lerft, School en Ending. GEMENGDE BERICHTEN. Vy - Vjti -- JTH. I r* 1 1 de verschillende gevallen allen nauwkeurig ,T Kennen om een juist oordeel te vellen over I v toestand en de redenen, die oorzaak zijn, dat in :en laatsten tijd bij herhaling soldaten uit de gele- j der deren worden weggejaagd. i Grs „Wij beschuldigen of verdenken niemand, zei on- langs een onzer dagbladen, maar men staat tegen over een feit, waarbij het geheele land belang heeft en het komt ons voor, dat zich thans genoeg gevallen van dezen treurigen aard hebben voorgedaan om een on derzoek van bevoegde zijde te rechtvaardigen, wat er toe aaleiding heeft gegeven en of er ook middelen zijn, die be proefd kunnen worden, om ze te voorkomen en, zoo niet, of dan het wegjagen uit de gelederen en het eenvoudig loslaten van die losbandigen in de maatschappij het eenig en noodzakelijk gevolg van dit wangedrag moet zijn Deze vrageu te beslissen eischt eene volkomen be kendheid met den toestand, die slechts uit onderzoek kan geboren worden wij bepalen er ons dus slechts toe om de aandacht op die berichten in de de dag bladen te vestigen, en den wensch te uiten, dat er niet in berust worde. Ch. Chr etri eve ivo en )e D< D In de dagen toen de lijkverbranding druk besproken Werd, werd ook als bezwaar tegen begraven, de toe nemende bevolking der groote steden genoemd, en de weinige en kostbare ruimten tot begraafplaats in te richten. Men opperde het denkbeeld om de uitgestrekte heide velden in het Gooi tot begraafplaats in te richten. Thans blijkt uit een ingezonden stuk in de Gooi en Eemlander dat de heer Bok te 's-Gravenhage, con cessionaris van een stroomtramway van Amsterdam over Muiden en Naarden naar Huizen, bij de vergadering van Stad en Landt van Gooiland aanvrage heeft ge daan om aan hem in koop af te staan 32 hectaren heidegrond, gelegen rechts van den Naarden-Huizer- straatweg tusschen „Flevorama" en het bosch van den heer Bredius, om daarop een groote Amsterdamsche begraafplaats aan te leggen. Hij schijnt te verwachten, „dat de exploitatie van zoodanig kerkhof groote geldelijke voordeelen en het vervoer der lijken daarheen, als ook naar Muiderberg, gevoegd bij het transport van visch enz. van Huizen naar Amsterdam, aan de onderneming, die zich ook met het vervoer van passagiers en goederen wil bezig houden, een vaste bron van inkomsten zal verschaffen". Volgens het ingezonden stuk vindt het plan van een tram bij de betrokken gemeenten, die van het spoor wegverkeer afgesloten zijrt, veel sympathie. „Naarden moet reeds bepalingen hebben voorgesteld tot regeling der transporten van passagiers en van lijken, de eerste door, de anderen langs de stad Huizen juicht het idee eener directe verbinding met Amsterdam zeer toe; Blaricum en Laren weschen den tram doorgetrokken tot Hilvérsum slechts Hilversum is er tegen, omdat door die lijken treinen en begrafenissen, vooral bij epi demische ziekten, zooals men beweert, het Gooi en de Ontwikkeling zijner plaatsen van uitspanning en her stelling zwaar benadeeld zullen worden. Het denkbeeld dat eenigen tijd gerust heeft, schijnt in elk geval op nieuw aan de orde te zullen komen. Ons land zal weldra eene zeer te we&c&eevvci philantro- pisc/ie stichting rijker zijn. Nabij Bennekom in Gelder land zal eene stichting geopend worden welke haar ont slaan verschuldigd is aan het congres tot verbetering van het lot der blinden, dat in 1880 te Parijs verga derde, en dat in zoo menig opzicht hoogst gewichtige gevolgen had, en voor de blinden blijvende vruchten belooft af te werpen. Bedoelde inrichting is een voorberei dend blinden-inslituutjwaar jonge kinderen beneden den .van zes jaar geheele huisvesting en verzor- vinden, en waar men hen zal voorberei- vrucht het onderwijs aan hel HIW op Zoom lensdrecht hnd-Bat.h abbendijfce uiningen 7.4*,1 .54j(J.rdam of elders te kunnen bijwonen. ^Pancgy, van Parijs, een man die op den-onderwijs een onbepaald ge- i vader der congressen voor blin- worden, bezocht dezer dagen >e inrichting te Bennekom, en was daarvan zoo tevreden, dat hij ver fde ten hoogste ingenomen te zijn, en <;onste toekomst durfde