- xö u.v xxvxg iu uen nacnt. lJe ^01, jaren arbeidde spreker te midden der Gs onder Nederlandsch bestuur, daarna ging fot de onafhankelijke Batta's, wier opperhoof den met een plechtigen eed hadden gezworen het werk van den blanken prediker te verhinderen. Een dier opperhoofden, koning, profeet en pries- G0U(l&er tegelijk, een man met veel verstand, was een ZilV61^rouw h°order> vinnig beoordeelaar en stoutmoe dig tegenspreker van den zendeling. Over stoffe lijke belangen en wereldscke zaken raadpleegde hij hem dikwijls, maar uit eigenbelang en ge hechtheid aan oude zeden, werkte hij hem tegen. Eens had de zendeling gepredikt over de woordenZalig zijn de zachtmoedigen, want |!ij zullen het aardryk beërven, en kort daarna kwam de koning in het huis van den op dat ^ogenblik afwezigen prediker, en in de kamer aar diens echtgenoote met naaiwerk bezig was. Reeds gewoon zich bij een bezoek zoo ge manierd te gedragen als een Europeaan, was Reit maal de koning in boozen luim, hij slin- achter stuqn. stoel door het vertrek, en nam plaats Zie hie groet te brengen of te verwachten; j^e toespraak beantwoordde hij meteen nc nii is reedsJ Ook het Eu' om ove te gev< Te 1 Dulcig door negr kan de her' j/ uii ze heeioojOp het H bericb waarmeê het naaiwerk, en toen de zendelings- kleedt, engte weyicht gedachtig aan David's snarenspel een reg^ van ..met 3,45. Er neo Saul, naar het harmonium ging en het wilde spelen, trapte hij haar op de kleederen. Als een Ihaaggeest ging toen de vorst naar de keuken, en wierp daar een emmer water omver, in de huis kamer kwam hij nog eens het naaikistje onderst boven keeren en maakte een einde aan zijn lastig bezoek. Toen de zendeling t'huis was keerde hij terug, om rekenschap te geven van zijn vreemd H gedrag. Hij had willen beproeven of werkelijk de sche christenen zachtmoedig zijn, daarom had hij alles uitd< gedaan, wat in zijn bijzijn nu en dan aan anderen vertj verboc[en 0f ontraden was; de proef was doorstaan, en i en hij wilde christen worden. Na een half jaar moed wate1 ^ooponderrickt was aan Br. van Asselt om om den koning op de proef te stellen, door hem, den koop priester, uitlevering te vragen van den grooten Gods god zijns volks, namelijk van een kleed, met kra- voor len bezet, 't Was geen geringe zaak, afstand te geld-doen van dit lang eerbiedig vereerd erfstuk van vorstenfamilie en natie, en toch werd dit offer ge bracht. De dag van belijdenis en doop was zeer plech- 's 3 tig. Geen enkele vraag uit de Schrift, van Genesis af tot Handelingen toe, bleef onbeantwoord door j den koning, die als christen dan naam Salomo voor zich verkoos. ~n eene volksvergadering legde hij zijne pries- des voo.jjjk^ vaardigheid neder, hetgeen een ernstig ^0^e^uotest van zijn broeder, een zeer gevreesd man, uitlokte. In dezen kwam de natie, kwam het hei dendom den verdwenen god terug vragen. Waar om hebt gij onzen god, ons leven, afgegeven? Wij stellen u verantwoordelijk voor de gevolgen, voor de rampen, die onze god van ons afweerde. Zoo, zoo luidde de besliste taal van den machtigen prins. De nieuwe Salomo had zijn antwoord ge reed in deze wedervragem: Wat heeft die god ons doen genieten voor de hem gebrachte offers? (Niets werd er genoemd als zijne gave.) Zegt niet Uw stilzwijgen dat hij ons ?ii^sgaf? Vragen ons de zendelingen iets? Meenen zij het niet goed? Helpen zij ons niet als wij ziek zijn? Zwemt de zendeling niet de rivier over om ons genees- ft0 middelen te brengen? Is zijne vrouw niet de moe- der der armen Beschaamd trok de partij des ver- zets af, en ongeveer veertien dagen geleden ontving de heer Van Asselt de tijding dat ook de broeder des konings tot het christendom is over gegaan, en behulpzaam is in het bouwen eener kerk. Van hoeveel belang deze overgang is kan men berekenen uit het feit, dat de bekeering van Mid één heiden uit het volk soms voor 10 of 20 ande- Vlisren, die op hem zien, beslissend is. staar lan koL I E. van PI W. Ri Kr Kr VI; Bit Go 'si Ar In deze dagen van strijd is de tijding eener overwinning dubbel welkom. God is Godzeide de heer Van Asselt, en daarom volvoert Hij zijn werk. {Wordt vervolgd Middelburg, 6 Augustus 1880. De uitslag der verkiezing te Amsterdam