MENGDE BERICHTEN. BUlTKALANb. »cci oponering kan worden aangewend en dat dikwijls wordt aangeprezen, men wil er niet aan. omdat het vroeger ook nooit gedaan is Te Dordrecht is van particuliere zijde aan de openbare pomp aan de Vischstraat een geëmail leerd ijzeren beker bevestigd, ten gerieve van het publiek. Er is reeds terstond een druk gebruik van gemaakt. Een betooverend schouwspel zoo schrijft men van Den Helder leverde Donderdagnacht het koepeldak des hemels; de lucht was met schitterende sterren bezaaid. In het N. VV. vertoonde zich een prachtig noorderlicht dat, in flauwer of helderder glans, statig scheen voort te drijven, en zich in den vorm van prisma's oploste. Van achter eea don kere bank aan den horizon lichtte het onophoudelijk, en nu en dan zag men een zoogenaamde vallende ster, die de baan, waarlangs ze afdaalde, helder ver lichtte. Het treffende schouwspel werd nog vergroot, doordat de zee ^vuurde", en de zacht door den wind voortgestuwde golven een rookend en spattend blauw vuur af wierpen. De bekende Amerikaansche spoorwegkoning Van- derbilt heeft een paar dagen te Amsterdam vertoefd. Hij woonde met zijn familie in het Amstelhotel, en be steedde op zijn rijtoertje door de stad duizenden gul dens bij handelaren in antiquiteiten en porseleinen. Bij een bekend liefhebber, bij wien de millionair de groeten kwam brengen van een Amerikaanschen vriend, ging de aankoop van een verzameling Delftsch en Japansch porselein als 't ware bij overrompeling. //Hoeveel zou dat heele boeltje nu wel waard zijn; ik wil 't wel koopen?" z/Wel," luidde 't antwoord, //precies weet ik het niet, want ik heb dat nooit zoo juist berekend, maar ik denk een duizend of. En nu werd een prijs van eenige duizend guldens genoemd. „Ik neem het voor dien prijs." De koop was gesloten. Eerst daarna liet de heer Vanderbilt zich vertellen wat hij zoo al had gekocht, waarbij voorwerpen voor den dag kwamen, waarvan hij niet wist, dat zij er bij behoorden. Een kwartier later was de wijze van verzending en verpakking geregeld en de koopsom met kosten voor emballeering enz. betaald in een cheque op het Ame rikaansche huis Drexel te Parijs. Vanderbilt is de oudste zoon van den beroemden i Corneïus Vanderbilt, den man, die in het begin dezer eeuw met een veerbootje voor luttel gelds van State- Island naar New-York "bracht, en bij zijn verscheiden, nu eenige jaren geleden, aan zijne kinderen kolossale fortuinen naliet, waarvan de oudste zoon, ook door de betrekking, waarin hij tot de spoorwegmaatschap pijen van zijn vader stond, 't leeuwendeel kreeg. Over deze erfenis zijn nog processen bij de Amerikaansche gerechtshoven aanhangig. Het XJtrechtsch Dagblad meldt dat de bruid van den verdronken heer H. te Utrecht, in het huisgezin van een zijner vrienden is opgenomen. Vrijdag morgen zijn de twee lijken van vader en zoon, die op een deerniswaardige wijze om hetf leven zijn gekomen, op het R. C. kerkhof ter aarde besteld. Een onafzienbare schare van menschen was bij deze plechtigheid tegenwoordig. Vrijdag avond brak te Haarlem een hevige brand uit in een tapperij en logement, genaamd De Keizers kroon, in de Berkenrodesteeg. De vlammen deelden zich mede aan eene daarnaast gelegen timmermanswerkplaats en aan twee stallingen, waarboven een bewoond boven huis. In een oogwenk stonden deze vier perceelen in brand, welke geheel vernield zijn. De belendende ge bouwen liebbeD ook veel schade bekomen, zoowel door het vuur en water als door het strijken der gevels. Persoonlijke ongelukken schijnen niet plaats