voorspellen. Ik- luchtig gebouw met hooge verdiepingen, van prachtige, geheel vrije wandelingen in het beste, droogste en meest gezonde gedeelte van Gelderland, beveelt zich daartoe reeds van zelf aan. De commissie van oprichting heeft dan ook den steun van de wei denkenden zonder eenig bezwaar gevonden, en was bij zonder gelukkig in alles, wat zij daartoe ondernam. Zij slaagde er in eene directrice te vinden, die zoo wel aan de Louise-bewaarschool te Amsterdam als aan het instituut tot ouderwijs van blinden aldaar door haar flink en degelijk karakter en den vriende lijken omgang met de kleinen zeer terecht werd ge waardeerd. Aan mejuffrouw M. C. Verny'a handen kunnen de jonge blinden gerust en veilig worden toevertrouwdzij zal voor hunne ontwikkeling naar lichaam en geest met de meeste liefde zorgen, en wanneer zij later op eene grootere inrichting overgaan, zal men eerst duidelijk de hoogst nuttige strekking dezer opleidingsschool erkennen, terwijl het verblijf van de kleine blinden in de vrije natuur, uit den aard der zaak, verre verkieslijk is boven het verblijf op zoo jeugdigen leeftijd in een inrichting, waar toevoer van de onmisbare versche lucht een vol strekte onmogelijkheid is. 8.24 8.37 8.43 S.53 8.58 9.7 9.18 leer Arendsk nemuiden ddelburg i88ingen Halten. t) 1ste een vrienje}ijken tuin en te midden Bedankt voor het beroep naar de Christelijke gereformeerde gemeente te Leiden door ds. E. Douma pred. te Drachten. Middelburg, 25 Aug. De Christelijke Jongelings- Vereeniging Rom. I 16a bracht Dinsdag avond haar zevende (men zou ook kunnen zeggen haar twintigste) jaarverslag uit in den kring van leden en begun stigers. Het getal der werkende leden bedraagt thans 15, dat der vaste bezoekers 4. Tien oud-leden blijven als eereleden aan de vereeniging verbonden. In het afge- loopen vereenigingsjaar waren 8 leden toegetreden en 7 andere verlieten haar, waaronder twee bestuursleden. De eenigen tijd gestaakte zangoefeningen werden met ijver hervat. Bij de bijbelbespreking ondervond de vereeniging krachtigen steun in de hulp van Ds. Boozemeijer en het eerelid J. C. van Vlaanderen. Ds. Rijnders gaf onderricht in kerkgeschiedenis, en bewees gewaar deerde diensten bij de vragenbespreking. De heer van Linschoten hield herhaaldelijk voordrachten over on derwerpen van verschillenden aard, zijn optreden verschaft den leden steeds een aangenamen avond. De beide zondagscholen verkeeren in bloeienden toestand; het eerelid W. P. Calliber verving op eene daarvan den trouwen onderwijzer J. C. de Rid der, aan wiens nagedachtenis in het verslag in warme bewoordingen hulde werd gebracht. De jongeliedenafdeeling telt 16 leden. In den loop van het jaar had één lid dezer afdeeling den leeftijd bereikt om in de vereeniging zelve te worden opgenomen. In ontvang en uitgaaf werd verantwoord de som van f 389.55. Begon het boekjaar met een te kort van f 42.87, het eindigde met een batig slot van f 13.01. Voor het kerstfeest der zondagschoolkinderen werd verzameld f 50 en uitgegeven f 55.27. De vereeniging gaat steeds voort met sparen voor een eigen lokaalzij heeft bijna f 600 daarvoor ver zameld, en zou gaarne deze som vertienvoudigd zien. De bibliotheek bevat 560 nummers, tien daarvan behooren tot de aanwinst van het laatste jaar. De vereeniging vergadert op Dinsdag- en Donder dagavond op de zaai boven de Chr. Burgerschoolop Woensdagavond worden daar ook de samenkomsten der jongeliedenafdeeling gehouden. Wenschelijk ware het dat meerdere jongelingen en knapen gebruik maakten van de gelegenheid tot ge zellig onderhoud en nuttig onderricht, door de veree niging geboden. De 81 begunstigers, wier geldelijke ondersteuning dankbaar wordt gewaardeerd, worden vriendelijk uitgenoodigd in den ruimen kring hunner kennissen de deelneming aan de werkzaamheden der vereeniging aan te bevelen, opdat hetgeen zij voor het goede doel over hebben, aan een grooter getal jongelingen ten nutte kome. Ten eiude kennismaking met de vereeniging ge makkelijk te maken, laten wij hiér de namen volgen van hen die, behalve de reeds genoemden, haar in eene of andere betrekking