GHRISTELIJK-aiSTORISfiH BLAD. i V. «30 Donderdag* o Augustus. i m. ET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandaö, Woensdag en Vrijdag avond ten S ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof 1,50. Enkele noramers0,05. Uitgever: P. Gr. W IJ T M A N, te MIDDELBURG. Pbijs der Adtertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten vaal1' regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. 5'en Liefdegaven 10 cents per regel. ''er Middelburg, 4 Augustus 1880. Per Telegraaf. Hoiadsberg bij Olaterwljk. Het prachtigste weder begunstigt heden ons Zuider- Zendingsfeest. In deze liefelijke streek zijn duizenden samengekomen (het bezoek is drukker dan ooit) die in vroolijke stemming, en in uitmuntende orde met ons feestvieren. Aan de te Vlissingen gestationeerde stoomkanon- neerboot Hydrakommandandant de luitenant ter zee 1. klasse W. J. H. de Kamer, is opgedragen het doen eener reis van eenige weken, tot aanwerving van jeugdig scheepsvolk voor de marine. Borsele, Ellewoutsdijk, Ter Neuzen en andere plaatsen zullen door dezen bodem bezocht worden. Aan den heer Gruber te Utrecht is op nieuw con cessie voor 49 jaren verleend voor den aanleg van een stoomtramweg van Vlissingen op Middelburg. Of er eenige kans is dat genoemde heer in dat tijdsverloop met den aanleg beginnen zal? In de Staats-Courant zijn opgenomen de statuten der Vereeniging van burgemeesters en secretarissen der Voormalige plattelandsgemeenten in Wziekeren, wier zetel is gevestigd te Middelburg. 'Middelburg. 4 Augustus. In de heden te Dordrecht gehouden algemeene veagadering de Ver eeniging ter bevordering van fabriek en handwerks nijverheid in Nederlandis met algemeene stemmen tot lid van liet hoofdbestuur dier vereeniging benoemd, de heer J. W. de RaadVoorzitter der afdeeling alhier. HH. MM. de Koning en Koningin zijn gisteren avond ten 9 ure 10 minuten van het Loo te 's Gra- venhage teruggekeerd. HH. MM. werden aan het Rhijnspoorstation ontvangen door den grootmees ter graaf Schimmelpenniock, Zr. Ms. Commissaris in die provincie, den waarnemenden burgemeester en den militairen gouverneur der residentie. De Koningin had een zeer welvarend uiterlijk. Het stationsplein was bezaaid met nieuwsgierigen, tusschen wier dichte rijen het koninklijke rijtuig zich een doortocht moest banen. Hoera-kreten vergezelden HH. MM. een eind weegs, en werden ook door eene tegen over het paleis verzamelde menigte aangeheven. De Prins van Oranje die, naar men meende, giste ren naar het buitenland vertrekken zou, heeft zijne veis nog eenige dagen uitgesteld. De verkiezing van een lid der Tweede Kamer in Rotterdam (vacature van Stolk) zal plaats hebben op 24 Augustus a. s. Men meldt aan het Vaderlanddat ingevolge de bevelen des Konings de geboorte van een Prins of Prinses, welke eerstdaags wordt verwacht, door het leger zal worden gevierd door het houden van een groote parade. Naar men verneemt, bestaat bij den Minister van oorlog het plan om de korpsen van het leger van een nieuw hoofdtooisel te voorzien. Het zou beslaan in een soort van helm met twee kleppen, één voor het gezicht en één voor den nek, en vrij veel overeenkomst hebben met de helmhoeden, thans in gebruik bij de rijks veld wacht. De inspecteurs der verschillende wapenen en diensten betuigden allen hun ingenomenheid met het als proef vervaardigde model, en gaven er verre de voorkeur aan boven de thans in gebruik zijnde chacots. De verkiezing van een lid der Tweede Kamer, die heden te Amsterdam moet plaats hebben heeft nog eens voor de hoeveelste maal de aandacht gevestigd op onze ellendige kieswet. Bijna alle hoofdambtenaren, ontvangers, rechters, advocaten, professoren en leeraren bij het hooger en middelbaar onderwijs, onderwijzers, hoofdofficieren, verscheidene directeuren van voorname banken en industrieele instellingen, ingeneurs enz. missen de bevoegdheid om deel te nemen aan de verkiezingen en dus door hunne stem invloed uit te oefenen op de keuzen. Die lijst lezende zou men vragen wie stemmen er dan wel Volgens de berekening van het Handelsblad slechts 7 percent van de hoofden van gezinnen. En dat heet dan het volk vertegenwoordigen. Men verwacht een wetsontwerp tot wijziging der zegel en registratie-belasting, waarin o. a. de volgende veranderingen worden voorgesteld. Het recht van Verdeeling bij scheidingen vervalt en wordt vervangen door een vast rechthet recht op hypothecaire obli gaties wordt gewijzigd en productiever gemaakt. Verder Zal er een plakzegel worden ingevoerd voor qui tantien voor sommen van meer dan tien gulden. Het jaarverslag der Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van sterken drank is ditmaal in een zeer opgewekten toon geschreven, om de wijze waarop de Nederlandsche Regeering zich over dit onderwerp heeft uitgelaten, eerst bij de Troonrede, en nu door de indiening van het wetsontwerp tot beteugeling van het drankmisbruik. Met dankbare erkenning van hetgeen vroeger in de Kamer is beproefd door den heer