GEMENGDE BERICHTEN. HANDELSBERICHTEN. De hoogleeraar Gooszen wilde de geheele alinea 5 doen wegvallen, en alinea 4 doen luiden //Voor die aauneming wordt aan de aannemelingen gelegenheid gegeven, om van hunne kennis te doen blijken aangaande chr. geloofs- en zedeleer en de bijbelsche en kerkelijke geschiedenis, met name ook die der hervorming, en om belijdenis af le leggen van hun christelijk geloof." De hoogleeraar stelde zich voor, hierdoor een stap te doen op den weg der decentralisatie de aanne ming zooveel mogelijk te doen verliezen het karakter van° examen allen nadruk te leggen op het gedrag der aannemelingen, en met vertrouwen de zaak over te geven aan de kerkeraden. Ofschoon de wijziging aanvankelijk èn modernen èn orthodoxen toelachte, was zij door beiden verworpen, toen bleek, dat zoowel kon worden gelezen, dat de ouderlingen alles, als dat zij niets te beslissen zouden hebben aangaande de kwestie, waarover de strijd liep. De hoogleeraar Gooszen heeft echter nog niet mede gedeeld, of hij het voorstel ongewijzigd, dan wel in anderen vorm opnieuw ter tafel zal brengen. e belijdenis-kwestie in de Ned. Herv. Kerk. Het volgende protest is bij de bespreking der belijdenis kwestie na de afstemming van verschillende voorstellen in de zitting der Synode van 19 Augus tus voorgelezen en ingediend „De ondergeteekenden, afgevaardigd door de Pro vinciale Kerkbesturen van Utrecht en Zuid-Holland, overwegendedal Art. 88 R. G. O. nieuw zoowel het recht der Kerk in haar belijdend beginsel belem mert al te kort do?t aan de vrijheid der Kerkeraden ia het bijzonder aan de verplichting der ouderlingen, om aan de stem der consciëntie, voorgelicht door het Woord en den Geest van God, te gehoorzamen het feit constateerende, dat onderscheidene Kerkeraden ver klaard hebben, Art. 38 nieuw niet te kunnen naleven met welk gevoelen niet alleeu meer dan één Classikaal Bestuur, maar zelfs het Provinciaal Kerkbestuur van Utrecht instemt, daar dit laatste Bestuur Art. 38 nieuw in strijd acht met Art, XI Alg. Regl. in ern stig consideratie nemendedat 4 leden van het Pro vinciaal Kerkbestuur van Gelderland niet tot het toe passen van tuchtmiddelen hebben kunnen medewerken tegen handelingen, die met het bovengenoemde Art. samenhangen redenen waarom in dit voorjaar ook eene buitengewone synode samengeroepen is, die o. a. getracht heeft, om door weglating van de welbekende ergerlijke zinsnede de gemoederen eenigszins te be vredigen stelt met smartelijk gevoel deze gewone Synode van 1880, indien zij niet aan het gewetensbezwaar omtrent dit punt op eenigerlei wijze te gemoet komt, tegen over de Gemeenten, Kerkeraden en de Besturen ver- anticoordelijk voor de gevolgen, met name voor het toenemend verzet en voor de ineenstorting ten slotte van het gebouw onzer kerkelijke organisatie sedert 1816. De drie leden der Synode, J. Wertrik. E. Ces ar Segers. Van den Brandeler. L a n (1 b o ii w. Als eea bijzonderheid wordt gemeld dat bij een landbouwer onder Boschkapelle reeds rapen zijn ge rooid van aanzienlijke zwaarte éen had het niet on aardig gewicht van zeven en een half kilogram. Een landbouwer schrijft in een Hoogduitsch weekblad, dat hij de luis bij hoenders op een zeer eenvoudige manier verdrijft. Ilij neemt bloem van zwavel, zooals men die bezigt bij het zwavelen van den wijnstok, blaast de vederen van het hoen op, en strooit er onderwijl, later ook op den bodem van het hok, een weinig zwavel tusschen. Alle ongedierte valt dadelijk van de hoenders afze eten 't tegelijk met het zwavelpoeder, zonder dat dit aan de dieren eeuig nadeel doet. Eens op zulke wijze hoenders zwavelen in den herfst, werkt maanden lang na. Het leggen van elzen takken in hoenderhokken, 't welk in de meeste boeken aanbevolen wordt, geeft tegen de luis bij hoen ders volstrekt geen baat. In de Middelburgsche Courant wordt een hulponder wijzer gevraagd aan de openbare school te Ritthem en wel met 1 November a. s. Sollicit: nten moeten geëxamineerd zijn onder de wet van 187 S. Waar dit examen afgelegd moet zijn weten wij niet. Men verwacht te Vlissingen weldra een Bremer stoomschip komende van New-York geladen met 62 ossen en 402 varkens, om te Vlissingen te ontschepen en van daar per spoor naar Frankrijk vervoerd te worden. Br zal op die uitgebreide haven-terreinen wel nooit zoo geknord zijn als bij