GEMENGDE BERICHTEN. R UITKNLAN'» HANDELSBERICHTEN. Te eieren, eieren deeld nesten of holen terug. Niemand weet te zeggen van waar en hoe deze landplaag zoo plotseling is komen opdagen. Om haar te keeren kan men. niets auders doen dan van afstand tot afstand greppels met teer of andere stoffen vullen en in brand te steken. Belangrijk zijn de mededeelingen door de Land bouw- Courant, in navolging van een buitenlandsch tijdschrift, over den handel in eieren in Engeland gedaan die van zeer groote beteekenis is, daar in dat land jaarlijks voor f25,000,000 aan eieren ingevoerd wordt. Londen zijn er ongeveer 100 handelaars in Een hunner heeft een magazijn, dat 1.000.000 kan bevatten het is in compartimenten ver door planken. Bij een bezoek trof een der redacteurs van het Engelsche blad het, dat er 5000 Iersohe eieren kwamen in korvenhij zag er gesloten houten kisten, waaronder die 1440 en andere die 600 eieren inhielden, ontvangen uit Frankrijk, Spanje, Italië en Hongarije. De Iersche eieren gaan voor de beste door, eu worden hooger geschat dan de Fransche. Ook de Italiaansche zijn zeer gezocht. Het bovenbedoelde huis ontvangt weke lijks 500 a 600 kisten met eieren uit Italië. In het volgende jaar zal Canada groote hoeveelhe den zenden. Spaansche eieren worden veeltijds met China's appelen verzonden, en krijgen daardoor een onaangenamen bijsmaak. Het verzenden van eieren moet in het algemeeu met zorg geschieden nat hout en vochtig stroo zijn van nadeeligen invloed op de er in verpakte eieren. De eieren, die van de Azorische eilanden gezonden worden zijn klein en hebben geen groote waarde. Verreweg de meeste eieren worden in Engeland met stoombooten aangebracht. Zij komen te Londen of met die booten of wel per sneltrein, In den zomer verzendt men ze ook met kleine zeilschepen. Zulk een schip doet dienst tusschen Houfleur (dat groote massa's eieren naar Engeland zendt) en Shoreham. Een enkel huis te Londen verkoopt 300,000 eieren per week, of meer dan 15l/2 millioen per jaar. Met wagens met één of twee paarden bespannen, brengt het 50.000 eieren per dag aan zijne klanten, voorna melijk aan kleinhandelaren, die ook boter en kaas verkoopen. Te Londen kosten in het groot 100 eieren gemid deld f 4.20 a 4.80 zij brengen op f 4.80 a f 6.60. Eendeneieren kosten per 100 f 0.60 meer dan kip peneieren. Honderd eieren wil in den handel te Londen zeggen 120 stuks. Een dronken paardenkooper die te Oostburg uit rijden wilde gaan, viel van het paard dood. Dezer dagen zaten in de diligence van C. op H., behalve eenige handelsreizigers, ook eene vrouw met drie kinderen, welke laatsten zich vermaakten met het snoepen van pepermuntjes. Koopman W. uit M. vraagt al pratende met de lieftallige kleineeen pepermuntje, dat zij hem niet durven geven. Hij haalt drie rijksdaalders uit den zak en zegt zullen wij ruilen, ik een pepermuntje en jij zoo'n mooi stuk zilver? De kleinen laten zich eindelijk overhalen en zeggen, op moeders beveldank je wel, mijnheer Dicht bij H. gekomen, zegt W mij dunkt, nu moest je mij die mooie zilverstukken teruggeven, waarop mama, tot 's mans hartgrondige verbazing, zegtdat hoeft niet, jij hebt met die kinderen geruild en hun de rijksdaalders gegeven. Of nu de koopman al hoog sprong of laag sprong, de hem onbekende vrouw blijft er bij en stapt met hare lievelingen en de