L .1 n <11) o u w. GEMENGDS BERICHTEN. L 110. 7. iU/pUYftfhKii ;H rtfAJ iar schreit het, terwijl 7"ajke mjS(jrijven ongestraft u, dan niet tot Got^ jn ^en dat de beide 'rtv f16 Fedikanten veroordeeld, dat ze zoo zwaar >0 „ralt we^en? i)e Synode heeft heel wat op haar Weuing. Maar dit doet de maat harer ongerechtig- tien overloopeu. -^n En in die Synode contractae hadden de modernen, 8wce mannen die er steeds op pochen, dat ze wars zijn 7 of an vervolgzucht, de meerderheid. Ook zij vol van y,iet odium theologicum Er is in heel onze pers maar cén kreet van afkeu ring over deze vonnissen. En zoo er eenig middel moest gezocht worden, om de wel eenigszins dalende reputatie van den heer Eigeman te releveeren, dan kon er4 niets beter bedacht zijn dan zulk een veroor- deeling. Be Heraut geeft het volgend antwoord op de vraag Wat nu P „In de Dordsche kwestie hangt nu alles er aan, of de geschorste predikanten zich al dan niet onder werpen aan hun schorsing. Doen ze dit wel, dan kunnen de kerkeraden en vrienden buiten Dordt uiteraard niets te hunnen be hoeve doen. Dan, o, het zou schreiend ellendig zijn, maar dan is ook dit weer uit Gaan ze daarentegen consequent door, om op ge lijken grond, als waarop ze de schorsing dec^ ouder lingen niet erkenden, ook hun eigen schorsing als niet geschied te beschouwen doen de ouderlingen dit eveneensgeeft men dus de boeken niet over, en blijft men als kerkeraad de gemeente leiden, en als predikers prediken en sacrament bedienen m. w. doet men alsof er geen Synode was, dan kan er aan eensluiting en gemeenschappelijk handelen zijn en zal geeu trouwe zoon onzer kerk deze aangevallen broeders in den steek laten. Dan staan we allen om hen, en kan geen Synode hen bereiken, dan over ons heen. Morgen vergadert de Gereformeerde Commissie van advies, om met de geschorste broeders, zoo mogelijk, in overleg te treden. Het zal de vraag zijn lo. of zij in de vergadering dier Commissie zijn opgekomen en 2o. of de hun aangeboden saamwerking word geaccepteerd. Hoe de afloop zal zijn, valt lichi te berekenen als men weet, dat de heer van Hoogenhuizen zich bepaald aan het vonnis onderwerpen zal, en dat Vrijdag in de B. C. deze advertentie was geplaatst. Evangelisatie. Te beginnen aanstaanden Zondag den 5 September zal zooveel mogelijk eiken Zondag, des morgeus ten 10 en vooreerst des avonds ten 8 ure, zoo God wil, het Evangelie verkondigd worden iu het Evangelisa tiegebouw in de Breestraat. Ds. Eigeman zal aanstaanden Zondag de beide beur ten vervullen, terwijl de le collecsc voor de onkosten, de 2e voor de armen, de 3e voor de christelijke school zal bestemd zijn. De Goesche Courant meldt uit Zuid-Beveland De werkzaamheden aan den oogst zijn zoo goed als geëindigd. Nog wat paardenboonen, en de oogst tijd is weer voorbij. Sedert menschengeheugen heeft er slechts zeer zel den zulke gunstige weersgesteldheid gedurende het snijden en oogsten der veldvruchten geheerscht als in 1880. Dit is dan ook de voorname reden, waarom de zoogenaamde rapers een zoo voordeelig oogstjaar hebben. Voorbeelden zijn aan te halen van 5 a 6 hectoliter gerst, 2', 2 a 3 hectoliter tarwe, benevens partijtjes erwten en rogge in een huisgezin. Maar ook de landbouwers en met hen alle ingezetenen kun nen zich iu een voorbeeldigeu oogst verheugen, wat aangaat de kwaliteit van het graan, terwijl de hoe veelheid eveneens op vele plaatsen nu reeds stof tot tevredenheid oplevert. De bruine boon en beginnen te rijpen. Zij beloven een ruime opbrengst. "Mangelwortels en suikerpeen zijn veel