GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND AVi/BtonCiKlOiirKlN. i - ->0'^ - .rtD AM, I -er vaiw Vaderland en koning een is, zulke 1 er. O ju1"11 zaS r^en hier niet. -h. heb moejte gegeven in de onaanzienlijke "Straten rechts van de Rue Royale af te dalen, en ze I <A doorkruisen en weder te beklimmen, de gesprekken beluisterende en in de openstaande deuren spionnee- c rende. Van deelneming in hetgeen, een paar straten u verder, voorviel geen zweem. Geen lichtje, of 't moest l( zijn van een kroeg. Het volk bewonderde, met al de j warmte van zijn artistieken aanleg, het moois dat er te zien wasmaar dieper ging zijn deelneming niet. De reden hiervan is niet ver te zoeken. Ik kan haar hier slechts met enkele woorden aanduiden. Ze strekt niemand tot schandeallerminst de Belgen of hun koningshuis. Op het fête patriotioque heeft een der redenaars de Belgische geschiedenis dezer halve eeuw aangeduid als Vexpériment Beige (eene proefneming). Daar hebben we 't, zoo officieel mogelijk. Proeven nemen nu, is het werk der mannen van wetenschap, I van geleerden en staatslieden het volk maakt er zich niet warm over't is al veel als het ze niet in de War brengt. De eigenlijke ingenomenheid der Belgen met hun instellingen met de levende symbolen er van, huist oor 't oogenblik alleen nog onder de élite (hoogste - anden) der natie. Het volk moet die nog leeren. (.Ik twijfel geen oogenblik of, als het huis der Coburgs Ug(l. ie eeuwen lang met België samen geleefd, gestreden n vooral ook geleden zal hebben, zal het geen minder idiepe wortelen in den Belgischen bodem geslagen heb ben dan hst Oranjehuis in Nederland. De halve eeuw welke het doorleefd heeft, geeft daarvoor allen waar- E borg- Ik hoop ernstig dat de vertegenwoordigers der beide geslachten in 't jaar onzes Heeren 2180 met hetgeen dan geen „expériment"maar geschiedenis zal zijn, elkander van harte geluk zullen wenschen. l Door de Z. en N. II. Reddingmaatschappij is een harcr booten te Harliagen gestationneerd. De boot is zoo goed als nieuw en geheel gemaakt volgens de nieuwste methode met een dubbelen bodem Een zelfloozend vermogen, zoodat zij zelfs bij de holste zee, die de boot mocht vullen, het water van zelf b weder in eenige oogenblikken kwijt wordt. Daarbij 1 heeft zij prachtige koperen luchtkokers in de zijden, c zoodat haar drijfvermogen groot is. Er kunnen, zoo 1 noodig, veertien roeiers in plaats vinden. Behalve deze boot heeft de Noord- en Zuidhollaudsche redding- maatschappij met onbekrompen hand voor een volle- digen inventaris gezorgd en er een dozijn splinternieuwe riemen, bootshaken, zwemgordels, dreg, dollen, enz. bijgevoegd. De wagen, waarop de boot vervoerd kan worden, is geheel van essenhout vervaardigd en prijkte eenige jaren geleden op de tentoonstelling te Harlingen. Prinses Louise, dochter van Koningin Victoria en ge malin van den markies van Lorne, gouverneur-generaal van Kanada, is via Queenborough en Vlissingen, op een der booten van de maatschappij Zeelandnaar het vaste land gereisd. De Prinses zal in een der Duit- sche badplaatsen herstel voor haar geschokte gezond heid gaan zoeken. Wij vestigen de aandacht op achterstaande adver tentie betreffende de Nederlandsche Zondagschool- vereeniging. De heer Eruit heeft het eeuwfeest te Londen als afgevaardigde bijgewoond, en kan veel verhalen van de inrichting en den uitgebreiden werk kring van de zondagschool in haar vaderland, De samenkomst van Zondag avond is toegankelijk voor alle belangstellenden, die van Zondag namiddag voor alle kinderen. |urk, Mkfrcwl en ëendhtn, Beroepen bij de Ncd. Ilerv. Gemeente te Seroos- kerke (Walcheren) de heer W. J. Wensink predikant te Prinsland en Dinteloord. L a ii tl li o u iv. De Staatscourant bevatte dezer (lagen het gewone versla" betreflende de verwachtingen van den thans bijna binnengehaalde!» oogst in onze provincie De wintergranen, tarwe, rogge en gersl, hoewel niet ■dicht van stand, zijn krachtig opgegroeid en vertoocen eene schoone aar. Daar echter