MENGELWERK. HANDELSBERICHTEN. INGEZONDEN STUKKEN. loen door den loop der gebeurtenissen in 1870 de Paus ziju wereldlijk gezag verloor kwam al spoedig de vraag bij verschillende regeeringen op wat doet nu een vertegenwoordiger bij den Paus". Men begreep in ons land terecht dat een gezant te Rome bij Pius IX en een gezant te Rome bij Victor Ijmanuel een overbo dige weelde (zoo niet erger) was. Indien zoo werd gezegd onze Roomsche landgenooten behoefte heb ben aan een vertegenwoordiger bij hun geestelijk op perhoofd, dat zij er een zenden. Het Nederlandsche volk behoeft zijne diensten niet meer. Een weinig prut- telens en daarmee was die affaire ten einde. Zoo ging het echter in België niet. Spanje en Bel gië zijn van oudsher de steunpilaren der Roomsche Kerk, en moge de liberale partij bij onze zuidelijke naburen sterk zijn, niet minder krachtig en met niet minder talent weet de Kerk zich te deen gelden. Het ministerie Malou was aan 't bewind, en de welbekende staatsman Frère-Orban leider der oppositie. Laatstgenoemde belooft dat hij, aan de regeering ge komen, den gezautschappostbij den Paus zal opheffen als zijnde, een instelling, onbestaanbaar met den geest der constitutie, sedert de Paus heeft opgehouden we reldlijk vorst te zijn. De verkiezingen komen, de liberale partij wint, Frère-Orban wordt minister, en laat den Belgischen gezant bij den Paus. Gelijk redenen van staatkunde Gladstone bewogen de annexatie van de Transvaal te handhaven, zoo ook waren het staatkun dige redenen die het Belgische kabinet bewogen de legatie op het Vaticaan te laten bestaan. Het onder houden van diplomatieke betrekkingen zoo werd toen betoogd kon van nut zijn, omdat een verlicht en vredelievend kerkvorst zijn invloed ten goede kan~ aanwenden op zijn heftiger en strijdlustiger volgelin gen binnenslands. Het zou al spoedig openbaar worden van hoeveel beteekenis dit calmeerend middel zijn zou. De schoolwet werd, niet zonder reden, onder hefti- gen tegenstand der Roomschen aangenomen, en de bisschoppen namen krachtige maatregelen tegen de uitvoering. Toch niet onder goedkeuring van den verlichten en vredelievenden kerkvorst? Hier begint een dubbel spel van de zijde der hoogste macht in de Roomsche Kerk dat afkeer wekt, en dat geen lange artikelen in Zelandia of Be Tijd kunnen uitwisschen, een diplomatiek beleid, waarbij eer en goede naam worden verspeeld. Dat de Roomsche Kerk met alle haar ten dienste staande eerlijke middelen, de uitvoering der schoolwet die zij verderfelijk acht, zoekt tegen te houden, het is billijk, eervol zelfs. Dat de Roomsche Kerk daartoe middelen kiest b. v. weigering van sacramenten en absolutie die ons wat kra8 toeschijnen, is te verontschuldigen, want ook de liberalen zijn niet kiesch in hun middelen. Maar dat de Curie aan de eene zijde de bestaande verhoudin gen met België zoekt te redden en zich niet ontziet te onderhandelen met een ministerie waarin mannen als Bara en Van Humbeek zitting hebben, en aan de andere zijde met bisschoppen en beminde geloovigen vrienden zoekt te blijven, dat is buiten den weg waarop welslagen kan verwacht worden. Om dit dubbel doel te bereiken gaan de Paus en zijn secretaris-kardinaal Nina dan ook aan 't draaien dat zelfs diplomaten zich er over verbazen. Een der hefstigste herderlijke brieven vanwege de bisschoppen, verscheen, een brief die, naar algemeen werd gezegd, gunstig op het Vaticaan was opgenomen. Kardinaal Nina deed ecliter den minister weten dat dit gunstig oordeel slechts één