INGk de gasten verwelkomd met een kleinen Pï LI GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND ge Zoutmijn oatt (REteticzIta. unsten c oen Met eei s erpllchten doch dit was ook het eenige van dien aard, wat op zulken dag werd aangeboden. Hoe zeer zijn ook in I" Beleefd opzicht de zeden allengs veranderd c ,s' Toch schijnen er ook toen reeds, althans in som- n goochel? J e bovendi miSe streken, meer tapperijen verrezen te zijn, dan dgens hui voor hef welzijn der bevolking nuttig geacht moest Ouders worden. Althans de Grietman van Rauwerderhem leden. Teh achtte zich omstreeks 1785 geroepen eene verordening ^rzuim, n tegen het tappen van sterken drank te publiceeren. Bit stuk, dat onder papieren, die uit het archief der voormalige grietenij van Rauwerderhem afkomstig zijn, gevonden werd. luidt woordelijk aldus flJoR Frans Julius Johan Heringa van Eysinga, Grietman over Rauwerhem etc.Saluut Vermits, niet tegenstaende myne vorige aenseggin- z/gen verscheidene personen sig niet ontsien, om dagelyx //in hunne huisen aen elck en een ygelyck genevel by z/de cleine maet uittetappen en gelagen te maeken, niet //alleen bij dage, maer sells ook by nagt, waer uit z/dickwils veel onheil en buitenspoorigheden comen te //Ontstaen, is 't, dat ick wel expres een ijder wie hy wook sy in myne grietenie (behalven de Ordinans Her- z/berghe) door desen verbiede om in't toecomende eenige z/brandewyn of genevel in hunne huisen uit te tappen „om aldaer geconsumeert te worden, bij poene voer de /,eerstemael te verbeuren een pont groot en voor de z/twedcmael dubbeld, belovende aan de gene, die ymant, //dit verboth overtreden hebbende, weet aen te bren- „gen en te verifieeren, de derde part van de boeten, „en syn naem (des begerende) te verswygen, en op dat z/niemant hier af onkundig mag zijn, hebben wij nodig z/geoordeelt dezen door de Executeur te insinueren /,en vervolgens op de gewone plaatse aen te placken." Böl gf der Als een staaltje van heerschend bijgeloof raag het volgende vermeld worden Op ongeveer een uur afstands van Graye ligt, ten Noorden begrensd door de Traverte der Beersche Maas, overigens geheel omringd door lachende koren velden en eiken boschjes, het landelijke dorpje Reek daarheen trekt men ter bedevaart, om Donatus, de beschermgod tegen het onweder. Het was een mooie Zondagmorgen en de wandeling genotvol langs golvende korenvelden. De bloeiende boekweit gaf een heerlijken reuk, en geheele akkers, met aardappelen bepoot, geleken een tapijt, uit roode en witte bloemen geweven. Hier en daar wordt het landschap gestoffeerd door landlieden van beiderlei kunne, die zich naar Reek voortspoeden, om aldaar hun devotie te verrichten het had den vorigen dag toch nog zoo vreeselijk //gedonderd. Op een groot grasperk, dat gedeeltelijk als kerkhof wordt gebruikt, en geheel omzoomd is met een dub bele rij prochtige lindeboomen, staat de kerk, aan St. Bonatus gewijd. Ten 10 ure werd daarin de groote Mis gevierd. Het kerkgebouw kon den stroom van mensclien niet bevatteneen groot aantal bedevaart- gangens bleven buiten staan, dat met het oog op de warmte wel zoo aangenaam was. In het gras ge knield, baden zij den Heilige om zijn tusschenkomt. De Mis was gedaan en de menigte, vergroot door de personen die de kerk vulden, stroomde naar dat gedeelte van het grasperk, dat aan de oostzijde der kerk is gelegen, alwaar tegen den muur een preekstoel stond, die weldra door een Capucijner pater werd beklommen. Het toneel, dat zich toen aan het oog vertoonde, was zeer karakteristiek. Beschenen door een helder zonlicht stond de pater een krachtige persoonlijkheid in zijn bruine pij in den preekstoel, en maakte daarin een zeer goed figuur, op het ruime veld eenige honderden boeren en boerinnen, de laatsten in hun eigenaardige, veel kleurige kleederdracht, versierd met de groote Noord- brabantsche muts, min of meer sierlijk met bloemen getooid. Het frissche groen van een dubbele rij linde boomen vormde met het geheel een harmonischen achtergrond. Be woorden van den pater maakten indruk. Een voudig en dikwijls goed gekozen, vlogen zij niet over de hoofden der hoorders heen, maar troffen doel. Het verschrikkelijke lot van Sodora en Gomorrha, welke steden ten gronde gingen door het vuur des hemels, daarover uitgestort door den wrekenden arm van den -God van Israel, werd in schrille kleuren afgemaald. Töen de preek geëindigd was, verstrooiden zich de bedevaartgangers, en het anders zoo stille dorpje gaf nu een levendig tooneel te aanschouwen. *Op den grooten, breeden weg stonden kramen en nitstallingen en de herbergen waren weldra vol. 