liilRISTLIJk-KIST0HiSCH KLAD. .V. 642. Bonderdag 2 September. *660. Ui* HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vr.ijda.g- vond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden franco1,50. Enkele nornuiers- 0,05. Uitgever P. G. WIJTMAN, te MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 1—6 ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Middelburg, 1 September 1880. Gisteren avond verbreidde zich de blijde tijding, met zooveel belangstelling door het Nederlandsche volk tegemoet gezien, dat H. M. de Koningin be vallen is van eene prinses. Deelende in de blijdschap van het Koninklijk ge zin, koestert ieder inwoner van ons vaderland de beste wenschen voor een gelukkig en spoedig herstel der Koningin, die zich wegens haar eenvoud en zin voor huiselijkheid zoozeer bemind heeft gemaakt, en die thans als gade van onzen Koning en moeder' van Prinses Wilhelmina Helena Paulina Maria der Neder landen, de gewichtigste plaats inneemt in de door zoovele treffende verliezen gedunde rijen der leden van het aloude Oranjehuis. Aan dezen wensch paart zich de bede tot den Almachtige dat Hij ons Vorstenhuis ook door de jonggeborene zegene Een buiteogewoon nommer van de Staatscourant van gisteren maakt volgenderwijze van de blijde ge beurtenis melding Hare Majesteit de Koningin is heden avond ten zes ure door Gods goedheid bevallen van eene Prinses. Door de geneesheeren is uitgegeven bet navolgende bulletin „Na eene regelmatig verloopen zwangerschap ver toonden zich gisteren avond teekenen der naderende bevalling van Hare Majesteit de Koningin. „Heden namiddag ten zes ure verloste Hare Majesteit natuurlijk van eene welgeschapen dochter. //Ten zeven ure bevonden zich Hare Majesteit en de jonggeboren Prinses naar omstandigheden redelijk wel. 's Gravénhageden 31sten Augustus 1880. Dr. Vinkhuyzen. A. Hoek." De toestand van H. M. de Koningin, zoo schrijft men uit den Haag, is hoogst gunstig. Van het oogenblik af dat door de saluutschoten onze ingezetenen in kennis werden gesteld met het heugelijke feit der bevalling, werd een groote levendigheid in de stad waargeuomen. Vooral voor en in de nabijheid van 't paleis was de toevloed van belangstellenden groot. Een groot aantal personen vervoegden zich reeds spoedig in de vestibule om hunne naamteekening in een register te schrijven ten blijke van hunne belang stelling. De schooljeugd verzamelde zich hier en daar, en zong uit volle borst de nationale volksliederen. Het stadhuis was met gas geïllumineerd. Van een aantal rijks- en particuliere gebouwen wapperde de driekleur. Aan bet Rijks-telegraafkantoor heerschte eene ongewone drukte, zoowel wat particuliere als gouver- nements- en hofdepêches betrof. Tot laat in den avond duurde de opgewekte stemming der burgerij voort. Heden had de inschrijving in de geboorteregisters plaats waarbij de Ministers van buitenlandsche zaken en van justitie als getuigen fungeerden. De Prinses ontving de namen van wllhelmina helena paulina maria. De drie laatste namen zijn die van de Moeder en de beide oudste Zusters van H. M. de Koningin. Het Dagblad meldt dat van Hr. Ms. bevalling per telegraaf aan de naaste familieleden van het koninklijk gezin en voorts aan de gekroonde Hoofden bericht is gezonden. De Grootmeesteres van het Huis van HH. MM. den Koning en de Koningin zal gedurende negen dagen, ten koninklijken paleize, van 1 tot 5 ure 's namiddags de dames ontvangen, die naar den welstand van H. M. en de jonggeboren Prinses mochten wenschen te vernemen. In de StaatsCourant is opgenomen eene lijst, houdende opgave van de uitkomsten der zesde alge- meene tienjarige volkstelling in Zeeland. Daaruit blijkt dat de bevolking op 31 December 1879 in deze pro vincie bestond uit 92,525 mannen eu 96,050 vrouwen, alzoo te zamen 188,635 inwoners. Middelburg telde toen 16,046 inwoners, 7307 man nen en 8739 vrouwen; Vlissingen 10,066, 4859 mannen en 5197 vrouwen; Zierikzee, 7139. 