v CIIRISnilJS-illSTORiSCfl BLAD. A*. 633. Donderdag 12 Augustus. *- V V I HET ZUIDEN, Verschijnt elkea Maandag, Woensdag en Vrijdag- avonh ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden franco1,50. Enkele aommers- 0,05. Uitgever P. G. WIJTMAN, te MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 16 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. KIESBEVOEGDHEID. Bijna niemand is tevreden met de wetten en tabellen, naar welke in ons land de kiesbevoegd heid wordt toegekend of onthouden. De hoog adellijke grondbezitter en de uit het niet opgekomen industrieel of koopman, alle met kiesbevoegdheid begunstigden, moeten, als ze oprecht willen zijn, zich nu en dan verwonde ren dat burgers, in kennis en belangstelling met hen gelijkstaande, van die bevoegdheid zijn uit gesloten. Men kan de kiesbevoegdheid verliezen door achteruitgang in zaken, en door te gaan rente nieren door het betrekken van een geringere woning, en door in eene groote stad zich veel royaler dan voorheen in te richten. De kiesbevoegdheid regelt zich naar de som, die men betaalt als directe belasting (patent, grondlasten en personeel) aan s lands kas. Al wordt nu bijvoorbeeld in Middelburg die som door opcenten voor provincie en gemeente met f ver hoogd, dat rekent niet meê. 't Is er klaarblijkelijk op aangelegd om de kiesbevoegdheid zooveel mogelijk te beperken. In steden, waar huurwaarde en patent hooger staan en worden aangerekend, is de census (de geldelijke maatstaf der kiezers) hooger dan in plaatsen van minderen rang, anders zouden de steden, door haar groot aantal kiezers, het platte land bij de thans verordende indeeling in distric ten overvleugelen. Daarom moet men, om kiezer te zijn, te Amsterdam 112 en in Rotterdam enden Haag 100 gulden directe belasting betalen. Maar hoe grillig is de maatstaf over het algemeen aan gelegd Vergelijken wij eens de provinciale hoofd steden, dan zien wij bovenaan Utrecht en Middel burg gelijkgesteld op f 60, al de andere staan lager; te Groningen, Leeuwarden en Haarlem wordt slechts f 50 geëischt tot kiesbevoegdheid, en te Zwolle, Arnhem en 's Hertogenbosch niet meer dan f 40, te Maastricht slechts f 34, en, wat natuurlijker is, te Assen f 30. Te Arnhem kan men dus al spoedig kiezer zijn op een boven huis, te Middelburg nauwlijks als men een ge heel huis bewoont. Daarentegen moet men in Amsterdam heel wat in de melk te brokken of jenever te tappen hebben om kiezer te zijn. Vlissingen, Goes en Zierikzee staan gelijk met Zwolle, Arnhem en den Bosch op f 40,Breda staat daarentegen op f 30, en Bergen op Zoom niet hooger dan f 26. Waar wilt gij wonen om knap genoeg voor kie zer te zijn? De wet laat u keus, in rijke verschei denheid. Maar wilt gij de zeelucht genieten, en voor weinig geld de geschiktheid tot kiezer verwer ven, ga dan naar Egmond aan Zee, naar Wijk aan Zee of naar Zandvoort, daar heeft men u gaarne als kiezer voor f20, en vertoef niet in Zeeland, want te Haamstede, Domburg, Zou- telande en Cadzand koopt gij de kiesbevoegdhed veel duurder, namelijk voor f 32. Wilt gij kiezer zijn en er wol bij spinnen, bedenk dan dat het verschil tusschen Leiden en Tilburg f 30 bedraagt; wilt gij er jenever bij tappen, dan komt gij bijna overal klaar. Eene vergelijking van personen in dezelfde plaats levert ook wonderlijke uitkomsten op. Een aantal burgers, door verkregen kennis zeker in staat over het doen en laten der regeering te oor- deelen, zijn van de kiesbevoegdheid uitgesloten. Zij betalen geen patent, en de meesten, als bewo ners van huurhuizen, ook geen grondbelasting dus deugen ze volgens de wet niet voor kiezers. Men heeft de moeite genomen eens na te zien welke mannen van bekwaamheid (men. noemt ze gemakshalve capacitésdat is bekwaamheden) in Amsterdam van de kiesbevoegdheid zijn verstoken. Daaronder zijn 92 professoren en leeraren, al de 53 hoofdonderwijzers, 62 advocaten, 88 genees kundigen, 19 predikanten, 7 leden van gemeente raad of provinciale staten, 7 hooge gemeente ambtenaren, een dertigtal hooggeplaatste rijks ambtenaren, van belastingen, rechterlijke macht enz.. 9 hoofdofficieren, zeer vele mannen wier naam in handel en nijverheid van beteekenis is, zelfs dr. Kuijper betaalt niet geDoeg belasting om van politiek af te weten. :t Is waarlijk geen wonder dat bijna niemand, zelfs onder de tegenwoordig met het kiesrecht be gunstigden, met zulke wanverhoudingen tevreden is. Ieder heeft allicht onder de uitgeslotenen één vriend, aan wiens geschiktheid hij geen oogenblik twijfelt, wiens achteruitzetting hij onrechtvaardig acht. Daarom uitbreiding der kiesbevoegdheid Verlaging van den census? 