Wl V P. J. i to mm m V was wcrtCtaiiu geweest, iüene ke schare, waaronder verscheidene personen .nere kerkgenootschappen en naburige plaatsen, boord''d *er bijwoning dezer aandoenlijke plechtigheid opgekomen. ZEerw. had tot tekst gekozen 2 Cor. XIII13 De genade van den Heere Jezus Christusen de liefde van God, en de gemeenschap des Heiligen Geesteszij met u allen. Amen. In deze woorden was de inhoud zijner evangelieprediking vervat, in deze woorden werd zijn wensch uitgesproken voor de gemeente van Middelburg, dat hem eene tweede vaderstad was ge worden, waaraan hij door zulke hechte banden was verbonden. Ailéen de overtuiging "in Gods weg te zijn, had hem tot heengaan kunnen doen besluiten. Maar waartoe zouden wij trachten in een gebrekkig verslag iets weder te geven van den rijken inhoud dezer afscheidsrede Wij vernemen toch dat zij op verzoek en zeker volgens veler wensch by den uitgever F. P. D'huij zal worden verkrijgbaar gesteld ten voordeele der diacouie-armen. De gemeente zong den scheidenden vriend en leeraar het laatste vers van Psalm 121 toe. Lang, zeer lang zal Ds. Roozemeijer als herder, als prediker, als uitlegger der Schrift bij zeer velen in dankbaar aandenken blijven. Ondanks zijne besliste onthouding van den kerke- lijken strijd, was zijne evangelieprediking tot sterking van menigeen, die 't zich ten plicht acht tegen het /iets minder gepa modernisme niet enkel door woord en wandel te ge- eever hem niet heèuigcn Is nu de gemeente bij zijn heengaan ander ')p- ;n indruk van een zwaar verlies, zij besefte de rantwoordelijkheid, haar mede door den veertien - 7 jarigen arbeid van Ds. Roozemeijer opgelegd, en be- LJ V -iftenke dat onthouding van den arbeid der liefde, ont- houding van blijmoedig getuigen nimmer, dat onthou ding van hetgeen den mensch verlaagt, en van zijnen God afleidt steeds door hem is gepredikt en voor gestaan. Zestal tot het beroepen van een predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Schiedam de II.H. A. van der Flier te Harlingen, U. W. van Loon te Meppel, P. J. Moeton te Jutrijp en Hommerts, J. P. Nonhebei te Middelburg, F. Oberman, te Ommen en A. Voorhoeve te Dedemsvaart. Vau de Synode der Ncd. Herv. Kerk. De Synode heeft in hare zitting van Zaterdag met 15 stemmen verworpen het voorstel der heeren van Lakerveld, Roodhuijzen en van Duijl, om art. 1 van het Algemeen Reglement aldus te lezen„de Ned. Herv. kerk is eene afdeeling van de algemeene Christelijke kerk, gevestigd in het koninkrijk der Nederlanden, gebouwd op den grondslag van het Protestantisme, welks leden zich verbinden om de be doelingen van Jezus Christus, zoowel in zich zeiven en in elkander als in 't menschdom, naar vermogen te helpen verwezenlijken. Eveneens is verworpen, met 10 stemmen, het voor stel van de heeren Roodhuijzen, Van Duijl en Laker veld, om art. 38 godsdienstonderwijs te doen verval len de laatste woorden „wanneer enz.", en in de plaats daarvan te lezen„wanneer zij verklaren als leden der Ned. Herv. kerk, met opvolging van haar verordeningen, aan haren bloei te willen medewerken." Gelijk lot trof een op dit voorstel voorgedragen amendement om te lezen „de beginselen van Jezus in woord en daad te willen beleven en den bloei enz." Een uit Dordrecht aan de Synode verzonden adres, om de voorloopige schorsing, door het prov. kerkbestuur van Zuid-Ilolland over ds. J. Eigeman uitgesproken, niet te bekrachtigen, is door 1125 leden der Ned. Herv. gem. aldaar onderteekend. Ook is een adres van gelijke strekking, door bijna al de leden van het kiescollege onderteekend, aan het hoogste kerkbestuur opgezonden. De „Synodus contractu", die de zaak van de predikanten Eigeman en Van Iloogenhuyze te Dordrecht moeten behandelen, hebben, alvorens in