'lerh, idioot en lending. L a n (I I» o u w. GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND. van hun aanhang. De vrienden der Christelijke school hadden meestal de beste rol. Trouwens, dat sprak van zelf. Het volk was door de liberalen steeds in den waan gebracht, dat er tegen hun wijsheid niets te zeggen vielen het onkundige deel des volks, dat nooit anders dan liberale couranten leest, had van de schoolgeuzen zulke dwaze voorstellingen, dat het op goed geloof aannam, wat de liberalisten het voor preekten. Doch in de openbare samenkomsten keerde het blad om. Men hoorde heel wat andere praat dan men verwacht had. Op sommige plaatsen was de houding der liberalen werkelijk om er medelijden mee te hebben. Dat zij een slechte zaak verdedigden, bleek met eiken dag meer. Wijselijk hebben de liberalen dan ook vau zulke bijeenkomsten afgezien. Zij hebben er meer dan genoeg van. Thans, nu (ie nieuwe schoolwet van 1878 gereed is, zijn zij wel gedwongen zich stil te houden. Zij hebben nu wat zij verlangen en wat wiilen zij meer Daardoor is voor de schoolgeuzen het strijdperk vrij. Als de liberalen zwijgen en zwijgen moeten, is het voor ons eene kostelijke gelegenheid om te spreken. Bij de schoolgeuzen toch is de belangstelling in openbare samenkomsten niet verminderd maar ver meerderd. Daar is reden voor, het ligt in den aard der zaak. De liberalisten zijn uitgepraat, wij zijn nog in lange niet aan het einde. Integendeel, eerst nu begint de school te leven in het hart des volks. Daarom moet er gebruik wijden gemaakt van deze schoone gelegenheid en moet Énen het volk opioepen, overal waar men kan. om samenkomsten te houden. Dit kan op tweeërlei wijzen geschieden. Of wel, men houdt samenkomsten alleen voor Schoolgeuzen, om hen voor te lichten aangaande hun roepingof wel men belegt samenkomsten, waar ook de tegenstanders mogen spreken. Komen er geen tegenstanders of zwijgen zij, dan hebben wij het rijk alleenkomen zij wel, dan kunnen wij slechts winnen, want hun onrecht komt dan telkens weer aan het licht. De vraag, waarop de liberalen altijd het antwoord schuldig blijven, is „wie geeft u recht om ons geld te gebruiken, voor uw kinderen Vroeger antwoordden zij op die vraag „het kan niet anders." Thans kan men dat niet meer zeggen, want er zijn middelen genoeg om aan de verdeeldheid een einde te maken, als men maar verkiest recht ie doen. In Engeland b. v. geeft men ondersteuning aan bijzondere scholen, aan Zendingsscholen, zelts tot in de Engelsche Oost toe waarom kan dit ook in ons kleine land niet geschieden Wil men dat niet, welnu men late de liberalen hun eigen scholen betalen. Doch bovenal moeten die samenkomsten dienen, om den moed van ons Christenvolk levendig te houden. De strijd is vermoeiend en afmattendeen opwekkend woord doet goed aan de gemoederen. Daarbijvelen begrijpen nog slecht de beteekenis van Christelijk onderwijs. De vreeze des Heeren is het beginsel van alle wetenschap en er zijn nog een aantal punten, waarin ons onderwijs beter wórden moet. De bijbel cp school, dat is de leusmaar die Bijbel heeft op alles invloed, zooals wij leeren moeten. Leven, nieuw leven moet er door de aderen stroo men en terwijl de liberalen gaan rusten op hun schoolwet, trekken de Schoolgeuzen van stad lot stad, van dorp tot dorp, om overal tot werkzaamheid aan te sporen. Wie op raoog treden En plannen smeden, Geen macht beneden Worde ooit gemeden. Maar kloek bestreden. God zal ons heden En morgen kleeden Met mogendheden. Voorts: overreden, De zielen kneden Met goede reden In dorpen, steden Uw kring verbreedtn Tot predikant bij de Chr. Geref. Gemeente te Leiden is beroepen ds. E. Douma van Drachten. De Dordlsche Courant bevestigt in de volgende woorden ons vorig bericht Het prov. kerkbestuur van Zuid-Holland heeft in zijne vergadering, dd. 28 Juli jl.1. besloten de zaak van de hh. Jb. Eigeman en E. A. G. van Hoo- genhuijze te Dordrecht met al de stukken daarop betrekkelijk, aan de algemeene Synode, thans te 's Gra- venhage vergaderd, te verzenden, opdat zij daarover uitspraak doe en 2. de provisioneele schorsing over den heer Jb. Eigeman uitgesproken tevens op grond van zijn gedrag in zake de laatste avondmaalsviering. De Synode van de Ned. Herv. kerk heeft in hare vergadering van gisteren, na zeer ernstig debat, met groot e meerderheid van stemmen verworpen het voorstel van den heer Segers, om haar leedwezen uit te 9preken over de weigering van het prov. kerkbestuur van Gelderland, om de schorsing, over de Dordsche ouderlingen uitgesproken, op te