GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND. HANDELSBERICHTEN. lerit, School en ifnding, De heer W. J. Guillaume. evangelist te Schoon- dijke. heeft voor het beroep als zoodanig naar Bergen op Zoom bedankt. Hit dc Synode. De Algemeene Synode der Nederlaodsche Her vormde kerk heeft bij meerderheid van stemmen al de voorstellen tot wijziging van art. 38 van het Reglement op 't Godsdienstonderwijs, door de daarover rappor- teerende commissie gedaan, verworpen, gelijk ook bij eindstemming de amendementen daaromtrent ter tafel gebracht, hoewel enkele van deze bij afzonderlijke stemming reeds waren aangenomen. Zoo is dus op dit oogenblik art. 3S onveranderd gebleven. Verder zijn afgewezen 1. Het voorstel van de classis van Middelburg, „welke oordeelende dat de Synode tengevolge van haren oorsprong en de inrichting der kerk deze hoogst gebrekkig vertegenwoordigt meent te mogen eischen, dat de Synode aan de kerk hare oorspronkelijke inrich ting voor zoover de rechten der gemeenten en der classen binnen haar ressort betreft, hergeve en de bijeenkomst der nationale Synode voorbereide. Zoodanige Synode zou dan de leer kunnen handhaven, vermits de kerk, vertegenwoordigd, het recht heeft hare belij denis uit te spreken d. w. z. aan Gods Woord te toetsen en bezwaren daartegen te onderzoeken." De vergadering achtte in overeenstemming met de rapporteerende commissie de bezwaren tegen de kerk organisatie van 1816 grootendeels door de herziening van het Algemeen Reglement van 1852 van grond beroofd, en de herstelling der voormalige kerkorde onmogelijk en evenmin wenschelijk als het bijeenroepen van de bedoelde Synode. 2 Het voorstel „dat de Synode de schijnbare één heid der kerk niet langer zou handhaven, maar ein delijk de autonomie (zelfstandigheid) aan de afzonderlijke gemeenten teruggeven, en hetzij een provisie voor de minderheden buiten het kerkverband maken, hetzij de regeling van deze aangelegenheid geheel vrij laten." De Synode meende dat zoo de moeilijkheden uit de kerk in de gemeenten zouden verplaatst worden, waar zich de heerschappij der meerderheid op ondra gelijke wijze zou doen gevoelen. 3. Het voorstel tot boedelscheiding dat uit de classis Dordrecht kwam, en geheel voorbijziet dat de kerk een zedelijk lichaam (universitas) is, die niet maar eenvoudig bestaat uit de som van hare tijdelijke leden, welke desverkiezende hare goederen met elkander zou den kunnen verdeelen. 4. Het ingrijpend voorstel van Brielle dat de Synode zoodanige bepalingen zou ontwerpen, waardoor het onvereenigbare kan uiteengaan en zich zelfstandig ont wikkelen, zoowel in gemeenten als classen en Synode, met opheffing der provinciale besturen onder behoud alleen van een gemengde financieële oommissie. 5. Het voorstel om de kerkelijke quaestie op te lossen door de geheele kerk in twee of meer afdee- lingen te splitsen, die ieder hare eigen geestelijke belangen regelen, waar samen de gemeenschappelijke stoffelijke belangen door een hoogst collegie, waarin al de afdeelingen evenredig vertegenwoordigd zijn. De Synode heeft het ontwerp op de kerspelvorming aangenomen met 16 tegen 6 stemmen. De eindbeslissing is nu aan de provinciale kerkbe sturen. De commissie van advies in de Synode had de toe passing van de kerspelvorming ook op gemeenten met één predikant voorgesteld. De vergadering heeft echter met den heer Jans begrepen, dat nu de kerk was gehoord op het voorstel der buitengewone Synode om haar als proeve, slechts op gemeenten met twee of meer predikanten toe te passen, het billijker was zich daartoe te bepalen. De heer van Lakerveld heeft een voorstel gedaan, dat, geamendeerd door den heer Segers, met bijna alo-emeene stemmen werd aangenomen, om, waar dit noodig bleek, ook aan de minderheden in gemeenten met één predikant te gemoet te komen. Daarop zal de kerk op de volgende classicale vergadering wor den gehoord. De heer Luti bracht naar het oordeel van schier alle leden, eene zeer belangrijke verbetering in de voorgeschreven wijze waarop de stemgerechtigden de vraag zullen beslissen, of zij de invoering der kerspel- vorming voor zich wenschen. De heer J. F. C. Kronenburg, ouderling van de Waalsche gemeente te Arnhem, werd tot secundus lid van de synodale commissie benoemd. Nog wordt gemeld: De Synode heeft met algemeene steramen het voorstel LutiVan den Brandeler