gehad te hebben, maar wel zijn de bewoners van het bovenhuis alsook de vrouw van den logementhouder met groote moeite gered. Door het aansteken van een petroleum- kroon schijnt de brand ontstaan te zijn. Weinig of niets is gered kunnen worden uit de Keizerskroon slechts de piano. Zondag morgen rookten de puin- hoopen nog, zoodat nog twee spuiten water moesten geven. De brandweer heeft zich uitmuntend gedragen doch de schutterij was, ten gevolge eener nieuwe in structie, niet tijdig genoeg bij den brand aanwezig. Twee brandmeesters zijn gewond een heeft den arm gebroken, en de andere is van een dak gevallen, waarbij hij inwendig gekneusd schijnt te zijn. Zaterdag ochtend is de Dom van Keulen vol tooid, juist 632 jaren, nadat de eerste steen van het trotsche gebouw werd gelegd. Uit Engeland worden een paar treurige spoor- icegrampen gemeld De bekende sneltrein de Vliegende Schot werd Woensdag te 11 uur 15 m. te Berwick ver wacht hij bestond alleen uit waggons eerste en tweede klasse. Vier mijl van Berwick, bij Marshal Meadows, derailleerde de treinde waggons tuimelden over elkander heen, verscheidene werden stukgeslagen. De passagiers kwamen er vrij goed af, slechts een werd zwaar gewond, anderen bekwamen lichte won den. Daarentegen werden 4 spoorwegbeamten gedood en de conducteur werd zwaar gewond. Het schijnt dat de rail3 in slechten toestand verkeerden, en de stoker had het signaal niet gezien, dat op de gevaar lijkste plaats was aangebracht. Gelukkig waren de voorste waggons van den trein bezet, anders zou de ramp meer slachtoffers hebben gekost. Dit spoorweg-ongeluk is, helaas, spoedig door een ander, ernstiger met afloop, gevolgd. Donderdag ten 12.15 verliet een sneltrein, uit 8 waggons be staande, het station te Leeds, om ten 2.19 te Lan caster te zijn. Alles ging goed totdat de trein Wen- nington gepasseerd was, omstreeks 12 mijlen noorde lijk vau Lancaster, waar een enkel spoor loopt, behalve bij de stations. Nadat de trein, die te Weunington niet ophoudt, 300 a 400 meters op de zuidzijde van het station gevorderd was, en een snelheid had van 35 mijlen per uur, derailleerde de locomotief, eu ploegde langs de rails voort, de waggons met zich medeslepende tor, aan een brug, die de lijn kruist. Daar stiet de eerste waggon achter de locomotief tegen den pijler op de noordzijde en werd geheel verbrij zeld, zoodat de daaropvolgende waggon er in schoof als in een teleskoop, en de overige op elkander liepen. Onmiddellijk werd de ramp naar Lancaster en Morecambe geseind, en in betrekkelijk korten tijd was een twaalftal geneesneeren ter plaatse, om hulp te verleeuen. Het getal dooden bedraagt, voor zoover men weet 6 en het getal ernstig gewonden 6 a 7. De laatsten zijn per exprestrein naar Lancaster overgebracht en worden daar iu het gasthuis verpleegd. De aan komst van den trein te Lancaster bracht door het gekerm en gejammer der gekwetsten diepe verslagen heid teweeg onder de dichte menigte, die in angstige spanning aan het station stond te wachten. Onder de slachtoffers is een man, die juist na eene lange afwezigheid, uit China was teruggekeerd en zich nog maar op een paar uren van zijns broeders huis be vond, toen dit ongeluk hem overkwam. Thans ligt hij met zijne beide beenen gekneusd en gebroken. Hij zat in het voorste rijtuig. Naast hem lag eene jonge vrouw tusschen het houtwerk vastgeklemd. Hare beide beenen waren gebroken en het kind op haar schoot was dood. Een der dooden werd gevonden met een spel kaarten in zijne hand. Het te Brussel vergaderde letterkundig