heffen. In nadere overweging zal worden genomen het tweede lid van genoemd voorstel, nU „den wensch te uiten, dat het prov. kerkbestuur van Gelderland besluiten moge aan den ondragelijken toestand te Dordrecht een einde te maken." Ylissiiigcu, 6 Aug. Tot hoofdonderwijzer aan de Chr. School alhier is benoemd de heer H. Mer- ckens, laatstelijk gouverneur en vroeger hoofdonderwijzer te Culemborg en Deventer. Met kracht wordt thans te Amsterdam gearbeid aan de inrichting van het voormalig Oudemannenhuis tot Universiteitsgebouw. Omstreeks September zal het in zooverre gereed zijn, dat de jonge universiteit haar zetel uit het voormalig Atheneum-gebouw aan den Singel naar deze lokaliteit zal kunnen verplaatsen. Amsterdam's hoogeschool zal dan in een schoon, ruim en voor het doel geschikt gebouw zijn gevestigd. Elke faculteit heeft in dit gebouw haar eigen af- deeling en college-kamers. Deze kamers zijn allen keurig geverfd, geplafonneerd eu goed verlicht door nieuwe breede ramen, uitzicht gevende op de schoon belommerde ruime binnenplaats, welke het midden vormt van het groote vierkant door het gebouw in genomen. Niet minder dan twee en twintig ruime vertrekken werden voor de universiteit in gereedheid gebracht, waaronder prachtige zalen voor Senaatskamer en het daarnevens gelegen vertrek voor curatoren en profes soren. Buiten de twee bestaande trappen zijn er nog twee andere flinke wenteltrappen aangelegd J^oor den toegang naar boven, waar in liet bijzonder de college- vertrekken zijn ingericht, benevens een ruime koepel kamer boven den ingang van het gebouw als wacht kamer voor de studenten. De hoofdvertrekken, alsmede vier faculteitskamers, een vrij ruime „z weefkamer", de pedelkamer en de conciërgewoning beslaan de eerste verdieping gelijkvloers. Met de overbrenging van verschillende instrumen ten uit laboratoria en college-vertrekken naar het nieuwe gebouw wordt reeds een aanvang gemaakt. Op het Landhuishoudkundig congres te Maas tricht zijn nog de volgende zaken besproken De wenschelijkheid eener enquête naar den toestand van den landbouw. De heer Sloet was er tegen, vooral om de groote kosten en weinig practische re sultaten. De vraag werd door de vergadering in ont- kennenden zin beantwoord. In dezelfde tweede afdeeling is eene discussie ge voerd naar aanleiding van de pogingen, door sommige Kamers van Koophandel aangewend, om in het belang onzer industriën de invoerrechten te verhoogen. De heeren Palmer en Cremers waren zeer tot beschermende rechten geneigd, hetgeen eerst door den heer Konijnenberg, en later door den heer Sloet werd bestreden. De uitslag was de verwerping van het denkbeeld van bescherming met 10 tegen 3 stemmen. In de eerste afdeeling waren de vermoedelijke oor zaken van de verspreiding der $/oc£-ziekte van rogge, boekweit, klaver, enz. aan de orde van bespreking. Uit de discussiën bleek, dat deze ziekte, die in Lim burg inheemsch is, door insecten wordt veroorzaakt. Volgens Dr. Mayer heeft zij zich reeds voor 50 jaren in Duitschland vertoond, en is nog niet met goed gevolg kunnen bestreden worden. Men zou zich een tijdlang van den verbouw dezer gewassen geheel moeten onthouden. De heer Van den Bogaard stelde de vraag waarom het mergelen van landen tegenwoordig zoo weinig wordt toegepast. Deze mergel bestaat uit koolzure kalk eu komt uit de Limburgsche groeven. De heeren Coster en Haffmans van Oijen betoogden, dat andere meststoffen goedkooper zijn, en daarom meer worden gebruikt. Ook de zoogenaamde roest of bout in de tabak kwam ter sprake. De heer Cremers gelooft, dat deze ziekte ontstaat door onzuiver zaad. Dr. Meyer meent dat de oorzaak nog niet is ontdektde zaak wordt thans aan het proefstation onderzocht. Bij het bespreken van bemestingproeven met zwa velzure ammoniak en met Chilisalpeier, werd besloten de beide 9toffen opnieuw te onderzoeken, en in een volgend congres verslag te geven. Nadat nog in de algemeene vergadering was ge sproken over eene herziening van sommige wettelijke bepalingen betreffende de jacht, werden de werkzaam heden gesloten. Blijkens Het Oosten is eene erfenis van wijlen mevrouw Eigeman De Haan uit Leiden voor de weesinrichting ingekomen Uu bedraagC van alle onkosten, f 41,340.98'/s. Die het dichtst by het vuur zit, wai~ - het best. Dien regel passen de Schiedammers ook men schrijft althans, dat iemand, die daar 30 borrt per dag drinkt, voor een zeer matigen drinker dooi gaat. Wal moeten dan de onmatigen wel niet pe dag gebruiken Toen dezer dagen een jongmensch, in zekere ge meente in de provincie