rijksdaalders in den trein. Men vermoedt, dat koopman W. een duren eed heeft gezworen niet meer in diligences zulke ruilingen aan kinderen voor te slaan. Het plan schijnt te bestaan de kulde aan Cremer, waartoe dezer dagen eene oproeping in de dagbladen geschiedde, op zeer eigenaardige wijze uit te voeren. Cremer hield niet van kerkhoven met monumenten zij, die hem kenden, wisten dat de gedachte aan een kil grafgesteente hem hinderde. Daarom zal men trachten een geschikte plek in de Scheveningsche boschjes te vinden, om er een rustbank op te richten omgeven van bloemen en gebladerte. Op die bank gezeten, zal dan menigeen een stille gedachte kunnen wijden aan den vriendelijken, berain- melijken wandelaar, die men zoo menigmaal in zijne geliefde Scheveningsche boschjes kon ontmoeten, toen de residentie nog het voorrecht had hem onder hare inwoners te mogen tellen. Te Laeken bij Brussel, is Woensdagmiddag het standbeeld va?i Leopold I onthuld. De geheele konink lijke familie, de aartshertog Budolph, de grootdig nitarissen en het corps diplomatique waren er bij tegenwoordig. De koninklijke familie is door de onaf zienbare volksmenigte met den meesten bijval begroet, en luide werden de deugden van België's eersten koning geprezen. De heer Tanner te New-York, die meent dat eten voor een mensch maar gewoonte of gekheid is, heeft de derde week van zijn vasten ten einde gebracht. Hij wordt steeds zorgvuldig bewaakt,en ontvangt voortdurend bezoek van medici, die met hem komen disputeeren, en van nieuwsgierigen, die hem aangapen. Somtijds wor.lt hij dan zenuwachtig eu boos. maar doorgaans blijit hij kalm. Hij slaapt weinig, en loopt veel heen en weer. Hij klaagt niet, maar laat somtijds een soort van gebrom hooren als van een uitgehongerd beest. Hij beweert, dat hij geen honger voelt, maar dat. hij het zou voelen als hij wilde, doch dat hij de wils kracht heeft het gevoel te onderdrukken. Natuurlijk hebben een menigte bladen er reporters heen gezonden, die van dag tot dag opteekenen, hoe de man er uitziet, wat hij doet, wat hij praat, hoe zijn pols is. hoe zijn temperatuur is enz. enz. Het krankzinnigen gedrag van den man wekt ieders verwondering. Het ministerie dat onlangs in Engeland is opge treden was het. is bekend niet zeer gesteld op den strijd door het machtige Britsche rijk in Afrika en Azie gevoerd. Hoewel aan de Transvaal de vrij heid niet teruggegeven werd (waar de politiek in 't spel komt, zwijgt het hart en het rechtvaardigheids gevoel) hebben we toch allerminst reden om te twij- len aan de oprechtheid van Gladstone, die onverholen zich tegen eene politiek, die de annexatie van de Transvaal en den Zoeloe-oorlog noodzakelijk maakte, verzette. Voortdurend blijft de toestand in Afrika voor het Engelsche ministerie een bron van zorgen. Thans is weder een volkstam, de Basuto's in opstand gekomenen al is 't mogelijk dat deze beweging zonder groote moeite door de Engelscken kan onder drukt worden, onderdrukken is geen onderwerpen. Steeds blijft het voor de koloniale regeering in Enge land zaak op haar tellen te passen tegenover de zwarten in Afrika. Eene andere erfenis van het kabinet Beaconsfield was Afghanistan. Afghanistan geleek op ons Atjeh. De inwoners waren sterker dan men gedacht had. Steeds dreigde oproer, dat dan ook werkelijk meer dan eenmaal tot uitbarsting