congres .heeft ettelijke vreemdelingen tot honoraire vice-presi- denten benoemd. Aan drie Nederlanders is die eer beschoren en wel aan de heeren Beijnen, Hasebroek en Alberdingk Thijm. Dat de Oostersche kwestie zoo oneindig vervelend wordt is waarlijk onze schuld niet. Jaren achtereen geeft zij stof tot gehaspel, en aan het wikken en we gen, aan het heen- en weerpraten der diploma ten schijut nooit einde te zullen komen. Nu staan we weder een paar nota's te wachten. Een betreffende Montenegro en een betreffende Grie kenland. En deze nota's waarmee men den tijd rekt zullen gemeenschappelijk zijn. Men begrijpt nu licht, dat om een gemeenschappelijke nota in te dienen ook gemeenschappelijk overleg vereischt wordt, en dat niet weinig tijd noodig is om gemeenschappelijk ieder woord te wikken en te wegen. Turkije blijft alzoo voorloopig met zijn zingen van 't liedje van verlangen aan den besten kant. Door Engeland wordt de trouweloosheid der in landers in Afghanistan wel ervaren. Denk eensde pas door Engeland op den troon geholpen Abdoelrah- man handelt in overleg met Ayoeb-Khan, het leger hoofd die onlangs het Engelsche leger zoo'n gevoelige slag toebracht. Ondank is 's werelds loon Terwijl de politieke mannen rust nemen, en de Oostersche kwestie, waarmee overigens geen haast is, het eenige element is dat voor beweging zorgt, oogst men in binnen- en buitenland onverpoosd. De rijkste oogst die in jaren voorkwam vult de schuren, en straks de beurzen der landbouwers in Amerika en een groot deel van Europa. Slechts een deel van Oostenrijk en Oost-Duitschland maakt daarop een treurige uitzonde ring. In veel erger mate dan wij hier voor eenige dagen, werden de landbouwers ginds getroffen door wolkbreuken, en overstroomingen, waardoor een schoo- ne oogst van menige morgen gronds verloren ging. Tijdingen uit Oostenrijk zijn allerdroevigst. De spoorwegverbindingen zijn op vele plaatsen verbroken. Den morgen na den 6en Augustus, toen om de stad Ratibor 't water het hoogst stond, geleek heel de omtrek een zee. Wat den toestand nog erger maakte, was, dat in den nacht het water in de gasfabriek drong, zoodat alle stadslantaarns uit gin gen, en de inwoners lichten voor de vensters moesten plaatsen. In de dorpen svas het nog veel erger. Ontzaglijk veel graan werd vernield. Een enkele grondbezitter ■l 'Cf - - vr vèrTóör een-uogoi -»au rw mw5oiA plankeu, meubelen, verdronken vee, rond. Het water stond trouwens ruim 7 De toestand was, vooral bij gebrek aan scu i hier en daar ontzettend. Zoo zegt een ooggetuig In het dorp Ostrog staan tuinen en boerderijen v water, 't Geschreeuw der kinderen paart zich aan he loeien van hel vee. Eeu wanhopige aanblik is het als men van den kerktoren staart op het omringende gele, ocverlooze meer, waaruit hier en daar eet schoorsteen of boomtop steekt. De arme lieden daa» hebben al drie jaar geen oogst biGnen gebracht. Thans is weer aljes verloren. Hoe groot wordt, bij het hooren van zulke tijdingen, dan de zegen hier De Feesten in België en het Evangelie, De reeks der feesten bij gelegenheid der Belgische vijftigjarige onafhankelijkheid is zóó groot, dat aan eene behoorlijke opsomming niet te denken is. Men is nu intusscheu tot het glanspunt der feesten gena derd. Brussel telt zijne bezoekers bij duizenden. Woensdag zal, bij gunstig weder, des middags te 1 uur een optocht gehouden worden en door alle hoofd straten der stad trekken. Tachtig ruiters, dragende de banieren der oude gemeenten, in antieke kleediug, zullen den stoet openen. De daarop volgende