AFSCHEIDSWOORD s HANDELSBERICHTEN. J. H. L. R00ZEMEIJER, die gewoonlijk niets te verliezen hebben of door de opruiende taal van anderen gek geworden zijn. Zoo menige dwaasheid is het straffen of weerleggen niet waard. De Fransche staatslieden zijn aan 't reizen. Grévy vertrok naar zijn landgoed in de Jura. Hij zeide in een zijner toespraken dat Frankrijk verstandig is, Freycinet hoofd van het kabinet, besprak het geluk van Frankrijk dat een wijze en vredelievende regeering heeft. Deze wederzijdscke bewondering is den luchthartigen Franseh- man, die meestal slechts leeft bij het 'heden, wel te vergeven, na al het succes dit jaar behaald. Hopen we slechts dat het laatste vierde dezer eeuw Frankrijk bij voortduring wijzer en vredelievender blijve vinden, dan het vorige tijdperk. Minder aangenaam zijn de zomer reisjes der Engel- sche ministers. Die dure veldtocht in Afghanistan Avoeb-Khan is druk bezig met het beschieten van Kan dahar is een onpleizierig feit, dat s:eeds onrust wekt. En nog erger is het in Ierland. Onder onze //gemengde berichten" vinden onze lezers eenige mededeelingen van hetgeen sinds Zondag in Ierland gebeurd is. Een geest van verzet openbaart zich allerwege. Dat men in deze schoone, drukke oogstdagen tot daden van verzet komt is bedenkelijk voor het Groene Erin. Geen wonder dat de minister voor Ierland, Forster daarheen is gegaan, om op de hoogte van de toestan den te komen. Ook heden missen we den moed om onze lezers door beschouwingen over de Porte, de Albaneezen, Dulcigno, Montenegro enz. enz. te vervelen. Daartoe blijft, zoo we hopen, nog tijds genoeg over. Overstroomiiigen in Oostenrijk. Terwijl in het westen van Europa allerwege het schoonste weder den oogst rijpen doet, en tot inzame len gelegenheid geeft, wordt OostenrijkHongarije geteisterd door ontzettende overstroomingen, veroor zaakt door aanhoudende zware regen- en wolkbreuken. Men moet in een bergachtig land wonen om de ge volgen te kunnen beoordeelen, die de aanhoudende regens en wolkbreuken met zich brengen. Daar heeft men thans sinds drie weken zonder ophouden regenbuien, die dikwijls met zulk een kracht nederkomen, dat de stroomen hemelwater u beletten de naastbij gelegen voorwerpen te onderscheiden. Komt meu dan in de bergen, dan is het alsof na langdurige slagregens het water uit alle hoeken en gaten uit de aarde te voor schijn komt. Geen oneffenheid in den bodem, geen diepte die niet dadelijk een vergaderbak wordt, waar uit het water naar lager gelegen gronden stroomt. De bergpaden worden stroomeu en aan alle kanten vor men zich kleine watervallen, die met donderend geraas in de beek of vliet neerstorten. De beek, die in gewone tijden geen druppel water bevat, wordt een bergstroom die met vervaarlijk geweld zijn wateren naar de kleine rivier voert. Overal hoort men het gebruis van die neerstortende wateren en men zou wanen in de nabij heid van een aantal watervallen te zijn. Het is een schoon gezicht, maar wijst tevens op een uiterst ge vaarlijken toestand. Want de kleine bergrivier stijgt binnen weinige uren een aantal voeten. Ze heeft een bruinachtige kleur aangenomen tengevolge van het zand en de aarde die zij met zich medevoert. De kracht der strooming is geweldig en met een onbe grijpelijke snelheid vervolgen de schuimende golven haar weg. Alles wat tegenstand biedt, is in een oogen- blik vernield, de oevers worden met onbegrijpelijke kracht afgeschuurd, en weldra breiden zich de wateren over de velden en straatwegen uit, doen huizen in korten tijd ineenstorten en voeren alles in wielende vaart met zich mede. Het is een belangwekkend schouwspel van een der