MIC E Middelburg, 23 Juli 1880. Vr Bouw ïtcrlt, School ca itndittg, 31 TARWE, TEN, B00N1 LEN, WT' - 7~z 't wordt door de Goesehe gezegd, dat zulk ;eu program achter blijft, omdat het ons on- nogelijk is er een te geven, De Notaris Hoe handig gezegd Juli 188( Jaar en dag staat daar als een kampinen fs'ede hewjg ],e(!r L0]lman me(; zijne brochure De Vrije neente £cjLOOlt Daarin heeft hij overtuigend bewezen OPElAos het mogelijk is aan onze bezwaren te gemoet te komen, en alle partijen te behandelen als gelijken r I Nog altoos heeft geen enkel groot licht onder V I— L tie liberalen" die brochure wederlegd. Omdat zij t niet kunnen Laat de heer Fransen van de Putte eens aan Lohman's Vrije School gaan beginnen, eer hij nog eens vraagt naar duidelijke uiteenzetting niet van een plan voor iets, waaraan we nog niet toe zijn maar van de zaak, die aan de orde is. Laat de Goesche de bewijzen en redeneerin gen van den heer Lohman wederleggeneer ze op hoogen toon spreekt van zijne »valsche voorstelling", van zijne onhandigheid," Tan zijne onvoorzichtigheid in het voeren van wa penen" enz. p. Voor de hoeveelste maal moeten wij de>libe- D Ij ra^en'' tarten met Lohman's Vrije School Men zal zich herinneren, dat het Nederlandsche volk, bij gelegenheid van het huwelijk van nu wijlen prins Hendrik, eene aanzienlijke som heeft bijeengebracht, om daarvoor een huldeblijk aan den Prins aan te bieden. De Commissie, met deze onder neming belast, gevolg gevende aan het verlangen des Prinsen, had besloten tot de oprichting eener fontein op het vorstelijk landgoed te Soestdijk. Door den onverwachten dood van den Prins werd echter de uitvoering van dat plan voorloopig gestaakt en de Commissie richtte zich tot prinses Hendrik, ten einde te vernemen, op welke wijze zij nu wenschte dan de ingezamelde gelden zouden worden aangewend. Een paar maanden geleden ontving de Commissie het antwoord, dat het H. IC. H. de Prinses aange naam zou zijn, ingeval haar de beschikbare gelden werden ter hand gesteld, ten einde daarvoor eenige zilveren voorwerpen uit de nalatenschap van haren gemaal te knnnen aankoopen. Aan dien wensch gevolg gevende, heeft de Commissie zich gehaast de gelden, ten bedrage van ongeveer f70,000, voor genoemd ;doel te storten. De verkoc De Notai rerzoeke va e Middelh JJARINUSS a. Op Vi lags 2 ure) Dp Camper] Avassende i) 'MARINES' Nieuwland, H. 11. 2 H. 2. neu, I appels en W. alles iu di\ terrein zijn b. Op V half tien i MARlNÜSi land van 12 Paan. Hoorn Voorts 8 Ploej 11 E) stroo-, en vei Koopers liede en b terwijl eene ijvoor onko? moet wordt Informal heer VAN m bij ger, Niet alleen de oud-minister Kappeyne, maar ook de oud-minister Gleichman wordt als candidaat voor de Tweede Kamer in de te AmsterHam, door het overlijden van den heer van Heukelom, bestaande va cature genoemd. In aanmerking nemende de dikwijls te Amsterdam gebleken voorliefde voor oud-ministers, zijn deze mede- deelingen zeer waarschijnlijk; Uit het afdeelingsouderzoek in de Tweede Kamer van het wetsontwerp tot herziening der wel betreffende de maten, gewichten en weegwerktuigen blijkt, met betrek king tot het gebruik der vreemde namen, dat de meer derheid het weglateu der Nederlandsche namen, van welke vele reeds het burgerrecht verworven hebben, afkeurt en herstel daarvan wenscht. Men meende, dat de ondervinding genoegzaam had bewezen, dat de natie met dat tal van vreemde benamingen, die zij niet begrijpt en waarvan sommige, als hectometer, bijna nooit ge bruikt worden, weinig