i&l1 G lo'i MtóWirffrg; Zi Augustus 1880. r f Standaard bevat de zesde lijst van de op jongst der collecte voor de scholen met den bijbel, riet t< taal da: r an is f 49,455,23'. Daarop komt Goes voor met f166,8172 en Tholen met f 6 Over Let algemeen toont de afgeloopen collecte, zegt de Standaard dat God de Heere de harten willig maakte Meer z< lis dan een vorig jaar. Dit 1)1 ijkt vooral, indien men op bijomstandigheden let. Te 's Gravenhage b. v. pas f 14,000 gegeven bij het jubilaeum van Ds. Mol. Te Amsterdam pas een nieuwe school geopend. En voor de 7e diaconie-school gitten steeds vloeiende. Er is stof t >t danken. De N Gr Cour. bevestigt het gerucht dat Jhr. mr. M. A de Savörnin L-ihman te Assen, in het district Gorinchem tol lid d r Tweede Kamer geko zen. voor lie benoeming heeft bedankt. Indien dit bericht wordt bevestigd waaraan we na de me ïedeelii'g der plaatselijke bladen wel niet meer twijfelen kunnen dan is deze daad van mr. Lohman voor onze geestverwanten in Gorinchem, zoowel als voor de antirevolutionairen in 't algemeen een ge duchte sch k. Nederlagen aan de stembus, we kennen ze en dragen ze met gelatenheid, menigmaal houden we ons van de nederlaag vooraf verzekerd, maar de weigering van eene benoeming zoo schitterend als in Gorinchem brengt onze partij eeu gevoelige» slag toe. Men zal zich herinneren dat voor weinige maanden door den minister van buitenlandsche zaken werd medegedeeld, dat een uitléverings-tractaat met de Yereenigde Staten van Noord-Amerika was gesloten. Overeenkomstig de bepalingen van dit verdrag zul len worden uitgeleverd zij, die vervolgd worden of veroordeeld zijn wegens een der navolgende misdrijven 1°. moord, daaronder begrepen vadermoord, kinder moord en vergiftiging; 2°. poging tot moord 3°. verkrachting 4°. opzettelijke brandstichting 5°. diefstal, gepleegd bij nacht in een bewoond huis en met behulp van inbreken van buiten of van in klimming, of met geweldpleging 6°. het inbreken van buiten en het biunent eden in openbare gebouwen of in de gebouwen toebehoorende aan banken, bankiershuizen, spaarbanken, maatschap pijen van inbew.iatneming of van verzekering, met het doel aldaar diefstal te plegen, alsmede diefstal onder zoodanige omstandigheden gepleegd 7°, diefstal, begaan met geweldpleging, of met be dreigingen van wapenen te gebruiken 8". valschheid in geschriften, daaronder begrepen valschheid in of .vervalsching van offtciëele stukken, hetzij van de regeering. hetzij van eenige openbare autoriteit of rechtbank uitgaande, waardoor de titel of vordering op geldswaarden of goederen aangedaan wordt, tof het desbewust gebruik maken daarvan 9°. het namaken, venalschen of uiterlijk schenden van muntspeciën of van muntpapier, van bankbriefjes, van schuldbrieven door den Staat, de provincie of de gemeenten uitgegeven of van de daarbij behoorende coupons, van Staatszegels, keur- of papierstempels, ijk en soortgelijke merken, of het desbewust gebruik ma ken of in omloop brengen daarvan 10". verduistering of ontvreemding, gepleegd door openbare ambtenaren met ontvangsten of bewaring belast 11". het verduisteren of waardeloos maken, ten nadeele van den eigenaar, bezitter of houder, van goederen, gelden of geldswaardige papieren die in bewaring zijn gegeven of voor eenen betaald wordenden arbeid zijn toevertrouwd (misbruik van vertrouwen), wanneer uit levering gevraagd wurdt door de Yereenigde Staten eene crimineele straf is bedreigd, wanneer uitlevering gevraagd wordt door Nederland. De bepalingen van het verdrag zijn niet toepasselijk op staatkundige misdaden en wanbedrijven, noch op feiten met zoodanige staatkundige, misdaden en wan bedrijven samenhangende, en hij, die ter zake van een der in art. 2 genoemde gemeene misdaden of wanbe drijven is uitgeleverd, kan in geen geval worden ver volgd of gestraft ter zake van eene staatkundige mis daad of van een staatkundig wanbedrijf, of van eenig feit met zoodanig staatkundig wanbedrijf samenhan gende, vóór zijne uitlevering gepleegd. Het verdrag is niet toepasselijk op misdaden of wanbedrijven gepleegd voor de uitwisseling der be krachtigingen daarvan en de uitgeleverde persoon zal niet mogen worden vervolgd of gestraft ter zake van een andere misdaad of van een ander wanbedrijf vóór zijne uitlevering gepleegd, dan die of dat waarvoor zijne uitlevering heeft plaats gehad, terwijl die mis daad of dat wanbedrijf wordt genoemd in art. 2 van het tegenwoord'g verdrag, en na de uitwisseling der bekrachtigingen van dat