3Urh, School en lending.. GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND. 6n hij had steeds den moed die uit te spreken. Zwaar is het verlies, dat wij ook als lid der Kamer door fcijn wegvallen te betreuren hebben. Moge God zijne weduwe en nagelaten betrekkingen onder deze zware beproeving steunen en sterken, en moge het leven van hem, dien wij betreuren, een leven dat geheel gewijd was aan den diensi des Heeren ten voorbeeld strekken aan allen, die hem hebben ge kend, gewaardeerd en liefgehad Door „de Unie" i9 de navolgende circulaire ver- ionden Nog slechts drie weken scheiden ons van den 17 Augustus, den dag, waarop we door heel het land collecteeren voor „de Scholen met den Bijbel." Zeventien Angustus is, gelijk ge U herinnert, de dag, waarop de fatale Schoolwet van 1878 geteekend werd. Ons Christenvolk heeft zich echter verbonden om op dien dag door het gansche land eene collecte te houden voor „de School met den Bijbel" Daardoor werd die dag, die tot ons verderf was bestemd, verkeerd in een dag van zegen. Niet wetende of reeds in uwe gemeente de noodige maatregelen voor de a. s. collecte genomen zijn, ver- oorlooven wij ons U hierbij vriendelijk uit te noodigen alle pogingen aan te wenden, die het welslagen der collecte onder Gods zegen kunnen verzekeren. Men is in uwe gemeente geheel vrij waarvoor en op wat wijze men collecteeren wil, mits de opbrengst er van slechts aan de Scholen met den Bijbel ten goede kome Gelden, waarvan men ons de beschikking wenscht over te laten, moeten door U opgezonden worden aan den Penningmeester der Unie, den heer J. Voorhoeve H.Cz., Westersingel 77, te Rotterdam. Ge zult ons zeer verplichten, door na afloop aan den Secretaris der Unie, den heer R. Derksen, Zwaans hals 44, te Rotterdam, mede te deelen, hoeveel de collecte in uwe gemeente heeft opgebracht en op welke wijze zij heeft plaats gehad. Nogmaals geworden U de noodige „inlichtingen benevens een overdruk van wat in de pers reeds over de Augustus'collecte voorkwam. Op het drietal tot het beroepen van een predi kant bij de C. G. G. te Leiden komt ook voor ds. A. Littooij te Middelburg. De algemeene Synode der Ned. Hervormde Kerk heeft tot lid van het algemeen college van toezicht op het beheer benoemd den heer G. Bruna, predikant te Hasselt en tot diens secundus den heer J. Douwes, predikant te Leens. Een bij haar ingediend voorstel om te bepalen, dat in het niet officieele gedeelte der Kerkelijke Courant geen dogmatische beschouwingen en oordeelvellingen over besluiten en daden van kerkbesturen enz. zouden mogen voorkomen, maar enkel berichten en mededee- lingen, vond slechts bij twee- leden ondersteuning en Werd door de stemmen van al de overige leden af gewezen. Landbouw. Gisteren werd in de groote zaal van het Schutters hof te Middelburg door den heer W. Sluis uit den Beemster, die daartoe door de afdeeling Middelburg der Zeeuwsche Landbouwmaatschappij was uitgenoodigd, eene voordracht over boterbereiding volgens de Swarts methode gehouden. Onder het betrekkelijk talrijk publiek merkten wij met genoegen een twaalftal YValchersche boerinnetjes op, die daardoor het bewijs gaven niet ongeneigd te zijn te lecren waar misschien wat te leeren valt. Na eene inleiding tot verklaring van het Swarts- stelsel, waarbij de heer Sluis gelegenheid vond om menigen nuttigen wenk te geven, werd door hem tot de practische toepassing van het Deensche stelsel overgegaan. Daartoe werd gebruik gemaakt van 200 liter door J. Besuijen te Koudekerke en W. Reijnierse Cz. te Middelburg geleverde melk, die een hoogst bevredi gende hoeveelheid (24 liter) room opleverde en door den lieer S. zeer geschikt tot boterbereiding werd geacht. Aanvankelijk scheen het of de proef geheel Zou mislukken, dewijl de heer S. vermoedde na 34 minuten karnen boter te verkrijgen en dit eerst na 273 uur gelukte. Tot het karnen werd gebruikt de Ahlborn karn, die 135. slagen in de minuut doet, en de verkregen boter was, volgens verklaring van des kundigen, van goede kwaliteit. Ofschoon de genomen proef niet volkomen geslaagd te noemen is, zullen de voordeelen aan het gebruik vau ijs, van den thermometer, den roommeter en verschillende andere bij het Deensche stelsel gebruikt wordende werktuigen verbonden, aan de aanwezigen voldoende gebleken zijn en hen misschien aansporen om daarvan in hun bedrijf gebruik te maken. {M. C.) Omtreat de verwachtingen van den oogst in Zuid-Beveland, deelt de Goesche Courant het