ge meentewagen heeft den vorm van een ouden belf* met klok. In de groep die het Bourgondische tijd voorstelt, komen o. a. 17 dames te paard voor, t 17 provinciën der Nederlanden vertegenwoord, omstuwd door pages, herauten en ridders van 't Gulu19 Vlies, Daarna volgt de Maria-Theresia-groep Den ovc gang tusschen deze en het nieuwere tijdvak vorm een ruiterstoet met banieren, voorstellende de afbeel- dingen van groote mannen uit vroeger eeuwen geschil derd op gouden grond. Het nieuwere gedeelte bestaat uit de groep Leopold Iden landbouw, waarvan de waven getrokken wordt door 34 ossen met vergulde hoorns de brouwerij voorgesteld door een reusachtig vat met C-imbrinus er boven op de verschillende tak ken van nijverheid de spoorweg-groep, waariü 4 locomotieven voorkomen de kunsten en wetenschap pen de pers, zijnde een vrouwenfiguur met een fakkel in de hand, op een beweegbaren bol eindelijk een reusachtige wagen, voorstellende het onzijdige en on- afhankelijke België, omstuwd door afgevaardigden uit al de 200 Belgische kantons, met hun banieren. In het antieke gedeelte van den optocht worden muziekstukken, uit den ouden tijd, door harmonie korpsen gespeeld. Achter den gemeente-wagen zingt een zangkoor den Artevelde-marsch van Gevaert. De teekeningen der wagens en costumen zijn door Belgische schilders gemaakt. Alles is verder in Bel gische fabrieken vervaardigd, met uitzondering van eenige weinige pakken die men te Parijs heeft moeten bestellen, dewijl de Belgische werkplaatsen overkropt waren met bestellingen. De Heraut meldt ook dat deze kostelijke gelegenheid om het zaad des Evangelies uit te werpen, niet onge bruikt wordt gelaten. Althans wie de tentoonstelling nadert, kan op korten afstand van den ingang een kiosk zien. Daarboveu wappert de Belgische vlag met het iuschrift Société Evangélique Beige (Belgisch Evangelisch genootschap). Dat is de naam van die Kerk, die, onafhankelijk van den Staat, den arbeid i der evangelisatie aanvaard heeft te midden der Room- sche bevolking van dat land. Deze broeders hebben tot dat werk het initiatief genomen. Door de vrijgevigheid van een Engelsch genootschap zijn zij in staat gesteld, 280,000 exem plaren te doen drukken van verschillende tractaten. Anderen hebben een zeker aantal gedeelten der Heilige Schrift ter hunner beschikking gesteld. Dat alles wordt gratis uitgedeeld. Bovendien worden ook nog andere boeken en tijdschriften ten verkoop aan geboden. Een voldoend aantal broeders heeft zich voor den arbeid beschikbaar gesteld. Het is te hopen, dat onder die tractaten en boeken ook Hollandsche zullen zijn, daar velen uit Holland derwaarts zijn gegaan. Uit tal van voorbeelden is reeds gebleken, dat God ook dezen en dergelijken arbeid heeft willen zegenen en 1 gebruiken tot toebrenging van zondaren. De Brusselsche gemeente zelve zit ook niet stil. Door de zorg van den kerkeraad der Eransche gemeente zal eiken Maandagavond in het kerkgebouw in de I rue Belliard eene conférence worden gehouden door een predikant van elders. Bovendien zal die kerk eiken dag 's morgens te 11 uren en 's avonds te 7 uren geopend zijn. Alsdan zal een gedeelte van Gods Woord gelezen worden, onder toevoeging van enkele opmerkingen. Broeders uit de gemeente hebben zich voor dien arbeid beschikbaar gesteld. Zoo zal ook daar het woord gehoorzaamd worden: Zaai uw zaad aan alle wateren. Gebiede dan de Heere zijn Zegen, opdat eenmaal de dag openbaren i kunne, dat deze arbeid niet ijdel is geweest -

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 3