dezen te be slissen, genoemde heeren Vrijdag en Zaterdag gehoord. Het Nederlanulscli Bijbelsenootschap. Het Nederlandsch bijbelgenootschap hield eer gister te Amsterdam de jaarlijksche vergadering, in de kerk der Doopsgezinde gemeente, onder voorzitter schap van ds. B. J. Adriani. Het jaarverslag vermeldt o. a. de oprichting van twee nieuwe afdeelingen, Steggerda en Druten, waar door het aantal nu tot 126 is geklommen. Het aan tal leden bedraagt 3440, dat der begunstigers 2610. Met de vestiging van depóts in Ned. Indie wordt voortgegaan. Uit het magazijn werden afgeleverd 11,461 bijbels, 1060 oude testamenten, 17,545 nieuwe testamenten, 421 afzonderlijke bijbelboeken, te samen 30,487 exemplaren. Het totaal der contribution bedroeg f 42,614,11, legaten f 3475, renten f 5556,88'/;, verkoop van bijbels f 6219,1 l'/r, enz: De kosten van beheer be droegen f 10,273,15, druk- en bindloonen f 28,S55,47 enz. De rekening sloot met een gunstig saldo van f 4420,43. Twee nieuwe bijbeldrukken waren bij aan besteding toegewezen aan den heer M. C. Bronsveld ->°v, ^itele daar gevraa; mmissie, waaro lok heeft hij g .ft Zeeuvren we Zeeuwsche tr< medegebracht, da der beide ander bezoekers uit de meer dan een vij j Ik verzoek 'mijne opmerkin gedrongen gevo openbaar te i U dankzeggen Even als sclir met bevreemdir achte redacteu oordeel over wij hebben er kunnen ook CHEVREAT in ruime 01' 2 des namidd: bewoond d Arnernu. D. YERHU i een Heet bij KI Arnern bij A. lnformati Notaris. OP WOE des namidi tershof," den Notari* ee staau te zi than: Inlichti voornoem Roosendna Wouw Bergen op Woensdrei Rilland-B Krabbendi Kruininge Vlake Biczelinge Goes 's Heer Ar Arnenuiid Middelbar; Vlissingen Halte te Wageningen. Van de ingekomen aanmerkingen op de Javaansche bijbelverklaring zal dankbaar gebruik worden gemaakt. De vergadering besloot, om ook kerkboeken aan te koopen voor de afdeelingen, die de Evangelische ge zangen wenschen te ontvangen, en stond een tijdelijke subsidie toe aan de bijbelvertaling in de taal van Nias door den heer Sundermann. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen de heeren A. F. "^Villink, P. v. Limmik, P. L. Posthu mus, prof. P. D. Chantepie de la Saussaye en prof. J. J. van Toorenenbergen. De heer N. J. v. Limmik werd als penningmeester herkozen, en ds. H. Steen- bérg' tot ondervoorzitter. Dc Dordtsche kwestie. Zooals bekend is hadden de door het kerkbestuur geschorste ouderlingen verklaard zich te zullen bepalen tot eene passieve houding. Het eerst genomen besluit, om „vooreersteen passieve houding aan te nemen" en „geen kerkeraadsvergaderin- gen te beleggen of daarop te verschijnen, zoo zij daartoe niet door den praeses werden opgeroepen,hebben ze laten varen. In een door 't Westen gepubliceerden brief melden ze„de ondergeteekenden zullen als de wet tige ouderlingen op elke vergadering verschijnen en voorts elke werkzaamheid verrichten, aan het ambt van ouderling verbonden, bij eiken predikant, die door hen daartoe op te roepen, uitspreekt, dat hij de schorsing der ouderlingen niet erkent." Gelijk oozen lezers bekend is, heeft de heer Eigeman aan het indirect uitgesproken verlangen van oproeping voldaan, en zoodra hij maand-praeses was de ouder lingen opgegeroepen. Er is een ofticiëele vergadering gehouden, en de heer Van Hoogenhuyze heeft het scribaat waargenomen. De met behulp der afgevaardigden van 't Provin ciaal kerkbestuur aangenomenen mochten zoo werd op die vergadering besloten niet in het officieel lidmatenboek worden ingeschreven. Maar toen de beide predikanten voorstelden om hen dan ook niet tot het H. Avondmaal toe te laten, stemden de ouder lingen niet toe en het voorstel der predikanten werd verworpen. De heeren Eigeman en Van Hoogenhuyze