'Üerfi, eit lending Bs. W van Elden te Breskens heeft het beroep naar Briels-Nieuwland aangenomen. Middel burs:, 21 Juli. De kinderen van de Zondagschool Timotheus, ten getale van 330 vierden heden, ouder toezicht van hunne onderwijzeressen en onderwijzers feest in het Schuttershof alhier. Het feest, nog ter viering van het honderdjarig bestaan der Zon dagschool, bestond in allerlei spelen, terwijl de kinde ren rijkelijk werden onthaald. Het was een opwekkend gezicht de kinderen op zulk een wijze te zien feest vieren, ter herdenking van zulk een heerlijk feit. Kauipen, 20 Juli. Yan de elf studenten der Theologische School, die zich aan het Theologisch examen hebben onderworpen, zijn vier afgewezen. Zeven werden tot de H. Bediening toegelaten, waaron der ook dr. H. Bavinck. Landbouw. In het Westerkwartier van Groningen zijn ver gelijkende proevea genomen met de cultuur van ver schillende soorten van haver, die in de laatste jaren zijn ingevoerd- Volgens de meeste proefnemers ver dient de Probsteier haver de voorkeur, mits die ver bouwd worde op best land. Op minder goed land zou gewone haver meer aanbevelenswaardig zijn. Ameri- kaansche haver bleek voor zandland zeer geschikt. Op verschillende Hollandsche velden begint zich in het loof der aardappelen weder de bekende ziekte te openbaren; echter is de knol tot heden nog daar van bevrijd. De vroegere soorten leveren een ruim beschot op en worden thans afgeleverd tegen f 2.50 per heet. Van de latere soort of winteraardappelen kan, bijaldien de ziekte geen verdere uitbreiding krijgt, mede een ruime opbrengst verwacht worden. De rechtbank te Middelburg deed Dinsdag uit spraak in de zaak van den bakkersknecht J. en veroordeelde hem, ter zake van diefstal, gepleegd door een loonbediende ten nadeele van zijn meester, tot eene gevangenisstraf van een jaar, in eenzame opslui ting te ondergaan, en in de kosten der procedure. Door de politie te Zierikzee is tegen twee per sonen proces-verbaal opgemaakt wegens het in dienst hebben van kinderen beneden de 12 jaren. Aldaar is ook tegen drie bakkers proces-verbaal opgemaakt wegens het verkoopen van brood, beneden het bepaalde gewicht. Een knaap van zes jaar is te Bergen op Zoom door een zonnesteek getroffen en weinige oogenblikken daarna aan de gevolgen overleden. Een bloemenliefhebber te Den Helder, de heer S. is in het bezit van een heel witte geraninum, na melijk met witte stengels en witte bladen. Volgens deskundigen is deze variatie tot nu geheel onbekend. Te Arnhem heeft heeft zich een dronkaard op den publieken weg te slapen gelegd, 's Avonds werd hij aldaar met gespleten schedel gevonden, doordien hem een rijtuig over het hoofd was gereden. Zondag middag zijn vier jongelieden uit de ge meente IJselmuiden, van 17 tot 23 jaren oud, op het Ganzendiep bij Kampen met een zeilboot omge slagen, met het treurig gevolg dat allen verdronken. Ruim een uur daarna waren de lijken met dreggen opgehaald. Gisteren ochtend tusschen 6 en 7 uur zijn van een 5 tal nieuwe daghuurders woningen, staande tus schen de Broeder- en Cellebroederspoort te Kampen, de daken plotseling ingestort. Een der werklieden werd licht gekwetst. Het Politieblad meldt, dat op 8 Juli jl. te Amster dam is verloren eene portefuille van dofzwart leder, inhoudende o. a. 11 bankbiljetten van f 1000, vele andere bankbiljetten, quitantiën, dividendbewijzen enz. De heer mr. Dullcrt, voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, heeft aan het Rijk, ten behoeve van het Nederlaudsch Museum van gesehie- denis en kunst, aangeboden een