V GEMENGDE BERICHTEN. ouuen weten, zonder voorkennis I hoogleeraren te Amsterdam kan worden overgegaan. ■»°y^.iing der onderwijzeressen (zusters van liefde) jilting van bijzonder onderwijs te Roermond, een van vergelijkend examen gehouden tusschen de "aeisjes van die bijzondere school en de jongens van Mwee openbare scholen. De meesteressen, meenende .at hij eenvoudig inspectie hield en slechts eenige )e schriftelijke proeven van de bekwaamheid der leer- [JTJÜngen in de rekenkunde wilde hebben, lieten hem 'zonder argwaan begaan en het werk der kinderen ikeletaee naar huis nemen. Dat hij dit werk in een der m ir gemeentelokalen aan den wand zou hangen met het ovei eigenhandig daarboven geschreven opschrift „school Mie der zusters, die de openbare meisjesschool vervangt," Auf en het publiek bij advertentie zou uitnoodigen zich van de vorderingen der leerlingen te komen overtuigen, Voo dit werd zelfs in de verste verte niet vermoed. RE En toch gebeurde het tot groote ergernis van velen, MA <lie in dit geval de tusschenkomst van den minister t bil hebben gevraagd. fcrli, School en lending, Naar aanleiding van 1 Cor. 1 23 en 24 hield ds. J. H. L. Roozemeijer, uit Middelburg, Zondag j avond in de groote Kerk te Arnhem zijn intreerede; zijn I bevestiger, D3. van Dijk, had tot tekst genomen het middelste gedeelte van 2 Tim, II 15. Drietal tot het beroepen van een predikant bij de jR Christelijk Geref. gemeente te Leiden dd. Duursema te Arum in Friesland, Van der Sluis te Sneek en ay0 Valk te Delft. Qae Maandag zijn de zittingen van de Synode dezes 0 jaars gesloten. Vooraf werd nog aangenomen een voorstel om de onderteekeningsformule in art. 27 van het reglement op het examen te vereenvoudigen en er te lezen „Wij ondergeschrevenen, tot de open bare Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk toe gelaten, verklaren bij dezen, dat wij, getrouw aan de grondbeginselen van die Kerk, zooals deze in hare aangenomen formulieren van eenigheid zijn neergelegd en uit hare historische ontwikkeling blijken, het Evan gelie van Jezus Christus van ganscher harte aanne men en oprechtelij k gelooven dat wij op de bever ig fj J<lering van godsdienstige kennis en van christelijk geloof en leven ons met allen ijver zullen toeleggen," en verder gelijk in het tot dusver geldend artikel. Onderscheiden leden stemden, om redenen van oppor tuniteit en omdat zij de voorkeur gaven aan de be staande formule, tegen dit voorstel, dat aan de con- sideratien der bevoegde kerkelijke vergaderingen als nog moet worden onderworpen, Ten aanzien van een voorstel van den heer van den JBrandeler, volgens hetwelk alle kerkelijke uitspraken €n besluiten, waarbij de handelingen, welke na 1 Ja- muari 1879 verricht zijn, als niet overeenkomstig de artt: 36 en 39 Regl. Godsd: Onderw. geschied, vcr- uietigd zijn en tot veroordeeling aanleiding gaven, ■5 geschorst en buiten werking worden gesteld, werd de volgende motie van den heer Segers aangenomen „De Jöl Synode, overwegende dat kerkrschtelijk het voorstel iiet van den heer van den Brandeler onaannemelijk is, IKa verwerpt dit, en hopende, dat de betrokken personen, I nu zij getracht heeft de aanleiding tot hun verzet in de toekomst weg te nemen, tot de goede orde zullen terugkeeren, gaat over tot de orde van den dag." De Synodus contracta in zake van den heer Alewijn Faure, tegen wien door den kerkeraad van Hemmen bezwaren waren ingebracht wegens zijne toetreding tot de Irvingiaansche of zoogenaamde apostolische kerk, heeft het vonnis, door het provinciaal kerkbe stuur van Gelderland in deze