GEMENGDE BERICHTEN. A Polen. Oosten) Italië. Spanje. de kleinere afmetingen van onze alledaag- uten st^iek niet o»-interessant, q^i erbloemen helpt hier niet, en Kappeyne's vrien- Gen zullen blijk van tact geven, indien ze den moed toonen te bezitten, om de volle beteekenis van het Amsterdamsch verdict onder de oogen te zien. Kappeyne is nu feitelijk, zoo officieel mogelijk, ver- Vallen verklaard van zijn hoogwaardigheid. Hij was dit reeds door de overgroote meerderheid der Liberale pers. Hij was dit eveneens door de libe ralistische Kamerkliek als club. En nog slechts één instantie bleef hem dus ter herwinning van het ver loren proces over een appèl op het volk door de stembus. Dat appèl heeft Kappeyne gewaagd. En terecht ge waagd niet in een vergeten district als Winschoten of Zuidhorn, maar in Amsterdam, het hart des lands. Gepleit is voor hem bij dat appèl door de eerste courant van onze stad geijverd door een corps uit gelezen vrienden geworven door onvolprezen agenten. Aan de formeele middelen haperde het dus waar- i. i lijk niet. 10oitugaI J t rkije. En toch, Gleichman sloeg hem. •it Sloeg hem op tweederden afstand. En geslagen blijft hij liggen, ook al haalde de ge- ^Amerik. 'allen hoofdman het er bij de herstemming door. •P f;.iende op de Schoolwet, en gedachtig aan het lot 'U»7.ilië. Ob. r fö v d?uusver nog een iegelijk trof, wiens hand zich ter tkerstening van de natie ophief, geeft deze uitslag 11 ien tegenstander tot denken, ons tot danken, stof. Er 'Aais-is dan nog een vinger Gods in de geschiedenis ook f 21,41 onzer dagen En in zooverre was Kappeyne's afzetting f12,021/ong Christenvolk tot troost. Bel=- Maar, dat, meer mystieke, element er nu eens uit- Russv gelicht, is er dan geen oorzaak om dezen uitslag te Spaa- 1 i betreuren Van de Putte trok naar het oude-mannenhuis onzer hoogstaangeslagenen Moens heeft zijn koffers reeds gepakt. En nu ook Kappeyne voor lange dagen de loop spieren stuk gesneden 1 Maar eilieve, wie moet dan toch van liberale zij in het Binnenhof antwoord op onze pleidooien geven Zoo is de liberale club geen partij meer. Een romp r gem zij c ai geco blijft er Maar geen mond hoort, geen hoofd ziet ge o 031' meeri Slechts riekt ge een reuke der ontbinding Door de liberale kiesvere-miging Orde te Rotterdam is candidaat gesteld voor de Tweede Kamer de heer Otto van Rees, met 29 van de 39 stemmen. Op den heer M. L. van Deventer te 's Hage waren 5 en op den heer Murk Leis te Alblasserdam ingelijks 5 stem men uitgebracht, en De liberale kiesvereeniging Algemeen Belang aldaar heeft tot candidaat gekozen den heer M. L. van Deventer bovengenoemd, met 21 stemmen, terwijl 6 stemmen op den heer van Rees waren uitgebracht. Voorts meldt de Nieuwe Rotterdamsche Courant het volgende„De Vereeniging van kiezers Rotterdam 0 heeft in hare laatstgehouden gewone vergadering be- OT sloten, bij de aanstaande verkiezing van een lid voor "W de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal de candidatuur M van den heer Mr. A. J. Roest, officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank alhier, te handhaven, zijnde deze in de openbare vergadering dier Vereeni ging van 29 Mei 1879 reeds candidaat gesteld." Bij deze candidaturen, allen in liberalen geest ge steld, valt op te maken, dat de heer O. van Rees, minister van koloniën in het kabinet Kappeyne was. De heer van Deventer is tegenstander van het vrijkan- i- delstelsel, waartegen ten vorigen jare de heer Jacobson te velde trok, en de heer mr. Roest heeft zich het meest doen kennen als tegenstander van de Pincoffs- practijken. Op de dezer dagen te Utrecht gehouden vergadering van Patrimonium was aan de orde het voorstel tot Oprichting van een pensioen- en onderstands-verbond voor werklieden en hunne weduwen. De heer Poesiat, ontwerper van de concept-statuten, las een uitvoerige memorie van toelichting op genoemd ontwerp voor, die aandachtig werd gevolgd, waarna de beraadslagingen daarover werden geopend. Slechts éen spreker voerde het woord, wiens voorstel dat het ontwerp met al den aankleve van dien en bloc zou worden aangenomen onder voorbe houd, dat de cijfers door een commissie van deskun digen worden onderzocht, doorging. Van de heeren W. Hovy, prof. Van Veisen, J.'A. Wormser, ds. J. Vermeer Azdr. S. A. Van Hoorn, dr. A. Beynen en J. Esser, zijn brieven van sympathie ingekomen. Tijdens den maaltijd werden nog tot eereleden be noemd de heeren L. 