CIIRISTKLIJHISTIKISCH BLAD. A fio. Ons Antwoord. V. «34. Zaterdag 14 Augustus. HET ZUIDEN Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof 1,50. Enkele noramers- 0,05. Uitgever P. G. WIJTMAN, te MTDDBLBURa. Prijs der Advertentiën: i; Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 18 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. De Middelburgsche Courant heeft ons een antwoord, naar zij schijnt te meenen eene terechtwijzing, gegeven, op hetgeen wij over nach telijke- en zondagsche kermispret, en over bur gemeesterlij ke vergunning daartoe schreven. Dat antwoord verwondert ons niet en ook wèl. Niet van een blad, dat de liberale" praktij-, ken huldigt. Wel van een blad, dat dweept met de libe rale" theorieën. 't Heet een onbeduidend geval, volstrekt niet belangrijk genoeg om er over te spreken, of de wet, die nachtelijk straatrumoer verbiedt, door vergunning van een burgemeester feitelijk op zij gezet wordt voor eenige dagen; of met bur gemeesterlij ke vergunning de gelegenheden tot (immers strafbare?) dronkenschap worden ver menigvuldigd, 't Heet een geoorloofd aanhangsel der kermis, dat de ondernemers van den buitentuin" dien 's zondagmorgens om vier uren openstellen, om poffer- en wafelenlucht uit de kleeren, en kermis- muziek uit de ooren te laten waaien van ker misgasten, die toch den nacht van Zaterdag op Zondag niet in hun bed doorbrengen. Welk een menschlievend doel Wat zullen de verflenste zwierbollen daar opgeknapt worden Ze krijgen daar gratis ochtendlucht, en daarom staat de kastelein zoo vroeg op. Wij durven hem er nauwelijks van te verdenken, dat hij een enkel afzakkertje" zou durven verkoopen aan lieden, die niets anders noodig hebben dan ochtendlucht. 'tHeet eene wonderlijke vergissing" dat wij het zondagsbvl in 't Schuttershof eene nieu wigheid noemden. Wij weten zeker dat sints onheugelijke jaren de vauxhall dat is concert, bal en vuurwerk op Zaterdag avond gegeven werd, en dat, wie op Zondagmorgen bleef zwieren, dit voor eigen rekening en verantwoor ding deed. Wij lezen nooit kermisadvertentiën, tenzij eens iets opvallends daarin onze aandacht trekt, 't Kan dus zijn dat dit jaar niet voor 't eerst de oude vauxhall op Zondag is gezet, toch blijft het een feit, dat slechts in den laatsten tijd dan de Zondag bij de kermis week is ingelijfd. Het is ons bekend dat de Middelburgsche her haaldelijk heeft betuigd niet met de kermis op te hebben. Nogtans weet ieder harer lezers ook, dat zij jaarlijks van de kermisvermakelijkheden eene beschrijving geeft, die niet van grooten tegenzin getuigt. Maar hierop komt het aan Heelde s> liberale" pers dweept met de theorie, dat door onderwijs van overheidswege de jeugd knap moet worden gemaakt, en worden opge leid tot maatschappelijke en christelijke deugden. Daarvoor moet uit den zak der burgers jaarlijks zes millioen geklopt worden op manieren, die zelfs leden der liberale" partij niet bijzonder smaken zullen. De schoone zaak der opleiding tot maat schappelijke en christelijke deugden is voor een groot deel opgedragen aan de zorg der burgemeesters. Nu hebben wij te Midaelbnrg als burgemeester een man, die als gewezen minister van justitie een specialiteit is in poli- ciezaken en toezicht op openbare zedelijkheid, die als gewezen schoolopziener een specialiteit is in opleiding tot maatschappelijke en christe lijke deugden. Wij zouden dus verwachten dat, zonder vertoon van willekeur of aanmatiging, op grond der bestaande wetten, het eens flink er van door zou gaan met de bevordering dier deugden, en dat de liberale" pers daaraan haren machtigen steun zou verleenen. En wat hebben wij waargenomen? Er waren geen oorverscheurende orgels, geen liedjeszangers, en er werden geen halsbrekende kunsten op de straat vertoond. Maar de gelegenheid tot drankgebruik en mis bruik werd verlengd. Onder welke soort van zedelijkheid,onder welke soort van christelijke of maatschappelijke deugd rangschikt nu de Middelburgsche Courant dronkenschap, verkwisting, straatrumoer na 't uur van