zaak geveld, vernietigd en recht doende in hooger beroep, verklaard, dat de geno-mde predikant naar art. 37 van het regl. op de vacaturen behoort ontslagen te worden uit zijne be diening bij de gemeente te Hemmen. In hare zitting van Vrijdag heeft de Synode besloten, de voorloopig aangenomen wijzigingen van de artt. 5, 15 en 16 van het Reglement, op het Hooger Onderwijs in de Godgeleerdheid vast te stellen en aan de eindstemming van de leden der provinciale kerkbesturen te onderwerpen, echter met eenige ver anderingen en aanvullingen. Het hoofdbeginsel is neergelegd in eene toevoeging aan art. 5 van dezen inhoud „Voor het benoemen van hoogleeraren te Amsterdam biedt eene aldaar bestaande vereeniging van personen, die onder de door de Synode geëischie Waarborgen in de kosten van het daar te geven on derwijs hebben voorzien, aan de „commissie van voor dracht voor de benoeming van hoogleeraren in de godgeleerdheid van wege de Ned. Herv. Kerk" een zestal aan, waaruit deze aan de Synode een drietal voordraagt. De commissie is bevoegd van het aange boden zestal aanvulling tot een twaalftal te vorderen." In de statuten van de bedoelde vereeniging, die aan de goedkeuring van de Synode zijn onderworpen, tl zullen nog eenige veranderingen moeten worden aan- gebracht voordat tot de benoeming van kerkelijke tate D >p I les IS ee T t I Naar aanleiding van laatstgenoemd besluit schrijft men aan de N. R. C. van heden „Het schijnt thans een feit te zijn, dat de Am- sterdamsche universiteit kerkelijke professoren zal krij gen. Het adre3 door eenige gemeenteleden aan de Synode heeft zijn uitwerking niet gemist en de leerstoe len, noodig om theologische studenten naar hier te lokken, zullen verrijzen. Natuurlijk wordt over deze zaak niet eenstemmig geoordeeld. Zij, die de universiteit meer uit een finan cieel oogpunt beschouwen, verheugen zich over het besluit van de Synode, aangezien het niet betwijfeld kan worden, dat de theologische faculteit te Utrecht, de eenige die een groot aantal theologanten trekt, langzamerhand een aantal harer leerlingen aan de Amster- damsche zal moeten afstaan. Amsterdam zal dus meer college-gelden ontvangen en de universiteits-kosten zullen betrekkelijk minder hoog worden. Anderen, die de zaak meer uit een wetenschappelijk oogpunt be schouwen, zijn niet onvoorwaardelijk ingenomen met het behaalde voordeel. De te benoemen professoren zullen van de orthodoxe richting zijn de theologische faculteit, nu reeds door de benoeming van prof. van Toorenenbergen en Chantepie de la Sausaye gedeeltelijk die richting vertegenwoordigende, zal, vreest men, op den duur, geheel in overeenstemming met de dogma tiek der orthodoxe professoren benoemd moeten wor den, en Amsterdam zal de kweekplaats worden van een leger predikanten, die de orthodoxe leer zullen toegedaan zijn. Men raag het natuurlijk den rechtzin niger) niet euvel duider, dat zij gaarne in de volkrijke hoofdstad een rechtzinnige theologische faculteit wen- schen te zien; doch de onpartijdige toeschouwer, die buiten de kerkelijke kwestie staat, vraagt of de gelden der belastingschuldigen wel daarvoor gebezigd mogen worden." Uit het gewone jaarverslag der Vereeniging voor Gereformeerd onderwijs blijkt dat die vereeniging zich voortdurend in toenemenden bloei mag verheugen. De ontvangsten hebben bedragen f 7040 de uit gaven f 6080. 