licrli, School ett /ëendmrj, GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND, V SAMENKOMSTEN HANDELSBERICHTEN. Christel. J ongel. Vereeiiigingen"^ op de Zaal boven de Chr. Burgerschool,* Lekkere ANIJS, (Roode en Witte) 50 Ct dehj ha. gereed staan, daarin hebben zij gelijk, en dat vermel den wij met genoegen. Ds. C. P. N. Pikaar van Warmelen heeft voor het beroep naar de herv. gemeente te Axel bedankt. De Synode der Ned. Herv. Kerk bestaat dit jaar uit 11 modernen, 4 evangelischen en 3 orthodoxen. Die van het jaar 1879 bestond uit 9 modernen, 7 evangelische en 3 orthodoxen. Hetmoderamen bestaat uit de heeren J. J. L. Luti van Middelburg, voorzitter, B. A. Over man, Heinkenszand, vice-president en G. van Duijl, predikant te Broek in Waterland, secundus van den vi?e-president. Voor eerst behooren alle leden van het modera- men tot de modernen; de evangelischen, steeds stem mende met de modernen, zijn thans door hen over vleugeld. Ook de hoogste vertegenwoordiging der Ned, Herv. Kerk biedt hetzelfde verschijnsel aan als onze Tweede Kamer, de minderheid is oppermachtig. De modernen vormen onder de predikanten, zoowel als in de gemeenten de kleinste fractie, en hebben in de Synode het leeuwendeel. Middelburg. Naar wij vernemen, wordt Donderdag, Vrij - dag en Zaterdag a.s. op de Chr. Burgerschool, Bogard- straat, 't gewoon jaarlijksch schoolexamen gehouden, tot bijwoning waarvan alle belangstellenden en vrien den van 't christelijk onderwijs uitgenoodigd worden. L a n (1 li o u w. Bij eene proefneming met Amerikaansche aard appels onder Heinkenszand, waarvan 20 kop gepoot zijn, heeft men 5 mudden ingeoogst. {M. De Prins-Hendrikpolder op Texel, nog voor wei nige jaren dor en onvruchtbaar, schijnt van jaar tot jaar beter te worden. Deze polder, na het overlijden van Prins Hendrik door verkoop overgegaan aan een Belgischen grondeigenaar, wordt slechts voor een klein deel bebouwd en overigens gebezigd om schapen te weiden. Dezer dagen zijn er weer twee hofsteden in dien polder voltooid, terwijl tevens een tweede water molen in aanbouw is. Overigens moeten de gewassen in genoemden polder uitstekend en veelbelovend te velde staan. Er wordt bijna uitsluitend tarwe, rogge en haver verbouwd. Zoowel uit onze, als uit andere provinciën wordt sterke toeneming in de laatste dagen van de aard appelen-ziekte gemeld. Loof en knol zijn op vele stukken beide aangetast. De hooioogst is in vollen gang, en hoewel de opbrengst middelmatig of daar beneden is, wordt in qualiteit vergoed, wat in quantiteit te kort komt. Het hooi is puik. Dezer dagen is in den nacht voor een staldeur op de Keizersgracht te Amsterdam een mand gevon den, waarin zich een kindje bevond. Het was een aanvallig meisje van eenige dagen oud. Het is in het stedelijk gesticht voor bestede lingen opgenomen. Aan het station te Gouda wist dezer dagen een gevangene uit Rotterdam, die met een ijzeren boeiket- ting aan een anderen gevangene verbonden was, en onder geleide van twee rijksveldwachters vervoerd werd, toch nog te ontsnappen. Hij had het slot van den ketting verwrongen, sprong het perron af en trachtte te vluchten. Aan de veldwachters, geholpen door een spoorbeambte, gelukte het evenwel hem te vatten. In het kamp bij Oldebroek werd Dinsdagavond gevuurd met lichtkogels, welke heel goed hebben voldaanhet terrein werd op de plaatsen, waar de kogels nedervielen, door deze sterk verlicht, zoodat men de manschappen kon onderscheiden en zelfs hun werkzaamheden nagaan. Het doel van het gebruik van de kogels is, om de werken van den vijand bij nacht te kunnen bespieden en zoo noodig hun werkzaamheden te verhinderen of gevaarlijk te maken. „Welke is de weg om bij tentoonstellingen eerlijke bekroningen te