grooten schoorsteen mantel met gebeeldhouwde steenen figuren, dagteekenend van het jaar 1612 en afkomstig van het onlangs ge sloopte landhuis, genaamd Everwijn Spiker, bij Arnhem. Men zal zich de Chandernagor herinneren, die te Antwerpen en te Vlissingen kolonisten trachtte te lokken naar Port Breton. Dit schip is 16 Januari op Nieuw Ierland aangekomen, waar het 62 emigranten aan land heeft gezet, na eenige dagen te voren 17 op het eilandje Langlon aan land te hebben gebracht. Thans zijn weder twee nieuwe schepen naar deze kolonie uitgerust: de Port Bretondie op 20 Januari Barcelona verliet met, 750 menschen aan boord en de Gervil, die weldra zal volgen. Alle emigranten moeten katholiek zijn. De inboorlingen hadden de aankomelingen gunstig ontvan gen. Waarom zegt de Temps, trekken niet aide Fransche jezuïeten mede P Dinsdag jl. is het in een groot aantal steden van Noord-Amerika ontzettend heet geweest. De thermometer wees boven 100°. Uit verschillende plaatsen worden 20 gevallen gemeld van plotselinge sterfgevallen door een zoogenaamden zonnesteek. De Fransche Bastille-feesten, zoo profetisch van het begin tot het einde door de Marseillaise vergezeld, zijn afgeloopen. In de bekende Parijsche arbeiderswijk Belleville, sloot Gambetta, de president der toekomst, de rei der feestelijkheden onder gejuich van het altijd feestelijke en vroolijke Frausche volk. Inmiddels togen de feestgangers reeds van heinde en ver naar de Bel gische hoofdstad om daar het nationaliteits-feest meê te vieren. Zondag hield de Koning wapenschouwing, Maandag hield de pers een broederlijk feest, en nu volgen voorts gedurende meer dan een maand de eene feesten op de andere. Vertegenwoordigers van alle mogelijke corporatiën, tot zelfs vrijmetselaars met hunne dames, die toch (de vrijmetselaars wel te verstaan) niet veel doen als hunne liefde toonen voor fijne diners zijn uitgenoodigd om een bezoek te brengen aan het nijvere, vrije Belgische volk. Een leelijke wanklank naast zooveel eenheid, en vriendschap wordt uit het ellendige Oosten gehoord. Terwijl de Sultan met de nota der Mogendheden geen raad weet, en de eene raadsman voor, de andere na raadpleegt wat toch te doen, bewijst het voortdurend moorden en plunderen in Oost-Rumelië dat, ondanks de kostbare offers door Rusland gebracht, de toestand nog niet gunstig is. Drie Russen uit het gevolg van Generaal Skolebeff, (zijn vrouw of zijne moeder be- hooren er onder) werden op wreedaardige wijze ver moord. Bedenkelijk is zoodanige handeling voor den gees! der bevolking, en veel bedenkelijker nog is het dat de daders maar zeldzaam in handen der wrekende gerechtigheid vallen. Engeland is nog altijd zoekende naar iemand die het Emirschap van Afghanistan wil aanvaarden. Te wachten tot dit baantje begeerlijk wordt, schijnt de Engelsche regeering te kostbaar, en daarom is zij met het ontruimen van Kaboel, de Afghaansche hoofdstad, begonnen. Men vraagt zich nu af wat er .gewonnen is door het opofferen van zooveel menschenlevens en zoo veel schatten, en het onpartijdig antwoord daarop is niets. De politiek van Beaconsfield bracht weinig vruch ten, en de politiek van Gladstone vindt nog al wat tegenkanting. Op rozen wandelt het tegenwoordige Engelsche ministerie althans niet. Het reizen in de gedachte heeft, behalve het gemak en de weinige kosten, dit voordeel, dat men op geen mijl of wat behoeft te zien. Om dus eens eene mijn te bezoeken, waaruit het steenzout gehaald wordt, begeven we ons maar regelrecht naar Gallicie, een gedeelte van Oostenrijk, en wel naar het kleine stadje Wieliczka, gelegeu aan den voet van het Karpathiesch gebergte. Dat kleine stadje met zijne 4000 inwoners laten we maar links, of liever boven ons liggen willen we hier iets bijzonders zien, dan moeten we den grooten kelder in, die zich met zijne 3 verdiepingen 3000 el in de lengte en 1200 el in de breedte op eene diepte van 310 el onder den beganen grond uitstrekt. We vragen den opzichter verlof om in de mijn neer te dalen trekken een groflinnen kiel aan,

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 2