deze gelegenheid. Vrijdagmiddag begaven zich eenige jongens van ODgeveer 13 jaren aan het Zandse te Vlissingen te water om te baden. Spoedig verdween er een in de diepte en de schrik joeg de andere jongens op de vlucht. Ds zoon van den Belgischen loods G. de Puoter, oud 14 jaren, zag den gevaarvollen toestand van den drenkeling, begaf zich onmiddellijk te water en had het geluk hem te grijpen. Hij zelf zou echter zijn edelmoedige zelfopoffering met den dood hebben moeten bekoopcn, indien geen andere jongen, J. Struijk, die in de onmiddelijke nabijheid was, te water ware gesprongen, om beiden behouden aan den wal te brengen. De eerste drenkeling was reeds schijnbaar levenloos, doch door de onverwijlde zorg van een paar heeren werd hij gered. Uit Bergen-op-Zoom meldt men aan de Nieuwe Rotterdamsche Courant van 21 Augustus Gisteren avond omstreeks 9 ure is hier een felle brand uitgebroken in een hoeve, gelegen buiteu de Steenbergsche poort. In een uur tijd was het geheele huis afgebrand, terwijl de geheele inboedel, zoomede een geit, een prooi der vlammen werden. De bewoners, die reeds te bed lagen, hebben zich met moeite kun nen redden. Het huis stond op tien minuten afstand van de kom onzer gemeente; de spuiten, die derwaarts gingen, moesten op last van den burgemeester echter terug, omdat het huis tot eene andere gemeente behoorde. Zeer laat kwam de spuit van de op 25 minuten afstand gelegen gemeente Halsteren, en gaf geen water, omdat de slang lek was. De heer J. Persani Snoep, geneesheer te Wol- faartsdijk, vierde Vrijdag, onder talrijke blijken van belangstelling, den dag waarop hij voor 40 jaren zich in die gemeente vestigde. Behalve dat een eerepoort voor zijne woning was opgericht, was alom de driekleur uitgestoken. Van verschillende zijden ontving de ju bilaris fraaie geschenken. Nabij Hulst is Donderdag namiddag een arbei derswoning afgebrand, waarbij 2 kinderen, 8 en 1 jaar oud, in de vlammen omkwamen. De vader was op het 1 land werkzaam, terwijl de moeder, tot het doen van een boodschap, zich een poos had verwijderd. De gemeenteraad van Nieuwkoop behandelde dezer dagen een verzoekschrift van eeuige ingezetenen, om ter beteugeling van het drankmisbruik de kermis, die in de helft van de volgende maand invalt, geheel al te schaffen. De Raad besloot echter met groote meer derheid, dat verzoek af te wijzen. Opmerkelijk is het, dat een der eerste onderteeke naars van het adres is een tapper en slijter. Maar nog opmerkelijker is 't, dat die bestrijder van het drankmisbruik volgens de Dordtsche couraut jl. Zaterdag door de politie werd bekeurd wegens het openhouden van zijn tapperij na het bij de politie verordening aangegeven sluitingsuur. Er wordt dagelijks, zoo te Scheveningen als elders, zooveel haring aangebracht, dat deze bijna onverkoopbaar is. De prijzen zijn meer dan de helft minder dan verleden jaar. Er zijn loggers zoowel als schuiten, die reeds voor de tweede reis binnen zijn en dat over een tijdsverloop van circa drie weken. De Schotsche haring verdringt tegenwoordig den Hollandschen. - Voor het postkantoor te Maastricht prijkt thans onder de niet bestelbare brieven één met het adres Voor mijn geliefde vrome,'1 De eerste Kinderspeeltuin werd gisteren te Rot terdam op eenvoudige doch plechtige wijze geopend. Zoo ergens bet Evangelie zijn beschavende en tegelijk vernieuwende kracht bewijst is het wel in N. Amerika onder de Roode Indianen, die zooals men nog kortelings ten onrechte geloofde aan 't uitsterven waren. Het officieel rapport van 1879 telt m de Vereenigde Staten 252,000 Indianen, waaronder 66,000 beschaafde. Het zijn de stammen der Cherokees, Choctams, Creeks, enz., dezelfde onder welke zendelingen jaren hebben gearbeid. Zij wonen niet meer in ellendige hutten, maar bezitten 16,000 huizen, waarvan alleen in 1879 er 2700 zijn gebouwd. Ook leven ze niet meer van jacht en vischvangst, van akkerbouw en handwerken. Men vindt onder hen 195 scholen met 62,000 leerlingen. Verleden jaar bracht zij f 360,000 daarvoor op. Meer dan de helft dezer Indianen kan lezen ruim 2500 leerden het ten vorige jare. Zij bezitten 131 kerken, dat is 1 op elke 400 zielen zeker een gunstige ver houding. In Brussel was het de vorige week ontzaglijk vol er was aan geen onderkomen te denken voor hen, die niet tijdig voor logies hebben gezorgd. Maar ook