gediend is, zoodat vooralsnog ten minste het gebruik der Nederlandsche namen wenschelijk is. Sommigen legden dan ook nu reeds de verklaring af, dat zij, werd aan dat bezwaar niet tegemoet gekomen, zich verplicht zouden achten de wet af te stemmen. Roosendaal Wouw [Bergen op Zo 'Woensdreclil Rilland-Batl Krabbendijk» ïKruiningen Vlake Biezelinge pOC9 s Heer Arend Arnemuidcn i Middelburg LZlissingen L Halten. De laatst aangekomen Indische dagbladen bevatten het volgende betreffende den tegenwoordigen toestand van Atjeh Hier in Atjeh gaat alles kalm zijn gang. De genie heeft het altijd druk met het aanleggen van wegen en bentings. Met het einde van 1880 zal men des noods in een postwagen kunnen rijden van Kotta Radja uit naar B >ekit-Seboen, Kroen-Kali en Lam- Baroein 1881 zullen dan de wegen in de 22 Moe- kims aan du beurt zijn. Verscheidene nieuwe bentings zijn onderhand Toen^koep is bijna klaar, Kroeng Kali, Boekit Seboen en Glc Kambing half. Lon- glcmoh, Indropoeri en Djerir zijn begonnen. Eerst daags zal men beginnen aan Anageloeg en Pantei Karang. Met het eind van 1880 zullen de troepen op bijna alle posten goed gelogeerd zijn. Sedert een paar maanden reeds is, naar men wil, het voorstel weg om den spoorweg tot Glé Kambing door te trekken maar daarop is nog geene beschikking zou het nog naar Holland moeten worden gezonden Het korps „geniewerkers" doekt vermoedelijk in den loop van 1880 op. Men gelooft wel dat dat gaan zal, nu te Oleh-leh al dagelijks 150 a 200, en te Kotta-Radja 70 a 80 Atjehsche koelies aan het werk zijn. Deze krijgen f 1 per dag dat is nog wel duur, maar toch veel goedkooper dan de genie-koelies Generaal Van der Heijden maakt het steeds goed hij is steeds flink in de behandeling der zakeu, en denkt nog niet aan weggaan. De heer Pruijs van der Hoeven loopt hier nog rond, en voert niets nuttigs uit; het zal mij wel eens verwonderen of hij nog lang blijv« n zal, vooral nu de Minister in de Kamer gezegd heeft dat hier militair gezag blijven zal Onder beschuldiging van moedwillige brandstich ting, waardoor menschenlevens in gevaar konden wor den gebracht, stond gisteren voor hei gerechtshof te 's Gravenhage terecht C. L. laatstelijk broodbakker en molenaar te Vrouwenpolder. In den nacht van 24 op 25 Februari jl. wekte besch. zijn huishoudster en knecht uit den slaap, met de onaangename tijding dat de boel in brand stond en dat zij zich uit het zol derraam moesten redden half gekleed waagden zij een sprong uit het raam en bevonden zich toen buiten gevaar. Niet lang daarna sloegen de vlammen uit het dak der woning, die met haren inboedel geheel uit brandde, niettegenstaande de aangewende pogingen tot blusschen. De boedel was door verschillende Maat schappijen geassureerd voor f 2500, f 1900 en f2400, maar de assurantiepenningen werden niet uitbetaald, daar het ontstaan van den brand aan kwaadwilligheid werd toegeschreven en de beschuldigde als den stich ter vau den brand werd verdacht. Onderscheidene aan wijzingen werden daarvoor bijgebracht, nl. achteruit gang zijner zaken, het halen van petroleum te Veere, ofschoon de huishoudster steeds voor de petroleum zorgde, het ongehinderd rondloopen van den huishond, die vóór den brand nog op zijne gewone plaats in de huiskamer lag, het geheel gekleed zijn van de be schuldigde toen hij zijn huisgenooten wekte, maar bovenal het doen van een aanbod van f 50 en later van f 100 aan de gebroeders De F., wauneer zij zijn huis wilden in brand steken. Al deze feiten werden door een 20tal getuigen nader verklaard. De beschul digde ontkende echter alle schuld en houdt vol niet te weten waardoor de brand is omslaan als de eenige oorzaak denkt hij aan het achteloos wegwerpen van een brandenden lucifer bij het aansteken van zijn lamp. Het Noorder Zendiugsfeest, woensdag te Assen ge houden, werd begunstigd door zeldzaam schoon weder. 