bruggen, die in Weenen over den Donau voeren, te zien wat die stroom al medesleept. Nu eens ziet men huisraad, dan weer dood vee, voorts geheele boomen en aardkluiten, daken, deuren en ven sters. Al deze voorwerpen worden in pijlsnelle vaart medegesleurd of aan de pijlers der bruggen te pletter geslagen. Die zoo dikwijls wederkeerende overstroomingen worden algemeen toegeschreven aan het kappen der boomen op de bergen en aan het niet-afleideu der verschillende bergriviertjes. In Oostenrijk is de toestand der rivieren uiterst slecht. Van een regelmatig stelsel, volgens hetwelk zij beheerd worden, is geen sprake. De Donau, de hoofd waterweg der monarchie, is slechts op enkele plaat sen geleid. Maar bij de vele andere stroomen, waarvan er bijkans niet een voor de scheepvaart ge schikt is, is het stroombed allerongeregeldst. En juist bij de bergstroomen, wier toestand zoo nauw met de weersgesteldheid samenhangt, is nauwlettende zorg dub bel noodzakelijk. Tengevolge van het regelmatig bui ten hare oevers treden der rivieren, neemt de omvang der uiterwaarden steeds toe, blijft veel vruchtbaar land aan de oevers braak en onbebouwd liggen, en trekken de bewoners zich meer en meer terug naar de hooger gelegen gronden. De Oostenrijksche regeering heeft in de laatste 40 jaren hare aandacht op den aanleg van een spoorwegnet gevestigd, en ging van de overtuiging uit, dat slechts de spoorwegen factoren waren voor de verdere haudelsontwikkeling des lands. Met de rivieren heeft zij zich in het gebed niet bemoeid, en die dwaling moet zij thans duur boeten. Op dit gebied moet alles van meet af begonnen worden, en welk een reuzentaak dit in zulk een groot land is, kan men licht denken. De regeering zou, met het oog op de groote uitgaven, de regeling harer rivieren-nog wel graag willen uitstellen, maar het gevaar voor over strooming, dat daar nog grooter is dan in ons land, zal haar op den duur dwingen de handen uit de mouw te steken. De berichten over de overstroomingen in Opper en Beneden-Oostenrijk, in Moravië, Silezië en Bohemen zijn hoogst treurig. Men kan zich een denkbeeld van de toestanden in de provinciën vormen, als men weet dat Weenen, waar de regeering toch in staat is al het gevaarlijke van den toestand met eigen oogen te zien, niet eens watervrij is. De Donau of de Wien behoe ven slechts eenige voeten te stijgen, en een gedeelte van de stad staat onder water. Om slechts bij de grootere plaatsen te blijven, zij medegedeeld dat Linz gedeeltelijk ondergeloopen is, Praag en Brünu ten zeerste door het water bedreigd worden. Geen dorpje of stad aan den Donau waar niet het vernielende element in de straten is doorgedrongen. Zoo is de stad Tülln vreesclijk geteisterd, en in niet veel mindere mate is dat met Krems het geval. Ischl is nog steeds gedeel telijk onder water, en thans is ook Gmiinden onder geloopen. De direction der verschillende spoorwegen, maken bekend dat de dienst op verschillende punten gestremd is. Het dorpje Piessbann, vlak bij Weenen gelegen, heeft alleen een schade van fl. 60.00 geleden. De Moravische plaatsen Wallachisch Meserits en Hol- lescha hebben vreeselijk geleden. Zoo ook Chrudim en Helineko in Bohemen. In bovengenoemde streken zijn wegen en velden vernield, bruggen en huizen weg gespoeld. En nog regent het steeds voort, zoodat de plaatsen, waaruit het water wederom was verwijderd, opnieuw bedreigd worden. Mocht de regen steeds aan houden, dan zijn de rampen niet te overzien. en was het beste alleen a 50 ets. lager varf f 10,50 te verkoopen. Met het snijden van PAARDEBOONEN is men meen en van ZOMERZAAD op sommige plaatsen gonnen. zoodat ook daarvan spoedig de eerstelingei ter markt kunnen gewacht worden. Versche Boter f 1,20 a f 1,24; Eieren per 100 stuks f 3,70. Prijzen van Etfecten. Amsterdam, 19 Aug. 1880. Ned er 1. Certific. Werkelijke schuld. 