bijgekomen. Hier en daar staan zij uitmuntend. Aardappels zijn in 't loof geheel verstorven. De ziekte in den knol is door het warme droge weer gestuit, waardoor de opbrengst der wiutersoorten over vloedig kan zijn. De vroege of zomer-aardappelen hebben veel geleden. De heer D. R. Mansholt, te Meeden, heeft uit gerekend hoeveel er jaarlijks wel verloren gaat door de slechte zaaimethode, welke hier te lande door de meeste landbouwers uog wordt gevolgd. Door het zaad op ouderwetsche wijze, met de hand over het veld uit te strooien, in plaats van op rijen met de zaaimachine, wordt per jaar een half millioen gulden vermorst aan overtollig uitgestrooid zaad voor het teelen van tarwe, gerst, rogge, haver, boonen, erwten en boekweit. Maar dit is het ergste nog niet. Elke plant heeft, om tot volkomen ontwikkeling te komen, een zekere Oppervlakte noodig. Gunt men ze die ruimte niet, dan groeit jdj slecht en levert een mager beschot. Dit is het geval ten gevolge van het uit de hand te dicht op elkaar zaaien. En nu berèlënt üe uee^A^,Cat^Tn^i auici^1 als al onze velden met de machine op rijen werden bezaaid, de opbrengst aan veldvruchten 26 millioen gulden 's jaars meer zou bedragen 't [s geen kleinigheid. In de geldleening, groot f 100,000, ten laste van het Algemeen Burger-Gasthuis te Bergen op Zoom, waarvan een gedeelte ad f 20,000 was opengesteld, is ingeschreven voor f 62,000. Derhalve bedraagt de in schrijving ruim driemaal het gevraagde kapitaal. [M. C.) In een der bladen wordt schertsenderwijs mede- 1 gedeeld dat, hoewel de werkzaamheden aan den spoor- I weg GorinchemGeldermalsen goed vorderen, Beest i vooreerst nog wel geen halte zal krijgen. Wie toch zou zich vernederen dat te doen, als de conducteur uitroept „Beest, uitstappen Indien de berichtgever eens van Zutfen naar Arn hem spoort, zal hij ondervinden dat aan de roepstem Bieren uitstappen dagelijks heel wat reizigers ge hoor geven, en dieren en beesten ontloopen elkander niet veel. Met klimmende spanning ziet men de uitkom sten te gemoet van het onderzoek der commissie in den boedel van den Erieschen notaris De Haan, vooral omdat de geruchten spreken van een uitkee- ringscijfer, dat zich om de 10 pet. beweegt. Op de eerste bijeenkomst werd 60 a 70 pet. genoemd. Inmiddels laten de eerste gevolgen zich reeds voelen. Zoo moeten verschillende personen bij deurwaarders- exploit aanzegging hebben ontvangen, om de koopsom van panden, door den notaris De Haan verkocht, te betalen. Vrij algemeen toch is de gewoonte, dat de verkoopers de kooppenningen ontvangen door bemid deling van den notaris. Die sommen schijnen nog niet alle door hem aan de verkoopers verantwoord te zijn, die zich daarom nu rechtstreeks tot de koopers wen den en betaling vorderen. Op deze wijze zouden som migen tvellicht in de noodzakelijkheid kunnen geraken om tweemaal voor eenzelfde pand te betalen. Een nachtelijke luchtreis Het ongewone schouwspel en het heerlijke zomer weder lokten Donderdag avond duizenden naar den tuin van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam om de aangekondigde opstijging der heeren Eugene Go- dard en Crommelin met hun kolossalen ballon van 1500 vierkante meter oppervlakte (inhoudende 500,00 liter gas) te gaan bijwonen. La Comète, beschenen door electriscli licht, bracht een too verachtig effect te weeg. Twee reizigers, de heeren Maurits Roijaards uit Amsterdam, en II. D. Mispel blom Beijer, uit Zutfen, scheepten zich mede in. Daar het vullen, eenige vertraging ondervond, kon men de reis eerst ten ll1,2 ure aanvaarden; onder