verkrijgen Die gewichtige vraag is bij 't Nijverheids-Congres te Groningen ernstig en grappig behandeld. Een der sprekers, die het stelsel van bekroningen wilde atbreken, verhaalde dat op de jongste tentoon stelling te Parijs de Jury bij eeu voorwerp kwam en den eigenaar daarvan slapende vond. Een der leden van de Jury zeide regardez, il dort. Zijne collega's verstondenmedaille d'or en de slaper kreeg de gouden medaille Sedert eeuige dagen hebben in een der wijken van het uitgestrekte Tilburg, ten gevolge van het zingen van een aldaar in omloop gebracht liedje, samenscholingen plaats voor de deur van iemand, op wien dat betrekking schijnt te hebben, die dus tot stoornis der orde en oproerige bedreigingen zouden kunnen overslaan. Ten gevolge daarvan, werd Donderdag namiddag afgekon digd dat samenscholingen in de wijken Korvel, Laar en Kerkdijk van meer dan drie personen en zingen of luidruchtigheid op de openbare straten en pleinen op boete of gevangenisstraf is verboden en de tap perijen in die wijken van des avonds 10 tot des morgens 6 uur zullen moeten gesloten zijn- Twee per sonen zijn reeds gearresteerd doch weder in vrijheid gesteld. Te Gent heeft zich bij de kerkelijke viering van het Belgische onafhankelijkheidsfeest eeu incident voor gedaan. De bisschop, mr. Bracq, gaf in een herderlijken brief kennis dat de plechtigheid zou geschieden, en voegde er bij dat „men zou bidden voor de katholieke scholen". Dit gaf aan het Te Deum het karakter van een politiek verzet, en dientengevolge zag de gouver neur van Oost-Vlaanderen zich geroepen, onverwijld in te trekken de uitnoodiging ivelke hij reeds ver zonden had. In de St.-Bavo-kerk zag men dan ook geen enkelen civielen of militairen ambtenaar. Bij een geestelijke te Boston meldde zich onlangs een jong paar aan, dat verzocht, om door hem getrouwd te worden. Zij vroegen den prijs, die op vijf dollars werd bepaald. Daar zij geen getuigen bij zich hadden, verleenden de dienstboden van den .geestelijke hun bijstand. Na de inzegening gaf de bruidegom een bankbiljet van 50 dollars en ontving er 45 terug. Toen de geestelijke later zijn biljet wilde wisselen bleek het valsch te zijn. En nu herinnerde hij zich hoe de bruid hardnekkig vermeden had hem aan te zien gedurende de plechtigheid. Men gelooft ook uit andere omstandigheden te moeten opmaken, dat het bruidspaar slechts een paar oplichters waren, waarvan de een zich als vrouw had verkleed. De koffieblad-ziekte op Java, die door het voch tige weder erg vermeerderd schijnt, doet van dit voor Java en voor onze schatkist zoo belangrijk artikel een slechten oogst wachten. Dr. Tanner te New-York gaat nog voort van lucht en water te leven, maar begint aan maagkramp en misselijkheid te lijden. Geen wonder als men zulke misselijke, ongeoorloofde proeven neemtHij ligt bijna voortdurend te bed en slaapt nu en dau. Het Oosten alleen levert ons heden de stof om iets uit het buitenland te melden. Wat daar buiten voorvalt is slechts herhaling van het eens voorgeval lene. Zoo gaven een aantal studenten te Parijs aan teruggekeerde broeders-Communisten een feestin Engeland verwacht men dat de Iersche pachters-wet het eerste belangrijk ontwerp door het Kabinet Gladstone beln ndeld, door het Hoogerhuis zal ver worpen worden in België houdt men zich behalve met feestvieren bezig met zich dik te maken over de kijvagiën tusschen Frère-Orban en den Paus; uit Duitschland wordl gemeld dat Vorst Bismarck van de eene badplaats naar de andere is getrokken, en uit Afghanistan, dat Abdoerrahman werkelijk door de hoofden als Emir is erkend. Het zwaartepunt der buitenlandsche politiek ligt echter geheel en al in het Oosten. Wat zal Turkije antwoorden op de collectieve nota der mogendheden.? Dat