verdrag zijn gepleegd. Dc uitlevering zal géén plaats hebben, indien de vervolging of de straf ter zake van de misdaad of van het wanbedrijf, waarvoor de uitlevering wordt aange vraagd, naar de wetgeving van het land waaraan de uitlevering wordt aangevraagd, verjaard is. of wanneer de aanvraag geschied op grond van dezelfde misdaad of van hetzelfde wanbedrijf, waarvoor de geëischte persoon in het land waaraan de uitlevering wordt aangevraagd, heeft terecht gestaan, en ter zake waar van hij aldaar is veroordeeld, van rechtsvervolging ontslagen of vrijgesproken, of zoolang hij ter zake van dezelfde misdaad of van hetzelfde wanbedrijf aldaar wordt vervolgd. Geen van beide contraeieerende partijen is, krach tens het tegenwoordige verdrag, verplicht tot uitleve ring harer eigen onderdanen. Niet. zonder reden begint men hier en daar te wijzen op de schrikbarende toeneming der faillisse menten. Van 1S70 af is volgens de gerechtelijke statistiek van het Kon. der Nederl. tot 1879 het aantal steeds toegenomen, het jaar 1871 alleen uitgezonderd. In 1870 bedroeg het aantal faillissementen 299, in het daaropvolgende jaar 269, in 1872 304, in 1873 325, in 1874 348, in 1875 354, in 1876 419, in 1877 444, in 1878 534 en in het jaar 1879 603 faillissementen. Gaandeweg neemt ook wel het aantal neringdoenden en handeldrijvenden toe, maar al nemen we dit in aan merking, het aantal faillissementen blijft niettemin groot genoeg om eenige bezorgdheid in te boezemen, en de vraag is alleszins gerechtvaardigd waaraan dit verschijnsel is toe ie schrijven. Bij de Maastriehtsche groothandelaren gaat een adres rond aan de Tweede Kamer, houdende bezwaren tegen het wetsontwerp, regelende nadere bepalingen van den accijns op het zout. De opening van de jacht op klein loïld in de provincie Zeeland is bepaald op Maandag 5 Sep tember a., terwijl de korte jacht zal geoorloofd zijn dagelijks, en de lange jacht op Maandag, Woensdag cn Zaterdag van iedere week, alsmede op de vier dagen, voorafgaande aan de sluiting der jacht, alles met uitzondering van de Zondagen. Op de heide bij Bussum, in het Gooi, werd Zater dag de eerste wedren gehouden, zooals die te Epsom in Engeland en te Longchamps in Frankrijk plaats hebben. i Duizenden bezochten dit feest dat met goed succes afgeloopen is. Na een wonderlijke opvolging van tegenspraak in de bladen heeft de regeering meegedeeld, dat de beide regeeringscoinmissarissen op Atjeh hun taak voltooid rekenen en hun betrekking neerleggen. Het schijnt, dat de heer Pruijs van der Hoeven, die op Atjeh niet het werk vond wat hij gedacht had, het eerst op die wijze zijn ontslag gevraagd heeft, en dat men om den schijn te vermijden, als werd de uit Holland uitgezondene aan den gouverneur Vau der Heyden opgeofferd, dezen bewogen heeft, zich in ge lijken vorm bij dit verzoek om ontslag als regeerings- commissaris aan te sluiten. Een ooggetuige van de Brusselsche feesten, schrijft o. a. na vermelding van het drukke en schoone //Ofschoon voor België reeds veel gedaan wordt door christenen, uit andere landen, moet toch nog meer de noodzakelijkheid gevoeld worden om het Evangelie in België te brengen. Dat velen onbekend zijn met dit land is wellicht daarvan de oorzaak. Men stelt zich de Roomschen daar even fanatiek voor als bij ons. Doch dit is niet het geval. Wij hadden het genoegen tegenwoordig te zijn bij een toespraak, die ds. Wiersma predikant te Brussel bij de Belgische zendingskerk hield. Hij begon met traktaten uit te deeleu, en voegde er heel eigenaardig in het Vlaamsch bij //Kom de niet eens luisteren naar het heilig Evangelie van ons Heer?" Aanstonds had hij een aardig troepje mensehen rondom zich verzameld die allen met de grootste aan dacht luisterden, en zelfs toen Ds. Wiersma aanhaalde dat in de Roomsche kerk wel de rijken, maar niet de armen een dienst konden krijgen, knikten enkelen toestemmend. Nooit hebben we een toespraak van een Iceraar met zooveel aandacht zien aanhooren. Men zou zeggen, zij dorsten naar het water des levens. Ds. Wiersma weet zeer gepast met die arme meu- schen om te gaau. Er zou een opschudding komen, als een den moed had hem te beleedigen. De arbeid van dien Evangeliedienaar moet gesteund worden. Zondergeld kan hij niet werken, zooals hij wil. Wie helpt mede door zijn gave het Evangelie te bren gen in een land, waar zoo menig martelaar voor de waarheid heeft geleden De oogst is groot, maar de arbeiders zijn 'W6ïing*u Twintig predikanten zouden er nog werk in overvloed