27s pet. 659/i6 dito dito dito 3 78 dito dito dito 4 1027, Loten stad Amsterdam 3 108 dito dito Rotterdam 3 1027* Rasiand Obligatiën 1798/1815 5 y 987, Certific. Inscr. 5e serie 1854 5 Dito dito 6e serie. 1855 5 y 833/s Obligatiën dito f 1000 1864 5 96 6 *üto L. 100 1S72 5 897/s dito L. 100 1873 5 S9»3/I# 5 947, dito leening 186769 5 787, 5 141»/. fe 5 g Aand. Spoorw. Gr. Maat3ch. 5 1347a 47s 937a Oblig. spoorweg Poti—Tiflis. 4 1 dito dito Charkow Azow 5 91"-5/i9 1 dito dito Jelez Grel 5 u 91 dito dtto Jelez-Griasi. 5 Aand. Baltische spoorweg 3 557* A Polen. Aand. Warschau-Bromberg 4 Weenen. dito dito 5 8P/2 >r Oostëm. Oblig.metal.in zilv Jan./Juli 5 627/g t dito dito Febr./Aug. 5 617s dito dito April/Oct. 5 627,6 dito in papier Mei/Nov. 5 y 617, [talie. Oblig. Z. Ital. spoorweg 3 50'/2 Spanje. Obligatiën Bnitenl 1 197s it dito Binnenlandsche 1 187/s k P01 tugal 3 517,6 Turkije. Inschrijving Alg. schuld 1865 5 w 974 e Obligatiën 1869 6 773 r Egypte. dito 1876 r 6P/2 dito 1876 5 897, Amerik. Obl. Vereenigde 8taten 1871 5 102'/, dito dito dito 1876. 47s Brazilië. Oblig 1865 5 s dito 1875 5 Graanmarkten enz. Middelburg, 19 Augustus. Het prachtigste zomer weder bevordert en begunstigt zeer het binnenhalen van den oogst, en was oorzaak dat lieden onze markt van meest alle artikelen schraal voorzien was. De aanbieding van Jarige TARWE was echter ruim voldoende voer de oestaande vraag, en hoewel door enkele hoogst benoodigden nog f 10,75 a f II,is betaald, zoo werd er aan lagere prijzen van f10,tut tot f 10,50 zeer dringend aangeboden, daar houders om grondige redenen veronderstellen, dat als het Dieuwe graan, dat zeer puik belooft te zijn, er ruimschoots is, het jarige, waarvan de beste kwaliteit nog te wen- schen overlaat, niet dan alleen tegen merkelijk lagere pi ijzen zal te plaatsen zijn. Van Nieuwe TARWE waren 2 partijtjes ter markt, van uitnemende kwaliteit, blank, droog en wichtig, die f 11,zijn verkocht geworden. .Nieuwe ROGGE voor den zaai gevraagd doch bijna niet getoond, wat in puike soort voorkwam, vond tot 1' 8,75 grage nemers. GERST genoot ook een levendige vraag, doch met uitzondering van een enkele klein partijtje, zoo werd daarvan niets aangeboden, de WINTER- was van f 5,50 tot f 5,75 en de ZOMER- van 1' 5,a f 5,25 gezocht. GROü-NE ERWTEN vonden tot ongeveer vorige prijzen levendige vraag, de aanbieding was daarvan ook gering, voor puike drooge kwaliteit werd op de kook f 10,75 a f 11,betaald, voorts f10,a f 10,50 naar deugd. KOOLZAAD met afnemende aanvoer weinig gezocht Prijzen van coupons. s Amsterdam, 19 Aug. Metali. I 21,45 dito zilverg f 21,45 Div. Eng. per ft? f 11,7772; Eng. Russen per pd. f12,0272; Eng. Portugal per f 11,9772Frans f47,45; Belg. 1'47,45; Pruis t 58,60; Hamb. Russen f Russen in Z. R. t' l,24l V, Pool3che oer Z. R. f Spaansche piasters f 47,45 Spaansche Binnenlandsche 7 f2,34; Amerikaansche dollars f2,48; papier f2.48. xYJD V iGI/lTJSNTlJhÜlSr. Bij den Boekh. F. P. DHUIJ zal verschijnen NAAR AANLEIDING VAN S Corintlie XIII 13, GESPROKEN TOT DE NED. HERY. GEM. TE MIDDELBURG, op den 15 Augustus 188 0, door PRIJS fO,Ü5. Uitgegeven ten voordeele der Diaconie dezer Gemeente. De iiiteekeuing is alom opengesteld. Bij den Uitgever dezes is mede verkrijgbaar het welgelijkend PHOTOGRAFISCH PORTRET van Ds. ROOZEMEIJER, in Cabinet formaat a f 1,en Carte de Visite 0,50*

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 3