Rochussen eu later nog door anderen, vertrouwt de Vereeniging, dat de Regeering er in zal slagen, met het nieuwe ontwerp den steun der Vertegenwoordiging te ver werven. Toch meent het bestuur te moeten herinneren, dat haar eigen hoofddoel niet slechts beperking maar wel degelijk afschaffing van den sterken drank als drank is. De Vereeniging ziet daarom met belangstelling den uitslag te gemoet van het congres, dat van 27 Augustus te Brussel zal worden gehouden, terwijl de hoogleeraren W. M. Gunning en B. J. Stokvis zich hebben bereid verklaard die zittingen bij te wonen. Een bemoedigend teeken vindt het bestuur ook in de laatste stemming van het Engelsche Parlement over het voorstel van Sir Wilfrid Lawson, waarbij de ge meenten de vergunning zouden hebben het stichten van nieuwe tapperijen te verbieden. De algemeene toestand der Vereeniging bleef onge veer dezelfde. Bepaalde tegenwerking ondervond het bestuur slechts weinig, doch het moest wel dikwijls groote moeite doen om de belangstelling gaande te houden. De verhouding tot Multapatiors Bond schijnt niet overal zeer sympathiek te zijn, omdat vele voor standers der afschaffing het stelsel van matigheid be schouwen als een half werk. Op sommige plaatsen van ons land kan men echter reeds op gunstige gevol gen wijzen, vooral daar waar de plaatselijke best aren eenigszins willen medewerken om het streven der Ver -, eeniging te steunen. Voor eenige dagen las de Zutfensche Courantnaar aanleiding van het wetsontwerp tegen misbruik vap sterken drank, der Kerk heftig de les. O gij machï'-p>' kerkgenootschappen kunt of wilt gij niets, of niets meel' doen tot bestrijding van de volkskwaal die zoo ont zettende afmetingen aanneemt Indien gij afkeurt wat de Staat doet, slaat dan zelf de handen aan den ploeg. Niet geheel zonder reden, gelooven we, werd deze terechtwijzing aan het adres der kerk gericht. De heer Adama van Scheltema deelde dezer dagen de houding der Vrije Schotsche kerk tegen deze zonde mede. Omdat ze der overweging dubbbel waard is, deelen we ze hier mede Het ontbreekt onder onze rechtzinnigen niet aan lof redenaars op de Vrije Schotse kerk als Kerkgenootschap. Ook is de geschiedenis van zijn ontstaan, van zijn stich tingen, van zijne buitengewone aanzienlijke offers voor de Zending onder de Heidenen, eene der schoonste blad zijden in de geschiedenis der Christelijke Kerk. Bij den zoo algemeenen lof wordt misschien echter ééne zaak te veel voorbij gezien, namelijk het werkzaam deel, dat in de laatste 50 jaren door Schotlands Vrije Kerk genomen werd in den strijd tegen Schotland» drinkgewoonten. De vader van Glasgows eersten ma gistraatspersoon, de Lord Provost Collins, was een van Schotlands eerste en werkzaamsteonthouder s en zijn invloedrijke zoon drukte waardiglijk zijns vaders voet stappen. Als lid der Vriie Kerk was hij dit jaar voorzitter van de algemeene vergadering der onthou- dersvereeniging van dat kerkgenootschap. De vergade* riug werd gehouden in de groote zaal, waar jaarlijks de algemeene kerkvergaderinggehouden werd. In zijne welsprekende rede wees Collins op het bemoedigende feit, dat niet minder dan 75 pCt. hunner studenten ge heel-onthouders zijn, en dat ten aanzien der aanstaande, in de Normaalscholen opgeleide onderwijzers de ver houding nog gunstiger is. De predikant Ross van Rotte- 8ay gaf een overzicht van de geschiedenis der Ver eeniging en deelde onder anderen mede dat al de predikanten en kerkeraadsleden op het eiland Lewis geheel-onthouders zijn, en dat door hun invloed niet minder dan 4000 inlanders de belofte van onthouding geteekend hebben. In liun gansche kerkgenootschap is nu geene gemeente meer, die niet onder haar pre dikanten, ouderlingen en diakenen geheel-onthouders telt. Onder de voorstellen op aanbeveling van Professor Blaikie en andere invloedrijke mannen aangenomen, behoorde ook dat van Dr. D. K. Guthrie: „Vermits de algemeene vergadering herhaaldelijk de geheel-onthou ding als het eenig beproefde middel heeft erkend om gevallenen te redden en de jeugd te behoeden, dringt zij er bij alle predikanten, ouderlingen en diakenen op aan, om zeiven geheel-onthouder te zijn en door het voorstaan van dit beginsel tot den bloei en den voor spoed van het Kerkgenootschap mede te werken/ Is het wel mogelijk, tusschen deze kort aan stipte feiten en den bloei en de offervaardigheid van, Schotlands Vrije Kerk een nauw verband te loochenen? Repds roemt men onze Ministers, die met eene hoogst voorzichtige wet zachtelijke zoeken te beperken welk een veel schoonere figuur zouden onze Kerkgenootschap pen maken, indien zij met Schotlands Vrije Kerk wed ijverden in een vereend en kloek optreden tégen de drinkgewoonten onzer natie Baande de Kerk hun ala in Schotland het spoor, een andere taal zou in onze Kamers en van achter de groene tafel kunnen klinken. Wat anders dan de Kerk is het hart der natie En I slaat dit hart in al onze Kerkgenootschappen zoo flauv? En i

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 1