't Hoen, G. P. Ittman Jr., bei den uit Rotterdam, J. G. de Mol Moncourt uit Gro ningen, W. Hovy uit Amsterdam en F. Stroum uit Doetinchem; verder tot leden van de Commissie van advies de heeren: dr. L. R. Beijnen en mr. L. W. W. C. Keuchenius uit 's-Hage. W. Hovy uit Amster dam en J. Wolbers uit Utrecht. Dezer dagen kwam het treurig bericht van het ver gaan der Jeddahwaarbij een negenhonderd personen meest Mohammedaansche bedevaartgangers, het leven verloren, thans wordt omtrent dit vaartuig gemeld „aan boord alle8 wel." Door de Antenor gesleept is het schip behouden te Aden aangekomen. Voor zoover men oordeelen kan is het schip bij kaap Gardafui aan den grond geraakt en de kapitein schijnt zich bijzonder gehaast te hebben, het te verlaten. |hrli, School eit lending, Ds. J. W. te Grootenhuis, predikant bij de C. G. G. te Wissekerke, is beroepen te Baarland. Ds. Wessels, predikant bij de C. G. G. te Zie- rikzee, is beroepen te Grand-Rapids (Amerika). Beroepen tot evangelist te Bergen-op-Zoom, de heer W. J. Guillaume te Schoondijke. De Synode der N. H. Kerk heeft besloten de voor- loopig aangenomen wetsbepaling tot vermelding van den geboortedag op de lidmaats-attestatien niet te arrestee ren, achtende het voldoende wat te dier zake bij Synodaal besluit reeds bepaald is. Verworpen is bet voorstel om fabrikanten en verkoopers van sterke dranken onbenoembaar te verklaren tot ouderling of diaken vooral, omdat de maatregel de misbruikers van sterke dranken niet zou treffen die dan toch in de eerste plaats dienden uitgesloten te worden. Zoo ook werd het voorstel verworpen om aan éene of meer commis sies het examineeren van proponenten op te dragen, en dat van die commissies ook zij leden zouden kun nen zijn die geen lid zijn of geweest zijn van eenig classicaal of provinciaal bestuur. De vergadering achtte dit geheel onaannemelijk en meende in dezen te kun nen verwijzen naar hetgeen ter zake bij het ontwerpen en vaststellen zoo van het vorige als van het thans vigeerend reglement op 't examen, breedvoerig bespro ken is en in de Synodale handelingen voorkomt. De Synodi contractae, die de zaak van de Dordtsche predikanten Eigeman en Van Iioogenhuijze moeten behandelen, hebben besloten genoemde heeren nog te hooren, alvorens in dezen te beslissen. Niet minder dan drie zelfmoorden kwamen in de laatst verloopen twee dagen te Middelburg en in de onmiddellijke nabijheid voor. Te Amsterdam worden personen die tot celstraf zijn veroordeeld met andere gevangenen opgesloten, omdat er geen plaats is. Door de tenuitvoerlegging van veroordeelingen tot celstraf in gemeenschappelijke opsluiting wordt, zegt het Vaderland//het gezag aan rechterlijke uitspraken verschuldigd miskend en het prestige der rechterlijke macht verkleind." Dit is zeer waar, maar wij zetten het iedereen, iemand alleen in een cel op te sluiten als er geen leêge cel meer is. Men kan toch geen kamer in een hotel voor hem huren. Te Leiden is iemand dupe geworden van het in omloop brengen van bons voor sigaren in den vorm van een bankbiljet. Een koopman te 's Hage kocht op den 15en juli jl. bij vrouw L. aan de Langebrug te Leiden, voor f 5 komkommers, en betaalde een paar dagen later met een briefje, hetwelk de winke lierster aannam voor een bankbiljet van f 60, en dat zij in haar kabinet sloot. Dezer dagen wilde zij het bankbiljet naar de spaarbank brengen, en het bleek toen, dat het niets anders was dan een bon voor zestig sigaren, waarop de woorden //nederlandsche bank" voorkwamen. De naam van den koopman is bekend, en er is reeds proces-verbaal tegen hem op gemaakt. Natuurlijk blijft de uitvinder en verkooper onge straft toch zijn deze, naar het ons voorkomt, volstrekt zoo onschuldig niet. Een prachtig natuurverschijnsel was Vrijdagavond te 9,-40 in de omstreken van Geldersch Veenendaal te aanschouwen. Een meteoor van zeldzame grootte bewoog zich van het Z. O. naar het N. YV., een sterk lichtgevende staart achterlatende, die allengs een blauwe tint aannam en daarna verdween. Een hulponderwijzer te Eerbeek loste Dinsdag i avónfr ojT de dochter van "2en tuinman o. u schoten met een revolver, schoot daarna zichzelven in de zijde, en sprong vervolgens in het nabij gelegen kanaal- Hoewel men hem daaruit redde, is hij den- zelfden avond, na hevige pijnen doorgestaan te hebben, overleden. Het meisje dat in den rug getroffen werd, verkeert nog niet buiten gevaar. Gisteren nacht teu 12 ure had er te Utrecht een treurig ongeval plaats. De