reeds vroeg legering werd opgemerkt, zal de opbrengst en vooral de hoe danigheid van den korrel meer dan gewoonlijk afhan gen van droog weder bij de verdere aanrijpiug en den oogst. Dit laatste geldt minder van zomergerst en haver, die vooral de laatste zeer schoon te velde staan. Boekweit, slechts in een klein gedeelte der provincie verbouwd, staat gunstig. De paardeboonen zijn meestal goed opgegroeid en flink bezetde gewone insectenplaag schijnt nog slechts bij uitzondering, voor te komen. Stamboontjes geven een zeer ongelijk gewas; vooral de witte laten geen groot beschot verwachten. De erwten staan zeer gunstig en beloveu een ruime opbrengst, die echter door de sterke ontwikkeling dei- plant geheel van droog en warm weder afhankelijk is. De aardappelen zijn bijzonder krachtig gegroeid, qualiteit en quantiteit zijn beter en ruimer dan in ver scheidene jaren het geval is geweestdoch de ziekte begint zich algemeen te vertoon en. Het koolzaad leed in enkele streken door den win ter, zoodat daar weinig is overgebleven meer alge meen wordt de uitkomst echter hoogst voordeelig geacht. De vlasteelt wordt in het grootste gedeelte der pro vincie als zeer goed gelukt beschouwd hier en daar, vooral iu Schouwen, minder. Over het geheel echter verkreeg men een schoon en goed betaald gewas. Karweizaad is goed uitgevallen kanariezaad matig. Suikerbieten, mangelwortels en paardepeeën hebben in de opkomst zoo veel geleden, dat daarvan over het geheel slechts een matige opbrengst is te verwachten. Klaver, lucerne en wikken, door de voorjaarsdroogte eerst zeer schraal, gaven later eene overvloedige op brengst. De stand der weilanden is in de laatste maanden buitengewoon gunstigde hooisuede is middelmatig van grootte, doch uitmuntend vau hoedanigheid. Eenige grondwerkers te Bersen-op-Zoom besloten, dat zij niet meer voor vijf en twintig stuivers wilden werken zij moesten een daalder daags hebben. Toen de aannemer van het werk die verhooging weigerde, staakten zij den arbeid en gingen heen. Het kwartje dat zij meer hadden geëischt besieedden zij, daar zij het toch niet kregen, aan jenever en toen keerden zij naar hun arbeid terug. En daarmede was de grève uit. Eenige glazen jenever hadden haar gebluscht. Blijkens genomen proefnemingen bezit men in het citroenzuur een uiterst werkzaam in id del om mi croscopische insecten in drinkwater te dooden. Wan neer slechts 2 gram citroenzuur per liter genomen wordt hetgeen een aangenamen smaak Veroorzaakt worden de diertjes bijna oogenblikkelijk gedood en bezinken weldra. Met het oog op het dikwijls zeer onzuivere drink water dat velen genoodzaakt zijn te gebruiken, kan deze mededeeliug haar nut hebben. Bij een vuurwerk, te Schagen is een neervallende lat van een der vuurpijlen op het hoofd van een onge veer eenjarig kind terecht gekomen, met het noodlot tig gevolg dat het kind nog denzelfden nacht is bezweken. Bij het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is opnieuw van een belangstellend onbekende een gift van duizend gulden ontvangen. Eergister had te Veendam de feestelijke opening plaats van den tramway. Ben ton gouds is de schade groot, veroorzaakt door brand in een fabriek van sigarenkistjes te Voorsi. Door den gemeente-veld wachter te Oldemarkt zijn twee jonge mannen, die in het dorp langs de huizen eene collecte deden voor de //Christelijke scho len" bekeurd, en is de bij hen gevonden bus in beslag genomen. Een en ander geschiedde op grond, dat zij van de bevoegde autoriteiten geen vergunning tot het houden der collecte bekomen hadden. Volgens een telegram uit Cork aan de Globehad men in den spoorwegtunnel aldaar, juist onder de kazerne, twee vaten buskruit gevonden. Men vermoed de dus dat er een complot bestond om het garnizoen in de lucht te doen vliegen. Aan de Ball Mall Gazette werd echter verzekerd dat heel dit bericht een loos praatje is. Er zijn zes personen gearresteerd als verdacht van medeplichtigheid aan een diefstal van geweren uit de schoener Juno. Dinsdag-avond was er te Belfast weer oproer. Na een gevecht werden een twintigtal personen achter slot gezet. Eenige huizen werden vernield. Ook te Dungannon kwam het tusschen de politie en het grauw opnieuw tot een treffen. Iiet Alexander-palace te Londen is een der meest bezochte uitspanningsplaatsen. Wat daar op een druk ken dag kan omgaan, toont de volgende opgaaf van een der laatste dagen. Er werden daarop gebruikt 350 vaten bier, 30,000 koppen thee en koffie, 12,600 t'nee's voor gezelschappen, 8640 liesschen sterken drank. 