3362 mannen en 3777 vrouwen Goes 6394, 3059 mannen en 3335 vrouwen Ter Neuzen 4644, 2263 mannen en 2431 vrouwen. De minst bevolkte gemeente was St. Anna ter Muiden met 290 inwoners. De algemeen geachte hoofdonderwijzer van Seroos- kerke, de heer P. Visser, moebt Zaterdag het zeldzame voorrecht genieten een halve eeuw zijne gewichtige betrekking te hebben vervuld. De geheele gemeente vierde feest met den waar- digen grijsaard, die zich nog steeds met lust en liefde en onverzwakte kracht aan zijn taak blijft wijdeu, en die als onderwijzer, burger en christen een van de steunpilaren der gemeente mag genoemd worden. Vlaggen die huis aan huis wapperden, eene eere poort, eene passende versiering aan de woning van den jubilaris, en het schoollokaal herschapen in een feestzaal, waren met de verlichting des avonds, de uiterlijke teekenen van de deelneming der gemeente naren. In woord en daad werd den geachten onder wijzer de deelneming der gemeente, van zijne collega's en van de schoolautoriteit getooud. Gelukkig mag den man genoemd worden die op een zoo werkzaam, nuttig leven mag terugzien, en niet minder de gemeente die tot vorming der jeugd een onderwijzer als deze eene zoo lange reeks van jaren bezitten mag. Spare God hem nog lange jaren Op het gehuchtje Baarsdorp, burgerlijk behoo- rende tot de gemeente 's Heer-Abtskerke, staan sinds jaar en dag kerk en toren eenzaam en verlaten, als j toonbeelden van vergane grootheid. De kerk, oor spronkelijk de slotkapel van „het kasteel van Baars dorp", moet tusschen 1232 en 1234 gebouwd, of tot deu dienst gewijd zijn. Immers, Wolfert van Borssele van Baarsdorp, die in 1232 stierf, werd nog te Hoe- dekenskerke begraven en zijn zoon en naamgenoot, die in 1234 overleed, te Baarsdorp. Omstreeks het mid den der voorgaande eeuw werd de kerk tot den dienst der Hervormde gemeente in gebruik genomen. Het kasteel zelf moet in de Spaansche onlusten ten onder gegaan zijn. Het dorpje, met een vijf of zestal wonin gen, (waaronder nog twee tapperijenmoet met kleine veranderingen er uitzien, zooals het sedert onheugelijke tijden er uitgezien heeft. Cornelis van Baarsdorp arts van keizer Karei V, werd hier geboren, In de kerk, die niets bijzonders heeft, waardig om voor de ver getelheid bewaard te worden, is sedert lang geen dienst meer gehouden. Tot voor een 15 jaren werd er eens per jaar, pp den 2den Pinksterdag, dienst gedaan door den predi kant van 's Heer Arendskerke. Nadien tijd heeft men er de hand niet meer aan gehouden en werd ze tot pakhuis gebruikt. Toen voor een jaar de school te 's Heer Arendskerke verbouwd werd, heeft men er, zoo ge brekkig als het ging nog 3 maanden school in gehou- den. Dit is de laatste gewichtige dienst, dien dit 65C* jarige gebouw aan demenschheidbeeft bewezen. Dezer dagen toch heeft de kerkvoogdij van 's Heer Arends kerke, sedert een 20tal jaren bezitster der goederen van Baarsdorp, besloten de kerk voor afbraak te ver- koopen. De toren, die aan de kerk vast is, zal blijven staan zoolang de natuurlijke slooper, dit zal willen. Eene photographie van het gebouw is het eenige wat den nazaat aan dit vroegere bedehuis zal herin- Biezellnge. De collecte voor „de Unie" bracht alhier op bij de Herv. Gemeente do som van f 20,—» en bij de Chr. Ger. Gemeente de som van f 26,40. Bij de Evang. Gemeente moet nog gecollecteerd wor den, zoodat het volle bedrag nog niet opgegeven kan worden. In de zitting van den gemeenteraad van Vlissingen onder voorzitterschap van den zes-en-tachtigjarigen heer Hector, L. B., werd de rekening der gemeente over 1879 vastgesteld tot een bedrag van f 167,444,57 aan ontvangsten en f 168,730,27 aan uitgaven (nadeelig slot van f 1285,70). Daarna werd de begrooting in gediend voor 1881, ontvaugst en uitgaaf f 135,303,61, ouder eerstgenoemde f 21.000 aan hoofdelijken om slag, f 12,000 aan belasting op de dranken en f 38,700 aan belasting op het gemaalonder laatstgenoemde voor onkosten lager onderwijs f 21,740, waarvan nu 30 pet. door het Kijk wordt gedrageu, zoodat eene som van f 15,218 ten laste der gemeente komt, en f 2577.67l/s voor onvoorziene uitgaven. De Standaard heeft thans de opgave der collecte van 325 comité's der Unie gezamelijk ten bedrage van f 56.433.89l/s. Uit onze provincie komen daarop voor Grijpskerke met f6.70 'Kloetinge met f49.35 en. Vrouwepolder met f 20. Gedeputeerde Staten van het Hertogdom Limburg hebben bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal bezwaren ingebracht tegen het wetsontwerp bevat tende nadere bepalingen omtrent den accijns op het zout In het desbetreffende adres wordt beweerd, dat mocht het ontwerp tot wet worden verheven, de provincie Limburg in een ondragelijken toestand zou geraken, vermits alsdan bijna de geheele uitgestrekt heid van dat gewest onvrij territoir zou kunnen wor den verklaard. Om tot kennis der resultaten van het openbaar en het 'bijzonder onderwijs in de gemeente Roermond te ge raken, heeft de schoolopziener in het vijfde district van Limburg, een middel aangegrepen, dat om de nieuw heid niet om de eerlijkheid vermelding verdient.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 1