde lichaam van een aal, die met den staart langzaam het water roerde. De tweede afdeeling van den tweeden waggon bood het afgrijselijkste schouwspel aan. Door het dofgekleurde, zeegroene water zag de duiker daar, met behulp van electrische verlichting, een mengelklomp van verbrij zelde, tegen elkaar geplakte lijken. Er was een zui geling, geheel platgedrukt en onnatuurlijk breed, en een vrouw bijna geheel vaneen gespleten, waarvan de beide deelen aan het bovengedeelte van het lichaam nog slechts even aan elkander hingen. Groote visschen zwommen te midden van deze overblijfselen heen en weêr, of schoten pijlsnel uit de portieren weg, waaruit tevens groote luchtbellen ontsnapten, om langzaam naar de oppervlakte te stijgen." De duiker bracht van dezen tocht den brievenzak mede. Het afschc welijke tooueel had hem zoo aan gegrepen, dat het hem in de eerste twee dagen on mogelijk was iets te gebruiken en hij eerst na acht dagen zich sterk genoeg gevoelde zijn tocht te herhalen. B !TT K N"1 v 1 Eindelijk waven de oorlogschepen gereed zich dan toch in beweging zetten om pressie te oefenen op de overgave van Dulcigno. Ragusa werd als verzamelplaats der internationale vloot genoemd en in deze kleine haven van Dalmatie zullen weldra de vlaggen van alle groote mogendheden wapperen. Lord Granville had in het Hoogerhuis het antwoord van de Porte onvoldoende ge noemd, zoodat als Turkije niet spoedig had toegegeven de vaartuigen zieh in beweging zouden zetten. Volgens de Opinione zouden de pan,.seThegaiteuAleaa>idra,Te?neraire en Monarch namens Engeland, de Friedland, Suffren en Hirondelle namens Frankrijk, de Prinz Eugen en Coztezza namens Oostenrijk, de Venezia en Palestro namens Italië, de AscoldSevlatna en Sancta Anna namens Rusland, en de Victoria namens Duitschland aan dien tocht deelnemen. Ontegenzeggelijk een statige zeemacht, die zich langs de Albaneesche kust bewegen zou. Intusschen kwam de tijding dat de Sultan, door afstand van Dulcigno te doen eieren voor zijn geld gekozen had. Een belangrijk bericht brengt in Enge land vreugde. In het Engelsche Parlement deelde de regeering jl. Vrijdag een telegram mede over Afghanistan, mel dende dat generaal Roberts de strijdmacht van Ajoub Khan verslagen en verstrooid heeft en 27 kanonnen heeft buit gemaakt. De regementen uit Kaboel, die de kern uitmaakfeu van Ajoubs leger, waren tot voorbij Argadab, aan de rivier van denzelfden naam, teruggetrokken. Zij waren voordat de Engelschen, na den moord van majoor Ca- vignari, Kaboel bezetten, naar Herat opgebroken en hadden zich daar ter beschikking van Ajoeb gesteld. Zoodra Abdoerrahman Emir was geworden, trachtte hij die regementen te bewegen. Ajoeb te verlaten en naar Kaboel terug te keeren. Daarheen zijn ze thans op weg. Het schijnt dat de Engelsche regeering voornemens is, ook Kandahar op te gevenalthans aan een depu tatie, die bij lord Hartington op de blijvende bezetting dier stad aandrong, antwoordde hij met eene opsom ming van al de bezwaren, die aan zulk eene uitbreiding van het Indische grondgebied verbonden zouden zijn. Generaal Roberts die door zijn onvermoeiden marsch plotseling de held van den dag is geworden zou 10.000 krijgsgevangenen gemaakt hebben. Men begreep echter dat dit wijd gegaapt is. De laatste officieele berichten behelzen het volgende Roberts heel't het kamp van Ayoub-Khan ingenomen. De cavalerie zette den vijand na. Van de zijde der Engelschen zijn gesneuveld 3 officieren en 18 so'da- ten, gewond 6 officieren en 57 soldaten, Hieronder zijn niet begrepen de nog niet bekende verliezen der inlandsclïe troepen. Men gelooft dat Ayoub-Khan de vlucht heeft genomen in de richting van Herat. Van de'reeds vermelde 68 Britsche gewonden zijü er vier gestorven. Het verlies der Indische troepen bedraagt 11 dooden en 72 gewonden. De cavalerie trekt naar Kokran. Eene