het spelen van fan fares en bij bengaalsche verlichting van den tuin, verhief zich de ballon kalm en statig in het luchtruim door een ontzaggelijke menigte toeschouwers, die zich in de omliggende gedeelten der stad verdrongen, na gestaard. La Comète dreet langzaam voort in de richting van het O. Z. O. Een der luchtreizigers beschrijft op deze wijze den tocht Van de opstijging voelt men niets, en bemerkt eerst dat men gestegen is doordien de aarde zich van ons schijnt te verwijderen. Er was een oosenblik noodig om ons, die uit een lichtzee kwamen, te gewennen aan de diepe duisternis, terwijl Amsterdam met het IJ nog wel een uur lang zichtbaar bleef, al die steden en dorpen onder ons te zien als even zooveel nevel vlekjes over de aarde uitgestrooid. Hadden we nu en dan wolken of mist onder ons, dan moesten de sterren, die voortdurend met een on- verbleekten glans bleven schitteren, waaronder aan Jupiter een eereplaats, ons den koers wijzen, hetgeen door het voortdurend draaien van den ballon om zijn as voor een nieuweling in 't eerst wat vreemd is. K011 de barometer in de duisternis niet worden gelezen, dan werd de hoogte opgenomen met den sig naalhoorn door den heer Crommelin, waarop meestal een verwonderd antwoord kwam van de talrijke kud den onder ons. Langzamerhand was het stiller ge worden veel bosschen en een eenzame streek, nog iets later en men hoorde niets meer. Op het geluid van deu hoorn kwam toen alleen de echo tot antwoord. Geruimen tijd mochten wij op die wijze onbekom merd voortdrijven in het volste vertrouwen op onze „Comète," terwijl de heer Godard nu en dan wat ballast uitwierp en uitgeworpen flesschen, die ledig als kostbare ballast bewaard werden, den aard van den bodem onder ons aangaven tot op eens uit een stad, die nog niet te zien was, de klok half drie sloeg. Spoedig daarop een tweede, en het geluid van een hollend paardde geringste geluiden hebben hunne beteekenis, want we waren weer boven weilan den. Langzaam reeds begon het oosten te dagen, terwijl voortdurend nieuwe sterren opkwamen, die men udTgü is voor veratgeiegen steden te houden. De aardbewoners begonnen lang zaam aan hunne bezigheden te gaan, eerst een rollen de wagen, daarop menschenstemmen, zooals „vrouw kom eens op straat, er is wat in de lucht." Voor die bewoners van het land, die den ballon niet kon den zien, was het zeker geen alledaagsch verschijnsel toen uit de wolken die stemmen tot hen spraken maar veel antwoord konden we niet vernemen, daar we reeds met een vrij groote snelheid verder waren, maar in tegenstelling van rammelende omnibussen en stooiende treinen was het een beweging, waarvan we niets bemerkten, terwijl alleen de voorwerpen onder ons zich schenen te verplaatsen. Een voortdurende wisseling van landschappen op de meer zichtbaar wordende aarde en steede variee- rende tinten in de lucht, maakten het duidelijk hoe de bewering waar kan zijn, dat van talrijke luchtreizen zelfs in dezelfde streken, er geen twee zijn, die op elkaar gelijkon. Wij vroegen aan de aardbewoners waar wij ons bevonden waarop wij eindelijk een ver staanbaar antwoord kregen, en de namen hoorden van Putten en Harderwijk. Wij hadden dus een zeer grooten cirkel beschreven over de provincie Gelderland, en dreven nu op Kampen aan. De lucht was zeer warm, de thermometer wees 21° C-, onder ons uitgestrekte bosschen. Wij waren dicht bij de Zuiderzee, op een afstand van een paar uur, die echter door een bal ion in korten tijd kan worden afgelegd. Op eenmaal zie ik dai aan mijne zijde door den heer