BUITENLAND. HANDELSBERICHTEN. Een bijbel van waar ie. Voor ongeveer twintig jaren [stierf een wakker matroos van de Engelsche marine, en liet den zijnen benevens nog eenige andere zaken, een bijbel na. Nog heden is deze in het bezit der familie, en waarlijk een niet geringe schat voor hen. Wat echter den bijbel een zoo eigenaardige waarde geeft, zijn de weinige en toch zooveel zeggende woor den, die degeue, die hem eens bezat, eigenhandig op het schutsblad heeft geschreven. Zij luiden aldus ,/Deze bijbel werd mij door den heer Raikes, in de stad Herford, in Januari 1781 als een belooning voor het regelmatig bezoek der zondagsschool en voor mijn goed gedrag geschonken. Hij is 58 jaren lang, waar van ik er 41 op zee doorbracht, mijn leidsman ge weest. Gedurende dezen tijd woonde ik 45 gevechten ter zee bij, ontving 13 wonden, leed driemaal schip breuk, eenmaal verbrandde ons schip, tweemaal sloeg onze boot om, ik leed vijftienmaal aan koortsen en altijd was de bijbel mijn troost. z/Den 26 October 1834, op welken dag ik mijn 60e levensjaar voleindde, liet ik hem bij James Bisschop te '.Edinburg nieuw inbinden. Dit alles getuig ik met mijn eigen handschrift. Welk een geschiedenis uit een zeemansleven, rijk aan inhoud, werd ons in deze eenvoudige woorden medegedeeld. Dr. Tanner is Zaterdag, met klokslag van twaalf, zonder een oogwenk te verliezen aan het eten gesla gen. Hij begon met eene perzik, een glas melk en eene meloen te verorberen te midden van de pro testen der ommestaande geneeskundigen en van de bravo's der toeschouwers. Daarna verzonken, in snelle opeenvolging, aanzienlijke hoeveelheden biefstuk, aard appelen, vleeschnat, appelen, brood, wijn en pale ale in het holle binnenste van den merkwaardigen man. De Standard achtte niet beneden de aandacht van hare lezers het feit, dat de wijn bovenbedoeld een Hongaarsch merk droeg. De Daily Telegraph voegde er bij, dat het brood geroosterd was. En de Daily News wist het belangstellende Europa mee te deelen dat de aardappels niet gekookt, ook niet gebakken, maar gestoofd waren. Hoe Tanner's wonderbare maag al dit eten ver droeg is nog onbegrijpelijker, dan hoe zij het vasten uithield. De reis van Grévy, Say en Gambetta, drie presi denten van de Republiek, den Senaat en de Kamer in Frankrijk geeft de pers een welkome gelegenheid om te betoogen hoe lief men de Republiek in Frankrijk heeft, en de samenkomst van de Duitsche en Oosten rijk- sche keizers in de Oostenrijksche badplaats Ischl geeft stof tot vele veronderstellingen. De vorsten van Rumenie en Servië zijn ook tegenwoordig en bij die gelegenheid zal we gelooven het ook - het netelige Oostersche vraag stuk wel niet onbesproken blijven. De verwachtingen van den afloop der grensregeling tusschen Turkije en Grie kenland wisselen met den dag. Gisteren meende men dat Griekenland op eigen hand een nieuwe grensrege ling zou voorstellen, heden dat de mogendheden niets van hunne eischen zullen laten vallen. Dit is zeker, Griekenland wapent zich niet minder dan de overige Staten, maar of het om Epirus en Thessalië een on- gelijken kamp met de Porte wagen zal? of zal de Porte een nieuwe grensregeling voorstellen Waartoe zou het dienen De Oostersche kwestie doorloopt ver schillende stadiën en ingewikkeld als ze is, valt het einde, zelfs het begin van het einde voorloopig niet te voorzien. De Standaard gaf in cijfers dezer dagen eenig beeld van den maatschappelijkeu toestand der Vcreeiiigtle Staten van Noord-Auierika die uit verschillend oogpunt belangrijk zijn „Noord-Amerika, dat alles in 't groot heeft, tot watervallen en ongelukken toe, is thans weder op groote, zeer groote schaal aan het aanleggen van nieuwe spoorwegen getogen. //Amerikaansche sporen zijn te zeer bekend en berucht soms, dan dat het vermelde feit geen nadere beschouwing ten zeerste zou verdienen. Om eenigzins te oordeelen, waartoe de kunstmatig opgedreven spoorweg-aanleg 't in de Vereenigde Staten reeds gebracht heeft, lette men slechts op cijfers als deze. In het bekende jaar der „instorting" van zooveel, dat hecht cn sterk scheen, de Krach van 1873, werden aangelegd 1518 mijl spoorwegen. Dit daalde in 1874. als begrijpelijk is, tot 69 d. i. ongeveer een derde. In 1875 slonk het getal tot 426. Sinds ging het vrij geleidelijk aldus In 1876 740. 