policie, nachtbraken, zondagsontwijding Zie, dit alles had de Middelburgsche burge meester zeer kunnen beperken, en grootendeels kunnen voorkomen, door te doen zooals zijn ambtgenoot van Koudekerke deed. Wij hebben nu echter het bewijs dat de libe rale" pers wel met zedelijkheid en met maatschap pelijke en christelijke deugden schermen kan, maar dat het haar met de beoefening daarvan geen ernst is. Wij meenden dat de Middelburgsche Courant, die geen sympathie met de kermis zegt te heb ben, zich tegen de kermis uitspattingen zou ver klaren, en wij hopen nog dat er leden der libe rale" partij zullen te voorschijn komen, die met ons den Middelburgschen burgemeester zullen wijzen op het goede voorbeeld van den Koude- kerkschen. Het kost ons niets te erkennen, dat er met onze partij lang lieden kunnen medeloopen, die 't achter den elleboog hebben. Ij hypocrisie est un hommage que le vice rend a la vertul). Wij erkennen tevens dat wij de gave missen om in tijds huichelaars te doorgronden en te ont maskeren. Wij herinneren er in 't voorbijgaan aan, welk een geschreeuw er van liberale" zijde opgaat, als er eens sprake is van toepassing-- der kerkelijke tucht. Maar wij erkennen v^ 1 strekt niet dat onze geestverwanten zich zc vervelen of moeten vervelen. Onze ZoncT^1''2 vallen ons eerder te kort dan te lang. V8 hebben de Middelburgsche neemt er nooi,, notitie van bijv. eene uitgebreide litteratuur, zie de uitgaven van Höveker, Kirberger, Zalsman, van der Sluijs en anderen bovendien stellen wij veel prijs op stil huiselyk genot. Wil men ons nu zondagsche pretjes en con certen, kroegbezoek en kermisuitspattingen als geneesmiddelen aanraden tegen de verveling, die moeder van alle kwaad, dan verwerpen wij het remedie als erger dan de kwaal. Wij dacbtep ook dat de hoogst beschaafde en ontwikkelde liberale" party daartegen betere remediën had, s Middelburg, 13 Augustus 1880. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsont werp tot gemeentelijke indeeling der Ooster-Schelde en andere Zeeuwsche stroomen, naar dezelfde begin selen als bij de jongste indeeling der Wester-Scbelde, Het verslag betreffende het strafwetboek is rondge deeld, vergezeld van nota's der heeren Grataraa en Lenting, met een gewijzigd ontwerp volgens de nieuwe spelling en eene lijst van de amendementen, welke door de commissie worden voorgesteld. Goes, 12 Aug. Ingelanden der BreedeWatering bewes ten Yerseke hebben in hunne Woensdag j. 1. gehouden vergadering te Goes, tot ontvanger-griffier benoemd den heer G. A. Van der Meer Mohr. Deze betrekking werd gedurende 56 jaren door den nu afgetreden titu laris den heer G. H. Kakebeeke, waargenomen, aan wien een pensioen van f1000 'sjaars toegekend is. 1) De huichelarij is eene hulde, door de ondeugd aan de deugd toegebracht. Gisteren werd de gemeente Goes vereerd met een bezoek van den Commissaris des Konings, jhr. Van Karnebeek. Allerwege wapperden vlaggen Ier eere van dit eerste bezoek van 's Konings vertegenwoordi ger. Na een en ander op het raadhuis bezichtigd te hebben, verleende Z. Ex. audiëntie aan onderscheidene commissien en particulieren. Daarna werd een bezoek ge bracht aan de lagere school 2de kl., de bewaarschool voor minvermogenden, de ambachtschool, de K. K. kerk, de herv. kerk, het weeshuis, het gasthuis, de H. B. School voor jongens en het huis van arrest. In de gestichten waren bestuurders en bestuurderessen tegenwoordig om Z,Ex. te ontvangen. Ook de moer- bezienboom, zoogenaamd van Jacoba van Beijeren, op het voormalig slot van Ostende werd bezichtigd. Ten raadhuize werd een eenvoudig ontbijt gebruikt, waar aan de raadsleden deelnamen. Daarna vertrok de Com missaris naar de gemeente Kattendijke, om ook een bezoek te brengen aan de landbouwinrichtingen te Wilhelminadorp. De Standaard spreekt over het belangrijkste politieke feit, in deze dagen voorkomende, aldus Kappeyne's ontzetting van het Groot-meesterschap is een gebeurtenis van kleiner zin en buiten de diepe i

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 1