andere afdeeling rukt Phayre te gemoet, die last ontving om niet te veel troepen te zenden, maar de transportmiddelen tot het aanvoeren van voorraad en levensmiddelen te gebruiken. De ca valerie joeg 400 vau Ayoubs vluchtende soldaten over de kling. De Kaboelis schijnen zonder vechten op de vlucht geslagen te zijn. De Heratis vloden in de rich ting van de Helmund. Het Engelsche parlement, dat eene zoo l ange zitting achter den rug heeft gaat heden huiswaarts.Er is niet de beste overeenstemming- tusschen Hooger- en Lagerhuis. Wegens de verwerping van een artikel van den registratie- bill van Iersche kiezers veroorloofde zich de minister Eorster een bitsen en in den mond van een lid der regeering zeer ongepasten uitval tegen het Hoogerhuis van Engeland. Misschien heeft hij daardoor de gunst der radicalen herwonnen, die in den laatste" tijd over de houding der regeering ten opzichte van Ierland ontevreden waren, maar den rechtervleugel der liberalen heeft hij zeker nog meer van haar vervreemd. Wijziging van (le kaart van Europa. Na eïndelooze onderhandelingen en vele lotswisse lingen is dan nu eindelijk een besluit van den Sultan verschenen, waarbij Dulcigno, tot nu toe een Turksch district aan Montenegro wordt afgestaan. Dnlcigno 't is zwaar om den naam te ont houden, en moeilijk om iets belangrijks er van te zeggen. Beproeven we wat we kunnen. Dulcigno is behalve door eene groote nederlaag der Venetianen, wier vloot en leger onder Schulem- burg daar in 1780 door stormen en de uitvallen der Turken vernietigd werden, bekend geworden als de laatste woonplaats van zekeren Sabbatai Zewi, een Jood uit Smyrna, die zich voor den Messias uit gegeven had. Hij had in zijn tijd grooten aanhang. In 1666 ging hij naar Konstautinopel om den Sultan te overreden, afstand van den troon te doen, maar in plaats daarvan ging hij zelf over tot den Islam. Hij werd naar Dulcigno verbannen, waar hij in 1671 stierf en zijn graf door vele pelgrims uit alle deelen der wereld bezocht werd. De haven van Oud Dulcigno is de beste tusschen het zuidelijkste punt van Dalmatie en den mond der Drina, ofschoon zij aan de noordzijde onbeschermd is. Nu staan er slechts een dozijn hutten, door de Albaneezen bewoond. In de zestiende eeuw zag bet er anders uit. Eerst in 1571 maakten de Turken zich meester van de stad. De pacha's van Skutari, tot wier gebied zij behoorde, konden of wilden niet een einde maken aan de zeerooverij, waardoor Dulcigno in de 16e en 17e eeuw berucht was. Eindelijk kwam er een pacha, Suleiman genaamd, die de geheele vloot van Dulcigno, 600 schepen, in de haven verbrandde. Deze slag richtte Oud-Dulcigno ten gronde. De tegenwoor dige stad werd een weinig van de kust gesticht. Zij werd in 1870 door de Montenegrijnen stormerhand ingenomen, doch weder ontruimd, toen het congres van Berlijn bepaalde, dat Plava en Gusinje aan Mon tenegro zouden worden afgestaan. Toen de uitvoering hiervan onmogelijk bleek, werd met goedvinden der mogendheden overeengekomen, dat die districten aan Turkije zouden blijven en Montenegro Dulcigno daar voor zou krijgen. Montenegro kon zich hierin te eerder schikken, daar het bezit van Dulcigno aan dezen staat de vrije vaart op de rivier de Bojana verzekert. Alle handel tusschen Skutari en Dulcigno gaat over die rivier en als zij be hoorlijk bevaarbaar gemaakt is, zal zij een der ge wichtigste wegen van verkeer tusschen do Adriatische zee en het binnenland zijn. Aan den noordelijken oever der Bojana zijn uitste kende weidevelden, waar de Albaneezen van den stam Clementi tot nog toe iederen zomer hun vee bijeenbrach ten. Volgens consul Sax wonen Albaneezen tot halfweg Antivari en Dulcigno de Nederlandsehc 3400 Maliome- daansche en 400 Katholieke Albanezen. Andere schrijvers vinden er 1500 Slaven. Even buiten Dulcigno, aan den wegnaar Skutari wonen 1200 Zigeuners. De