GEMENGDE BERICHTEN. V- Tot het maken van plans, teekeniogen enz voor een nieuw te bouwen gasfabriek hebben zich tot dus ver aangemeld de heeren P. A. van der Made, inge nieur te Amsterdam, Fran<jois, dir. der gem. gasfabriek te Dordrecht, Polet, idem te Helmond, Salmons, idem te Rotterdam (Feijenoord), Den Hartog en Symon9, beiden ingenieurs te Rotterdam. De stukken zijn om advies gesteld iu handen der commissie van fabricage. De heer J. A. de Bergh te 's-Hage heeft aan de voornaamste dagbladen van Europa en Amerika een brief gezonden, waarin hij het in 't buitenland ver spreide gerucht tegenspreekt dat in Den Haag en Scheveningen de pokken zouden heerschen. Bij den brief heeft hij een exemplaar gevoegd van het jongste noinmer zijner „pennekrassen" waarin de diaak gestoken wordt met de in Den Haag heerschende overdreven pokkenvrees en vaccinomanie |ierk, School fit Ending, Te Zeist had Woensdag ter gelegenheid van het honderJjarig bestaan der Zondagschool een conferentie plaats, waaraan 200 Zondagschool-onderwijzers en onderwijzeressen deelnamen. In Mei 1879 besloot de Vereeniging voor Christ. Nationaal Schoolonderwijs ter vervanging van een voorschottenfonds van f 100.000 dat uitgeput was, een nieuwe renteiooze leening aan te gaan van f 5000. Dat voorschottenfonds is bestemd tot het verstrekken van geld op hypotheek, uitsluitend met het doel, om de oprichting van christelijke scholen te bevorderen. Dit doel was bereikt en de bepaalde aflossing van 6 aandeelen 'sjaars heeft plaats gehad. Nu is echter slechts voor Vio gedeelte deelgenomen aan het bedrag dat de hoofdcommissie gevraagd had, en daarom is er een nieuwe circulaire rondgezonden, die ten gevolge heeft gehad, dat op nieuw is deelgenomen voor 6 aandeelen af 500 en een a f 250, hetgeen, met in begrip van vroegere deelneming, een zesde bedraagt van het benoodigde kapitaal. Landbouw. Aardappelziekte. In Frankrijk past men een middel tot wering der aardappelziekte toe, dat, naar beweerd wordt, sedert geruimen tijd goede uitkomsten heeft opgeleverd. Men mest namelijk het laud met schapen- mest en in den bloeitijd laat men het 3 a 4 weken door schapen beweiden en wel in het eerst dagelijks één en vervolgens een half uur per dag, wel toeziende dat de schapen over het geheele stuk land worden gedreven. Men berekent, dat op die wijze 100 scha pen een stuk land van 4 hectaren grootte geheel van ziekte kunnen bevrijden. Een landbouwer te Malignes behandelde vijf jaren aaueen zijne te veld staande aardappelvrucht op genoemde wijze en verkreeg steeds een goeden oogst. Het jaar daaropvolgende liet hij het weder na, maar kreeg weer de gewone ziekte eo oogstte eene aanmerkelijke hoeveelheid aangetaste en onbruikbare aardappelen. Nog andere landbouwers hebben dezelfde methode met goed gevolg toegepast en, waar men geene gelegenheid heeft tot het laten beweiden, wordt toch steeds het bemesten met scha- penmest sterk aanbevolen. 't Heeft er alles van, zoo leest men in de Zutf. Ct., of wij een aardappeleujaar zullen beleven, zooals er in eenige tientallen van jaren nog maar zelden is voorgekomen. In de maand Mei is het loof twee tot viermalen toe afgevroren, en dit is ten goede gekomen aan den knol. In 't vorige jaar had men, begin JuU, reeds de ziekte in het loof, en nu bespeurt men er nog niets van. Mocht evenwel de ziekte eens onverhoopt uitbreken dan geeft dit nog weinig reden tot bezorgdheid, omdat bij nagenoeg alle soorten, de knollen krachtig zijn ontwikkeld. Door het on weder dat Woensdag avond in onze