's Avonds te voren had bij den vijver in het bosch een voorbereidende bidstond plaats, die reeds door een groote menigte werd bijgewoond. Doch buitengewoon talrijk waren de feestgenooten, die woensdagmorgen met de treinen van alle kanten werden aangevoerd, zoo talrijk dat op verschillende stations een groot aantal personen niet meer konden worden opgenomen. Het cijfer der bezoekers, per spoor per rij- of per vaartuig overgekomen, werd op 8 a 10,000 geschat. Rondom de drie spreekplaatsen verzamelde zich telkenmale een groote menigte aandachtige toehoorders, die den spreker met belangstelling volgden. Orde en regel lieten trouwens op het geheele feestterrein niets te wenschen over, en in de behoefte aan eet- en drinkwaren kon op voldoende wijze voorzien worden. Te Kruiningen heeft zich een geval van pokken voorgedaan, bij een kind dat uit Kloetinge daarheen was vertrokken. MO.) De beruchte Afrikaanse/ie Handelsvereeniging is als Nieuwe Afrilcaansche Handelsvennootschap herboren. In den vorm van een extra-nommer van de Werk mansvriend ontvangen we heden eene circulaire behel zende eene oproeping ter vergadering op 11 Augustus te Utrecht te houden, en gericht tot alle leden van Patrimonium en gelijkgezinde werklieden-vereenigingen. De circulaire bevat drie ontwerpen welker behan deling op dien dag bepaald is, nl. concept-verbonds- statuten, een concept-huishoudelijk reglement en een concept-reglement voor een pensioen- en ondersteu ningsfonds. De Maatschappij tot opvoeding van Weezen in het Huisgezin (dezelfde die dezer dagen het huis te Kloetinge verkocht) heeft dezer dagen bij Amersfoort een optrekje, den Zandberg, gekocht. Volgens eene mededeeling van den directeur secretaris der Maatschappij, den heer M. VV. Scheltema Gz., is' dit optrekje bestemd tot woning voor hem, directeur, en zijn bureau zoo inge richt, dat ten allen tijde een 1012 tal weezen daar zullen kunnen ontvangen wordeD, om na een verblijf van gemiddeld een maand, goed uitgerust bij hunne met zorg gekozen pleegouders te worden geplaatstTTn het begin van het najaar zal het Doorgangshuis wor den geopend. Vlissingeu. Tot predikant bij de N- H. G. alhier is beroep, n ds. A. J. Th. Jonker, van Heerde. De Synode van de Ned. Hervormde Kerk die gisteren bijeenkwam, is samengesteld uit de praead- viseerende leden, de heeren M. A. Gooszen, hoog leeraar te Leiden, en E. H. Lasonder, hoogleeraar te Utrecht; de adviseerende leden J. R. Scholten, quaestor- generaal, te Amsterdam, en S F. van Hasselt secre taris, te 's Gravenhage, en uit de gewone leden Dr. H. Roodhuyzen en A. H. van der Hoeve, afgevaardigd door Gelderland, E, C. Segers en Mr. P. van den Brandeler door Zuid-HollandG. van Duyl en A. G. Jans door Noord-Holland B. A. Overman door Zeeland J. West rik door Utrecht J. Aliingh Prins en J. P. Bruinwold Riedel door Friesland G. Bruna door OverijselJ. Douwes en Dr. L. Dikema (voor Dr. P. Hofstede de Groot) door GroningenG. J. van Lakerveld en Mr. E. de Man door Noord Brabant en LimburgG. W. van Eerde en J. van der Veen door Drente J. J. L. Luti en Mr. R. van Boneval Faure door de Waalsche Commissie. De