5640 flesschen wijn. 19.200 flesschen ale. 9000 flesschen stout, 108000 flesschen limonade, gem berbier en spuitwater, 22 ton vleesch, 90.000 beschuit jes en koekjes, 12 wagenvrachten salade, 7 ton aard appelen, 7600 maaltijden, 42,000 groote brooden. Voor f 5280 aan ooft. Voor f 2100 aan suikergoed. Aan borden en schotels Draken er voor een waarde van pl. m. f 1500. Er bedienden 1140 personen. In de waschkamers waren .13,000 handdoeken en 230,000 gallons water gebruikt. Op Maria-Hemel vaart is het in Ierland woest toegegaan. Te Dungannon werd een processie gehou den, waarbij de politie met steenen werd begroet. Zij gaf vuur. Een man werd doodgeschoten, verscheidene personen werden gearresteerd, 20 zeer ernstig gewond. In verschillende woningen werden de ruiten ingeslagen. Volgens de laatste berichten waren de Orangisten de oorzaak van het gebeurde. Ook te Downpatrick gaf een processie aanleiding tot vechtpartijen, waarbij twee politieagenten werden gewond. Te Portadown raakten de Home-rulers en de Orangisten slaagslaatstge noemden behielden de overhand, maar men verwachtte opnieuw wanordelijkheden bij het oprichten van een eereboog door de Home-ruters, die door de Orangisten - was afgebroken. Te Belfast was een groote processie georganiseerd, die zich naar Hannagstown begafdaar zou eeu meeting worden gehouden, waarin Biggar en andere afgevaardigden het woord zouden voeren. Maar er was geen meeting, en de processie keerde naar Belfast terug, 's Avonds was het in die stad zeer woeligconstabels waren in de straten geposteerd de politie wist een aanval op de processionisten af te weren. Vlak bij Belfast, te Springfield, werd een herberg door het volk geplunderd alles werd kort en klein geslagen; verschillende politieagenten werden zwaar gewond. Een parlementslid, Dillon, gaf op een openbare meeting te Kildare aan de pachters den raad. zich te vereenigen om geen pacht meer te betalen. De groote uitbarsting van nihilistische ontevreden heid van dit voorjaar, zich eindelijk openbarende in aanslagen op den persoon des Keizers, is overgegaan in een uiterst bedaarde stemming. Weken achtereen hoort men van Russische binnenlandsche toestanden niet. Indien er niet een Oostersche kwestie en een strijd in Afghanistan bestond, men zou nauwelijks het woord Rusland vernemen. Generaal Luris Melikoff na de aanslagen op den Keizer met onbeperkte macht bekleed, gaat intusschen voort met bezadigdheid en kracht de binnenlandsche aangelegenheden te veran deren, en alzoo langzaam maar zeker de bron te stop pen waaruit zoo groote wrevel vloeit. De hatelijke derde af deeling der rijkskanselarij dat is een poli tie—ministerie dat overal spionnen had, en dan ook vervolgd werd met den gewonen haat tegen de luister vinken, zal veranderd worden in een ministerie van binnenlandsche zaken. Melikoff zelf neemt dit depar tement onder zijn beheer, terwijl ook de binnenland sche politie (gendarmerie) aan zijne bevelen onderge schikt zullen zijn. Krachtiger en ingrijpender besluit is voor 't oogen blik in Rusland niet denkbaar. Melikoff laat de teugels vrij, ontheft het volk van een gehate discipline, door vroegere regeeringen als een bolwerk voor het hoog gezag beschouwd. Daar door wordt aan de opposanten hun beproefdste wapen uit de hand geslagen, want waarschijnlijk is het in Rusland als elders, de mannen van wet en orde over treffen zeer verre de oproerkraaiers en misdadigers,

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 2