volgende mede Het vlaspl ukken in dezen omtrek is afgeloopen en de vlas plukkers zijn weder naar hunne haardsteden (Holland) teruggekeerd. Met het verschepen is men druk aan deu gang. Het vlas valt zeer mede en over 't algemeen hebben de vlasboeren dit jaar geen reden tot klagen. De beetwortelen, die in 't begin veel te wenschen overlieten, hebben zich flink ontwikkeld en staan thans uitmuntend. Aangezien er een massa ziju uitge zaaid, mag men met grond een ruimen oogst ver wachten, wat niet alleen in 't belang van den land bouwer en den fabrikant is, doch ook gelukkig voor de schipperij, die nu alle kans heeft in 't najaar veel te varen te hebben en daarbij een flink vrachtcijfer te bedingen. Overigens staan alle veldvruchteu over 't geheel genomen naar wensch, zoodat het in 't voorjaar wei nig bemoedigend vooruitzicht gelukkig is beschaamd en de landbouwer thans hoop mag voeden op een ruimen oogst. De veestapel mag zich voortdurend verheugen in een uitmuntenden toestand. Het bestuur van het XXXIIle Nederlandsch land- huishoudkundig congres, dat van 2 tot 5 Augustus a. s. te Maastricht gehouden zal worden, heeft het programma in 't licht gegeven van zijne werk zaamheden en van de feesten, die daarbij gegeven zullen worden. Onder de vraagpunten die behandeld zullen worden, releveereu wij uit afdeeling 1, Akker bouw, veeteelt, zuivelbereiding en houtteelt2. Acht het congres de oprichting eener Nederlandsche maat schappij voor de veredeling der paardenrassen in onze verschillende provinciën doelmatig en uitvoerbaar 4. Welke ondervinding heeft men hier te lande opgedaan van bemesting met gebluschte kalk 7. Zijn er uit komsten bekend van vergelijkende bemestingsproeven met zwavelzure ammoniak en chili-salpeter 10. Welke ondervinding heeft men in Nederland opgedaan met de toepassing van het Swartz'sche stelsel voor boter- bereidiug, 't zij in den oorspronkelijken of gewijzigden vorm? 12. Hoedanig zijn de uitkomsten van bevloeiing in Noord-Brabant, Limburg en Overijsel. 18. Kan in sommige gewesten van Nederland geene meerdere uitbreiding gegeven worden aan de bijenteelt Is die teelt bij ons op de hoogte van andere landen 20. Zou aan 't gebruik van muilezels, als trekdieren in plaats van paarden, geen voordeel voor den landbouw zijn verbonden Uit afdeeling II, Land- en volkenkunde, landbouw onderwijs, statistiek en koloniale landbouw, stippen wij de volgende vraagpunten aan: 2 Sedert eenigen tijd is van het grootsche werk, de droogmaking van een gedeelte der Zuiderzee, weinig meer vernomen. Welke stappen zouden nog kunnen worden gedaan om dat werk in uitvoering te doen komen P 3 Welke middelen kunnen aangewend worden om, in het belang van den landbouw, den toestand van den landarbeider te verbeteren 4. Aan onze tentoonstellingen van landbouw ontbreekt een stelsel. Zij worden in den regel door de maatschappijen, meer beschouwd als middel om leden te behouden of te winnen, dan wel om landbouw en veehouding datgene aan te bieden, waarvan beide, hij een goede keuze, ruim voordeel zouden kunnen trekken. Hoewel reeds meermalen be sproken, wordt het wenschelijk geacht nogmaals de vraag te behandelen, of, en zoo ja, op welke wijze, verbetering in deze tot stand zou kunnen komen 6. Is de verhooging van de waarde der gronden een geldig argument voor de verhooging van de grond belasting? 9. Verdient niet het benoemen van een of meer vaste ommegaande leeraren de voorkeur boven het houden van enkele voordrachten in verschillende provinciën, dan door deu eenen, dan door den anderen landbouwleeraar, die natuurlijk niet volgens een vast stelsel onderwerpen kunnen behandelen? 11. Algemeen wordt de herziening van het kadaster in het belang van den landbouw verlangd. Zou het congres niet dienen bij de regeering op de dringende nood zakelijkheid dier herziening aan te dringen 13 Kan het congres zich met de zienswijze vereenigtn van de maatschappij van Landbouw in Limburg, dat bij den gedrukten toestand van onzen landbouw weder invoer rechten op de vreemde landbouw-, vee- en zuivelpro- dukten dienen te worden geheven 16, Zou het niet wenschelijk zijn dat art. 137 der provinciale wet door het gewestelijk bestuur in ruimeren zin dan thans in het algemeen plaats heeft, werd opgenomen, vooral bij kleine stroomen en beeken, omdat daar meer dan elders de oprichting van waterschappen moeielijk is Luidens de berichten uit New-York vau 20 dezer verwacht men in Noord Amerika dit jaar in elk opzicht een