CHRISTELIJI-ffISTOÜSGH BLAD. Dinsdag 17 Augustus. üierk, School en lending. X'. 633. T ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof 1,50. Enkele nornmers- 0,05. <jr. Uitgever: W IJ T M A MIDDELBURG Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 16 regels ƒ1,— Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. XJXT LIEFDE. Hetzij morgen, 17 Augustus, aan uw huis eene gave wordt gevraagd, hetzij ge ongemoeid wordt gelaten of ge de voorkeur geeft aan de Vereeniging voor Christelijk Nationaal On derwijs of aan die voor Gereformeerd Onderwijs, of wel de stichting of instandhouding van eene in uw midden bestaande school bedoelt, morgen, 17 Augustus, den dag waarop voor twee jaren de koninklijke naamteekening de schoolwet, die thans op het punt staat in werking te treden, bekrachtigde, wordt u eene gave gevraagd. Een gift der liefde. Indien we met booze hand, met een bitter hart bijdragen om onze tegenstanders te toonen Wie we zijn en wat we kunnen indien ver- Zet en vijandschap ons aansporen moeten tot. een gave op 17 Augustus, dan zeker zal er geringe zegen op dit werk kunnen gewacht worden. Geen verzet, maar liefde is een bodem, die niet wegzinkt onder onze voeten geen haat, maar liefde is de bron waaruit zelf opoffering vloeit. Een gift der liefde. Voor de school, eenmaal door ons gesticht, of Voor de school, die we hopen, te stichten, op dat de Naam des Heilands ook bekend en ge liefd worde door onze kinderen voor de school, die als het voornaamste bolwerk mag beschouwd worden tegen het ongeloof en de daaruit voortvloeiende ongeëvenaarde lichtzin nigheid onzer dagen. Voortdurend niet éénmaal op een jaar wordt onze steun gevraagd voor de christe lijke school, die een bijna onmogelijke concur rentie met de staats- en gemeentekas heeft te Voeren. 17 Augustus leent zich echter op buitenge wone wijze tot het gedenken van die stich tingen. We zijn niet verplicht tot het inrichten der Scholen op zoo royalen voet als de Staat en de burgerlijke gemeente zich dat voorstellen, de Minister van binnenlandsche zaken heeft zelfs in de laatste bijeenkomst der Eerste Kamer nog be loofd, dat met het oog op de schoolgebouwen de nieuwe wet tegenover de bijzondere school niet tot het uiterste zal toegepast worden, maar wordt de bijzondere school niet feitelijk gedwongen naast de openbare schóól-paleizen al thans eenigermate te offeren aan de weelde? Geen wet verplicht ons het personeel op onze scholen te vermeerderen, zoodat het gelijk kome met dat op de Staatsschool, maar zal de bijzon dere school langzamerhand niet tot volgen ge dwongen worden? Eene herinnering aan dien dag zal genoeg zijn om 17 Augustus voor hen, die de christe- iyke school liefhebben niet te doen voorbijgaan zonder haar door eene liefdegave te hebben verblijd. Middelburg, 16 Augustus 1880. De Rijksmiddelen brachten in Juli f 8 335.000 op tegen f 8.193.000 in dezelfde maand van het vorige jaar. De N. R. Ct. maakt, naar aanleiding van dit overzicht de opmerking, dat als de inkomsten, gelijk in normale jaren het geval is, in de eerstvolgende maanden regel matig blijven stijgen, er gegronde hoop is, dat het tekort, thans nog slechts 21/* millioen beloopende, tegen 5 millioen verleden jaar, aan het einde des jaars zal zijn ingehaald. De goede uitkomsten zijn evenals de vorige maanden toe te schrijven aan de accijnsen en indirecte belasting, die voortdurend ruim vloeien. Brachten eerstgenoemde f 3,370,000 op bij een raming van f 3,231,000, de indirecte belastingen gaven f 2,157,000 lij een raming van f 1.871,000. De opbrengst van beide was in 1879 aanmerkelijk minder. Niat aan het grillige successierecht in de eerste plaats, maar aan de registratie- en hypotheek rechten, die beide ongeveer V» meer opleverden dan de raming, zijn wij de hooge opbrengst der indirecte belastingen verschuldigd. Jammer genoeg hebben wij daarentegen de goede uitkomsten der accijnsen aan het gedistilleerd te danken, dat naar het schijnt zijn tekort met reuzenschreden wil inhalen. Met de rechten op den cinvoer was het niet zeer gunstig gesteld. Zij gaven slechtb f 336,000 tegen f 341,000 verleden jaar en bij een raming van f 384,000. De overige cijfers geven geen stof tot opmerking. Bij de verkiezing die morgen in het district Gorin- chem zal plaats hebben, doet zich het zeldzame ver schijnsel voor dat van liberale zijde geen candidaat is gesteld. Althans tot nu toe vinden we nergens een naam. De overwinning voor den candidaat der anti-revolu tionairen, Jhr. M. A. de Savornin Lohman te Assen, wordt op die wijze gemakkelijk gemaakt. Het Bestuur van Dokkum weigerde aan „de Unie" vrijheid te geven tot het houden van eene collecte voor de School met den Bijbel, op grond