mmsmuHugmisM blad. Zaterdag- 31 Juli. EEN ONDERSCHEID. .V. 628 1880. het zuiden, Verschijat eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. P. O. Uitgever: WIJTMAN, MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 16 ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. De gedachten uit veler harten worden dezer dagen weder openbaar. Vervoermiddelen van allerlei aard, inzonder heid treinen en booten, worden druk gebruikt om allerlei houten bouwmaterialen, allerlei koop waar, allerlei ververschingen over te brengen. Zeer vele reizigers hebben dezer dagen geen ander doel dan anderen eenig genot, eenige ontspanning te bereiden, en een veel grooter aantal is er alleen op nit om genot en ontspan ning te zoeken. Welk onderscheid echter tusschen de bestem ming der verzonden goederen, tusschen de be doeling der reizende en trekkende personen Op pleinen en kaden verrezen of verrijzen tal van vieze, onoogelijke kermistenten, onder de kunstenaarshanden van vloekende en krakeelende heeren en dames, die op sommige dagen en uren door vleeschkleurig en schitterend met klatergoud afgezet gewaad de aandacht trekken, maar overigens er zoo frisch uitzien als de planken en zeilen hunner tenten, als de straat- steeneu, waarop zij immer leven en werken". Onder het lommer van schoon geboomte, op het frissche veldtapijt, verrezen of verijzen onder de nijvere handen van vlugge werklieden de be kende, net onderhouden, van nieuw hout opge slagen, of rustieke gebouwtjes, can tin es en spreekplaatsen, en daarna trekken die werklieden slechts de aandacht door het nummer, dat ben aanwijst als de welwillende helpers van duizenden feestgenooten. De koopwaar, in zulke groote hoeveelheden ter kermis gebracht, is voor een groot deel geheel nutteloos, of bestemd ter concurrentie met ge zeten, met schatting en lasten betalende burgers; en is het eetwaar, dan is het maar best dat de kooper niet weet door welke handen zij onder het inpakken en uitstallen is gegaan, aan welke lucht zij 's nachts in de bedompte, vaak door een heel gezin bewoonde kraam is blootgesteld. Wat op de zendingsfeesten te koop wordt aangeboden, is niets anders dan het Woord Gods, en de eenige prijscouranten, daar opgehangen, zijn die van 't bijbelgenootschap en die uit Jesaja LV 1 en 2. Toch is er nog een nieuw artikel voor het eerst op het Noorder-Zendingsfeest aangeboden: een liederenbundel, die waarschijnlijk eenmaal een onmisbaar gezel van elk feestganger worden zal. Te Assen althans zijn er 2200 exempl. van verkocht. De honderd liederen, voor een deel aan bekende kerkboeken ontleend, voor een deel uit de zendingsfeest-programma's van vorige jaren bijeengebracht, zijn zeker de daarvoor gevraagde 40 ets. wel waard. De ververschingen", door kroeg- en zingende- koffietent-houders in ruime hoeveelheid ingesla gen, moeten dienen om honderden en duizen den, die 11£ maand van het jaar bedaard en stil kunnen zijn, boven hun theewater" te brengen en op te wiuden tot eene hoogte liever te doen zinken tot eene diepte op welke zij vatbaar zijn voor een genot", dat hen anders zou doen gruwen, en in menig geval heil met de policie in aanraking zou doen komen. Wat naar een zendingsfeest tot voeding en verkwikking wordt gebracht, kan tot niets anders strekken dan tot vervulling der stoffelijke behoeften van feestgangers, wier hoofddoel het is iets goeds voor geest en hart te ontvangen. Wij weten het dat de toespraken onzer zen dingsfeesten meermalen zijn vergeleken met de dubbelzinnige taal der redevoeringen, gericht tot burgers en buitenlui." Zoodanige verge lijking wordt meestal geuiaakt door lieden, die hoogen lof over hebben voor de meer gekuischte maar daarom niet altoos kuische taal van beter, soms zeer grondig onderwezen kermis gasten. Wij willen echter doen uitkomen hoe zeer het genot verschilt, dat op de jaarmarkt der ijdelheid, en op hetjaarlijkschefeest der christenen van verschillende kerk en belijdenis wordt aan geboden