groote zomer vergade ling der Darbisten zal ie Leiden plaats hebben op Zondag 25 Juli a. s. Men weet dat de Darbisten een christensecte vormen, welke omstreeks 1840 door I. N. Darby in Fransch-Zwit- serland gesticht is. De namen der heeren aan de Theologische school te Kampen tot Candidaat bevorderd, zijndr. H. Bavinck, G. Elzenga, J. W. Fokkens, F. J. ten Hoor, F. M. ten Hoor, J. Kok en W. T. Nijenhuis. De heer Bavinck stelt zich vooreerst niet beroepbaar. Ter gelegenheid van het lOOjarig bestaan van de Zondagscholen in Nederland heeft zich te Amsterdam eene feestcommissie gevormd, bestaande uit acht heeren en vier dames, die aan de kinderen van de Zondagscholen te Amsterdam alle van 916 jaar oud, de gelegenheid verschaft heelt tot een bezoek aan het fraaie Vogelenzang. 3173 kinderen maakten daarvan gebruik. Met twee extra-treinen van de Holl. IJzeren Spoorweg-Maatschappij werden zij uit Amsterdam vervoerd naar het bekoorlijke buitenverblijf Vogelen zang, bereidwillig afgestaan door de eigenaren jhr. R. A. E. Barnaart en mejonkvrouwe M. C. C. E. Bar- naart. De eerste helft der kinderen, op het terrein aangekomen, hieven een deel der tien opzettelijk voor deze gelegenheid vervaardigde feestliederen aan en zij werden daarop onthaald op krentenbrood, melk en andere versnaperingen op dezelfde wijze zong de tweede helft, iets later aangekomen, eenige liederen en werden deze eveneens onthaald. Een en ander werd met gebed en dankzegging besloten. Vervolgens hielden de feestvierende kinderen zich met verschillende spelen bezig en daaraan zong de gansche schaar met de bestuursters en 163 geleiders den welwillenden eige naren van Vogelenzang een schoon en treffend feest lied toe. Na eene kleine pauze werden eenige verfrisschecde dranken met koek aan de kinderen rondgedeeld en werden zij met verschillende spelen beziggehouden. Tot ongeveer 4 uur duurde een en ander voort toen werd het eerste gedeelte wedqr naar het spoor geleid, om in dezelfde volgorde als zij gekomen waren, terug te keeren. De kinderen waren verdeeld in afdeelingen van 200, onder 1 chef en 10 andere personen en hadden vaandels l ij zich. Door den heer T. M. Looman uit Arasterdam werd eene hartelijke, toepasselijke toespraak gehouden. De verschillende gezangen en liederen werden bege leid door de muziek tan de Weezen inrichting uit Neerbosch twee dokters en een officier van gezond heid der marine hebben den tocht medegemaakt. La n il ho ii w. Uit Gelderland meldt men, dat de aardap pelziekte zich sedert enkele dagen in het loof ver toont, vooral in de „stoelenmatters." In de Geldersche kralen" vindt men bij 't rooien enkele zieke knollen. Dagelijks worden van deze soort 900 a 1100 mudden voor Amsterdam en Rotterdam scheep gebracht. De prijs is thans f 2.05. De Amerikaansche pachters verkeeren tegen woordig in groote bekommering over den zoogenaam- den „legerworm", een insect dat niet minder groote verwoestingen aanricht dan de sprinkhanen in Nieuw- Jersey en Pennsylvanie. D^ze dieren ontleenen hunnen naam aan de gewoonte van in gelederen van drie of vier op eene rij op te trekken, zeer gere geld in het gelid blijvende, stilhoudende en verder gaande, naarmate de aanvoerder schijnt te bevelen. Granen, wijngaarden, vruchten, ja, alle pipnten worden door deze zwarte legers verteerd Na over dag links en rechts hunne strooptochten te hebben uitgebreid, keeren zij des avonds geregeld als soldaten naar hunne

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 2