dat alleen voor armverzorging vrijheid tot collecteeren mag gegeven worden. Het Bestuur der Unie wendde zich daarop tot den Minister van Binnenlandsche zaken, en kreeg op zijn verzoek, per telegraaf, onmiddellijk vrijheid tot col lecteeren. Jhr. Gevers Deynoot, onlangs te 's-Hage overleden, heeft zijn kabinet, bestaande uit 15 schilderijen van liedendaagsche meesters aan het museum Boymans te Rotterdam vermaakt. In de zitting der Raagsche Kamer van Koophandel van Dinsdag jl. is een voor den handel belangrijk onder werp ter sprake gebracht. Door een der leden werd de aandacht gevestigd op het schrikbarend toenemen van het getal faillissementen. In het belang van den solieden han del achtte hij 't wenschelijk,dat hieromtrent betere regelen werden gesteld, en dat althans de bestaande wettelijke voorschriften beter werden nageleefd. Zoo is de bepa ling, dat de curator bij voorkeur uit de schuldeischers zal worden gekozen, eene doode letter geworden; die betrekking wordt veelal opgedragen aan eerstbegin nende rechtsgeleerden, wien het aan ondervinding oni breekt. In eene volgende zitting zal de Kamer dit punt meer opzettelijk in overweging nemen. Een zeldzaam staaltje van officiëele waardeering van het christelijk onderwijs kwam dezer dagen in eene Friesche gemeente voor In de laatst gehouden vergadering van den gemeen- teraad van Wijmbritseradeel is o. a. eene missive voorgelezen van de commissie voor christelijk natio naai onderwijs, waarbij de gemeenteraad werd uiteet h noodigd tot het bijwonen van de plechtige open e'^8 der school te Gauw. Naar aanleiding daarvan stei^ een der leden voor, uit den Raad eene commissi te benoemen met het bepaalde mandaat om nament het gemeentebestuur het bestuur der vereeniging dank te betuigen voor de genoemde stichting, die door de gemeente zeer op prijs moet worden ge steld en haar voordeel aanbrengt. Dit voorstel werd ech ter met 6 tegen 4 stemmen verw-brpen. In deze feestelijke dagen waarin de couranten schier een doorloopende kroniek van feesten zijn, viert ook den Haag zijn feest. Eene zangvereeniging Caecilia viert haar vijftigjarig bestaan. Bij die gelegenheid is voor 't eerst uitgevoerd het ora torium David, van R. Hol, gedicht door den heer Hofdijk, De tekst is geheel ontleend aan het oude testament; het werk schetst in zes gedeelten lo. Israël bedreigd door de Filistijnen, met David's overwinning van Goliath 2o. den intocht van het overwinnend leger in Kierjath JieroemDavid en Jonathan; Saul door de hovelin gen tegen den overwinnaar opgezet en David's ver heffing in eer en aanzien3o. Saul's aanvallen van waanzin David's harpspelden speerworp des konings naar den zanger en diens afscheid van Michal en Jonathan 4o. Saul, opnieuw door de Filistijnen be dreigd, in zijn binnenste de sombere stem hoorende „Bezorg uw huis en wees bereid „Des Heeren aangezicht is van u weggeweken, „En keert niet weer in eeuwigheid", en heil zoekende bij de tooveres van Endor5o. de tooveres, welke door den koning ondervraagd, den geest des profeten Samuel oproept, die den koning den dood aankondigt, en 6o. David, treurende over de neerlaag van Israël's dapperen, door de priesters tot koning uitgeroepen, aanvaardt kroon en staf, die de Heer hem schonk, verslaat den Filistijn en brengt met Israël dank en lof den Heer. De uitvoering van het werk, te half acht aangevan gen, eindigde te 11 uren. Te Axel kwam een jongetje van vijf janr niet op school het schijnt dus dat men ook daar de kinderen voor hun zesde jaar als leerling opneemt - omdat hij dien middag een borrel had gedronken, zooals zijn broertje vertelde. Dit memorable feit doet de ronde in onze dagbla den; en als de onderwijzer nog de tabel-Heemskerk betreffende de redenen van schoolverzuim bijhoudt, zal het ook officieel aan de overheid en het nageslacht worden medegedeeld. Er is on3 een geval bekend, dat een kind niet naar school was gegaan omdat het zeepsop had gedronken. Zou men daaruit het bewijs kunnen afleiden dat ons volk, reeds in zijne jeugd, aan zeepsop verslaafd is Of zou men hier niet met een zelfde geval te doen hebben, dat kinderen zich van iets meester maken wat niet voor hen bestemd is De een drinkt zeep sop, de ander zet een trekpot met kokende thee aan den mond, een derde snoept jenever. Niet allen zijn zoo bescheiden als de knaap die, alleen thuis zijnde, om toch iets te doen wat hij nog niet gedaan had en zijn ouders hem niet gaven, een glas vulde half uit de welwater- en half uit de regen-waterpomp. ArnhCour.') $liddeIR>ui*g, 16 Aug. Gister avond nam Ds. J. H. L. Roozemeijer in de Nieuwe Kerk afscheid van de Ned. Herv. Gemeente, in welke hij veertien jaar

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 1