Godard het kleine guide rope, een kabel van 150 meter lang, is uitgeworpen, en dit o*er de bosschen slingert. De aarde nadert. Ik bereid mij voor op een klein stootje, maar eer er iets van te merken is, heeft de spreekwoordelijke bedrevenheid van onzen kapitein, die reeds meer dan 1800 reizen ondernomen heeft, ons tusschen bosschen doen neer komen, juist in het midden van een klein laantje. Het was niet mogelijk den minsten schok te voelen' een gevolg van de groote kalmte der lucht. Het was 4 uur 40 min. in den morgen. Door het Ned.-Indisch gouvernement zijn 7 olifan ten gekocht, teneinde daarmede proeven te nemen voor militaire transporten op Atjeh. De Haagsche bladen, die in de gelegenheid geweest zijn de prachtige doopjurk te bezichtigen, welke voor de jeugdige prinses besterad is, zijn vol bewondering over de keurige bewerking daarvan. Aan eene beschrij ving van dezen arbeid van hun stadgenoote Mejuf. SchelfhoutPicnot, wagen zij zich niet, mar:r zij zijn eenstemmig in hunne betuiging, dat smaakvoller werk van kant en borduursel zich moeielijk denken laat. De Duitsche badgasten te Zandvoort hebben het Sédanfeest gevierd, door een vreugdevuur op het strand aan te leggen. Zevenhonderd takkebossen en vele teertonnen werden aangestoken, doch de zeewind sloeg de vlammen tegen den grond en verhinderde ze hoog op te stijgen. De Duitschers, groot en klein, zongen nationale liederen, en liepen rond met Duitsche vlag gen, waarop de Zandvoortsche visschers, begeleid door een paar harmonica's, het „Wien Neêrlands bloed" aanhieven, dat het daverde en dreunde. De kunst was aan de zijde der Duitschers, doch de meerderheid, de kracht van longen, aan de zijde der visschers. Te Apeldoorn heeft een optocht, dien een aantal schooljongeus hielden om hunne blijdschap te betuigen over de geboorte van de jonge prinses, aanleiding ge geven, dat ook een hoop volk op de been kwam met minder onschuldige bedoelingen, namelijk om hunne ergernis lucht te geven over de afschaffing van de kermis. Voor de woning van een der raadsleden, door wiens bemoeiingen dit vooral was bewerkt, werden stichtelijke liederen aangeheven, en eenige steenworpen tegen de vensters zetten aan deze demonstratie nog eenige meerdere kracht bij. De burgemeester joeg aan 't hoofd der politie de ruraoermakers uiteen en maakte daardoor aan het tooneel een einde. De Paus heeft de luiers voor zijn aanstaand petekind (het verwachte Spaansche prinsje of prinsesje gezegend in tegenwoordigheid van den Spaanschen gezant ze werden daarna door een specialen koerier naar Madrid gebracht Men herinnert zich ongetwijfeld het ontzettende ongeluk dezen winter door het breken der Tay-hrug in Schotland voorgevallen. Een duiker onderzocht met electrisch licht den bodem der rivier en verhaalt het volgende „Mijne eerste nederdaling, bracht mij aan het voorste gedeelte van den trein. Het lijk van den machinist stond rechtovereind boven de locomotief, waartegen, zijn eene been vastgeklemd zat. De vloed deed hem een weinig neigen en somtijds wiegelde hij van links naar rechts als een onderzeesche plant. Zijn oogen stonden wijd open. Het was gemakkelijk te zien dat de ongelukkige onmiddellijk naar de oppervlakte zou geschoten zijn, zoo zijn voet niet toevallig was vastgeraakt. De stoker had zijn hoofd verbrijzeld en lag gedeeltelijk begraven ondeT de steenkolen, die over hem heen gestort waren. In den postwagen stonden de drie beambten tegen de schuifdeur gedrukt, welke het hun gelukt was ter

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 2