aangenomen, om, in plaats van de 5de alinea in art. 38 godsdienston derwijs daarin het volgende op te nemen „De kerkeraad kan nadere bepalingen maken omtrent de aanneming der leerlingen, onder verplichting vau deze mede te deelen aan het classicaal bestuur. Predikanten, die zich met die regeling niet kunnen vereenigen, zijn alsdan, insgelijks onder mededeeling aan het classicaal bestuur, bevoegd tot het onderzoek en de aanneming Iover te gaan, in tegenwoordigheid van een of meer stemgerechtigde leden der gemeente te zijner keuze, bij voorkeur oud-ouderlingen, als getuigen." Het voorstel van den hoogleeraar Gooszen, dat met toestemming der vergadering opnieuw in behandeling genomen was, werd opnieuw met 12 tegen 7 stemmen aangenomen dat van den heer Roodhuijzen werd aangehouden tot na de besliseing der provinciale kerk besturen over het reglement op de kerspelvorming, voor het geval, dit bij eindbeslissing wordt aange nomen. De Dordtschc Zaak. De heeren Van den Brandeler en E. Cesar Segers, leden der Synodus contractein zake den heer van Hoogenhuijzen. hebben bij afzonderlijke missive aan den voorzitter der Synodus Contracte verklaard, na de door de Synode genomen beslissingen over artikel 38 Reglement Godsdienstonderwijs. dat zij aan eenige toepassing van het Reglement Opzieht en Tucht, in zaken, met artikel 38 nieuw in verband staande niet meer kunnen deelnemen, en hebben zich dientengevolge aan de werkzaamheden dezer „Synodus contracteonttrokken. Door de politie te Rotterdam is aangehouden een persoon, schuldig aan het uitgeven van eeu bon voor 60 sigaren, het uiterlijk hebbende van een bank biljet van f 60. Hij had er zich door wisseling geld voor weten te bezorgen. Men zij gewaarschuwd Te Zwolle worden in het hotel De Zeven pro vinciën vergaderingen gehouden door drie Mormoneu- zendeliugen uit Utah, Snow en Martinoah genaamd, om bekeerlingen voor 't Mormonisme te winnen. De zaal is telkens propvol. Voor eenige jaren zijn op dezelfde wijze verscheidene gezeten burger-gezinnen tot het geloof der „Heiligen van de laatste dagen" overgehaald. Er moet sprake van zijn, zegt Het Handelsblad, om den brievengaarders ten plattelande van rijkswege geschikte woningen aan te wijzen. Een marinier, zal weldra om een in ons land zeldzaam voorkomend misdrijf terechtstaan. Hij bezigde beleedigende uitdrukkingen jegens leden van ons vorstelijk huis, en zal daarom terechtstaan wegens De directeur van de badinrichting Wurtemberg in Bohemen bezit thans de Latijnsche Vulgatadie Luther gebruikt heeft toen hij op den Wartburg het Woord Gods in 't Duitsch vertaalde. De randen dezer Vulgata zijn met vele opmerkingen eigenhandig door Luther beschreven. Dit merkwaardig boek moet af komstig zijn uit de koninklijk Saksische boekverza meling, en de genoemde directeur ontving het van den Czeshischen dichter Janz Hyezdy. Prof. Curtius te Leipzig heeft voor dezen Bijbel f 3000 geboden. In Brussel wemelt het van Hollanderswel een bewijs, dat er aan de historische beteekenis van het feest niet zwaar wordt gedachtmaar dat ook de Belgen zeiven er niet bijzonder mede vervuld zijn, moge blijken uit hetgeen men avond aan avond in het paardenspel zien kan. Daarin wordt, even als voor jaren in het cirque CarréAsschapoester opge voerd; aan het slot verschijnen miniatuur-kopien van gekroonde hoofden en aanzienlijke personen, bij wier optreding de verschillende volksliederen worden gespeeld. Dit geschiedt ook nu en, even als overal» treedt ook koning Willem III in de manége, onder het spelen door het orkest van 't Wilhelmus. Bij die verschijning stijgt er een daverend applaudissement op en geen sterveling denkt aan den oorsprong der feesten, maar juicht even luid Koning Willem toe als straks koning Leopold 10,000 pd. st. beschikbaar heeft teu beif31^0. straat gezette pachters. Een sprekend staaltje van de wijze waarop hei -• - volk samenspant, levert het volgende Te Newmarket bij Cork werden pogingen g< daan tot openbare veiling vau het graan van vit pachters, die wegens wanbetaling uit hunne hoeve gezet waren. Intusschen was het volk door dreigend plakkaten vermaand om niet te bieden. Eene ontstui- mige menigte onder welke de vier pachters waren in lompen gehuld was op de plaats bijeen. Dt deurwaarder en de landheer werden uitgejouwd, ec werkelijk werd er geeu enkel bod gedaan, zoodat de verkooping moest