CHRISTILIJI-H18 T 0 RIS C1 BLAD. 1880. Bedaard, maar met ernst. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof 1,50. Enkele - 0,05. Uitgever P. G. WIJTMAN, tb MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 1—Q regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Twee jaren lang dreigde de slag, door de wet van 1878 toe te brengen, bet christelijk onderwijs in Nederland. Nu is de gevreesde toekomst nabij. Langzamerhand, eerst bijna onmerkbaar, daarna jaarlijks meer, zullen de belastingen worden verhoogd, de schoolgebou wen in paleizen worden herschapen uitlok kende gelegenheden worden geopend tot oplei ding van het onderwijzend personeel prach tige tractementen worden gegeven aan de onderwijzers en een rijk-bezoldigde rij van mannen, in de verschillende rangen van het schooltoezicht werkzaam, zal zich beijveren om het openbaar onderwijs te bevorderen, en het bijzonder christelijk onderwijs eene doodelijke concurrentie aan te doen. Welke is de weg die leiden kan tot bevor dering van wat ons dierbaar is Hoe zal het christelijk onderwijs onder den storm die staat los te breken het hoofd omhoog houden Ziedaar een paar vragen die ernstige over weging verdienen. Slechts door bedaard en kalm, maar ook met ernst den toestand onder de oogen te zien. Bedaard en rustig behooren we den nieuwen toestand te overwegen waarin het christelijk onderwijs weldra zal worden verplaatst. Offers boven vermogen moeten niet worden geëisebt, geld en nogmaals geld mag niet het altijd durende refrein zijn dat iedere bespreking van christelijk onderwijs vergezelt, ijver om tot jederen prijs eene meerderheid te verkrijgen mag niet ons doel en ons streven zijn. Liefde en liefde alleen voor de zaak die we voorstaan zal op den duur bestand blijken tegen de felle slagen haar door onze machthebbers toe gebracht. Liefde voor een onderwijs waaruit de Christus niet is verbannen, dat zich niet afkeert van het Evangelie, die liefde alleen is in staat het christelijk onderwijs in ons vader land van een wissen ondergang te redden. De openbare school is en zal dat meer en meer worden geworden de kweekplaats der modernen, en, hoe ijverig ook onze modernen tegen het materialisme te velde trekken, zij staat steeds meer te worden de kweekplaats van den Geist, der stets verneint. De openbare school, in schijn neutraal, is in 't wezen geworden tot een kweekplaats des ongeloofs. Daartegen over staat nu de christelijke school, armelijk en zorgvol met hare behoeften en nooden. Zullen we haar, ter wille van onze kinderen, ten behoeve van de toekomst onzes vaderlands niet de hand reiken? Zal zij niet kunnen reke nen op onze voortdurende liefde en toewijding Zoo niet, dan hooren we weldra van het teniet gaan van deze of gene school, zoo ja dan zal eenmaal het loon voor eene opoffering als die we ons nu getroosten moeten niet uitblijven. Er wordt door de Unie eenSchool met den Bijhei", op 17 Augustus a. eene liefdegave voor het Christelijk onderwijs gevraagd, (onbekend is het ons niet, dat in menige gemeente van onze provincie, reeds nu ijverig arbeidende aan christelijk onderwijs in eigen kring, aan onder steuning van het bestaande, of als te Mid delburg aan het tot stand brengen van een ontworpen plan, de voorkeur wordt gegeven,) die gave, voor welke school dan ook bestemd, worde met blijmoedigheid en liefde gebracht, zij worde gebracht met eene bede in 't hart voor de toekomst van het christelijk onderwijs. Middelburg, 28 Juli 1880. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders te Middelburg werd door den Raad zonder discussie met algemeene stemmen besloten aan de heeren Wolter- beek, van Baggen en Co. aan te bieden de gasfabriek met al hetgeen daartoe behoort, over te nemen voor f 74.000. onder bepaling, dat de concessionarissen zich binnen vijf dagen na bet besluit omtrent het al of niet aannemen van dit aanbod moeten verklaren. Mocht dit aanbod niet binnen den bepaalden tijd worden aangenomen, dan is de heer P. A. van der Made, civiel-ingenieur te Amsterdam, tegen eene belooning van f8500 benoemd tot het opmaken van plannen enz. voor een nieuw te bouwen gasfabriek. Tot tijdelijk wethouder werd na herhaalde stemmin gen benoemd de heer D. A. Dronkers, die ook werd benoemd tot ambtenaar van den burgerlijken stand. Eene oeverafschuiving aan den Nieuwen Neuzenpolder