streken woedde kwam een paard te Oostkappele om en brandde een schuur te Heinkenszand af. Heden morgen trof het onweder de schuur van den landbouwer P. te Souburg, die dientengevolge afbrandde. Uit Vlissingen wordt ons gemeld dat de jonge Italiaansche schepeling aan de gevolgen van zijn nood- lottigen val aan boord van de Unione, ter reede van Vlissingen overleden is. Heden werd te Meliskerke ten verkoop aange boden Een Huis, Erf, Schuur, Smederij en Tuingrond. Verkocht voor f 4,650,00. Een perceel Weiland lig gende in de gemeente Meliskerke. Verkocht voor f 966,00. Een perceel Bouwland liggende in de gemeente Meliskerke. Verkocht voor f 669,00. Het jaarlijksch schoolfeest van het comité tot wering van schoolverzuim te Goes werd heden gehouden op eene daartoe welwillend afgestane weide, in ftfnsriatr *20 -ÏhK pacht bij den heer Commelin, op den 's Heer Hen- drikskinderendijk nabij Goes. De bekroonde kinderen der scholen begaven zich des middags te 2 uren, van de Korenbeurs, in optocht naar de feestplaats, voor afgegaan door het Middelburgsche inuziekgezelschap^cce- lerando, dat verder gedurende den middag, door het spelen van stukken, de bijeenkomst opluisterde. Het Oude-Ambachtskeereuhuis in het naburig Kloetiuge, dat voDr eenige jaren aangekocht was door de Vereeniging tot. weezenverpleging in Zuid-Beveland, is gisteren in publieke veiling verkocht voor f 6350 aan het kerkbestuur der Hervormde gemeente aldaar, waarschijnlijk om daarvan eene pastorie te maken voor den predikant dier gemeente, wiens woning tot hiertoe niet door ruimte en schoonheid uitmuntte. De veree niging, die het plan moest opgeven, een weeshuis te stichten, bij gemis aan financieelen steun, heeft sedert eenigen tijd het stelsel van opvoeding in het huisgezin in praktijk gebracht, en daarom het pand weder van de hand gedaan, dat, tot uitvoering van een ander stelsel was aangekocht. Eene vrouw iu den Haag heeft haar echtgenoot, een onverbeterlijken dronkaard, terwijl hij dronken lag te slapen, met petroleum begoten en daarna in brand gestoken. Met brandwonden overdekt is de man naar 't gasthuis en door de politie de vrouw in de gevangenis gebracht. Als soldaat heeft zich te Batavia aangemeld en is ingelijfd zekere graaf Taubenheim, kommandeur van de orde van de Eikenkroon en ridder van vele andere orden. Dit jaar worden in Duitschland de overwinnin gen in den oorlog van '70 op Frankrijk behaald, voor de tiende en laatste maal met militair vertoon gevierd. Bij deze gelegenheid merkt de Nat. Zeit. op, dat de vader van den tegenwoordigen keizer de zegedagen van den bevrijdingsoorlog van 1813 tot 1815 even eens slechts tien jaar lang door parades vieren liet, doch toen een einde aan die feestelijkheden maakte, daar Pruisen toen weder op goeden voet met Frank rijk leefde en de koning verklaarde, dat de wonden geheeld moesten worden. Dezelfde overweging heeft thans den Duitschen keizer tot hetzelfde besluit gebracht. Vier plaatsen in Pruisisch-Silezie, Labru, Greif- fenberg, Flinsberg en Friedeberg, zijn in den nacht van Maandag op Dinsdag geteisterd door wolkbreuken met het gevolg dat onder andere de spoorweg bij Greiffenburg over eene lengte van 100 meter is vernield. Lord Reay heeft zich bereid verklaard het voorzitterschap te bekleeden bij het eongres voor soci ale wetenschap, dat dit jaar te Edenburgh zal worden gehoudeD Gisteren ochtend had eene vreeselijke ontploffing plaats in een steenkolenmijn bij Newport in Engeland. Er waren 119 man in den put die allen zijn omgekomen. De