CIRISTEL1J1-11ST0R1SGI BLAD. S\ 6 44 Dinsdag- 7 September. Ï88C HET ZUIDEN Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof 1,50. Enkele norarners- 0,05. P. Gr. Uitgever WIJTMAN, MIDDELBURG1 Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 1- ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Middelburg, 6 September 1880. Weldra zal door den minister van binnenlandsche 2aken de dag bepaald worden, waarop de kiezers in het district Gorinchem andermaal zullen opgeroepen worden tot het verkiezen van een lid der Tweede Kamer. Jhr. mr. A. M. de Savornin Lohman met glans gekozen, heeft voor het hem aangeboden mandaat bedankt, gelijk hij dit is later gebleken ook reeds voor de candidatuur bedankt had. Dit ontmoedigende verschijnsel bedanken na ge- kozeu te zijn doet zich thans in korten tijd twee malen onder de anti-revolutionairen voor. Twee heeren tot leden der Provinciale Staten in Utrecht gekozen deden als mr. Lohman. Reden genoeg om ons, niet alleen in Gorinchem, lïiaar ook elders met ernst de vraag te stellen hoe te handelen bij voorkomende gelegenheid. De vrienden te Gorinchem hebben den raad van mr. Groen opge volgd, d. i. den gewenschten candidaat voor de keuze geplaatst. Met ongelukkigen uitslag. Niet alleen dat de verkiezingen voor hen die de leiding op zich nemen heel wat geld kosten, dat op die wijze als weggeworpen beschouwd moet worden, maar eene herhaalde verkie zing brengt, door ontevredenheid, een zetel in gevaar, terwijl niet weinig tijd en arbeid met dat kiezen en herkiezen verloren gaat. Gaat men eerst den candidaat vragen of hij, na gewenschten uilslag aannemen zal, dan krijgt men niet zelden een weigerend antwoord. Het gaat niet zoo gemakkelijk voor menschen van zekeren leeftijd, en gevestigde, eervolle positie om zich op eenmaal te verzoenen met het denkbeeld als anti-revolutionair sitting te nemen in de Tweede Kamer. Indien men daarbij nu nog in aanmerking neemt, dat wij zoo Weinig aan overvloed van keuze voor deze betrekking lijden, dat we schier geen man missen kunnen, dan zal de bonding der Gorkumsche kiezers in eenigszins ander licht verschijnen. Eene geschiedenis als deze kan zich herhalen, en het eenige middel om die zooveel mogelijk te ont komen ligt o. a. in den tact van de bestuursleden der kiesvereenigingen, die in den regel bekend kunnen zijn met de redenen die een candidaat, na gekozen te zijn, zouden verplichten te bedanken. Dat bestuur is ook in staat beter dan anderen de redenen te wegenen op hetzelve rust dan ook de plicht zooveel mogelijk te waken dat een heel district niet voor niemendal naar de stembus marcheere. Slechts indien eene kiesvereeniging op deze wijze handelt kan zij o. i. zonder zelfverwijt op nieuw, na zoo grievende weigering, optreden. De twaalfde lijst van de opbrengst der tweede j a ar- collecte voor de scholen met den bijbel heden in de Standaard opgenomen, brengt die tot een bedrag van f 67,763,97l/s. De collecte, gisteren in de N. H. Kerk te Middel burg ten behoeve der christelijke school voor on- en minvermogenden gehouden, en aanbevolen met het oog op 17 Augustus, heeft opgebracht de som van t'260.24. Onze stadgenoot, de heer J.A-Kruijtconsul der Neder landen te Djeddah, verlaat den 6 dezer Nederland, om over Triëst naar Arabie terug te keeren en daar met de uitvoering van zijn, op de algemeene vergadering van het Aardrijkskundig Genootschap te 's Hage besproken plan, tot wetenschappelijk onderzoek van Midden- Arabië, een aanvang te maken. Hij is thans reeds vergezeld van een jongmensch, als adsistent voor de zoölogische werkzaamheden. Latei- zal waarschijnlijk een civiel-ingenieur zich als geograaf bij hem voegen. Alhoewel wegens den staatkundigen toestand in Arabië het plan voor het oogenblik weinig gunstig schijnt, beloven toch de berichten omtrent den arbeid die reeds dadelijk kan worden aangevangen belangrijk genoeg te zullen zijn om de aandacht te verdienen. Moge het streven des heeren Kruijt, om den Neder- landschen handel en scheepvaart in de Roode Zee te doen toenemen en bloeien, met goeden uitslag worden bekroond. Het bericht, dezer dagen in de nieuwsbladm voor komende als zou Z. K. H. prins Alexander te Parijs in het vrijmetselaarsbond zijn opgenomen, moet op een misverstand berusten, dewijl Z. K. PI. in 1875 reeds te 's-Gravenhage in de Union roijale als zooda nig door zijn doorluchtigen oom, prins Erederik, was ingeleid. Wellicht, dat het bijwonen eener receptie in eene der loges te Parijs aanleiding heeft gegeven tot dit vrij zonderling bericht, dat niet kan nalaten een vreemden indruk op niet ingewijden te maken. De groote internationale tentoonstellingenheb ben zulk een ontzaggelijken omvang gekregen, dat zij al zeldzamer zullen worden en voor het goed bestu- deeren der ontwikkeling van kunst, handel, nijverheid landbouw en wat al niet uiterst bezwarend zijn. Al lengs breekt zich daarom de overtuiging baan, dat veel meer nut kan worden gesticht door tentoonstel lingen van bijzonderen aard, die voor vakstudie ge schikter zijn, ook omdat genot en uitspanningen er