uitgesteld worden. Iets soorigelijks had Maandag te Shambough plaats. Daar zou het graan van eene weduwe geveild worden wegens schuld. Doch 200 mannen maaiden het af, en verhinderden de deurwaarders er eene hand naar uit te steken. De groote hitte der laatste dagen is waarschijulijk wel mecle oorzaak dat de aanhangige zaken zoo uiterst langzaam worden afgedaan. Het eenige nieuws van eenig belang is de tijding dat we weldra weder eene collectieve nota der mogendheden te wachten hebben, in zake de Grieksche grensregeling. Of het nu betere vruchten opbrengen zal dan de eerste maal Gladstone maakt een zeetochtje langs de kusten van Groot-Brittan je, de Fransche en Duitsche staats lieden vertoeven op hunne buitenplaatsen of in bad plaatsen. Met blijkbaar genoegen wordt de ontwikkeling van een rechtvaardiger en milder Russisch staatsbestuur algemeen begroet. Het vuur van misnoegdheid en verzet in Ierland blijft voortsmeulen. Nu hier, dan daar eens slaat er eene vlam omhoog, in den vorm van eone vechtpartij of een vergrijp aan den persoon of het eigendom eens grondeigenaars. De Land League hield Dinsdag te Dublin weder eene bijeenkomst, waarin werd medegedeeld dat zij Graanmarkten enz. Middelburg, 26 Aug. Hoewel met uitzondering van Erwten, de aanbieding nog niet zeer groot was, zoo wes dezelve toch ruimer dan vorige weken, en kan men die nu 't wekelijks wel grooter verwachten, door dien de oogst grootendeels is binnengehaald en men dus meer tijd krijgt om te kunnen dorschen. Jarige TAIiWE is 50 ets a f 1.lager te noteeren, dringend werd de beste van 110.a f 10.50 aange boden, waarvoor echter maar weinig liefhebbers waren, zoodat houders, indien zij maar koopers konden vinden, nog wel genegen zouden zijn tot lager prijs af te geven. Nieuwe TARWE 50 ets lager, voor blanke puike kwaliteit werd f i0.25 a f 10.50 voor de zaai betaald, voorts 110.naar deugd. ROGGE was bijna niet ter markt, voor de zaai werd f8.50 betaald. WINTERGERST gevraagd doch zeer weinig aange boden. puike soort kon grif t 5.75 opbrengen. ZOMERGERST met ruime aanbieding vond van f5.tot f5.25 goede vraag Van nieuwe TUINBOONEN werden een paar monsters getoond van blanke harde kwaliteit, die a f 7.25 a f 7.50 werden aangeboden, waarvoor geen koopers te vinden waren. Groene ERWTEN ruim aangeboden, waren tot eene verlaging van 75 ets. a f 1.goed te plaatsen, puike kooksoorten werden van f 10.a f 10.25 vlug aange kocht, terwijl mindere soorten aan lager prijs te be komen waren. KOOLZAAD met weinig aanbieding en luttele vraag werd langzaam tot vorige prijzen van f 10.25 a f 10.50 aangekocht. ZOMERZAAD nog niet ter markt. Versche Boter f 1,30 a f 1,40Eieren per 100 stuks f 3,40. Prijzen van Effecten. Amsterdam, 26 Aug. 1880. Nederl. Certific. Werkelijke schuld. 21/a pet. 655/s dito dito dito .3 dito dito dito 4 y 1021/16 Loten stad Amsterdam 3 1083/4 difo dito Rotterdam 3 Rusland Obligatiën 1798/18 1 5 5 985/8 Certific. Inscr. 5e serie 1854 5 58 Dito dito 6e serie, 1855 5 Obligatiën dito ƒ1000 1864. 5 957s dito L. 100 18725 897. dito L. 100 18735 893/4 dito 1877 dito5 933/4 dito leening 1867—69 5 n 80 Loten 18645 1427s Loten 1866 5 140r/2 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 1337s Oblig. dito47s 947« Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 4 91 dito dito Charkow Azow .5 dito dito Jelez Orel 5 915/s dito dtto Jelez-Griasi. 5 Aand. Baltische spoorweg 3 5574 Polen, Aand. Warschau-Bromberg 4 Weenen. dito dito 5 Oostënr. Oblig.metal.in zilv Jan./Juli 5 623/8 dito dito Febr./Aug. 5 dito dito April/Oct. 5 dito in papier tïei/Nov. 5 L«A/8 Italië. Oblig. Z. Ital. spoorweg 3 5? )s Spanje. Obligatiën Buitenl 1 195/g dito Binneniandsche 1 lS'/8 Portugal. Obligatiën3 519/16 Turkije. Inschrijving Alg. schuld 1865 5 ,9 Obligatiën 1869 6 Egypte, dito 1876 6 dito 1876 5 Amerik. Obl. Vereenigde Staten 1871 5 dito dito dito 1876. 47a IHH/j Brazilië. Oblig 1865 5 973A dito 1875 5 Prijzen van coupons. Amsterdam, 26 Aug. Metall. 1 21,40; dito zilver f 21,40 Div. Eng. per f 11,80; Eng. Russen per pd. f 12,05 Eng. Portugal per H f Frans f 47,50; Belg. f 47,50]Pruis t 58,75; Hamb. Russen f Russen in Z. R. f 1,237a; Poolsche Der Z. R. f Spaansche piasters f 47,50 Spaansche Binneniandsche f 2,347»; Amerikaansche dollars f2,487a; papier f 2.487s*

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 3