CHRISTELIJK HISTORISCH BLAD. rv. 643 Saterdag1 4 September. 1360. MIDDELBURGERS! HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof 1,50. Enkele nomtners- 0,05. Uitgever I?. G. W IJ T M A IN te MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 16 p regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Toen op 17 Augustus door heel het protes- tantsche Nederland de collecte werd gehouden voor de School met den Bijbelheeft niemand aan Uwe deur geklopt. Om verschillende redenen is toen de collecte in uwe woonplaats niet gehouden, en de voor naamste daarvan is, dat de Ned. Hervormden en de leden der eene Chr. Geref.Gemeente maandelijks in de gelegenheid worden gesteld om in hunne kerkgebouwen eene gift af te zonderen voor het Christelijk Onderwijs, en in de andere Chr. Geref. Kerk steeds een busje is geplaatst voor het on derwijs van ou- en minvermogende kinderen. Het is bekend dat jaarlijks in de Ned. Herv. Gemeente f 1400 gulden wordt gecollecteerd, en in de Chr. Geref. Gemeenten ruim f 600. Deze gewone opbrengst komt natuurlijk aan de goede zaak uitnemend te stade. Maar in verband met de alom gehouden Augus- tus-collecte, kunnen ook de gewone gelegenheden gebruikt worden voor buitengewone giften. Wil de Ned. Herv. Gemeente eene school voor on- en minvermogenden stichten, dan is f 1400 's jaars, dat weet ieder, nog lang niet toereikend om de onderwijzers te bezoldigen. Hoeveel jaren zal 't nog duren eer met maan- delrjksche collecten het benoodigde geld zal ver zameld zijn voor den boute 1 Het is met het oog daarop dat de collecte, Welke op Zondag 5 September in de kerken zal ge houden worden, wordt aanbevolen als de gelegen heid bij uitnemendheid om te gevenzooals men elders gaf eene extra gift ten behoeve van de vrije Christelijke School. Overal waar Christelijke Scholen zijn heeft tnen contributiën en collecten genoeg, maar nu reeds weten we dat op 375 plaatsen in ons land, hetzij aan de huizen, hetzij in de kerken, hetzij in evangelisatie-lokalen op of kort na 17 Augus tus,den gedenkwaardigen dag voor deVrije School, is verzameld de aanzienlijke som van f 61,458.02. In de Chr. Gereformeerde Gemeenten te Mid delburg worden Zondag aanstaande de bussen geopend, er is dus nog gelegenheid om den inhoud daarvan te vermeerderen. In de Ned. Hervormde Gemeente te Middel burg zal Zondag aanstaande de maandelijksche Collecte voor de school worden gehouden. Dat zij in waarheid eene Augustus-collecte. Eene collecte van Oogstmaand. Eene collecte, welker volle bedrag besteed wordt ten behoeve van Middelburgsche scholen, van de Middelburgsche jeugd, maar tevens eene collecte, die met eere mag vermeld worden in de lijsten, door ons hoofdorgaan, De Standaarddagelijks openbaar gemaakt. Ten vorigen jare bracht de Augustus-collecte door geheel Nederland f 42,000 op, nu reeds f 61,000, Toen het cijfer nog maar tot f 36,000 was ge stegen, betuigde het «liberale" blad Het Vader land reeds zijne verbazing over de offervaardig heid der Nederlandsche anti-revolutionairen. Laat ons aan de «liberalen" toonen dat de schoolstrijd ons ernst is, dat de Augustus-collecte geen nadee- ligen invloed uitoefent op de gewone collecten voor armen, kerken en scholen, dat de Augustus- collecte ook te Middelburg waarlijk iets extra's is. Middelburg, 3 September 1880. De toestand der Koningin en der Prinses, blijft vol gens berichten uit den Haag, in de hoogste mate bevredigend. Aan de staten-generaal is "bij koninklijke boodschap de geboorte eener prinses medegedeeld. De beide kamers zijn tot het opmaken van een adres van antwoord bijeengeroepen tegen den 6en dezer. Onder de blijken van belangstelling van de zijde van het Nederlandsche volk, bij gelegenheid der ge boorte van eene prinses in het Oranjehuis, mag wel in de eerste plaats genoemd worden, de hier volgende dichterlijke welkomstgroet van den hoogleeraar Beets, den dichter van het huiselijk leven bij uitnemendheid Laat Oost en West de blijmaar hooren, Die Kroon en Volk vervult met vreugd Den Koning is een Jcind géboren Een Dochterdie zijn hart verheugt Wees welkom, welkom, Koningskind I Voor uw geboorte reeds bemind. God doe Zijn zegen nederdalen Op 't wiegje waar ge in nederligt, Bewake u sluimrend ademhalen En 't blosjen