Gelderland woonachtig, met gunstig gevolg zijn examen als candidaatnotaris had gedaan, toonde zijn vader door het uitsteken der vlag' zijne blijdschap of ingenomenheid daarmede. Een vriend van den geslaagde, het voor hem insgelijks aangename nieuws hoorende, deed dit eveneens, doem vertelde aan hen, die hem naar de reden vroegen, dat der Koningin een zoon geboren was. Dit kwam ook ter ooren van den burgemeester, die mede niet naliet, zoo spoedig mogelijk de vaderlandsche driekleur van zijn woning te doen wapperen, en bovendien eerste uit zijne gemeente wilde zijn die den Koni,n j( met het lieuchelijke feit zijn gelukwensehcn aanboo'a In stilte werd er een telegram naar het Loo verzoi.r" i den. Natuurlijk was het nieuwtje nu spoedig t publiek geheim, maar men kan zich ook de gevvaai wording van den burgervader voorstellen toen het weldra bleek, op welke wijze hij er was ingeloopen. Men lacht wel eens om de Kampers, maar niet^ alle Kamperuien zijn even belachelijk. Zoo heeft men' er een goede gemeentekas, zoo ruim voorzien^."" Raad onlangs besluiten kon f 150,000, in_v' k.c*/3 lende posten uit te zetten. Dat KampersuJ^Dg menige gemeenteraad niet ongaarne nadoen Tf Te Westerborg is zondag brand ontstaan diakonie-armwerkhuis, tevens een flinke boeï.;,^- Alles is totaal afgebrand. Een der verpleegden, T grijsaard van ongeveer tachtig jaren, heeft bij dez ramp het leven verloren. De man, loopende op kruk ken, heeft zich nog trachten te redden door zich in den kelder te verschuilen. Daar geen der tegenwoor dige personen vermoedde, dat hij daar was, en pogin gen werden aangewend om hem uit de groote zaal, waar men dacht dat hij zich ophield, te redden, zoo is zijn leven op deze verschrikkelijke manier geëindigd. De Keulen Miiulener trein, die Donderdag ochtend ten ruim half elf te Yenloo aankwam, heeft bij het station Dorsten een herder en een aantal schapen overreden, welke geheel verpletterd op de lijn lagen. De herder was, terwijl dc barrière gesloten was, doch niet bewaakt werd, op de baan gegaan omdat hij daar meer gras voor zijne kudde dacht te vinden. Hij kon den aanstoomenden passagierstrein niet meer ontkomen. In noordelijk Moravië hebben zware wolkbreu ken ontzaglijke verwoestingen aangericht. Ostrow en de geheele omtrek is overstroomd. De brug v; n den noorder-spoorweg bij Kruschau is zoo beschadigd, dat het spoorwegverkeer aldaar gedurende verscheidene dagen gestremd zal zijn. Er zijne verscheiden personen omgekomen. De berichten omtrent de ontzettende hitte in de Yereenigde Staten, een paar weken geleden, worden thans bevestigd. Te Chicago had men vele gevallen van zonnesteek, evenals te New-York en Grand-Rapids. De thermometer was te Chicago 94° in de schaduw, te New-Orleans 92, te Washington 97, te Grand- Rapids eenige uren lang 100! Den 15 Juli stierven alleen te New-York 72 kinderen door de hitte. De inscheping van versch vleesch bedroeg in een week van New-York naar Europa 3265 runders, 6620 kalvers, 1085 geslachte schapen en 115 geslachte varkens. Tanner's veertig dagen vasten eindigen morgen middag om twaalf uren. indien hij dan nog leeft. Donderdag nacht heeft hij nog gezond geslapen. We weten thans iets meer van den uitslag dei- departementale verkiezingen in Frankrijk. Die uitslag is een ware nieuwe zegepraal voor Gam- betta en het oppertunisme. Vele hoofden der bona- parlisten, prins Napoleon, Jerome David, Perrot e. a., de ministers der moreele orde Broglie, Meaux, Brunet moes ten voor republikeinen onderdoen. Ook het linker-centrum en de uiterste linkerzijde zijn er slecht afgekomenvooral de schreeuwende onverzoenlijken verwierven weinig stemmen- Waarschijnlijk zal de regeering nu spoedig tot een volledige uitvoering der Maart-decreten overgaan, daar de kiezers thans hare politiek tegen de clericalen hebben goedgekeurd, en met meer stoutheid zal thans het radicale element, dat kort geleden, onder het ge zang der Marseillaise en de herdenking van de inne ming der Bastille zijn zegetocht begon, optreden. Grévy, te gematigd, zal weldra voor Gambetta moeten plaats maken. Gladstone neemt, hoewel zeer langzaam, .voortdu rend in beterschap toe. Zijn kabinet werd door eene verpletterende meerderheid in het Hoogerhuis in zake En dan geleden, Voor 't kroost gebeden, En rein van zeden, In God tevreden Naar 't hemelsch Eden Steeds voortgeschreden Zooals zij deden, Die in 't verleden (Hoe vaak door wreeden Verdrukt, vertreden, Haast uitgegleden) In tegenheden Gods Naam beleden.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 3