€11 iUSTRLIJk-»IST6RISCII BLAD. V. 6a" Zaterdag 21 Augustus. HET ZUIDEN Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 3 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. Uitgever P G. WIJTMAN, te MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 16 igels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Middelburg, 20 Augustus 1880. Na eene verkiezing, die heftige verdeeldheid onder de liberalen heeft verwekt, gaat Het Handelsblad aan 5t zoeken naar datgene waarin de liberalen eenstem mig zijn. Dit ministerie zoo zegt Het Handelsblad moet worden gesteund, zoolang het in liberalen zin regeerthet kanaal van den Bovenrijn naar Amsterdam moet worden gegraven, en de grondwet gewijzigd. Dat zijn, volgens het genoemde blad, de drie zaken, waarover de liberalen eenstemmig denken. Men moet den moed van dit deftige blad bewon deren als het zoo iets onwaars durft zeggen. De libe rale partij heeft, omdat zij voor langen tijd haar positie heeft verspeeld, geen keuze of zij dit kabinet steunen wil, zij is daartoe gedwongen. Dat alle libe ralen Amsterdam aan eene kostbare verbinding met den Rijn helpen willen, is waarlijk bij de behandeling van de kanalen-wet van den minister Tak niet ge bleken, en dat allen niet voor grondwetsherziening zijn kan iedereen weten. De verdeeldheid in den boezem der liberale partij blijkt nu ten overvloede te Rotterdam. Voor de liberale heeren is, om met den heer Fran sen van de Putte te spreken de schoolkwestie „uit." Het vaandel waaromheen men zich vereenigde is neer gehaald, en nu maakt men juist twistappels van zaken welke voor jaar en dag beslist heeten te zijn. Vrij handelsstelsel of beschermende rechten, conservatieve of liberale koloniale staatkunde, herziening der belas tingen, grondwetsherziening enz. zijn nu aan de orde onder de partij der meerderheid, en met deze vragen en bij het gemis aan een krachtigen en bekwamen leider, zal de liberale partij meer en meer het beeld Van een huisgezin gaan vertoonen dat tegen zichzelf verdeeld is. dat hij de overtuiging moest hebbendat daarbij niets beleedigends voor Nederland zou worden gedaan of gezegd. De heer Frère-Orban heeft daarop den heer baron Gericke hartelijk dank gezegd voor zijn besluit en hem verzocht er zijn regeering eveneens dank voor te zeggen. Het hoofd van het Belgische kabinet heeft er bij gevoegd, dat niet alleen bij het feest niets zou voor vallen, dat de gevoeligheid der Nederlandsche natie zou kunnen kwetsen, maar dat integendeel de verte genwoordiger van den koning van Nederland bij het feest ongetwijfeld met eerbied en de levendigste sym pathie zou worden begroet. In de vacature ontstaan door de benoeming van den heer I. D. Fransen van de Putte tot lid der Eerste Kamer, is in het district Hoorn van liberale zijde can- didaat gesteld de heer mr. W. K. baron van Dedem, burgemeester van Hoorn. Uit het antwoord van den Minister van Justitie op de beschouwingen over het ontwerp-strafwetboek blijkt, dat er op dit oogenblik in Nederland 1318 cellen zijn in de verschillende gevangenissen. Daar celstraf meer op den voorgrond treedt boven gemeen schappelijke opsluiting, zullen eerlang 2400 eellen noi/dig zijn. De Minister meent dat vier nieuwe cel lulaire gevangenissen ('s Hage, 'Zutfen, Groningen, Breda) en de bestaande gevangenis te Hoorn daartoe voldoende zijn. Kosten een millioen. Het feit dat de Nederlandsche gezant te Brussel, de onafhankelijkheidsfeesten met zijn tegenwoordigheid vereerde heeft zeer de aandacht getrokken. De Amsterdamsche Courant zegt daaromtrent het volgende Na dienaangaande instructies van zijne regeering te 's Graveuhage te hebben ontvangen, heeft baron Gericke van Herwijnen zich tot den heer Frere-Orhan, den Belgischen minister van buitenlandsche zaken, begeven, en hem meegedeeld, dat de gezant van Nederland te Brussel gemachtigd was om tegenwoordig te zijn bij het'feest van 16 Augustus, onder voorwaarde evenwel, Op de Staatsspoor icegen is tot 12 Augustus van dit jaar gemiddeld per daggen per mijl ontvangen f24,45. Blijvend is sinds jaren in dezen tak van dienst vooruitgang. Over hetzelfde tijdvak in 1879 bedroegen de ontvangsten f 22,34. Tramwegen in Gelderland, Utrecht, Zuid- en Noord Holland, Friesland, Groningen, Noord Brabant. Men opent overal tramwegen of bereidt aanleg of exploita tie voor. In Zeeland zijn er ook eenigen die er over denken en er over praten. De collecte van 17 Augustus voor de christelijke school was op vele plaatsen belangrijk hooger dan het vorige jaar. Te Utrecht bracht ze op f 2186,54 