passage gold. Dit gebeurde op 15 Januari en op 36 December te voren was door dien zelfden kardinaal Nina een brief aan den bisschop van Luik geschreven, waarin dit zelfde herderlijk schrijven goedgekeurd was. Op 18 Juni 1870 werd de wet op het lao-er onderwijs aangenomen, op 19 Juni verscheen een amendement van de bisschoppen, waarin verboden werd op de openbare scholen onderwijs te halen ofte geven. Om inlichtingen op het Vaticaan gevraagd, krijgt het ministerie ten antwoordwij kennen het schrijven niet en kunnen er dus niet over oordeelen. En later blijkt uit een brief van den kardinaal-aarts bisschop van Mechelen dat dit schrijven op 17 Juni door den Paus hoogelijk goedgekeurd en geprezen was, hoewel Z. li. verlangde dat deze zijne meening geheim bleef. En op deze feiten volgt dan nu eindelijk wien zou het verwonderen de opheffing der Belgische legatie bij den Paus. Ten einde eenigszins duidelijk te maken waarover de veelbesproken strijd in Belgie loopt, en ten einde ook de keerzijde te laten zien van den politieken toe stand van het land welks vrijheid en eenheid, onaf hankelijkheid en energie door zoo talrijke jubelzangen wordt, verheerlijkt, meenden we dit stukje plaats te moeten verleen en. Eenige lessen Fan Fraaihlisi, 1. Tijd is geld; hij die met werken een gulden daags kan winnen en die werkeloos blijft of den hal ven dag uit wandelen gaat, moet rekenen dat hij wer keloos een halven gulden heeft uitgegeven, behalve de onkosten, die hij daarenboven nog kan gemaakt hebben. 2. Nauwkeurigheid is geld; het spreekwoord zegt: de goede betaler is meester van eens anders beurs. Hij die er voor bekend is dat hij met stiptheid en nauw keurigheid op den beloofden vervaldag betaalt, kan ten allen tijde en bij alle gelegenheden genot hebben vau al het geld waarover zijn vrienden kunnen be schikken, een hulpbron die bij tijd en wijle zeer nuttig kan zijn. Na den arbeid en de zuinigheid is er niets dat een jongmensch in de wereld beter doet slagen dan stiptheid en nauwkeurigheid in alle zaken. Houd het geld nooit een uur langer dan het tijdstip, waarop gij beloofd hebt het terug te geven, uit vrees dat eene onnauwkeurigheid te dezen opzichte voor altijd de beurs van uwen vriend sluite. 3. Naarstigheid bij het werken is geldhet geklop van uwen hamer, 's morgens ten vijf ure en 's avonds ten negen ure, kan den schuldeischer die het hoort bewegen, om zes maanden lang te wachten, zonder u iets te vragen maar als hij u aan het spel ziet of uwe stem in de herberg hoort, terwijl gij op uw werk moest zijn, laat hij des anderen daags zijn geld terug halen. 4. Zuinigheid is geld eene som van honderd gulden 's jaars kan opgehoopt worden door een weinig meer dan vijf stuivers daags te sparen. Door middel van deze geringe som, die men daags verkwist door tijd verlies en noodelooze uitgaven, heeft men, zonder dat men het merkt, na verloop van een jaar hetzelfde genot als men heeft van een kapitaal van twee dui zend gulden, tegen 5 ton honderd uitgezet. Dit kapi taal, door een werkzaam man aangelegd, levert een groot voordeel op. 5. Be Orde, welke men bij zijne uitgaven in acht neemtis geld; wacht u wel inde dwaling te vervallen van velen, die krediet hebben, dat is wat gij bezit als het uwe te beschouwen en dienovereenkomstig te leven. Om die valsche berekening te voorkomen, moet gij eene nauwkeurige rekening houden zoowel van uwe uitgaven als van uwe ontvangsten. Als gij eerst de moeite neemt om alles tot in de kleinste bijzonder heden op