is eii blijft voorloopig de groote, alles beheer- 9chende vraag. Griekenland heeft het is niet ouverklaarbaar de mogendheden bekend gemaakt, dat het de schikking aanvaardt, en dank betuigd voor zooveel roialiteit. Maar Turkije Om Turkije wat bang te maken, zullen zegt men, op voorstel van Engeland, eenige mogendheden, schepen naar de Turksche wateren zenden, die daar dreigend Turkije tot aanvaarding van den wil van Europa's grootmachten moeien dwingen. De Montenegrijnen deden eenige strooptochten in Albanië en roofden veel vee. Op last van hun vorst waren ze echter verplicht het terug te geven. Op last van den Sultan zal de Vorst van Bulgarije in den echt treden met eene dochter van den Vorst van Montenegro Het is overigens vrij stil, waarlijk geen kwaad teeken. 'X dito dito Rotterdam 3 103 Rusland Obligatiën 1798/1815 5 99, Certifie. Inscr. 5e serie 1854 5 r 59 Dito dito 6e serie. 1855 5 83» Obligatiën dito /'1Ü00 1864. 5 dito L. 100 1872 5 893/ ditoL. 100 1873 5 897 dito 1877 dito 5 933/ dito leening 1867--69 5 78 5 1437« 5 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 1353/, 5 94 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 4 907, dito dito Charkow Azow 5 927 dito dito Jelez Orel 5 dito dtto Jelez-Griasi. 5 887s Aand. Baltische spoorweg 3 H 5572 Polen. Aand. Warschau-Bromberg 4 53 Weenen. dito dito 5 7772 Oosteni. Oblig.metal.in zilv Jan./Juli 5 62'/,» dito dito Febr./Aug. 5 dito dito April/Oct. 5 627,1 dito in papier Mei/Nov. 5 617, Italië. Oblig. Z. Ital. spoorweg 3 50'/, Spanje. Obligatiën Buitenl 1 19'/, dito Binnenlandsche 1 187,. Portugal. Obligatiën 3 507/«„ Turkije. Inschrijving Alg. schuld 1865 5 io 8 Obligatiën 1869 6 8'/. Egypte. dito 1876 6 60 dito 1876 5 Amerik. Obl. Vereenigde Staten 187i 5 102 dito ditc dito 1876. 47* 1097.8 Brazilië. Oblig 1865 5 is dito 1875 5 'tl X- lt. Prijzen van coupons. Amsterdam, 24 Juli. Metall. 1 21,40; dito zilvei f 21,40Div. Eng. per tê f 11,777s; Eng. Russen per pc'Ö fl2,02l/2; Eng. Portugal per 8 f 11,9772Frans f 47,40ig Belg. f47,40; Pruis 1 58,60; Hamb. Russen f>ft Russen in Z. R. f 1,25; Poolsche Der Z. R. f Spaansche piasters i 47,40 Spaansche Binnenlandse!»^ f2,33; Amerikaansche dollars f2,477s> papier f 2.471/3^(s XA ID V Hl HTHHSTTXHjjST. Heden beviel door Gods goedheid van een Zoon, E. M. Landman, gelietde Echtgenoote vansn M. G O O T E. <er Algemeene kennisgeving. n» ird Kruiningenden 23 Juli 1880. an Het behaagde den vrymachtigen God, onbe» heden middag, onze jongste Dochter ELZINA*n« AALTIENA MAGARETHA, door den doot van ons te nemen, in den ouderdom van ruim^ zeven jaren. )r^e De Heere geeft, en geve voorts genade om sti te zijn en te buigen onder Zijnen Wil. Het i onze troost dat Gods verbond-beloften nimme falen. G. LAMPEN. H. LAMPEN-De Vries. em' Vrienden en bekenden gelieven deze ook als bijzondei kennisgeving aan te merken. F DER BEIDE HIER BESTAASDE Graanmarkten enz. 'Rotterdam, 26 Juli. De aanvoer van tarwe en de behoefte daaraan was heden kleinde prijs was 25 cents lager. Prijzen van Effecten. Amsterdam, 24 Juli 1880. Nrderl. Certiüc. Werkelijke schuld. 27a pet. 66 dito dito dito 3 u 7&1U dito dito dito 4 102s/u Loten stad Amsterdam 3 t ÏIO3/^ jaar. a in hout ïzij, GEDURENDE DE KERMISDAGEN, ereid (BOGARDSTRAAT), ook telkens des avonds van 8 tot 10 nur. hand Dnen, Dinsdag 37 Juli, BIDSTOND in d' Fransche Kerk, 's avonds 8 nur. Spreker: Baron VAN DOORN VAN WEST KAPELLE van 's Graver,haqe. ,rw?' :rsten PROGRAMMA'S voor de volgende Samenkom^t;ng zijn verkrijgbaar bij ;ngen De Regeliugs-Commissie, welke W. A. DE RIJCKE. K. LE COINTRE. C. ORAKJE. 8. I. II000ERV0R8T, kles" jnver- inselei TIMMERMANS, Noordstraat

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 3