kwam. Hoe zou Engeland zijn hand uit dit wespennest halen Door een Emir aan te stellen, die het gezag vertegenwoordigt. Maar wie Allen die eenigen invloed bij de Afgkaansche hoofden, met hun barbaarsche namen, die we nu maar niet r.oemen zullen, hebben, zijn verdacht van heulen met Rusland. En Rusland, dat staat nu eenmaal bij de Engelschen vast, loert op Afghanistan als een kat op de muis. (Alsof Rusland niet genoeg aan zijn eigen zaken hadEnfin, het leger moet terug, die stroom van millioenen ponden die naar dat afgelegen plekje vloeit moet ophouden, en daarom dan, in vredes naam, Abdoerrahman, den beschermeling van Rusland maar als Emir erkend. Alzoo is geschied. Een derde, bijna onoplosbare moeilijkheid, voor het Engelsche kabinet is de regeling der zaken in het Oosten. O, zeker, wij zouden zeggen laat de Russen, de Bulgaren of de Grieken Konstantinopel maar inpak ken, het hapje is toch waarlijk zoo begeerlijk niet, maar zoo gaat het nn eenmaal in de politiek niet. Het ministerie he-ft de na-conferentie te Berlijn samen geroepen, en die conferentie heeft een groot stuk van Turkije aan Griekenland toebedeeld, en terwijl nu de Sultan en zijne raadslieden zitten te peinzen op wat zij zeggen zullen, komen hartroerende betuigingen van Oos- tenrijksche, Fransche, Dnitsche bladen die verzekeren .dat het niet de bedoeling der mogendheden is, de Porte alle macht te ontnemen of het gebied des Grooten Heers te verknippen. Wel neen, Turkije moet voortbestaan, deze aderlating zal goed doen. Men moet het van zijn vrienden maar hebben, zegt hoogstwaarschijnlijk de Sultan. Een lesje uit den vreeande. De bevolking van Genève heeft met 9306 tegen 4064 stemmen een wetsontwerp verworpen tot schei ding van Kerk en Slaat. Het aantal kiezers is 17,431. Zeer velen bleven in gebreke hunne meening in deze zaak te doen kennen. Ook in het radicale Zwitserland kan dus het onderwerp, dat de wereld beweegt nog niet van de rol genomen worden. Opnieuw is het weer gebleken dat het vraagstuk onder de moeilijkste behoort, die zich ooit hebben voorgedaan. Niet het minst wordt het evenwel bemoeilijkt daardoor, dat de moderne Staat er maar niet toe schijnt te kunnen komen om de kerk waarlijk vrij te laten, d. w. z. haar zich te laten inrichten en regelen naar de wetten van haar eigen leven. Al is het ontwerp verworpen toch is het gewis niet van alle belang ontbloot om te weten, hoedanige be palingen voorgesteld waren en wat de verschillende partijen in den Grooten Raad, die eerst het ontwerp beoordeeld nebben, er van dachten. Wij laten M wichtigste artikelen hier volgen: 1. Vrijheid van gods* dienstoefening is gewaarborgdnoch de staat, nocl de gemeenten dragen iets bij voor eenig godsdienstig j doeleinde niemand kan gedwongen worden daarvoo bij te dragen. 2. Kerkelijke gemeenten kunnen ziel organiseeren naar de bepalingen, rakende het recht- van bijeenkomst en vereeniging. 3. De kerkgebouwen en pastoriën worden het eigendom der burgerlijke gemeente doch gedurende de eerste dertig jaren mogen zij niet verkocht worden evenmin mogen protestant- sche kerken voor roomsehe godsdienstplechtigheden gebruikt worden of omgekeerd. 4. De St. Pieterskerk, de kerk wa; rin eenmaal Calvijn predikte, blijft onver- 1 vreemdbaar eigendom der stad Genève; zij mag alleen voor protestantsche godsdienstoefening gebruikt worden en staat ter beschikking van den Staat voor nationale feesten. 