die jl. Zaterdag aangevangen is, heeft zich verder westwaarts voortgezet en nu eene lengte van 220 M. bereikt. Vermoedelijk is de val thans tot staan ge komen. De afstand tot de kruin van den zeedijk is 220 M. Goes, 27 Juli. Voor eenige dagen werd hier al gemeen gezegd dat R. ontvanger van registratie en domeinen alhier, zich had schuldig gemaakt aan ver duistering van gelden. Dit gerucht kreeg daardoor te meer waarschijnlijkheid, daar de heer R. eene poging tot zelfmoord had beproefd door zich de polsen en de slapen te openen. De justitie uit Middelburg kwam Zaterdag onderzoek doen. De ontvanger, wegens zijne wonden die echter niet doodelijk zijn niet ver voerbaar zijnde, wordt bewaakt in zijne woning. Het te kort moet circa f 50,000 bedragen, en op deze wijze ontstaan zijn Voor eenige jaren is de nieuw ingedijkte Schenge- polder verkocht, onder voorwaarde dat de koopsom dadelijk of in jaarlijksche termijnen of na verloop van tien jaren kon betaald worden in de beide laatste gevallen natuurlijk met de voldoening van den intrest voor bet niet betaalde. De som moet door de koopers dadelijk gestort, doch door den ontvanger niet verantwoord zijn, maar daarentegen jaarlijks de interest aan 's Rijks schatkist afgedragen. De heer 4. de Jong, luitenant-directeur van het muziekkorps der dienstdoends schutterij te Middelburg heeft uit die betrekking eervol ontslag gevraagd. Bij koninklijk besluit is bepaald, dat het ontvang kantoor der belastingen en accijnsen te Aardeuburg omvat de gemeenten Aardenburg, Eede en St. Kruis en het ontvangkantoor der belastingen, invoerrechten en accijnsen te Sluis de gemeenten Sluis en Retran- chementde heer C. Buwalda is bevestigd als ont- vanger te Sluis. De Eerste Kamer heeft Dinsdag avond heeft hara werkzaamheden hervat. Met het oog op de beweging betreffende grondwetsherziening hier te lande, heeft de minister van buitenlandsche zaken aan de Kamer aangeboden een exemplaar der grondwetten van de verschillende staten, behalve Engeland, welk aanbod met erkentelijkheid is aangenomen. De ontwerpen, laatst door de Tweede Kamer aangenomen, werden ver zonden naar de afdeelingen. HH. MM. de Koning en de Koningin vertrekken den 4den Augustus, 's avonds te half acht ure, per extra-trein van het Loo naar den Haag. Het gebruik dat de geboorte van een prins of prin» ses van koninklijken bloede met kanonschoten gevierd moet worden, zal ook bij de aanstaande bevalling van H. M. de koningin in stand blijven. De noodige be velen zijn daartoe reeds aan de garnizoens-komman- danten verstrekt. Eveneens zal bij die gelegenheid de verouderde gewoonte geëerbiedigd blijven, die voor de geboorte van een prinsje 101, voor die van een prinsesje 51 schoten beschikbaar stelt. De Standaard meldt, naar aanleiding van het over lijden van het lid der Tweede Kamer voor Gorinchem, mr. J. J. Teding van Berkhout het volgende Mr. James John Teding van Berkhout ontsliep Maandagmiddag te Amsterdam, na een kort maar ge duldig gedragen lijden, in den ouderdom van 65 jaar. Met diepen weemoed zal deze treurmare alom ijj den lande vernomen worden. In Teding van Berkhout verliezen velen een zeer geliefden vriend, voor wien zij, die met hem in aanraking kwamen, niet alleen op rechte hoogachting, maar ook innige toegenegenheid gevoelden de ootmoedige Christen, die steeds bereid was, niet alleen om voor de e~* van zijn Heer en Meester, waar dit noodig was, op te komen en op Hem te wijzen als het grootste goed, maar die ook in werken der dienende liefde, door de helpende hand te reiken waar dit noodig was, herzij aan personen, aan vereenigingen of gestichten, toonde te weten, dat hij slechts de rentmeester was van wat God hem hier op aarde had toevertrouwd. Maar meest van alles had het Christelijk onderwijl zijne innige sympathie. Hij behoorde tot de eersten die de handen aan den ploeg sloegen tot oprichting van Christelijke scholen, en talloos zijn de inrichtingen voor bijzonder onderwijs, zoo bier als elders, welke hij tot stand hielp brengen of steunde. Sedert 1873 lid der Tweede Kamer voor het kies district Gorinchem, heeft hij ook daar, met onver droten ijver en onmiskenbaar talent, onze beginselen verdedigd en ons goed recht doen gelden. Hij hadr een even diep gewortelde als onwrikbare overtuir

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 1