tegen f 1590 in 1879. Te Dokkum ditmaal f 163,53 te Leeuwarden f 277,H'A- Le cijfers waren op dezelfde plaatsen ten vorigen jare f 37 en f 160. In de bewaarschool in de Willemsstraat te Amster dam, behoorende aan de vereeniging Tot Heil des Volksis een steen onthuld, tot herdenking van den welbekenden Amsterdamscnen predikant J. de Liefde, stichter der Vereeniging. Deze vereeniging heeft 17 en IS dezer haar vijf- en-twintig jarig bestaan herdacht. Zij telt thans 5 af- deelingen, ruim 300 leden en meer dan 3000 be gunstigers. De bewaarscholen voor liaveloozen tellen 700 kinderen, de zondagsscholen 2800, met 100 onderwijzenden. Zij heeft ook nog verschillende jon- gelings-vereenigingen opgericht, alsmede brei- en naaischolen, terwijl vele volkslezingen worden gegeven, ook voor militairen. De Vereeniging voor lijkverbranding zal hare 5de algemeene veagaderiug houden te Nijmegen, op Zater dag, den 11 September a. s. We dachten heusch dat die vereeniging dood en be verbrand was. Gok te Brummen heeft hetzelfde misverstand plaats gehad als te Scheveningenhet schieten waarmede militaire oefeningen gepaard gingen, hield men voor de seinschoten ter aankondiging dat er een Prins of Prinses was geboren. Er hadden vreugdebedrijven plaats en de vlag werd van de kerk uitgestoken. Ter voorkoming van zulke vergissingen had mis schien kunnen bepaald worden, dat evenals bij drei genden ijsgang de klok niet mag worden geluid, in de tegenwoordige omstandigheden geen kanonnen mogen worden afgeschoten. Intusschen of de menschen tweemaal vlaggen en blijde zijn, doet er minder toe, dan dat zij noodeloos ongerust worden gemaakt ov eene overstrooming die geen plaats had. A's 37/s De officieele statistiek te Berlijn wijst aan, dat i landverhuizing uit Duitschland over Bremen, Hamburg19 Stettin en Antwerpen in het eerste halfjaar 1880 be dragen heeft 50,442 personen, tegenover 16,099 iu 1879 .- 14,844 in 1878 en 12,021 in 1877, dus is het aantal landverhuizers in 1880 driemaal grooter dan dat in 1879, en viermaal grooter dan in 1878 en 1877. Waaraau moet dit worden toegeschreven De clericale bladen zeggen aan de geloofsver volging. De radicale bladen wijten het aan de politieke reactie. De socialistische bladen beschouwen als de oorzaak den druk der verhoogde belastingen en de dure levensmiddelen. De gouvernementele bladen zien er slechts in den terugkeer van het cijfer van 1873, toen ook, gedu rende de zes eerste maanden, het getal landverhuizers 63,886 bedroeg en in 1873 was er overvloed van geld in Duitschland. Optimisten onderstellen, dat de herlevende onder nemingsgeest in Duitschland naar oorden doet verlan» gen waar hij een ruim terrein geopend vindt, en dat de welvaart in staat stelt voor dat streven de eerste kosten voor te schieten. Geef mij een woord en ik zal hem doen hangen, zou men, zulke beschouwingen lezende, kunnen om zetten in //geef mij een cijfer en ik zal alles bewij zen wat mij behaagt." [Arnh Cour.) De MiddelburgscJte leverde deze week van een eigen verslaggever eenige opstellen over de Brusselsche feesten. Aan het slot dezer opstellen teekent die schrijver, duidelijk en schoon de verhouding van de twee volken, het Nederlandsche en het Belgische, tot hun vorstenhuis; „Wat ik op den eersten dag der illuminatie reeds opmerkte, wat zelfs op het fête patriotigue (vader- landsch feest) mij in 't oog is gevallen, heb ik gis» teren avond bevestigd gezien. Van geestdrift, van opgewondenheid, van warmte zelfs onder de volks menigte, heb ik geen spoor ontdekt. Ik reken daartoe niet de gewone, bijna verplichte begroetingen van een koninklijk rijtuig bij gelegenheden als deze, of de bijvalsbetuigingen waarmede sommige gedeelten der Cantate op het feest ontvangen werden. Zoo iets komt van zelf: men zou moeite hebben om eene verzamelde menigte, bij welke gelegenheid ook, het juichen te beletten. Maar tooneelen, zooals ze bij onze Nederlandsche nationale feesten voorkomen, staaltjes van toewijding en hartelijkheid in de achterbuurten onzer groote steden, waar de armste nog zijn centen bij die zijner buren voegt om de lichtjes en het groen in hun steeg te betalen het dringen van het geheele volk, van oud en jong, de armen nog meer dan de rijken, rond de dragers van den Oranje-naam, wanneer zij meerder jarig worden, een huwelijk sluiten waar de natie mede instemt, of zich bij audere gelegenheden in het volk vertoonen, zulke tooneelen, waarbij men koud wordt van geestdrift en aan 't kloppen van zijn hart voelt

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 1