op uw jong gezicht Bloei, groei voorspoedig, Vorstenloot Elk wenseht u schoon te zien en groot. Met dankbren lacb op 't vriendlijk wezen, Hou straks, naar aller wensch en hoop, Gezond van 't kraambed opgerezen, De liefste Moeder u ten doop Gelijk haar, druk, o Koningsspruit, Naar lijf en ziel haar wezen uit In het kiesdistrict Hoorn is Woensdag met 1021 van de 1262 uitgebrachte stemmen tot lid der Tweede Kamer gekozen Mr. W. K. Baron van Dedem, Burge meester van Hoorn, ter vervanging van den heer I. D. Fransen van de Putte, die de benoeming tot lid der Eerste Kamer heeft aanvaard. Van een ernstigen tegencandidaat schijnt in het district Hoorn geen sprake te zijn. Nu Jhr. mr. M. A. de Savornin Lobman voor het f lidmaatschap der Tweede Kamer voor Gorinchem, bedankt heeft, bestaat, ;mar de anti-revolutionaire N. Gor. Ct. mededeelt, het voornemen bij de anti-revolu- i tionaire kiesvereeniging, tot candidaat te proclameerea jj den beer Seret, le luitenant der artillerie te Delft. Volkomen terecht heeft de anti-revolutionaire kiesveree- niging te Rotterdam besloten zich bij de herstemming tusschen de heeren van Deventer en van Rees te ont houden. De heer van Deventer wordt aanbevolen als beslist liberaal en nu heeft de Roomsche Kiesvereeni ging de Grondwet zich van Van Deventer meester ge maakt en heeft om deze verloochening van haar beginselen te dekken de vlag opgehaald van de firma //Privilegie, Monopolie Co." Nu wil zij mee doen aan het beschermen, of liever //Steunen" zooals de heer Jacobson zijn stelsel wil genoemd zien, van den handel. Aan zulk een politiek gekonkel moeten de anti-revolutionairen niet mee doen. Te meer omdat het niet noodig is. Wordt de heer Van Rees gekozen, dan is het vrij handelstelsel niet voor goed gered evenmin als de ver kiezing van den heer Van Deventer de zegepraal van den staats-handels-steun met zich zal brengen. Dat onderwerp blijft minstens tot de volgende algemeene verkiezingen aanhangig, en misschien nog wel langer. Inmiddels kan de thans begonnen strijd worden voortgezet, de argumenten voor en tegen gewikt en gewogen, de kwestie zuiver gesteld. De bladen hebben dan gele genheid de kiezers in te lichten en deze hebben den tijd zich een oordeel te vormen, en de staatslieden, die 't roer in handen hebben, mogen zich in dien tijd bekwamen om gewapend te zijn in den strijd die komt. Onder de couranten-berichten trok dit vooral onze aandacht: wDe Prins van Oranje heeft zich Maandag avond te Parijs doen introduceeren bij de Vrijmetselaars der Loge van het Groot Oosten, en is bij die gelegen heid als lid der Loge aangenomen. Een groot aantal aanzienlijke republikeinen waren daarbij tegenwoordig." Vreemd, niet waar? dat de Prins wiens diepgaande en langdurige droefheid volgens zijn eigen getui genis, hem belet aan eenige nationale handeling deel te nemen, zich, even als zijn overleden broeder, zoo zeer door Parijs schijnt aangetrokken te gevoelen, en begeerte openbaart om zich in zoodanig gezelschap opgenomen te zien. Vreemd maar ook pijnlijk voor den Nederlander die zijn land liefheeft en zijn Vorstenhuis mint. Door een koninklijk besluit is weder toegelaten de gebruikelijke letters op visitekaartjes, die als drukwerk per post verzonden werden, te zetten. Het pruttelen over het befaamde p. s. besluit heeft dus geholpen. Is de Arnh. Ct. wel onderricht, dan is het besluit, bevattende de regelen voor den bouw en de inrichting der schoollokalen (art. 4 der nieuwe wet), door den Koning geteekend en mag men het dus in de Staatscourant tegemoet gezien. De heer mr. J. H. de Laat de Kanter te Goes is op zijn verzoek eervol ontslagen als schoolopziener in het vierde district van Zeeland, en vervangen door mr. C. de Witt Hamer te Goes. De concessionaris voor den tramweg Tlissingen Middelburg heeft op den bepaalden tijd, 1 September, het vereischte waarborg-kapitaal gestort- Voor het kantongerecht te Middelburg werd eene belangrijke kwestie behandeld. Het gemeentebestuur van Koudekerke bad, in navolging van dat van Baarn, eene gemeenteverordening in het leven geroepen, waarbij t men het aantal tapperijen wilde beperken, door het 1 oprichten van nieuwe in het grootste gedeelte der ge-

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 1