stad telt ongeveer 5000 inwoners, van welke naar men zegt, 3500 Mahomedaneu zijn. De Oosten rij ksche pers (Oostenrijk is na Turkije de meest belanghebbende) is volstrekt niet iugenomen met den afstand van Dulcigno aan Montenegrin Zij wijst er op, dat van een heuvel Tarabas, die onder het af te stane gebied is begrepen, men met een geweer in de stad kan schieten. Misschien zal dan ook hier de grenslijn worden gewijzigd. Doch de Oostenrijksche bladen voeren nog andere groüden aan dan de veilig heid der Turken te Skutari. De Neue freie Presse herinnert, dat Oostenrijk in 1878 bewerkt heeft, dat de Montegrijnen Dulcigno moesten ontruimen en alleen duldde, dat zij Antivari behielden op voorwaarde l' het politietoezicht op de kust van Montenegro of Oostenrijk zou worden uitgeoefend, Spizzazou wor afgestaan en de Montenegrijnen zouden beloven, bestaande forten tusschen het meer van Skutari en zee te slechten en geen nieuwe op te richten. De laatste voorwaarden, zoo beweert men te Weenen, zi. niet nagekomen. Het genoemde blad zegt vtrder, d< noch de mond der Bojana noch Dulcigno uit Spizz kunnen worden bewaakt. Oostenrijk zal voortaan zes ii. plaats van twee douane-kotters moeten onderhouden en bovendien voortdurend een oorlogschip te Spizza stati oneeren. Ook zal de handhaving van het Oostenrijksch gezag in Cetlaro veel moeielijker worden, als het Montenegrijnsch gebied, waardoor het is ingesloten, vergroot is. Montenegro, het kleine ontoegankelijke bergland, dat in een honderdjarigen hardnekkigen strijd, zijn onafhankelijkheid had gehandhaafd, maar in 1862 weder de opperheerschappij der Porte moest erkennen heeft van zijn vroegeren meester dit stuk gronds ver worven. Hoe zal het nu met Griekenland gaan Het gebid van den Grooten Heer brokkelt lang zaam maar zeker weg. Burgerlijke S t a n <1. Grijpskerke. (Augustus.) Gehuwd Geene. Bevallen S. Huijsraan, geb. Dekker, d. E. Jakobseu, geb. Dekker, d. J. Marijs, geb. Meliefste, z. Overleden Geene. Graanmarkten enz, Rotterdam, 6 September. Er was heden ruimen aan voer ter markt, met weinig kooplust. De prijzen der Tarwe was 50 ct., Rogge 10 ct. en Wintergerst 20 et. lager. Prijzen van Etlecten. Amsterdam, 4 Sept. 1880. Nederl. Certific. Werkelijke scliuld. 27a pet. 653/i* dito dito dito 3 787« dito dito dito 4 102% Loten stad Amsterdam 3 109 dito dito Rotterdam 3 1037b Rusland Obligation 1798/1815 5 K Certific. Inscr. 5e serie 1854 5 Dito dito 6e serie. L855 5 83% Obligatiën dito f 1000 1864. 5 95% dito L. 100 18725 89»/lg dito L. 100 18735 90 dito 1877 dito5 94% dito leening 1867—69 5 79% Loten 18645 Loten 1866 5 139Va Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 Oblig. dito472 91% Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 4 90% dito dito Charkow Azow 5 927s dito dito Jelez Orel 5 91% dito dtto Jelez-Griasi. 5 88% Aand. Baltische spoorweg 3 557s Polen. Aand. Warsckau-Bromberg 4 52% Weenen. dito dito 5 809/i66 Oostëm. Oblig.metal.in zilv Jan./Juli 5 627/$ dito dito Febr./Aug. 6 K 6274 dito dito April/Oct. 5 0 62% dito in papier Mei/Nov. 5 61u/i« Italië. Oblig. Z. Ital. spoorweg 3 507a Spanje. Obligatiën Buitenl i 20 dito Binnenlandsche 1 w 197a Poitugal. Obligatiën3 51% Turkije. Inschrijving Alg. schuld 1865 5 8'% Obligatiën 1869 6 77-j Egypte, dito 1876 6 60'/$ dito 1876 5 Amerik. Obl. Vereenigde Staten 1871 5 dito ditc dito 1876. 472 -1107a Brazilië. Oblig 1865 5 „98 dito 1875 5 Prijzen van coupons. Amsterdam, 4 Sept. Metak. 1 21,40 dito zilver f 21,40 Div. Eng. per m: f 11,80; Eng. Russen per pd. f 12,05; Eng. Portugal per fo fFrans f47,50, Belg. f47,50]; Pruis l 58,85; Hainb. Russen f 12,04 Russen in Z. R. f 1,247a; Poolsche oer Z. R. f3— Spaansche piasters i 47,50; Spaansche Binnenlandsche f2,33 AmerikaanscLe dollars f2,éSRk; papier f 2.487;.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 3