5. De bezittingen der protestantsche kerk gaan over aan eene stichting, waartoe alle protestanten be- hooren, die verklaren tot haar te willen toe'reden. De Groote Raad roept al deze burgers samen, opdat zijn eene commissie benoemen van twintig leden, om de statuten te ontwerpen. In den Grooten Raad stemden 54 leden voor en 46 tegen dit ontwerp. De meerderheid was dus slechts gering. Onder de voorstemmers waren ongeveer een tiental geloovige protestanten, die misschien tot eiken prijs van de heerschappij van den Staat vrij wilden komenverder drie of vier liberalende overigen waren roomschen, die bij de scheiding niets te ver liezen hebben, daar zij toch reeds geheel op zichzelven staan, en vrijdenkers of atheïsten. Onder de tegen stemmers waren in even groot getal geloovige en libe rale protestanten, samen zes en dertig. Het grootste euvel van dit ontwerp is zeker de be paling vermeldt sub 5, die eigenlijk het opschrift «scheiding van kerk en staat" tot een leugen maakt. Zulke eeue vrijmaking der kerk is metterdaad bespot telijk. Eer men haar loslaat, zal men nog eens flink haar de handen binden. Met belangstelling zien wij uit naar berichten of Genève het hierbij zal laten of dat het nieuwe pogin gen zal aanwenden. Wij wenschen van harte het laatste. En moge dan Nederland, zoo het Genève niet v nog vooruitsnelt, spoedig ten minste volgen Graanmarkten enz. Middelburg, 23 Juni. De aanvoer bepaalde zich tot enkele partijtjes Tarwe, die in puike kwaliteit aan vorige weekprijzen van f 11.tot f 11.25 voor verbruik koopers vond, mindere soorten merkelijk lager te koop doch vonden geen aftrek. Zomer- en Wintergerst f 5.25 a f 5.75. Aanstaande week kan men, bij voortdurend droog weêr, de aanbieding van enkele partijtjes nieuw Kool zaad en Wintergerst verwachten. Versche boter f 1,U0 a f 1,10; eieren per 100 stuks f 3,60. Prijzen vau Effecten. Amsterdam, 22 Juli 1880. Ne.derl. Certific. Werkelijke schuld. 27a pet. 66 dito dito dito 3 787* dito dito dito 4 1025/lt Loten stad Amsterdam 3 1103/^ dito dito Rotterdam 3 103 Rusland Obligatiën 1798/1815 5 #99 Certific. Inscr. 5e serie 1854 5 59 Dito dito 6e serie. 1855 5 836/s Obligatiën dito f 1000 1864. 5 dito L. 100 1872 5 893/I6 dito L. 100 18735 8&74 dito 1877 dito5 933/g dito leening 1867—69 5 78 Loten 1S645 1437, Loten 1866 5 Aand. Spoorw. Gr Maatsch. 5 1353/4 Oblig. dito.5 94 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 4 9074 dito dito Charkow Azow 5 927u dito dito Jelez Orel 5 dito dtto Jelez-Griasi. 5 88Ya Aand. Baltische spoorweg 3 u 551/2 Polen. Aand. Warschau-Bromberg 4 S3 Weenen. dito dito 5 7772 Oosteni. Oblig.metal.in zilv Jan./Juli 5 623/4 dito dito Febr./Aug. 5 dito dito April/Oct. 5 6274 dito in papier Mei/Nov. 5 t 61'/* Italië. Oblig. Z. Ital. spoorweg 3 H 503/„ Spanje. Obligatiën Buitenl 1 193/2 dito Binnenlandsche 1 lS3/4 Portugal. Obligatiën3 507/g Turkije. Inschrijving Alg. schuld 1865 5 10 Obligatiën 1869 6 874 Egypte, dito 1876 6 60 :i/8 dito 1876 5 Amerik. Obl. Vereenigde Staten 187 f 5 102 dito ditc dito 1876. 47a Brazilië. Oblig 1865 5 dito 1875 5 Prijzen van coupons. Amsterdam, 22 Juli. Metall. 1 21,40dito zilver f 21,40; Div.Eng. per ic f 11,777s; Lng. Russen per pd

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 3