't ïs onbillijk dat een bewoner van een eigen huis bevoorrecht blijft boven zijns gelijke, die in een huurhuis woont, 't Is onbillijk dat iemand, wiens vrouw een winkeltje misschien een drankwinkeltje houdt, daarom bevoorrecht zou zijn boven zijns gelijke. Daarom dus alleen per- soneele belasting tot maatstaf genomen, en geen grondlasten of patenten? Maar dan zou 't kunnen haperen aan de dienst bode, voor welke een vader van vier kinderen niet te betalen heeft. Hoe men 't ook voorstelle, 't blijft altoos moei lijk. Onder het volk achter de kiezers zullen altijd mannen zijn, waardiger dan sommigen, wier namen op de kiezerslijsten pry ken. Het rechtsgevoel leidt of drijft ons naar bet- algemeen stemrecht, dat is naar een stemrecht met zeer weinige en algemeen gebillijkte be perkingen. Kwam het nu daar maar toe! Wij zouden er vrede mede hebben, ja, er ons over verheugen. Alle fatsoenlijke burgers, die lezen en schrijven kunnen, dus kennis kunnen nemen van hetgee^ namens het volk door zijne vertegenwoordiger^.', tot de regeering gezegd wordt, zij allen hebbf;; belang bij een goeden gang van zaken. Bedeelf" onder curatele staanden, zij die het nu ool^Jp-1''2 de landsregeering terecht geminachte beroep 3 tapper uitoefenen, hoerenwaarden enz. zouo,q,9 moeten uitgesloten zijn, en ook voor zekeren ti)2; in verhouding tot de straf alle veroordeelden. Overigens heeft ieder meerderjarig burger, of wil men nog eene beperking, ieder hoofd van een ge zin evenveel belang bij eene goede wetgeving, bij een zuinig en rechtvaardig beheer der door allen bijgedragen staatsinkomsten, en daarom heeft hij naar onze meening het recht daarop toezicht te helpen houden. Dit wordt dan ook vrij algemeen toegegeven. Maar de voorzichtigheid, zekere voorzichtigheid of voorzichtige zekerheid, weerhoudt de libera le" om toe te passen wat zij als rechtvaardig er kennen. Zij zouden willen beginnen om aan de straks genoemde capacitészooals daar nu in Am sterdam zijn uitgesloten, de kiesbevoegdheid te verleenen. De Middelburgsche Courant wil nog wat verder onzen weg op, en bijvoorbeeld ook onder de kiezers doen opnemen alle rijks-, provin ciale- en gemeente-ambtenaren, die niet al te laag in rang staanverder alle dienstdoende of gewe zen officieren en onderofficieren met zekere grens van leger, vloot en schutterij, ook nog alle leeraren van het middelbaar onderwijs, en alle hoofd- en hulponderwijzers van het lager onder wijs. Zoo zouden er niet veel capacités meer worden overgeslagen. Dan kregen we onder de kiezers meer intellectueel-" (verstandelijk) bevoegden". Het toezicht op de gekozenen zou onder anderen verstandiger, meer onbevooroordeeld uitgeoefend worden." Waarlijk eene flinke schrede op den weg der billijkheid Maar negentig van de honderd dusgenaamde capacités zijn ambtenaren, dienaren der re geering, dat is der tegenwoordige kamer-meer derheid, en als we eenige jaren verder zijn als de oude ambtenaren zijn uitgestorven, al 1 te maal van kindsbeen af gekweekt op 's rijks scholen, doortrokken van den geest, dien men met alle geweld het volk wil inenten. Deze capacités zijn nagenoeg al te maal ambte naren, en zij zullen dan grooten invloed gaan uit oefenen op hetgeen het volk ter hunner bezoldiging zal moeten opbrengen. Zoo komen dan de dienaars des volks meer dan tot dusver aan het laadje te zitten. Zoo wordt dan het volk overvleugeld door hen, die zijn dienaars moeten zijn. Zoo wordt dan het volk door de bevoorrechtte standen hier niet adel en geestelijkheid, maar rijken, burger lijke-, militaire- en school-ambtenaren onder* drukt totdat er een schok volgen moet

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 1