te teekeuen, zult gij u er wel bij bevinden gij zult ontdekken met welk eene verwonderlijke snel heid eene optelling van kleine uitgaven tot een aan zienlijke som opklimt en gij zult erkennen hoeveel gij hadt kunnen uitzuinigen, hoeveel gij kunt uitzuinigen in het toekomende, zonder u veel te behelpen. Afghanistan en Atjeh. Zoo men weet is Engeland een zware nederlaag toegebracht. Niet minder dan 1200 man schoten 't hachje er bij in en Engelands prestige kreeg een ge weldigen knak. Niets natuurlijker dan dat Engeland zijn prestige handhaven zou. Toch niet. We hebben eens een plaatje gezien waarop iemand vrij baloorig afgeteekend was. Er boven stond: „na 't proces," en er onder de verzuchting van den man ik heb recht, maar mijn geld ben ik kwijt. Zoo iets dergelijks be gon 't Engelsche ministerie te vreezen. 't Zag in de verbeelding dat 't na een eventueelen goeden afloop van den Afghaanschen oorlog zou kunnen zeggen we hebben ons prestige gehandhaafd, maar onze finan- tiëele en militaire krachten zijn uitgeput, en wat heeft men dan nog aan 't prestige Daarom heeft 't be sloten tot een maatregel die alle toejuiching verdient, 't Heeft nl. bevel gegeven om Kaboel te ontruimen en alzoo Afghanistan den rug toe te keeren. Men be grijpt hoe de oppositie hierover te keer gaat. Maar 't is toch maar zeker waar beter ten halve gekeerd dan ten heele gedwaald. Engeland had nooit den Afghaanschen oorlog moeten beginnen. Maar deze verzuchting hielp niet. Hij moet dezen oorlog ein digen, en door de daad bij dat woord te voegen, maakt dit ministerie zich verdienstelijk jegens 't vaderland. We spraken ook de vorige week van 't nederlaagje dat onze troepen bij Samalangan geleden hadden. De traditioneele redeneering werd gevolgd. Wij moeten zulks uitwisschen, ons prestige eisebt dat. Ten tweeden male rukte men tegen de vijandelijke versterkingen op en thans met nog ongelukkiger resultaat. 17 dooden en 42 gewonden vielen er, en hoewel den vijand groote verliezen werden toegebracht, kon hij toch zijn positie handhaven. Er is natuurlijk geen kwestie van dat de Nederlandsche regeering Jt voorbeeld van de Engelsche denkt te volgen. Onze positie in Atjeh is heel wat sterker dan die der Engelschen in Afghanistan. En dat mocht ook wel, want de Afghaansche oorlog duurde goed twee jaren, terwijl de Atjeh-oorlog er acht geduurd heeft. Maar dat 't ongelukkig is dat eenmaal zoo roekeloos Nederland die krijg op den hals is geschoven, is ook zeker. Wij zullen wel volhouden, trots allen tegen spoed, hoeveel geld 't kost, hoeveel menschenlevens nog worden opgeofferd, en dat alles met de volle be wustheid van de onrechtvaardigheid dezer zaak. En als 't nu, na verloop van jaren wellicht blijken zal, dat Atjeh niet „bevredigd" worden kan, omdat't niet bevredigd worden wil, zou er dan nog eens een regee ring gevonden worden die den moed bezit der tegen woordige Engelsche In 't belang der - s militaire kraehten van ons rijk is dat zekei* gewenschte zaak. De kracht van 't prestige Nederland werkelijk niet hooger te stellen dan geland. Graan markten enz. Middelburg, 12 Augustus. De vele bezigheden te veld verhinderen de landbouwers om te kunnen dorschen,waai door we heden nog maar weinig nieuwe vruchten tei markt hadden. TARW E was weinig aangeboden en vond alleen vraag door hoogst benoodigden aan ongeveer vorige prijzen van fl0,5ü tot I'll,voor de beste, mindere soorten ge heel onbegeeid. Met het snijden van het nieuwe gewas ie men overal begonnen en kunnen wij daarvan