ware over dit gedrag hunner broederen alles behalve gesticht. De heer Eigeman echter liet het bij afkeuring niet. In de voorbereidingsbeurt van 2 Juli verklaarde hij op den daaraanvolgenden Zondag geen Avondmaal te zullen houden. Volgens geruchten is hij zelfs verder gegaan en heeft hij op dien Zondag het formulier van beves tiging van ouderlingen van den kansel voorgelezen, om het inconsequent gedrag der ouderlingen daar door te beter in 't licht te stellen. Wat daarvan aan is, weten we niet, wel, dat in het vonnis zijner provisioneele schorsing gehandeld wordt over het „ge ruchtmakende en ergerlijke van zijn gedrag vooral in zake de laatste Avondmaalsviering." Ziedaar de nieuwe phase waarin thans de Dordtsche kwestie is Noodlijdende kerken en Staatssubsidie. Er is melding gemaakt van een verklaring van den minister van fioancien, dat op de aanstaande begrooting geen toelage voor noodlijdende kerken en personen meer zal uitgetrokken worhen. Dit is niet geheel juist. De minister heeft aan het moderameu der synode alleen te kennen gegeven, dat waarschijnlijk inkrimping zou noodzakelijk zijn van den post, thans uitgetrokken voor den bouw van kerken en pastoriën. Statistiek der Theologische School te Kampen. Sedert de vestiging der Theologische School te Kampen in 1854 zijn 564 candidaten tot het predik ambt toegelaten, die allen reeds beroepen werden, terwijl er nog een tal open plaatsen zijn. De afdeeling „Zeeland" van de vereeniging van Christelijke Onderwijzers en Onderwijzeressen in Ne derland, zal D. V. op Zaterdag 21 Augustus aanst. te Sluis, hare gewone tweemaandelijksche vergadering houden. Punten van behandeling a. Verkiezing van een President, wegens vertrek van den heer Kloppers. b. Beroepen of solliciteeren. Inleider de heer Brou wer, te Domburg. c. De revolutie van 1688 in Engeland. Inleider de heer Ilondius, te Middelburg, d. Verdeeling van werkzaamheden door een onder wijzer voor drie klassen. Inleider de heer J. II. van Linschoten, te Middelburg. e. Straffen en beloonen. Inleider de heer Voerman, te Sluis. De heer F. Augustijn, hulponderwijzer aan de Christelijke school te Middelburg, is met ingang van 17 Augustus als zoodanig benoemd aan de school voor Gereformeerd schoolonderwijs te Dordrecht. Oostbturg, 14 Augustus. Jl. Dinsdag 10 Augus tus vierde de zondagschool „Eben-Haëzer" alhier met haar 130 tal leerlingen benevens vele ouders en be langstellenden aan wie tegen entreeprijs toegang was verleend, het „Zondagschool-Eeuwfeest" op het daartoe zoo uitnemend geschikt weiland van den heer J. H. van Cruijningeri, "gelegen "aan cTen ZiUiu^au weg alhier. Nadat aan den avond van den voorafgaanden Zon dag in de Hervormde kerk, met de kinderen, ouder» en vele opgekomen belangstellenden, een bidstond voor de zondagscholen was gehouden onder leiding van den WelEerw. Heer K. W. Hulstijn, vereenigden de kleinen zich op den middag van den feestdag zeiven in de pastorie, van waar uit zij zich ten half twee ure, gevolgd door de leden der zangvereeniging, in optocht met hunne banieren door de straten der gemeente naar het feestterrein begaven, begeleid door de leden der feestcommisie, jongelings- en meisjes vereeniging, allen voorzien van eene eenvoudige, nette decoratie. Om twee uren op het feestterrein aangekomen, ver zamelden allen zich rondom de estrade der zangver eeniging, toen de president der feestcommissie de WelEerw. Heer K. W. Hulstijn deze feestviering, ioor een welkomstgroet deed voorafgaan en met gebed opende. Nadat gezongen was Psalm 25 4 en 6 werd door ZWelEerw. in een korte doch welsprekende feestrede gewezen op de groote daden, die God ge wrocht heeft in en door den zondagschoolarbeid, ook ten opzichte der zondagschool „Eben-Haëzer" alhier, wier