is geweest als volgt Mr. J. G. Gleichman verwierf 808 stemmen, Mr. Kappeyne van de Coppello 494 en Mr. A. H. M. van Berckel 392 stemmen, zoodat eene herstemming zal moeten plaats hebben tusschen de heeren Gleichman en Kappeyne van de Coppello. Verwonderen doet ons deze uitkomst allerminst. De liberalen zouden toch waarlijk wel blijk geven alles te kunnen slikken, indien ze nu reeds den man van groote verwachtingen en geringe uitkomsten weder in de Kamer brachten. Mr. Kappeyne heeft het zich onmogelijk gemaakt verder de minderheden te onderdrukken. Waarschijn lijk is hij de laatste nog niet die over den school strijd struikelt envalt. De Nieuwe Rotterdamsclie Courant verneemt, dat er een wetsontwerp betreffende het vervoer van pakketten per post, naar het duitsche model bij den Raad van State is ingekomen. De verkiezing van eeD lid der tweede kamer in het kiesdistrict Hoorn, in plaats van den heer I. D. Fransen van de Putte, thans lid der Eerste Kamer, is bepaald op 31 Augustus a.s. Z. K. H. de prins van Oranje is Woensdag middag van zijn adjudant den heer Beijerman vergezeld, naar Parijs vertrokken. Op den dag voor zijn vertrek bracht de prins een langdurig bezoek aan den minister van Staat, oud-voorzitter der Eerste Kamer, mr. J. A. Philipse. Tot oprichting van een geschikt gebouw tot ves tiging van de Kweekschool voor Zeevaart te Amsterdam gaf een onzer vermogende landgenooten f 100,000. Het sierlijke gebouw op de Prins-Hendrik-kade werd gisteren plechtig ingewijd, in tegenwoordigheid van de ministers van Waterstaat en Binnenlandsche Zaken, den Commissaris des Konings in Noord-Plolland en het bestuur der hoofdstad. Het bestuur der knapen-vereeniging alhier verzoekt ons te mélden, dat door haar, in zake onderwijs in handen arbeid in den aanstaanden cursus, geenerlei overeenkomst is gesloten, zoodat ons bericht als voorbarig behoort beschouwd te worden. Vliswiiigen, 6 Aug. Naar aanleiding van uwe vraag of er eenig uitzicht is dat de heer Gruber in de eerstvolgende 49 jaren gebruik zal maken van de hem verleende concessie tot aanleg van een stoom tramweg MiddelburgVlissingen kan medegedeeld wor den, dat onze gemeenteraad bij de uitgifte der con cessie de voorwaarde heeft opgenomen, dat de concessie zal vervallen zijn indien niet voor 15 September a. een waarborg van f 2500 is gesteld. Die voorwaarde is aangenomen, zoodat men daardoor eenigen grond heeft om te vermoeden dat het werkelijk niet alleen bij concessie-aanvrage zal blijven. Op het gebied van vervoermiddelen is overigens het publiek niet spoedig tevreden. Van de pietjes-wagens en de omnibussen kwam men nu reeds tot spoortrein en stoombarge, en nu zal de tram de rijke sorteering vervoermiddelen, althans voor 't oogenblik moeten volmaken. Het gaat waarlijk zooals ik dezer dagen las: Toen koning Willem I den aanleg van straatwegen decreteerde, stond men verstomd over de stoutheid van dat plan. Een straatweg van klinkers, b. v. van Utrecht naar Leeuwarden aan het uitvoeren van zulk een plan durfde men haast niet te gelooven. z,En als nu zei een boer de klinkers nog plat werden gelegd, maar op den kant't Komt nooit in orde De straatwegen zijn gelegd over den heerweg tus schen onze voornaamste steden. Later kwamen de grint- én mac-adamwegen- van toren tot toren en 't plattelandsch menschdom was zeer verblijd. Daar arriveert de stoom en de gloeiende salaman der snoof langs de tweelingslijn van Zuid tot Noord. Die eenmaal gelukkig waren docr de klinker-, mac adam en grint, werden weer pruttelaars. Dat ze eens door den modder reden, wisten ze niet meerdat ze daarna zoo gelukkig waren door kunstwegen, was wel wat onnoozel. S toornen wilden ze ook. Maar zij weten dat hun verlangen niet bevre digd zal worden en hun blijft niets anders over dan te pruttelen. Gelukkig daagt er eene betere toekomst! Modder, straatweg, mac-adam en grintweg 't was Excelsior tot hooger De tram kwam de stoom- en paardentram. Een nieuwe transport-periode is er voor de steden van den derden, vierden en vijfden rang aangebroken, en het platteland juicht. Te Amsterdam is een eerste jaarfeest van den Von delsbond gevierd. Te elf ure waren de meeste leden der Vondel-commissie aan den