25 scholen werden door de Vereeniging geldelijk gesteund, terwijl een deel harer zorgeu gewijd blijft aan de opleiding van onderwijzers. De Brusselsche zangvereeniging VOrpkéon Royal zong Zondag in het Schuttershof te Middelburg, en werd met toejuiching overladen. Op het programma stond dat deze uitvoering ten deele zou plaats hebben, ten voordeele vau de armen dezer gemeente. De opkomst schijnt echter niet groot geweest te zijn, want, met inbesrip der lijsten, die eenigen tijd te voren reeds hadden gecirculeerd is slechts f 381.75 ontvangen. De enireé-prijs was 99 ets. Hiervan moeten afgetrokken worden de hoog noodige kosten, die niet opgegeven zijn, maar waarschijnlijk vrij hoog zullen zijn, en f 500 tot dekking der reiskosten, In plaats van iets voor de armen te kunnen afzon deren zal er waarschijnlijk f 200 a f 300 te kort zijn. Financieel voordeelig schijnen zulke uitvoeringen dus niet. Heden middag had, ter oorzake van de geboorte van eene Nederlandsche prinses, op het Molenwater de aangekondigde parade van het garnizoen en de schutterij plaats, terwijl heden avond die geboorte met muziek en vuurwerk in het Schuttershof wordt gevierd. Het Spinoza-comité bericht thans, dat de plechtige onthulling van het standbeeld te 's Hage plaats zal hebben op Dinsdag 14 September a. s., des namiddags ten 2 ure. Een Zondagmiddag tafereel. Zondag middag ging te Utrecht een geroep rond van brand. Om in de volkrijke buurt waar de brand woedde te komen, gingen velen door wijk C. over het Catharijne-Singel per overhaal-schuitje. Wat ge beurt echter? Iedereen draait en dringt in het vaartuigje, zonder acht te slaan op de waarschuwing van den schipper grooten en kleinen springen er in, tot op eenmaal de boot zinkt. Nu eerst een ver\aarlijk geschreeuw en geschreistraks een menigte bezorgde moeders, die ijlings komen aansnellen. Ook haar kiuderen zijn op dezen Zondagmiddag aan 't wandelenwie weet Een man zwemt telkens over en weer en wordt met groot geschreeuw gedurig den wal opgesjord. Te midden van deze spanning en dit rumoer vergeten de meest en den brand die een half uur verder den buitentuin Zeldzaamonder ZuileD, teistert, en twee hooibergen en een schuur vernietigt. Deed dit het vuur gelukkig was het water minder wreed velen hadden een nat pak, maar vermist werd er ten slotte niet één. In de nabijzijnde Jacobikerk werd de middagdienst maar afgebroken. De heer J. A. de Bergh verhaalt in de Amster dammer het volgende, als gebeurd op de Prinsengracht te 's Hage Een armoedig gekleede vrouw mei ucu honger op het uitgeteerd gelaat, had even plaats ge nomen op het bordes van een der groote huizen. Zij was juist bezig om haar kermenden zuigeling met de weinige krachten, die haar uitgeteerd lichaam nog aanbieden kouden, eenige lafenis te geven, toen de groote deur van het groote hu:s zich opende en eene dienstmeid op hoog bevel die vrouw gebood om onmid dellijk weg te gaan. De arme moeder bleef zitten en eenige oogenblikken daarna had het keukenmonster een emmer met water uitgestort over raceder en kind, De afloop van deze menschonteerende handeling was zooals meer gebeurt. De politie verwijderde moeder en kind, omdat zij, woedend opgevlogen, het huis wilde binnendringen, waarin niemand anders wonen kon dan een menschenhater, door een Xantippe als booze geest ter zijde gestaan. In eene Arnherasche herberg verkocht een boer aan een paar anderen een ezel „zooals deze op stal" stond. Toen zij daar kwamen, Vonden zij het dier vastgezet met de beide trektuigen op den rug en de koopers beweerden, dat deze alzco tot den koop be hoorden. De verkooper ontkende dit. De koopers begonnen nu beiden aan eene kling te trekken en de verkooper hield het touw-vast. Een van hen trok nu zijn mes en sneed het touw door, waarop de drie boeren over den grond