zoon van den heer H., die zich in het huwelijk zou begeven, had Dins dag. avond een partijtje aangelegd, waar hevige twist ontstond, tengevolge waarvan de bruid de deur werd gewezen. Deze. had zich nauwelijks verwijderd of de bruidegom ging haar na, om haar terug te halen, maar kon haar niet vindenthuis komende ondervond hij weder onaangenaamheden en gaf daarop zijü voornemen te kennen zich te willen verdrinken. Hij voegde de daad bij het woord en liep in allerijl de Bregittenstraai uit, de trap af en het water in. De bejaarde vader liep hem zoo snel mogelijk na en stortte zich ook in het water, waarschijnlijk met het doel zijn zoon te redden, maar beiden moesten het met den dood bekoopen. Hulp was onmiddellijk bij de hand. De inspecteur van politie, de heer Goelst, etnige nachtwakers en agenten deden met bedaardheid eenige pogingen om de levensgeesten weer op te wek ken. Het kistje met middelen daartoe was aanwezig en in goeden staat. Dr. Ouner kwam toesnellen, maar kon alleen den dood constateeren. Van de bruid heeft men tot heden niets naders vernomen. Te Parijs is een ziekenhuis opgericht dot uit sluitend bestemd is voor de verpleging van lijders aan kiespijn. Wat heeft het leven in eene groote stad toch veel voor boven dat op het platteland, al heeft men maar kiespijn. Als het echter waar is, wat wel eens beweerd wordt, dat de meest verdrietelijke van alle pijnen kiespijn is, dan mag men als oppassers in dit gesticht wel personen aansteUen, die in geduld Job op zijde komen. 't Is lastig om op reis brieven te schrijven; zelfs voor briefkaarten vindt men soms geen gelegenheid en daar de inhoud van die „brieven naar huis" voor velen toch hetzelfde karakter hebben, heeft een uit gever aan de verschillende Duilsche spoorwegstations de volgende gedrukte briefkaarten beschikbaar gesteld. „Van eene hoogte vanvoet boven de opper vlakte der zee, zend ik hedende hartelijke groeten. Wij hebben een vermoeienden marsch achter ons, dien wij ingezelschap van bijweder hebben afgelegd. Thans baden wij onze vermoeide leden in de frissche berglucht en ge nieten met volle teugen het heerlijk uitzicht en het trotsche schouwspel van den zonsgang. Van hier hebben wij plan onze schreden naarte richten en verwachten tot den brieven teposte restante. Wees hartelijk gegroet en leef gelukkig, In haast." De laatste tijdingen uit Afghanistan luiden AUe gemeenschap met generaal Roberts per post of telegraaf heeft thans opgehouden. Toen men het laatst iets van hem hoorde, Maandag, was hij 16 Eng. mijlen op marsch. Hij had slechts voor vijf dagen mondkost meegenomen. Gebrek aan voedsel voor men sehen en paarden was dan ook het eenige gevaar, dat geacht werd zijne expeditie te bedreigen. De geest onder de bezetting vau Kandahar heette uitmuntend. Het ontbrak haar aan niets. Ayoub Khan's bewegirgen werden belemmerd door oneenigheid onder zijne troepen, die zóó hoog liep, dat het tot een geregeld gevecht zou gekomen zijn, indien de generaal niet persoonlijk de rust hersteld had. Hij werd bij die gelegenheid gewond. Kardinaal Kina en Frère Orban, Zoo ooit dan blijkt het in onze dagen dat de leuze „scheiding van Kerk en Staat" voorloopig nog wel tot de vrome wenschen zal blijven behooren. De gods dienstige kwestie, gelijk ze wel eens oneigenlijk wordt genoemd, beheersckt niet alleen de staatkunde van Duitsckland, waar in den laatsten tijd een poging is gewaagd om de teugels der kerk aangelegd, wat te vieren niet alleen de politiek van Frankrijk waar onder een krachtig republikeinsch bestuur de Jezuï- ten worden uitgedreven, maar niet minder is de strijd tusschen den Staat en de Kerk, een strijd zoo oud als de Kerk zelve, in het feestvierend Belgie het midden punt waar omheen zich de strijders bewegen. Voor korten lijd wezen we op den maatschappelijkeu voorspoed en op de plaats die Belgie in den rang der Europeesche Staten inneemt, nu kan het de moeite loonen ook eens even te wijzen op den politieken strijd die Belgie verdeelt. Het heeft weinig bekoorlijks de eindelooze onderhandelingen en de ellenlange dépêches na te gaan, die gewisseld zijn tusschen de Belgische regeering en het Yaticaan. We zullen beproeven de waarheid op te diepen uit de stukken die er als 't ware op berekend zijn om in duisternis en dubbelzinnigheid te doen rondtasten, en in weinige regelen zullen we dien berg diplomatieke schriften trachten te vertalen.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 2