en gesmaakt. Wij hooren van de din- gendie onder ons volkomene zekerheid hebben en worden in die zekerheid versterkt, hoezeer eene wufte schare haar in twijfel trekt. Aanschouwt de schare, feestvierende in Gods vrijen tempel van ongekorven hout, begeerig van het eerste tot het laatste luisterende naar de woorden van mannen, die, voortbouwende op den grondslag van profeten en apostelen, een ver- nieuwenden en hervormden invloed uitoefenen in de maatschappij, dien niemand ook maar kan vergelijken bij hetgeen wordt teweegge bracht door een Lherie, door eene Sara Bern hardt, gasvlammen, schitterend aan den papie ren theater-hemel. Aanschouwt de schare feestgangers bij het begin, in het midden, na het einde van een zendingsfeest, en vergelijkt haar met de schare die zich baadt in kermisgenot, die zwaaiende, gillende en rustige burgers storende huiswaarts trekt, en doet denken aan de mannen van Sodom, die moede worden om de deur hier van hnn eigen huis te vinden. Vraagt aan "de policie-beambten, die een zendingsfeest voor het eerst bijwoonden, welke hun indruk is van zulk eene groote volksver gadering. Welk een onderscheid zal er dan worden aangetoond tusschen de feesten, die door de wijze en vroede mannen dezer wereld nog altoos in bescherming worden genomen, door de over heid worden afgekondigd, door bijzondere ver gunningen aan kroeghouders worden begunstigd, en de feesten, door de vrije samenwerking van het christenvolk gevierd. Dwing ze om in te gaanzoo luidt het opschrift van een artikel in een veel gelezen blad, en. eene te waardeeren vingerwijzing naar de spaar- bank vestigt daarin de aandacht van overheid en onderdaan op een verstandig omgaan met de centen van den mingegoede. Lok ze om in te gaan is de leuze, die de kermis beheerscht met toelating of medewerking van overheid en liberale" dagbladpers; lok ze om in te gaan in de strikken der verkwisting, des verderfs. Wij houden het er voor dat al het wijzen op de spaarbank een doekje voor 't bloeden, een blindoek is, zoolang van de verleiding veel meer werk wordt gemaakt dan van de spaar zaamheid. Of moet er gespaard worden tegen kermistijd? Moet de spaarbank de zekerder plaatsvervang ster der bank van leening worden Hoe lang zal de liberale" pers, die fontein, uit welke veel meer bitter dan zoet opwelt, hoelang zal zij slechts eene afspiegeling zijn der zonden van ons volksleven, en wanneer zal zij werkelijk leidend ten goede ten goede van haar standpunt alleen optreden Dan reeds ware er veel gewonnen. Leeringen wekken, maar voorbeelden trekken, Viert de wereld feest, heeft zij handen vol geld over voor iets, dat zij genot noemt, maar dat niet sterkt en heiligt tot den strijd en den arbeid des levens, laat dan het christenvolk toonen, ook nu weder op het aanstaande zen dingsfeest in onze nabijheid, dat het een edel een rein genot weet te waardeeren en te ge bruiken tot eer des Vaders, van wien alle goede gaven afdalen. Middelburg, S0 Juli 1880. De Eerste Kayner heeft gisteren een aantal kleine wetsontwerpen aangenomen, en zal vermoedelijk beden, na aanneming der credietwet tot invoering der onder wijswet op 1 November, huiswaarts keeren. De verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het district Gorinchem, in plnats van jlir. mr, J, J.. Teding van Berkhout zal plaats hebben op 17 Augustus a. Gorinchem is hekend als een district waar de anti revolutionaire partij in de meerderheid is. Mr». Ken- chenius is mede afgevaardigd door dit district. Tot Burgemeester der gemeente Axel is. benoemd de heer mr. T. Ooster. De gewezen bakker en molenaar van Vrouwepolder, C. L.. beschuldigd van brandstichting, is tot 7 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. De Nieuwe Goesche Couranthet geruchtmakend voorval met den ontvanger der registratie en domei- men te Goes besprekende, zegt nog niet te wéten of men hier te denken had aan opzettelijke hoadq

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 1