Schreierstoren samen* gekomen. Het waren gasten van pastoor Brouwers te Bovenkerk, die een bezoek aan het Muider slot gingen brengen. Op den voorsteven van de boot stond in 17eeeuwsch costuum met gepluimden hoed, breeden kraag en bruin fluweelen mantel, de heraut, die de trompet stak en een welluidende melodie deed hooren, en dat op den tocht gedurig herhaalde. Op het Mui der slot met zijn rijkdom van herinneringen uit de schoone dagen van Hooft en Vondel en Tesselschade werden de fraaie teekeningen van den heer Cuijpers bewonderd, waarop de groote ridderzaal was afgebeeld, zooals zij worden zou, als er een som van f 10,000 bijeenkwam. Van den heer Arendsen ontving de com" missie een uitnemende gravure van de kerk van St.- Willebrord onder Nieuwer-Amstel, zooals zij, naar het plan van den heer Cuijpers worden moet. Pastoor Brouwers deed dit aandenken vergezeld gaan van eenige dichtregelen „Een monument der toekomst.'/ Ook nog op andere plaatsen droeg de abt gedichten voor. De dag werd besloten met een gezelligen maal tijd bij den heer Brouwers te Bovenkerk, waar ook de dokter en de predikant van Amstelveen aanzaten. De gastheer deed hier nog menig puntig gedicht hoo ren. De heer Albeidingk Thijm bracht hem een oprechte hulde in een schoon lied. De geheele ge meente van Bovenkerk toonde door vlaggen en zang koren hare gehechtheid aan haar herder. De derde papieren bode der Unie behelst het vol gende Predik het woord houd aan tijdelijk, on tijdelijk wederleg, bestraf, vermaan in alle lankmoedigheid en leer. 2 Timoth. 4 2. De Uuie, die den 23 Januari 1879 is opgericht, en 17 Augustus 1879 haar eerste jaarcollecte heeft gehouden, verlangt echter ook gelden voor zich. Daarom heeft zij bepaald, dat ieder zal trachten leden voor haar te winnen, die minstens één lialv& cent in de week bijdragen, en hoopt zij ook haar aandeel van de collecte te hebben. Wat doet zij met dat geld Zij tracht belangstelling op te wekken in het Chris telijk onderwijs, door overal sprekers te zenden, die in verschillende plaatsen van het vaderland optreden, de vrienden van een School met den Bijbel voor® lichten over de beteekenis van het Christelijk onder wijs, of hen opwekken tot ruimer deelneming in de belangen der Christelijke school. Daartoe is geld noodig vooreerst voor reiskosten en dan ook een behoorlijke belooning voor de moeite daaraan verbonden. Wanneer hier of daar een afdee® ling van de Unie zelf niet bij machte is, om een spreker te doen komen, wendt zij zich tot het bestuur en vraagt hulp, welke zoo ruim mogelijk verleend wordt. Zulke bijeenkomsten zijn er reeds vele geweest in verschillende steden en dorpen van ons vaderland. Vooral is dit van veel belang, nu de liberalen zulke bijeenkomsten niet meer houden. Eenige jaren geleden heeft de liberale partij een zonderlingen ommezwaai gemaakt. Toen de wet van 1857 was ingevoerd, werd zij jaren achtereen door al wat liberaal heet geprezen, al? het toppunt van menschelijke wijsheid. Ons volk had de voortreffelijkste schooi, die men zich voor kan stellen ten minste volgens het oordeel der liberalen. Zoo bleef het tot omstreeks 1875. Maar op eens veranderde men van batterij. De schoolwet, eerst tot de wolken verheven, deugde plotseling niet meer. Al de liberale couranten moesten op eens rechts omkeer maken, wat voor sommigen nog al lastig was, daar zij niet begrepen, uit welken hoek de wind waaide. Die achter de schermen hadden gezien, wisten echter wel, waarom al dat leven gemaakt werd. De schoolwet van 1857 viel den liberalisten in een opzicht tegen. Men had gehoopt, dat de bijzondere scholen zouden verdwijnen en in plaats daarvan namen zij met elk jaar toe. De liberale partij werd dus op een schoonen dag wakker met een splinternieuw plan, 1 Dit plan was de schoolwet van 1857 met alle kracht aan te vallen, en haar zoo zwart mogelijk te maken, Men belegde overal samenkomsten. Men was zeer vrijgevig en vergunde den vrienden der Christelijke school, om in die samenkomsten het woord te voeren. Men meende krachtig genoeg te zijn, om ze te weer- 1 Ach, hoe viel dat tegen Bij iedere samenkomst verloren de liberalisten meer

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 2