laatste dagen te Parijs. Dinsdag avond om acht uur werden voor het hotel des Invalides te Parijs 21 kanonschoten gelost, ter aankondiging van het feest van Woensdag. De boule vards, straten en pleinen waren als door een too ver slag övervuld van mensehen; de omnibussen en andere rijtuigen konden slechts stapvoets voortschrijden. Bijna alle huizen waren feestelijk versierd, velen reeds geillumineerd. Om 9 uur zetten de militaire muziek korpsen zich in beweging, die verlicht door brandende fakkels, in de verschillende arrondissementen een groote taptoe hielden. Men speelde de Marsalliaise en den Chant de depart". Een ongelooflijke massa volks was op de been, zong mede en bracht vivats op de Re publiek uit. In het 2e arrondissement van Parijs ging de taptoe om 9 uur van de Place de Ja Bourse uit en keerde daar eerst om 11 uur terug. Het plein was smaakvol versierd en met bengaalseh vuur verlicht. In de wijk van het stadhuis, op het Bastille-plein en de boulevards van den tweeden kring was de geest drift ontzaggelijk. Aau het zingen kwam geen einde. De soldaten liepen arm in arm met het volk mede. Politie zag men slechts schaars. Zij liet allen begaan, zelfs de straatjongens, die voetzoekers afstaken. Omstreeks 10 uur kwamen de arbeiders uit de voorsteden naar de binnenstad, groepsgewijze, van lantarens voorzien, waarop de Bastille heette te zijn afgebeeld. Zij zongen de Marsaillaisemaar hielden zich overigens rustig. Op de buitenboulevards en in de buitenwijken heerschte mede de grootste levendig heid, maar nergens had er een vijandige demonstratie plaatshet volk wilde vroolijk zijn, meer niets. Men danste in de radikale, anders gezegd roode wijken, om de standbeelden der republiek, jubelde bij het zien van karakterestieke, soms hoogdravende republi- keinsche opschriften, maar daar bleef het bij. Er had dien a\ond in het gebouw der handelsrecht bank een officieel feest plaats van de 2500 gedele- geerdea der gemeenteraden van alle fransche provin ciën. De voorzitter van den Parijschen gemeente raad begroette de gasten, waarna Victor Hugo het woord nam en Parijs als wereldstad een krans van doorluchtige, hoogdravende volzinnen aanbood. Parijs wil, wil geheel Europa enz. Daarop concert. In de groote Opera trad een man met - vlag in de haud op en zong de MarsaUaise. De gadering stemde vol enthousiasme in met het refi Om half twaalf eindigde dit feest. Het gebonw van binnen en van buiten schitterend verlicht. 'v, Een ander feest werd in het Elysée gehouden, i melijk een banket ter eere van de generaals van leger. De ministers en de voorzitters der beide Kam alle leden van het diplomatieke korps en talie officieren van alle gradeu namen daaraan deel. Pa en tuin waren met groote pracht versierd en geil mineerd. In de eerste zaal hield Grevy, de presid der republiek, groote receptie. Er was een ontzaggeli toeloop maarschalk Canrobert was er o. a., ten ook eenige woordvoerders der radicalen verschen< Om 1 uur liep dit feest ten einde. De avond van den I3en werd alzoo feestviere aan den morgen van den I4en verbonden. Maar n alleen in het Elysée. Om 2 uur trokken talrijke gre A pen „forts" en „dames de la Halle* de bonievar over, een lied op de uitdrijving der jezuiten zingend Verder ging de demonstratie evenwel niet. In demo. genuren heerschte er overigens kalmte, men gaart i krachten voor den warmen dag, die reeds was aangc broken. Om 2 uur togen wapenherauten door de stad, or. onder trompetgeschal den feestdag aan te kondiger' Om 10 uur waren de straten