1877 689. 1878 691. 1879 plotseling 1008. En thans, tot begin Juli van dit jaar zijn reeds aangelegd 2190 mijlen. Dat is ruim 2 maal zooveel als in heel 't vorig jaar, en reeds 33 pCt. meer dan in bet tot nog toe hoogste jaar 1873 Nu begrijpt ieder, dat om 2190 Engelsche mijlen spoor in 6 maanden te openen, goedbetaalde arbeiders bij tienduizenden noodig zijn. Voorts heeft men eenige millioenen centenaars spoorstaven meer gebruikt dan 't vorig jaar, evenals vele millioenen kubieke voeten hout voor liggers. Dat alles moet klaar gemaakt en vervoerd worden, om nu van verdere kleinere be- noodigdheden niet eens te spreken. Voeg daarbij de tallooze nieuwe stations, locomotieven en wagens, en ieder begrijpt wat het inderhaast aanleggen van een paar duizend mijlen spoorlijn eigenlijk zeggen wil. Niet minder dan heel het land geraakt er door in beweging. Zijn geheele nijverheid komt er bij te pas. Alles werkt met koortsachtige drift. De loonen stijgen de prijzen ook. Bij een zoo plotselinge vermeerdering van werk en behoefte, kan natuurlijk de inlandsche nijverheid niet in alles voorzien. Men heeft zich daarom tot Enge land en Duitschland gewend. Vandaar, dat in beide landen' zoovele hoogovens en fabrieken weder aan 't werk zijn gegaan, na lang te zijn gesloten geweest, 't Zelfde geldt voor de steenkool-industrie, die evenals die van het ijzer sedert 187073 ingericht is op een schaal, die in gewone tijden niet houdbaar is. Slechts in omstandigheden als thans in Amerika, is voor die, met groote kapitalen in aandeelen opgerichte of aan gehouden inrichtingen werk genoeg te vinden, en dit is een zeer bedenkelijk feit. 't Is ook ten deele dit voorbijgaand verschijnsel dat de landverhuizing dit jaar zoo ontzettend deed toe nemen. In 1872 en '73, toen de spoorwegbouw in Amerika zijn toppunt bereikt had, gingen ook, ten minste uit Duitschland, de meeste landverhuizers de zee over. In 1880 legt men weer spoorwegen aan, in uitgestrektheid als nooit voren, en de landver huizing houdt er gelijken tred mee. Reeds verlieten in dit jaar tot nu toe 50,000 Duitschers alleen hun vaderland, tegen 12,000 in de eerste helft van 1877, daarentegen 68,000 in de eerste 6 maanden van 1872. Uit Canada kwamen er gedurende het laatste belas tingjaar 77000. Het geheele aantal vreemdelingen, gedurende het eerste haltjaar van 1880 te New-York aangekomen, is 177,362, van welke bijna 100,000 in de twee laatste maanden, namelijk 55,083 in Mei en 42,026 in Juni. Het cijfer der maand Mei is het hoogste, dat ooit in de Vereenigde Staten bereikt werd. Juni biedt een aanzienlijke vermindering aan doch naar alle waarschijnlijkheid, wanneer men vroegere jaren raadpleegt, zullen de volgende maanden Op dezelfde hoogte blijven, tot den winter. De bevolking der Vereenigde Staten zal dan in 1880 met ongeveer 400,000 landverhuizers vermeerderd zijn. Al deze dingen geven te denken, 't Zij door een nieuwen Krachof hoe dan ook, moet de wilde drift, waarmee men in Amerika thans arbeidt weer vroeg of laat plotseling bedaren. Niet alleen Engeland en Duitschland zullen dit alsdan gevoelen, maar meest en bovenal velen, die thans naar Amerika als naar het Beloofde Land trekken. Gelukkig is het, we erkennen het we erkennen het gaarne dat de landbouw ten allen tijd in staat blijft den duizenden werk te verschaffen. Volgens de Amerikaansche bladen begrijpen de nieuw aangeko- menen dit zeer goed, en trekken velen hunner daarom naar het Westen. De landbouw-gewesten nemen 't sterkst toe in bevolking. Ieder zal licht inzien, dat veldarbeid en grondbezit een vrij wat zekerder middel van bestaan leveren, dan „Amerik. sporen". Onze land bouwers kunnen er ook hier hun voordeel mee doen, als ze den besten weg zoeken, om rente van hun geld te trekken. r-- - V» bui&tiiijiie 5u iJBö middelburg:. (Van 1 tot 8 Augustus.) trouwd: C. de Decker, jm. 23 j. met W. F. RëT jd. 22 j, J. Louwerse, wedr. 33 j. met M. Willen: wede. 40 j. Bevallen M. Bosdijk, geb. Vreke, z. D. C. Adan geb. Slabbers, z. M. D. Mühlradt, geb. Kools, z. K Verstraate, geb. Tanker, z. C. S. de Neef, geb. d Wolff, d. A. de Hond, geb. Vervaet z. C. W. Wolf geb. Pijl, d. (levenl.) Overleden D. Julianus, d. 14 d. W. Engels, wed?; van M. Dekker, 77 j. J. Akkerman, d. 7 m. M Krijger, d. 6 m. A. Midavaine, wede. van C. dt Jong, 62 j. Vlissingeu. (Van 31 Juli tot 7 Augustus.) Be vallen D. de Nooijer, geb. Schroevers, z. (tweel.) E J. van der Pijl, geb. Droogendijk, d. M. Stroo, geb. Lauwerse, d. W. J. Step, geb. van Dilst, d. P. J. vap den Bosch, geb. de Held. z. E. van Schijndel gel Geldof, z. J. H. Gunther, geb. Hest, z. M. Mae.1 geb. Vermeersch, d. Overleden K. Thoutenhoofd, wede. van J. J. Be;-j. 44 j. D. J. D. Danckaerts, d. 4 m. H. M. Becke d. 3 m. P. de Pagter, d. 8 w. (tweel.) F. C. Beijé, d. 9 m. icP*'" Goes. (Van 31 Juli tot 7 Augustus.) Gehuwc', i,o Duijvewaardt, jm. 21 j. met C. Polderdijk, jd. c /8 P. J. van Marion, jm. 29 j. met M. J. Allaar 30 j. P. J. Arnoldus, wedr. van C. C. de Witte,"*0Ls j, met J. M. Willems, jd. 31 j. J, Molhoek, jm. 23, j. met M. P. Goossen, jd. 22 j. Bevallen K. Mulder, geb. de Wijs, d. (levenl.) OverledenJ. Dronkers, man van J. J. Visser, 64 j. A. C. Mulock Houwer, z. 7 m. Graanmarkten enz. Rotterdam, 9 Augustus. TARWE. Ofschoon de aan voer van witte Inlandsche steeds klein blijft, verbetert de kooplust er niet op en blijft de stemming flauw, zoo dat nagenoeg vorige prijzeu slechts langzaam bedongen werden. Ylaamsche, Zeeuwsche, Flakkeesche en Overm. de beste 10 a 11,30, dito goede f9 a 9.80, dito mindere f 7 a 8.80. ROGGE. Van 't nieuwe gewas waren eenige partijtjes ter markt, meest in wakken toestand, enkele van de droogste werden om 't nieuwtje van f 9,50 a f 10genomen overigens van 7 a 9. GERST. Van Nieuwe Zeeuwsche Winter-was de aan voer van meer belang, en over 't geheel van vrij goede kwaliteit. Van nieuwe Zeeuwsche Zomer-was ook eenige toevoer, waarvan de kwaliteit zich vrij goed voordeed; de droogte liet echter te wenschen over. Nieuwe Zeeuw sche, Flakkeesche en Overm. Winter de beste f5.60 a 6, dito mindere f 4.50 a 5,50: dito Zomer de beste f5.40 a 5.75, dito mindere f 4.50 a 5.30. HAVER zonder prijsverandering. De beste Voer f 5 a 5.80 mindere 1 3.80 A 4.90. Van BOEKWEIT is niets genoteerd. PAARDEN- en DÜIVEBOONEN zoo goed als opge ruimd. BRUINE en WITTE BCONEN bijna zonder handel. Van nieuwe BLAUWE ERWTEN was ook eenige toe voer, waaronder maar enkele partijtjes, die van f 11.50 a 12 verkocht zijn, redelijk droog waren, doch overigens min en meer wak van f .9 a 11. SCHOKKERS niet ter markt. Van nieuw KOOLZAAD was 60 last ter markt, waar onder nog al voorkwam dat minder droog was; de koop lust was niet geanimeerd, nochtans de prijs niet lager. HENNEPZAAD bij kleinigheden van f 7 a 8.75. KANARIEZAAD flauw als voren. Het beste f 10.25 a 10.75; middelsoort f 9 a 10, minder f 6,50 a S.75. Rotterdam, 10 Aug. Op de veemarkt waren gisteren aangevoerd 1 paard, 135S runderen, 213 vette- en graskalveren, 6 nuchtere kalveren, 1168 schapen of lammeren, 437 varkens, 104 biggen, 1 bok of geit. De prijzen van het vee besteed ter markt van heden waren als volgt: Runderen le kwal. 88 c., 2e kwal. 74 c., 3de kwal. 56 c., kalveren 1ste kwal. 95 ct2de kwal. 75 ct, schapen 90 ct. alles per kilo Het magere vee ging traag van de hand. Vlissingen, ïOAug. Boter per kilogram f 1.34 a f 1.30 Eieren f 4.60 per 104 stuks. Prijzen van Effecten. Amsterdam, 10 Aug. 1880. Nederl. Certific. Werkelij«re schuld. 27a pet. 6515/u dito dito dito .3

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 3