dienen K. Ie Cointre, J. H. van de Kreke, W. J. Reijn- hout, J. C. Eranso, C. G. Simpelaar, N. J. Dormaar, W. J. J. Koole, D. J. Dronkers, J. Rijkse Cz„ C. C, Mantz, A. T. Termijn. L a n d b o u w. Men schrijft uit Drenthe aan het Utrechtsch Dagblad De Drenthen moeten nu de Hollanders die Jin 't voorjaar zoo verschrikkelijk kunnen pruttelen op dat „ruwe Noorden," eens verzoeken, om aan het oosten en zuid-oosten van hunne provincie een be zoek te brengen. Dan zouden zij hen op een verruk kelijk schouwspel kunnen wijzen en wel op eene zee van heerlijk bloeiende boekweit, golvende op den veenbodem, waarvan de oppervlakte in de Meimaand in brand was gestoken en die, als de wind naar het Zuiden woei, menigen schoonen zomerdag en avond door onaangenamen rook letterlijk bedierf. Die daar over pruttelt, en 't is hem niet zoo erg kwalijk te nemen, weet niet, of denkt er op dat oogenblik niet aan, met welk eene hoop op zegen, die veenboer, de zaai-boekweit in den tot asch geworden grond werpt, berekent niet, wat September hier te oogsten kan geven en hoeveel welvaart een goeden oogst, in die uitgestrekte landstreek kan verspreiden. Om hem daarvan eenigzins op de hoogte te brengen, verzekeren wij hem, dat die bloeiende boekweitzee zich uitstrekt over eene oppervlakte van ongeveer vijfduizend bun ders en dat een rijke oogst een waarde vertegen woordigt van een half millioen guldens. En waaruit bestaat de bevolking, onder welke die aanzienlijke som in omloop komt Bijna geheel en al uit menschen die een klein bezit hebben en die, als de boekweit mislukt, een winter van ontbering, ja van armoede, te gemoet gaan. Hij huurt zijn akker en dikwerf bezit hij ter nauwernood het zaaizaad, dat hij noodig heeft, maar is het weder goed en mag hij het „gewin" gelukkig binnen halen, dan is hij gered. Dan kan hij de huur betalen, koopen wat hij behoeft en met vrouw en kinderen, brei eu pannekoek, den langen winter tevreden doorbrengen. Een goede of slechte veenboekweitoogst, dat ig voor hem een gelukkig of rampspoedig jaar. Die datjnu weet en in de Meimaand eenigen last heeft van den veendamp, hij zal dat een lichte ver® drukking achten. De Vereeniging nAlgemeen belang" die zich ten taak stelt onze spoorwegen met vruchtboomen te beplanten, zal weldra aanbesteden het leveren van 600 hoogstam-appelboomen, tweejarige kroon boven- geënt, en wel 200 reinetten (Stichtsche), 200 zure bellefleurs (brabantsche) en 200 zoete bellefleurs 600 idem ondergeënt, verdeeld als voren 5000 halfstam appelboomen, tweejarige kroon bovengeënt, en wel 2500 Codlin Kieswick en 2000 Lord Suffield 1900 halfstam pereboomen, Winterjan, ondergeënt, 1700 pruimeboomen, varkenspruimen, niet geënt, 10,000 zwarte aalbessen, zoete groot vrucht, flinke tweejarige met minstens 6 takken500 hazelnoot, dubb. Engel- sche witpit. De weezen uit de gestichten van Veere, Mid- delburg en Vlissingen doen heden hun gewoon jaar- lijksch uitstapje naar het strand bij Vlissingen. Zondag namiddag is in de Oostwaterleiding, bij Ter-Neuzen een jongeling van 15 jaren verdronken, die daar met zijne makkers aan het zwemmen was. Nadat door de bemanning eener hoogaarts ge durende eenige dagen met dreggen en andere hulp middelen naar het lijk was gevischt van den heer G. Brand, Ingenieur te Brussel, ter plaatse in 't Schaar van Ossenisse waar men vermoedde dat deze verdronken zou zijn, is men daarmede op order der familie opgehouden, wijl dit tot geen resultaat leidde. Alleen heeft men opgevischt en te Hansweert aangebracht twee jassen en een wetenschappelijk werk, toebehoorende aan den zoo jammerlijk omgekomen jon geling. Gelijk bij advertentie in verschillende Zeeuw- sche bladen is bekend gemaakt, wordt eene premie van f 50 uitgeloofd voor den vinder van het lijk. Men is algemeen van gevoelen, dat dit onder het zand zal geschuurd zijn en wellicht eerst na verloop van eenigen tijd weder bloot zal komen. Zaterdagmiddag zijn voor de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij aangekomen te Amsterdam 5 en te Amersfoort 2 spoorwegwagens 3de klasse Ameri«=

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 2