HET ZUIDEN CHRISTELIJK-HIST0RISCH BUD. V. 636 Donderdag1 19 Augustus. Verschijnt elke a Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 are, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden- franco1,50. Enkele nommers- 0,05. Uitgever: P. O. WIJTMAN, TE AIXDDEIjBURGh Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 16 igels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Middelburg18 Augustus 1880. In den loop van heden middag ontvingen we de tijding dat te Amsterdam tot lid der Tweede Kamer is gekozen de heer mr. Glcichoiara met 1025 stem men, en in het district Gorinchem Jhr. mr. $1. A. de Savornin Lohman van Assen, candidaat der anti-revolutionairen met 1127 stemmen. Bij de verkiezing op 3 Augustus verkeeg de heer Gleich- man 80S, en de heer Kappeyne 494 stemmen. Heden tvaren de cijfers als volgt: Gleichman 1025, Kappeyne 653. Op de cijfers afgaande zou men dus kunnen aan nemen dat de anti-liberale partijen zich geheel van stemmen hebben onthouden. Op den candidaat der Koomschen waren op 3 Augustus 392 stemmen uit gebracht. Indien zij, gelijk de liberale pers, in navol ging van de Maasbode meende, op den heer Kappeyne hadden gestemd, om „den liberalen boel in de war te sturen zou het cijfer door hem behaald veel hooger zijn De liberale partij heeft in de hoofdstad van ons land, in een harer uitgelezene districten het politieke banvonnis uitgesproken over haren vroegeren leider,die in het najaar van 1877 als een wonderboom, onder uit bundig gejuich, op de hoogste plaats kwam te staan, eenige oogenblikken stand hield,, gesterkt door het verlangen zijner partijgenooten, om de schoolwet .in haren geest er door te krijgen, en verdween. Verdween, onder luide afkeuringen ook van hen die hem zoo kort geleden hadden bewierookt. Gorinchem is een district dat vroeger conservatief, öinds eenige jaren tot de anti-revolutionaire gerekend kan worden. Van de ruim 1500 nitgebrachte stemmen verkreeg de heer Waldorp, candidaat der liberalen er ditmaal 389. In 1877 verkeeeg de heer Tienhoven nog 609 stemmen tegenover Jhr. mr. Teding van Berkhout. Ditmaal werd het hoogste cijfer, op een der anti-revolutionaire candidaten in Gorinchem uitgebracht, behaald, zelf iets hooger [dan verleden jaar op mr. Keuchenius. Ziehier de cijfers in 1877 Jhr. mr. Teding van Berkhout 1059; in 1879 op mr. Keuchenius 1105 in 1880 op Jhr. mr. M. A. deSavornin Lobman 1127 stemmen. Mr. Lobman is de broeder van den Goeschen afge vaardigde, tot heden toe weinig bekend. Uit het getuigenis van ons hoofdorgaan mogen we echter opmaken dat de plaats van wijlen mr. Teding van Berkhor' waardig zal vervuld zijn. De verkiezingsstrijd is te Amsterdam met heftigheid gevoerd. De KappeyDianen, die bij de eerste stem ming zich alleen op den steun van het Handelsblad verlieten, schijnen gemeend te hebben nu op andere Wijs tot de kièzers het woord te moeten richten, zij haalden hun schade, wat betreft het zenden jjvan strooibiljetten, in. De voorstanders van de candidatuur- Gleiehman zetten met dezelfde warmte als voor eenige dagen den strijd voort, niet alleen door het verspreiden van strooibiljetten, door adverteeren en het plaatsen van Gleichmans naam op de stadsaanplakborden, maar ook De Amsterdammer verscheen met een extra-nummer dat uitsluitend aan den verkiezingsstrijd is gewijd. Zeker is in langen tijd hier geen verkiezing gehouden, die zooveel beweging wekte en ook hartstochten gaande maakte. De lijst van personen die Gleichman aanbevelen werd belangrijk uitgebreid. Zij bevat thans 46 namen. Zekere heer J. schrijft in de Middelburgsche Courant om het op te nemen voor den herbergier, J. Gernler van Pax Intrantibus, en tegen den burgemeester van Koudekerke, graaf van Lijnden, zoowel als tegen ons. Hij besluit zijn ingezonden stuk met eene hatelijkheid tegen de zendingsfeesten. „Het wil er bij velen gelukkig nog niet in zoo schrijft hij dat het prijzenswaard is om, zonder eenige noodzakelijkheid, ingezetenen in hun bedrijf, waarvoor zij patent hebben, ten zeerste te benadeelen." Wij meenen reeds dat in Pax de heer Gernler zonder eenige noodzakelijkheid zijn tappersbedrijf uitoefent. Zeker zijn er herbergen voor den reiziger, voor den vreemdeling noodig, maar wie van Koudekerke naar Middelburg gaat, kan 't nog wel enkele minuten uit houden als de dorst hem kwelt, en dien lesschen ter plaatse waar hij in Middelburg zijn intrek neemt. Wie van Middelburg naar Koudekerke gaat, zal te voren wel genoegzaam voor die wandeling gesterkt zijn. Als er in bijna alle herbergen binnen Middelburg muziek gemaakt en gelegenheid tot dansen gegeven wordt, is er niets ter wereld minder noodzakelijk dan een bal met aankleve van dien op het Zand, dat, hoewel Koudekerkschen grond, veeleer een buitenwijk van Middelburg kan genoemd worden. Wij hebben burgemeester van Lijnden geprezen