grooter opbrengst van den oogst dan ooit nog is voorgekomen, zoodat Amerika, naar gezegd wordt, dit jaar de gansche wereld van meel zal kun nen voorzien Aan de stad Amsterdam is onlangs een oud- joodsche bibliotheek ten geschenke gegeven, die onder den naam Bibliotheca Rosenthaliana aan de universi teit zal bekend zijn. De waarde wordt geschat op lA millioen guldens. Ook te Dordrecht is eene vereeniging Algemeen Stemrecht tot stand gekomen. Dat zij in eene alge meen gevoelde behoefte voorziet bewijst het aantal ledenniet. Tot nog toe telt zij er slechts 20. Een der „winners'7 in de watersnood-loterij, ee n ingezetene van Sliedrecht, heeft volgens de Merwebode als prijs ontvangen elf vuile halsboorden, waarvan een minstens drie dagen gedragen was door iemand die haarolie gebruikte Door het Engelsche Hoogerhuis is een belang rijk, onpartijdig vonnis geveld in zake de aanvaring tusschen de Vooncaarts en de Khedive. De schade, aan de Engelsche stoomboot wordt op 25,000 pd. st. en aan de Nederlandsche boot op 100,000 pd. st, begroot. Zoover men weet, is bij eindvonnis beslist dat de schade gezamenlijk zal gedragen wordeD, het geen dus voor beide ondernemingen op f 750,000 te staan komt. De Spaansche regeering heeft van den gouverneur van Manilla een telegram ontvangen, waarin gemeld wordt, dat de cathedraal door eene aardbeving geheel ingestort en het universiteitsgebouw verlaten is. De brieven en gewone berichten van de Philippijnsche eilanden luiden ook in een ander opzicht treurig. Er zijn vele regens gevallen, waardoor almede schade is veroorzaakt. In de eerste zes maanden van dit jaar werden in Ierland 1696 pachters wegens wanbetaling van hun gepachte goed gezet. Mijne heeren, in den wensch van het congres indertijd tot regeling van mijne zaken te Berlijn gehouden en in de besluiten der conferentie nu onlangs opnieuw bijeengekomen, is zooveel tegenstrijdigs, dat ik uwe collectieve nota niet aanvaarden kan. Gij gaat veel verder dan ooit het congres heeft bedoeld. Weet ge wel dat het land dat ik afstaan moet aan Griekenland noch uit een oogpunt van verdedigbaarheid, noch uit dat van stamverwantschap aan te bevelen is? O, ik ben niet ongeneigd om concessiën aan Griekenland te doen, wees zoo goed uwe ambassadeurs naarfiKonstantinopel te zenden om met mij over de vast te stellen grenslijn te spreken. Ziedaar het met zooveel verlangen tegemoet geziene antwoord van de Porte. In beleefde woorden afwijzen dus. Iutusschen gaat Turkije voort met zich te wapenen, alsof ze de weigering kracht wil bij zetten. Zullen de mogendheden nu met de wapenen in de hand dwingen Afghanistan heeft eindelijk een nieuwen Emir. Voor hoe lang dit moet de toekomst leeren. De Engel- schen hopen er het beste van, blijde dat zij thans met schik aan dezen langgerekten, vruchteloo- zen en ontzettend kostbaren veldtocht een einde kuunen maken. Doch het staat te bezien, wat de heetbloedige Afghaansche stammen tot Abdur Rahman zullen te zeggen hebben, zoodra de vreemde lingen, die dezen vorst op den troon verhieven, zich achter de bergpassen zullen hebben teruggetrokken. Veel keus was er intusschen niet; en het schijnt dat van alle pretendenten déze nog de minst onmogelijke was. Abdur Rahman is de oudste kleinzoon van Dost Mohammed, den stichter der dynastie van Barukye. Hij leefde, sedert zijn oom Shere Ali zich met geweld van den troon meester maakte, in ballingschap te Bok hara, aan het hof van zijn schoonvader den Khan. Hij wordt geprezen als een moedig en schrander man, wiens geestkracht door tegenspoed geenszins geknakt is. Alleen heeft zijn langdurig verblijf op Russisch grondgebied het vermoeden op hem geladen, dat hij Russische sympathieën koestert aan welke hij trouwens den teugel wel niet vieren zal, zoolang hij louter aan de genade der Engelschen het bezit en het behoud dankt van zijnen troon. Spanje zal eerlang weder een tafereel van dwaas heden te aanschouwen geven, zooals slechts menschen verzinnen kunnen. Bij de doopplechtigheid, die kort na de geboorte vau het kind van koning Alfonso en zijn gemalin Christina geschieden moet, zal dit, zoo het een prins is, de versierselen ontvangen van het Kruis der Overwinning en de orde van het Gulden Vlies, welke laatste plechtigheid gepaard gaat met drie aanrakingen door het zwaard van Gonzales van Cordova. Er is wel iets te zeggen voor den haast waar mede men die hooge onderscheiding aan een pasge-

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 2