om Brussel te bereiken koste moeite. Een man, die het voorrecht heeft vrij corpulent te zijn, had in eene coupé eerste klasse te Luik plaats genomen in den trein naar de hoofdstad. Te Schaerbeek moest hij echter met alle andere reizigers in een anderen trein overstappen, maar er was nu geen kwestie meer van eene eerste klasse, ja zelfs niet van eene tweede of derde. In de veewagens stonden de reizigers man tegen man. Er scheen geen plaats, toen de man lachend zijde Och ik ben maar zoo'n magere Hollandervoor mij is er nog wel een plaatsje. Dit gezegde viel in den smaak der blousemannen- die dit hoorden. Een luid gelach steeg uit den veewa gen op en allen riepen, dat er nog we. s/IÜO. was te maken voor het Hollanderkeu". A* wijze kwam hij, die eerste klasse vertrokken je een vijftigtal broeders uit het zuiden, in een v&* gen te Brussel aan. Een „goed woord" vindt altijd zijne plaats en zooals men ziet een corpulent mensch daar door soms ook. Eene episode uit den strijd der Zuid- Amerikaansche republieken. Onze lezers nemen waarschijnlijk, evenmin als wij, veel notitie van den strijd die bijna voortdurend tusschen Peru eti Chili wordt gevoerd. Een staaltje van handigheid, zoowel als van wreed heid, melden we thans De Peruanen kenden de snoepzucht der Chileensche officieren, en hadden opgemerkt, dat de bemanning der vloot, die de peruaansche havens blokkeert, ver lekkerd is op groenten en fruit, en al de vaartuigen buit maakte, die met zulk een lading onder haar be reik vielen, zelfs dan, wauneer die vaartuigen onder onzijdige vlag voeren. Een peruaansch officier verborg nu een torpedo in een boot, en maakte er een werk tuig met sterk gespannen veer aan vast, welke veer, wanneer ze lossprong, den torpedo moest doen out- ploffen. Om de veer te drukken, werd er eene plank op gelegd, en daarop eene zware vracht fruit en groenten. Daarna werd de boot in de baai van Callao aan de golven prijs gegeven. Eeu peruaausche sloep werd achterna gezonden, schijnbaar om de boot terug te brengen, en te doen denken, dat het scheepje met dien voorraad was gaan drijven. Toen de Chilenen dit zagen, werden twee booten van het schip Loa afgezonden, en de kleine boot werd naar het oorlog schip gebracht en gelost. Zoodra nu het gewicht ver minderd was, sprong de veer, en driehonderd kilo dynamiet ontploften. De Loa werd uit het water opge licht, omringd door vuur en vlammen toen de zware rook was afgetrokken, was er niets meer van het schip te zien. Van de 190 man, waaruit de beman ning bestond, zijn er {slechts 40 gered, doch ook deze zijn allen gewond en verminkt. (lira ui markten enz Rotterdam, 23 Augustus. Bij kleinen aanvoer was de handel traag. i' rijzen van Etleeten. Amsterdam, 19 Aug. 1880. N«derl. Gertific. Werkelijke schuld. 2lf9 pet. 659/i« dito dito dito .3 78 dito dito dito 4 10274 Loten stad Amsterdam 3 0 108 dito dito Rotterdam 3 1027/s Rusland Obligatiën 1798/1815 5 987* Gertific. Inscr. 5e serie 1854 5 Dito dito 6e serie. 1855 5 83% Obligatiën dito f 1000 1864. 5 96 dito L. 100 1872 5 89% dito L. 100 18735 8913/„ dito 1877 dito5 947< dito leening 1867—69 5 78% Loten 18645 1417s Loten 1866 5 Aand. Spoorw. Gr. Maatach. 5 1347a Oblig. dito47s 93'/» Oblig. spoorweg Poti-Tiilis. 4 dito dito Charkow Azow 5 91,5/i» dito dito Jelez Orel 5 91 dito dtto Jelez-Griasi. 5 887'» Aand. Baltische spoorweg 3 y 557$ Polen. Aand. Warschau-Bromberg 4 Weenen. dito dito 5 817a Oostëni. Oblig.inetal. in zilv Jan./Juli 5 62% dito dito Febr./Aug. 5 617 s dito dito April/Oct. 5 625/i« dito in papier Mei/Nov. 5 0 613/4 [talie. Oblig. Z. Ital. spoorweg 3 5077 Spanje. Obligatiën Buitenl 1 f 195/s dito Binnenlandsche 1 187/8 Portugal. Obligatiën3 r 519/Ie Turkije. Inschrijving Alg. schuld 1865 5 v 9V4 Obligatiën 1869 6 Sgypte. dito 1876 6 6I7» dito 1876 5 893/è Amerik. Obl. Vereenigde Staten 1871 5 1027s dito dito dito 1876. 47a Brazilië. Oblig 1865 5 dito 1875 5 Prijzen van coupons. Amsterdam, 19 Aug. Metall. I 21,45dito zilver f 21,45 Div.Eng. per tc f 11,777a; Fng. Russen per pd. 12,027s; Dog- Portugal per f 11,977sFrans f47,45; Belg. f47,45; Pruis 1 58,60; Harnb. Russen f Russen in Z. R. f 1.241 2; Poolsche Der Z. R. f Spaansche piasters f 47,45; Spaansche Bïnnerlandsche f2,34; Amerikaan8che dollars f 2,48; papier f 2.48.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 3