reeds weder overvol va vroolijke menschen, die te voet, in de omnibusser per rijtuig, per trein of met de bateaux-mouches e andere vaartuigen naar het Bois de Boulogne stroomder Het weder was uitgelezen schoon. Het Bosch vai Boulogne leverde een buitengewoon schilderachtig ge zicht op. Overal kampeerden, reeds van 9 uur al militairen. Voetgangers verdrongen zich op wegen ei paden; met rijtuigen was er geen doorkomen aan. To de uiterst smaakvol gedrapeerde tribunes werd hei publiek eerst om 11 uur toegelaten. Om half twaal was alles voor de, voornaamste plechtigheid de uit reiking der nieuwe vaandels gereed. Mevrouw Grévy, in het zwart, en hare dochter, in het wit, d moeder van Gambette en de vrouwen der minister bevonden zich om 12 uur op de.gereserveerde tribune Ook de leden van het corps diplomatique, de senatorei en afgevaardigden en hoogwaardigheidsbekleeders kwa men tegen den middag aan. Prins Orloff, de Russisch gezant, droeg op zijn generaals-uniform het groot kruis van het Legioen van Eerde Turksche, Chinesch en japansche gezanten verschenen in nationale kleeder dracht. Het aantal senatoren en afgevaardigden wa niet bijzonder groot om twee redenen de rechterzijd was slechts schaars vertegenwoordigd en vele ledei der repnblikeinsche partij waren in de stad noodig ter regeling of tot bijwoning der feesten in de ver schillende arrondissementen. Daar worden de trommels geroerd en weerklinkt de militaire muziek. Gambe'.ta en het bureau dei der Kamer van Afgevaardigden naderen in zeven rijtuigen, geëscorteerd door drie eskadrons kurassiers „Leve de Republiek!" hoort men luide weergalmen Een jeugdig lionapartist roept: „Weg met haar!' welke kreet hem de voldoening schonk, van onmid dellijk door de politie te worden ingerekend. De voor zitter en het bureau van den Senaat komen op dezelfde wijze als Gambetta aen. Om half een ziet men oj het pavilioen van den president der Republiek de vlaj hijschen van den Mont-Valérien dondert het geschut Tromgeroffel wordt gehoord uit de verte weerklink' de MarseillaiseGrévy komt Bij den ingang van Longekamps wordt hij doo: den minister van Oorlog en een schitterend gevolg van hoofdofficieren, waaronder vele buitenlandsche ontvangen. Omstuwd door deze eerewackt begeef Grévy zich naar zijne tribune. De ministers vergezel len hem. Toen de president der Republiek plaats nam, me Say aan zijn rechter en Gambetta aan zijn linker hand terwijl de ministers achter deze groep hunne zetels innamen, werden door het volk en de militairen me groote geestdrift jubelkreten ter eere van de Republiel en haar president aangeheven. Daarna stelt zich d< minister van Oorlog aan het hoofd der legerbevelheb bers en nadert het paviljoen van den president. Di plechtigheid der vaandeluitdeeling neemt nu eei aanvang. Grévy's toespraak luidde ongeveer als volgt: Officieren, onderofficieren en soldaten, die het Fran sche leger bij deze plechtigheid vertegenwoordigt, hf gouvernement der republiek acht zich gelukkig h leger om zich vereenigd te zien, dat Frankrijk uit beste doelen van het volk vormt, daar het sameng steld is uit al wat het land aan jongelingschap bez», dat wil zeggen, dat Frankrijk in zijn leger het die baarste, het dapperste deel der bevolking heeft het alzoo de armee doordringt van zijn geestig het van haar terugontvangt zijne zonen, opgf^' de mannelijke school der discipline, van waai het burgelijke leven terugkeerende, eerbied voo gezag en vaderlandsliefde medebrengen.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 3