omdat hij niet wilde medewerken om het schuim der Middelburgsche kermis naar de grenzen zijner ge meente te lokken. Uit den ziedenden ketel der kermis bruischt gewoonlijk heel wat schuim op, dat overkokend zich een weg baant naar wandelplaatsen en buitenwij ken. Het is van algemeene bekendheid dat daar werken der duisternis gebeuren, die zelfs het lamplicht schuwen. Nu willen wij den heer J. wel gelooven als hij zegt dat een talrijk publiek, aanhoudend toezicht van gemeente- en rijks-policie in verlichte zalen en tuinen, niet alleen in Pax, maar ook in andere der gelijke gelegenheden op Middelburgschen grond, on- welvoegelijkheden voorkomt, maar hoe nuchter en waakzaam de policie ook zijn moge, zij schiet op zulke kermisdagen tekort, en zij zou tekortschieten al ware zij vertienvoudigd, om overal toezicht te houden, ware dat wenschelijk zou zijn. Hoever zou overigens het toezicht wel gaan van een door verhittende dran ken steeds helderder en helderder ziend publiek? Is een bal op Zaterdagavond in den regel niet te middernacht geëindigd wij vernamen dat een bal in de Werkmans-vereeniging tot Zondagmorgen zeven uren duurde het bedoelde bal in Pax zon altoos een welkom voorwendsel zijn voor nachtelijke wande lingen naar plaatsen, zeer nabij, en toch onttrokken aan het zoo geprezen toezicht. Wat daarbij dan ge beurt wil de heer van Lijnden niet op zijn geweten hebben; bij voorkomt wat hij bij machte is te voor komen, en daaraan doet hij wel, al „keuren honder den bij honderden zijne weigering ten zeerste af." Door deze weigering zijn niet ingezetenen, is slechts één ingezetene benadeeld, wiens welvaart naar onze meening niet in de rechte eerder in omgekeerde reden staat tot de welvaart zijner medeburgers en landgenooten, zoover althans uit den verkoop van op windende dranken voortkomende. Stelt de heer J. de vraag of dan alle bals moeten 1 geweerd worden, dan antwoorden wij dat burgemeesi van Lijnden het bal niet geweerd heeft. Hij hef geweigerd om de herberg na 10 uren reeds i laat uur voor eene buitengemeente open te ha den. Men heeft er tot 10 uren kunnen dansen naaü hartelust. En zoo zie hier een antwoord op een^ andere vraag van J. zouden ook de bals „in het groot" binnen Middelburg tot een fatsoenlijk uur als, waarop gewoonlijk de zomerconcerten eindigen, kun» nen beperkt worden. Hield zij daarbij den Eustdag heilig, dan zorgde de overheid er voor dat de vrijheid niet tot losbandigheid oversloeg, en deed zij in deze wat tot hare bevoegdheid behoort. Omtrent de zendingsfeesten zou de heer J. saillante (in het oog springende of uit den band springende) staaltjes ktinnèn vertellen. Wij wachten dat verhaal van hem. Wij., verwachten ook nog altoos van het raadslid Massee uit Goes het een en ander omtrent de onzedelijkheid op de zendingsfeesten te vernemen. De zendingsfeesten worden bij dag gehouden, wat daar gebeurt mag het daglicht zien. In een maandag te Oostburg gehouden vergadering der Yereeniging van burgemeesters en secretarissen in het voormalig 4de district van Zeeland werd eene commissie benoemd, bestaande uit de heeren Mazure, Siemerink en Gerritsen, burgemeesters van Groede, Oostburg en Breskens, die zich zal onledig hou» den met het onderzoeken naar de al of niet moge lijkheid en wenschelijkheid tot het aanleggen van een stoomtramweg van de haven te Breskens, door Sehoondijke, Oostburg en Aardenburg, naar het station te Maldeghem in België. Door de Stoomvaartmaatschappij Zeeland ia aan den Minister van justistie het verzoek gericht, om de kom- mandanten en eerste officieren harer stoomschepen te willen benoemen tot onbezoldigde „rijksveldwachters", ten einde in aan boord dier stoomschepen voorkomende gevallen ook als justitieele beambten krachtdadiger te kunnen optreden. Met lo September zullen er nieuwe muntbiljet ten van tien gulden in omloop worden gebracht, waar van thans van wege het ministerie van Financien de beschrijving wordt gegeven. Onze lezers zullen het ons niet euvel duiden, dat wij die niet overnemen en aan hunne verbeeldingskracht de zware taak niet opleg gen om uit die beschrijving een denkbeeld van het werkelijk voorkomen te vormenover een dag of veertien zullen zij de biljetten zeiven zien. Alleen vermelden we dat de biljetten grooter zullen zijn dan de thans bestaande twee duim korter, maar twee duim breeder dan de bankbiljetten. De voorzijde is blaauw; de achterzijde oranje ondergrond en blauwen overdruk. Op last van den officier van justitie te Z'' itfen is procesverbaal op gemaakt tegen den geneep1üeer i te Beekbergen, wegens het volstandig 'j r o weigeren onjl hulp te verleenen aan een man, cl"- f -«3 plotseling- ernstig z >se™*eo- Be om hulp geschiedde op grond dat de man d en geueesheer nog schuldig was, weUr^ sc]mld nog geen jaar oud

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 1