de volgend? week de eerstelingen verwachten. Van Nieuwe ROGGE werden eenige partijtjes getoond, de kwaliteit was grof en zuiver doch zeer verschillend van droogte; puike soort kon f 8.5Q opbrengen, waar- voor slechts enkele houders genegen waren om af te geven. Nieuwe VV1NTERGERST zeer weinig ter markt, de g kwaliteit is over het algemeen puik en vond a 25 cents lager van f 5,50 a I 5,75 grage koopers. Van Nieuwe ZOMERGBRST werden onderscheiden monsters getoond, waaronder van voldoende kleur e.n droogte, die van i 5,a f 5,25 goed te plaafsen was. Nieuwe GROENE ERWTEN nog weinig aangeboden?, voor puike harde soort werd gaarne 111,a f 11,25 be taald, dat 25 cents lager is, de kwaliteit ls zeer v doende, doch de droogte ervan laat voortdurend1, ,n wenschen over. uiteet 2 Van nieuw KOOLZAAD was de aanvoer merk «pen e''0 minder don de vorige week, puik droog zaad werd. eteij cents lager van f 10.75 a a f II,voor plaatselijke G^gg slagerijen gekocht, mindere kwaliteit vond moeiel nemers. Versche Boter f 1,16 a f 1,20; Eieren per 100 stuksn£ f 3,80. die - Prijzen van Effecten. Amsterdam, 12 Aug. 1880. Nederl. Certific. Werkelijke schuld. 2l/s pet. 653/4 dito dito dito .3 dito dito dito 4 f 1021/* Loten stad Amsterdam 3 t HO1/» dito dito Rotterdam 3 ÏOS1/^ Rusland Obligatiën 1798/1815 5 987, Certific. Inscr. 5e serie 1854 5 583/4 Dito dito 6e serie. 1855 5 831/fi Obligatiën dito 1000 1864. 5 96 ditoL. 100 18725 dito L. 100 18735 89V.J dito 1877 dito5 94»/4 dito leening 186769 5 7813/.g Loten 18645 Loten 1866 5 Aand. Spoorw. Gr. Maatach. 5 M Oblig. dito47, 93»Vx« Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 4 v 9074 dito dito Charkow Azow 5 913/4 dito dito Jelez Orel 5 917-2 dito dtto Jelez-Griasi. 5 883/4 Aand. Baltische spoorweg .3 Polen. Aand. VVarschau-Bromberg 4 53 Weenen. dito dito 5 82 Oostëni. Oblig.metal.in zilv Jan ./Juli 5 627/g dito dito Febr./Aug. 5 6272 dito dito April/Oct. 5 623/8 dito in papier Mei/Nov. 5 61l3/l0 Italië. Oblig. Z. Ital. spoorweg 3 507s Spanje. Obligatiën Buitenl 1 193/4 dito Binnenlandsclie 1 lS7/8 Poitugal. Obligatiën3 5174 Turkije. Inschrijving Alg. schuld 1865 5 972 Obligatiën 1869 6 73/4 Egypte, dito 1876 6 6l7s dito 1876 5 Amerik. Obl. Vereenigde Staten 1871 5 dito dito dito 1876. 472 110 Brazilië. Oblig 1865 5 977* dito 1875 5 Prijzen Tan coupons». Amsterdam, 12 Aug. Metall. I 21,4272dito zilver f 21,42725 Div. Eng. per f 11,777s; Eng. Russen per pd. f12,0272', Eng. Portugal per ffi f 11,977-2Frans f47,45; Belg. f47,45: Pruis t 58,60; Hamb. Russen f Russen in Z. R. f l,24l/3; Poolsche Der Z. R. f Spaansche piasters f 47,45 Spaansche Binneclandsche f2,34; Amerikaansche dollars f 2,48; papierf2.43. Mijnheer de Redacteur Van alle zijden hooren wij, althans in onze buurt, niets dan lof over het Zuider-Zendingsfeest, dat wij, Noordbrabanders, nu ook het onze mogen noemen. Om aanmerkingen te vernemen moet men het Wage- ningsch Weekblad lezen. Het is of Papa Buijtendijk eens is komen zien, hoever de kindertjes in het Zuiden het al gebracht hebben hij erkent dan ook zelf dat het Centraal-Zendingsfeest beter gemeubeleerd kan zijn, nadat hij de tenten op ons feest wat „primitief" heeft genoemd. Hoe hij zich aan het vlaggedoek in som mige daarvan gestooten heeft begrijp ik niet. Het eenige minder aangename dat ik vernam, was toeval lig uit zijn mond eene uitdrukking, die hij zich daar_ ter plaatse niet had moeten laten ontvallen, die mis-

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 3