tienjarig bestaan juist met deze eeuwfeestviering samen viel. Alsuu zagen de kinderen zich de gelegenheid aan geboden om zich te goed te doen aan brood en melk en allerlei voor hen aangerichte spelen, waarmede zij zich naar hartelust konden vermaken, terwijl de zangver eeniging zich inmiddels liet hooren, en door de keuze van een flink programma niet weinig heeft bijdragen om ook voor ouders eu belangstellenden deze feest viering welgeslaagd te doen heeten. Toespraken werden vervolgens nog gehouden: le door een der zondag school-onderwijzers, die voor de feestvierenden een kort verslag uitbracht der door hem met den heer K. W. Hulstijn, te Zeist bijgewoonde conferentie van zondagschool-onderwijzers en onderwijzeressen in Nederland2e door den heer H. J. de Blauwe, die op zeer eigenaardige wijze sprak over de wording en ontwikkeling der zondagschool alhier, naar aanleiding van 's Heeren wonderbare spijziging, eene beschou wing leverende zoo als deze ook alleen door hem kon gegeven worden, daar hij als het ware in dezen toe stand is geboren en daarmede is opgegroeid en 3e door den president der feestcommissie, die op ernstigen toon, naar aanleiding der droevige schipbreuk, waarbij een schipbreukeling, gered wordendede icoorden uitsprak „er is er nog een"allen vermaande en op het hart drukte, kinderen ter zondagschool te zenden, allen wees op hunne verplichting, zoolang er nog een kind werd gevonden, dat de Zondagschool niet bezocht. Eu reeds neigde zich de zon ten ondergang, toen allen nog eenmaal zich verzamelden rondom de „estrade" waar men eerst te samen was gekomen, om nu den voorz. der teestcommissie het slotwoord te hooren spreken. In krachtige bewoordingen werd door hem gewezen op den zegen van dezen dag. op de vrucht der zondagschool, maar ook op den strijd, die deze nog te strijden heeft, ook in de plaats onzer inwoning. Yerder wekte hij op om de hand aan den ploeg te slaan en niet om te zien; wetende dat waar deze plant en gene nat maakt, de Heer op het ootmoedig, doch geloovig gebed en werk den wasdom niet zal onthouden. Met een woord van dank aan de zangvereeniging en allen, die tot het welslagen dezer feestviering had den meegewerkt, eindigde hij zijne met onverdeelde belangstelling en ingenomenheid gevolgde toespraak, ook waar door hem in hartelijke en bezielde taal onzen gastheer en zijne eehtgenoote, den heer en mejuffrouw van Cruijningen, dank werd gezegd voor de welwil lendheid waarmede zij hun terrein beschikbaar hadden gesteld. Staande werd hun op zijn verzoek de zegen bede, vervat in de woorden van Ps. 134 3, toe gezongen. Met een vurig dank en smeekgebed besloot hij deze feestviering, gevolgd door het zingen van Gezang 96. Alsnu schaarden de kinderen zich weer in een optocht, en werd de terugtocht ondernomen, naar de pastorie van waar de kinderen huiswaarts keerden. Zoo eindigde deze feestdag, met schoon weder begunstigd, Gode ter eer, bij ouden en jongen voorzeker een onuitwischbaren indruk achterlatende. Ingezonden L a n <f b <i iï w. De Middelburgsche Courant deelt het volgende uit Tholen mede Met de ziekte in de aardappelen schijnt ieder jaar ook de ziekte onder de varkens terug te keeren. In het eiland Tholen zijn er reeds weder èenige onder den grond gestopt. 't Is vooral voor den arbeider een groot verlies als hij zijn varken, een groot deel van zijn teerkost voor den winter, moet missen. En niettegenstaande dat, kan men de menschen er niet toe krijgen om een proef te nemen met de middelen, die als heilzaam tegen de ziekte worden aangeprezen. Volksgewoonten en volks- oordeelen zijn taai. Het geregeld toedienen van een weinig zout onder het eten, een middel dat toch zonder

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 2