niet zoozeer op den voorgrond treden. Van dien aard zal een reeks van internationale tentoonstellingen zijn, die te beginnen met 't volgende jaar, in het Kristallen paleis bij Londen worden on dernomen. Het eerst komen wol en wollen sloffen en verwante takken van nijverheid aan de ordeen daaronder wordt ook verstaan al wat betrekking heeft op geitenwol (mohair), alpaca, lama, kameelhaar, paar denhaar, meuschenhaar, vilt, huiden van dieren, vede ren, siervogels, en verder boeken, platen, teekenin- gen, werktuigen voor al die industrien in gebruik. De tentoonstelling wordt gehouden van Juni tot October 1881. ïierh, School eir bending. Aangenomen het beroep naar de N. H. G. Ie Nieuw- Helvoet door ds. O. Reijers, predikant te Ellewoutsdijk. Ds. S. Ulfers, predikant bij de Ned.Herv.Gemeente te Domburg, nam Zondag namiddag (29 Augustus) afscheid bij zijn vertrek naar Tienhove, naar aanleiding van Kol. 1 23a. Dr. J. Koster, predikant te Vrouwepolder is voornemens op Zondag 12 September a. s. zijn afscheids rede te houden. In de vorige week heeft, naar aanleiding van herhaalde klachten over den verwarden toestand der Herv. gemeente te Dordrecht, eene commissie uit het prov. kerkbestuur van Zuid-Holland aldaar eene con ferentie gehad met predikanten en diakenen, om te trachten aan dien zoogenaamden ondragelijken toestand een einde te maken. In eene gecombineerde vergade ring werd toen voorgesteld de ter visie gelegen heb bende kiezerslijsten vast te stellen, de verkiezing voor gemachtigden te doen plaats hebben en dan terstond het kieseollege samen te roepen, om voor de met 10 Januari a. s. aftredende leden des kerkeraads benoe mingen te doen. De aanwezige diakenen verzochten daarop eenige dagen beraad en de uitslag daarvan is, dat tien hunner bericht hebben gezonden dat zij met gecommiteerden niet wilden medewerken. Het prov, kerkbestuur heeft besloten hierin vooreerst te berusten, De Eriesche predikanten-vereeniging, den len September te. Leeuwarden gehouden, werd door 32 predikanten bijgewoond. Verschillende onderwerpen wer den besproken, terwijl, naar de N. R. C. meldt, door een predikant bij de Chr. Gereformeerden een kwestie werd ingeleid op eene wijs die bij verschil van gevoe len veel waardeering ondervond. Een ander Chr. Ger, predikant nam een belangrijk aandeel in de debatten, De affaire te Dordt. Over de uitspraak der Synode in de zaak der pre dikanten Eigeman en van Hoogenhuijze, en de positie dier heeren bevatten de kerkelijke bladen een en ander. Het W. W. o. a. het volgende: n Aangenomen dat de Synodi contractaegebonden aan de reglementen, niet anders doen kon, dan beide predikanten veroordeelen, waarom dan zulk een bij uitstek zware straf opgelegd? Aan den heer Eigeman is een boete opgelegd van meer dan f 1700. Boven dien wordt hij tot een jaar werkeloosheid gedoemd, de gemeente van Dordrecht voor een geheel jaar van zijn dienst beroofd. Is deze straf geëvenredigd aan de door hem gepleegde overtreding Ieder onpartijdige zal het ontkennen. Stel dat de heer Eigeman zich als lands- ambtenaar aan een informaliteit had schuldig gemaakt, welke recktbauk zou er dan aan denken om hem voor circa f 2000 in de boete te slaan? We zullen de laatsten zijn om alles wat de heer Eigeman, vooral in den laatsten tijd deed, te verdedi gen. Maar men had bekooren in aanmerking te nemen den gespannen toestand, waarin hij met de gemeente van Dordt leeft. Niet het minst, dat het voor een eer lijk hart schier niet te dragen is, dat, hoe men ook over de 3 ouderlingen, die instantelijk weigerden mee te helpen aannemen, wil denken, dan toch de 13 an dere niets gedaan hebben, waarom meu hen met eenigen schijn van recht kon veroordeelen, iets dat door de synode zelf is erkend en dat, terwijl eenige moderne predikanten, die met die 13 ouderlingen op één rechte lijn moeten gesteld worden, ongestraft blijven. Vergeet ook niet, dat, heeft naar synodaal oordeel de heer Eigeman met de „geschorste# ouderlingen een onwettige vergadering gehouden, de heeren Loeff en Talma evenzeer van den dienst dier ouderlingen ge bruik gemaakt hebben, zonder dat hun daarvoor een enkel woord van berisping geworden is. Vergeet evenmin den desolabelen toestand, waarin de Dordsche gemeente verkeerl en die zoo licht tot daden kon verlokken, die ook wij afkeuren. Hadden bovendien de rechters niet te rade moeten gaan met de betrekkelijke wetteloosheid, waarin onze kerk verkeert Om iets te noemen onlangs heeft de heer J, Helder, modern predikant te Wijnaldum, in de classis Eraneker, een viertal personen uit de ge meente Tzummarum tot lidmaten aangenomen, onder welke een ongedoopte, die tct voorwaarde gesteld had, dat hij wel aangenomen, maar niet gedoopt wilde worden. De heer Helder willigde die voorwaarde in. Dé heer Cannegieter, middelman en predikant te Tzummarum, zweegen het Class. Bestuur van Frane- ker, waarin de heer Cannegieter als assessor zitting heeft liet de zaak stillekens rusten. Het heeft den heer Helder daarover niet het minst gemoeid*

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 1