hebben. Zondagsschoolonderwijzers zijn daar zeer noodzake* lijk. De kinderen moeten bearbeid worden, niet alleen met het oog op de woorden van Luther Geef mij de kiuderen, en ik heb de toekomstmaar ook opdat zij wat ze op de Zondagschool hooren, aan ouders en broeders zouden over vertellen. De aenvoud, waarmede kinderen dit gewoonlijk doen, heeft meer dan eens op het ouderhart een machtigen invloed uitgeoefend. Mogen de Hollandsche Christenen den nood der Belgen even goed te harte nemen als de Engelschen dit doen. In een tent, uabij de tentoonstelling houden de heer Brown en nog andere Engelsche heeren iederen dag een bijeenkomst- De tent is te klein, om het getal eenvoudige lieden die eiken avond hei Evangelie hooren, te bevatten. 's Zondags wordt er te 3 uur in het Hollandsch of Vlaamsch en te 5 uur in het Fransch gesproken. De predikanten de Jonge. Wiersma. Roehedieu bieden zooveel mogelijk de behulpzame hand. De dochter van den heer Brown, die haar vacantia te Brussel doorbrengt, bespeelt het orgel. Men verbaast zich over den ijver en moed dier Engelsche broeders. Zij plaatsen zich soms midden op den weg en noodigen ieder nit de tent binnen te treden. De heer Brown spreekt het Fransch alsof het zijn eigen taal was. Hij gaat dan ook dikwijls zeil voor en de toe hoorders hebben de oogen niet van hem afgewend. Iemand met zooveel ijver en moed, moet wel een hart vol liefde voor den Heer hehben. Zegene God den arbeid uit Engeland opdat de waarheid in België weer plaats vinde in veler harten. lie'h. School tn Stirling. De Synode heeft, in verband met de kerkelijke aangelegenheden te Dordrecht, de schorsing uitgespro ken over ds. Jakob Eigeman voor den lijd van óéu jaar en ds. E. A. G. van Hoogenhuijze voor deu tijd van ééne maand, beiden met verlies van tracteraent. De heer J. G. Voorhoeft, predikant te Bodegraven, als secundus-lid zitting heb bee de in de Synode heeft aan dat kerkbestuur den volgenden brief geschreven betrekking hebbende op de Dordtsche zaak nAan de Synode der Ned Herv. Kerk. Wel Eerwaarde Hoog Geleerde Heeren „De ondergeteekende acht zich verplicht een einde te maken aan een voor zijn geweten onhoudbaren toestand „Als secundus lid van Jt Prov. Kerkbestuur van Zuid-Holland opgeroepen om op Woensdag 28 Juli 1.1. eene buitengewone vergadering van dat Bestuur bij te wonen, heeft hij mede deelgenomen aan de beraadsla gingen in zake de heeren Eigeman en Van Hoogen- iiuyze, predikanten te Dordrecht, ook aan het besluit tot provisioneele schorsing van den eerstgenoemde wegens zijne willekeurige handelwijze in zake de Avondraaalsbediening te Dordrecht. „Ik mag het u niet verbergen dat ik mij zeer be zwaard gevoel door het uitbrengen van mijne stem voor die schorsing. „Het is hier de vraag niet door welke motieven ik daartoe ben geleid geworden, of wat ik tot rechtvaar diging van deze daad zou kunnen bijbrengen. „Ik constateer alleen het feit en spreek hier met de meeste openhartigheid uit dat het mij smart dit gedaan te hebben. Want ik gevoel dat ik daardoor medeplichtig ben geworden aan eene daad, die mij bij toeneming voorkomt eene onbillijkheid te zijn en die onbillijkheid bestaat daarin, dat men eene regle mentaire zonde straffende, ter zelfder tijd eene veel zwaardere zonde, de vertreding van den Heere Jezus Christus en zijn heilig bloed, ongestraft laat. „Door mijn geweten gedrongen, moet ik mijne stem voor de schorsing van Ds. Eigeman te Dordrecht uitgebracht, terugnemen, er. vei zoek u dringend van deze verklaring akte te willen nemen, „Moge de Heer der Garacente u te zamen in zijne waarheid leiden. BodegravenJ. G. Verhoeff, 24 Augustus 1880. Bred." 4xeE. Ds. J. A. Goedbloed, predikant bij de C. G. G. alhier is als zoodanig beroepen te Haarlemmermeer. Om tot kerspèlvorming in de N. H. K. te ge raken, gelijk de Synode die wil, is o. a. bepaald Wanneer in eene gemeente met minder dan 500 stemgerechtigden 20, in gemeenten met 500 tot 1000 stemgerechtigden 50, in gemeenten met meer dan 1000 stemgerechtigden 100 slemgerechtigden aanvra gen om een kerkspel te mogen vormen, wordt deze aanvrage door den kerkeraad binnen drie weken aan de stemming der stemgerechtigden onderworpen. Wan neer dan in eene gemeente met meer dan twee predi kanten -,'ó der uitgebrachte stemmen zich ten gunste der aanneming verklaren, wordi het verzoek gerekend te zijn toegestaan. In gemeenten met meer dan twee predikanten heeft hetzelfde plaats, indien het voorstel

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 2