tuimelden. Daardoor ontstond eene hevige vechtpartij, die het inroepen van heelkun dige hulp noodig maakte. Zondag, den laatsten dag der Delftsche kermis, zijn 58 treinen der Hollandsche spoorwegmaatschappij aangekomen en gepasseerd in de richting Rotterdam en 's Hage, aanbrengende ongeveer 2500 personen, behalve het aanzienlijk getal, dat per tramway en' particuliere gelegenheid werd aangebracht. En dan zegt men nog dat de kermis wegsterft! Uit Maassluis meldt men In de vorige week werd door een inwoner dezer gemeente, per stoomboot op reis van Rotterdam uaar hier, verloren eene portefeuille, inhoudende f 1645 aan bankpapier. Heden werd de portefeuille door een arbei dersjongen te Rozenburg aan den Maaskant in een gors gevonden, en hij bracht ze dadelijk bij zijne moeder, welke het gevondene bij den burgemeester bracht. Tot niet geringe blijdschap van den eigenaar was van het geldswaardig papier niets verloren gegaan; hij gaf de eerlijke vrouw een bankbiljet van f 60, een voor haar niet onaardig buitenkansje, Verdraagzaamheid Door de Isr. gemeente te Hoorn is Maandag avond in het park aldaar een feest gegeven aan al de bewoners der straat, waar de Isr. kerk staat, 80 a, 90 paar, belijders van verschillende gezindheden, en wel als blijk van dankbaarheid voor de ovatiën, der gemeente gebracht bij de viering van het lOOjarig be staan harer kerk. Het station der Nederlandsche dierkundige Vereeniging, hetwelk gedurende de zomermaanden aan Den Helder gevestigd is geweest tot het doen van waarnemingen omtrent de levenswijze, den bouw en de ontwikkelingsgeschiedenis der lagere diersoorten in het zeewater is weder opgebroken. De leden der ver eeniging zijn naar Zeeland vertrokken om daar hunne waarnemingen voort te zei ten. Om het schimmelen van ingemaakte augurken en komkommers te voorkomen, is het voldoende een zakje waarin z:ch 2 decagram lood zwart mostaardzaad be vinden, bij de augurken te voegen. Er zal zich dan noch schimmel, noch kaan op den azijn vertoonen. Omtrent de rijke legaten, door wijlen den heer mr. Heringa Cats te Oranjewoud vermaakt, deelt men nóg mede: de boekhouder en tuinman krijgen elk f 100,000 de koetsier f 50,000, de boedelredder f 50,000, diens moeder f 20,000, de vaste arbeiders van f 25,000 tot f 10,000, vrouwelijke dienstbaren een weekgeld van f 10 tot f 14. Hoe voorkomend men te Winterswijk is voor het reizend publiek, kan uit het volgende blijken. Een reiziger 3e klasse beklaagde zich dat er bij liet vertrek van een der treinen van daar naar Duitschland niet was gewaarschuwd. Dadelijk plaatste men daarop het signaal langs de baan van Winterswijk op „onveilig". De trein moest toen terugstoomen, waarop de man kon instappen. Volgens het Utrechtsch Dagblad is aan de mili tairen verboden, in groot tenue te rooken. En borreltjes te drinken ook en le vloeken ook Het dorp Dahle, bij Alrena, in Westfalen, tel lende ongeveer 800 inwoners, is nagenoeg geheel door brand vernield. Sedert twee dagen is men te Gent bezig een wa penwinkel uit te verkoopen; het vuurwerk, de patronen en het kruit werden Maandag te koop geboden. Hoe het kwam, weet men niet, doch plotseling geraakte een patroon in brand en werd een verschrikkelijke knal gehoord, terwijl een groote vlam omhoog steeg. „Het huis springt in de luchtroept een der aanwezigen uit. Wie dien kreet geslaakt heeft, weet men niet, maar in een oogwenk was het huis ledig. De vendu meester had nauwelijks den tijd zijne beurs te grijpen en op de vlncht te gaanhij had ze echter verkeerd

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 2