fDomburg, 9 Juli. De leerlingen der christelijke liool alhier, hoofdonderw. li. Brouwer, hebben heden *el genoegen gesmaakt. Begunstigd door schoon weder xlen zij in 8 rijtuigen een rijtoer door Walcheren's y^-hoone dreven over Oostkappelle, Veere, Middelburg n f terug over Grijpskerke. - Te Yeere en Grijpskerke werden de kinderen ruim- flioots omhaald op krentekoekjes, eieren en melk Lanstekelijk was de hartelijke vroolijkheid, die op aller De;elaat te lezen stond. Aan de dames en heeren, die verzo^oor Minne bijdragen ter bestrijding der kosten en te J/an landbouwers uit deze gemeente, die bereidvaar- MAlv en kosteloos hunne wagens en paarden ten ge- bruike gaven, wordt openlijk dank gebracht. Mogen a- tij hun loon vinden in de dankbaarheid der jeugd, die dags ïich dezen genotvollen dag lang herinneren zal! op Cl Middelburg, 12 Juli. Met het oog op de invoe ring der nieuwe wet op het lager onderwijs is door wasse^ur"eme6Sler en we^kouders aan den gemeenteraad MAR voorgesteld éene nieuwe jongensschool gerekend voor ii. 860 kinderen te stichten. De tegenwoordige scholen JNieirvan de heeren de Man en de Jager worden gerekend H. op 300 en 400 kinderen. De scholen van den heer Van Sluijs, en die voor meisjes van de dames Klaar en Achilles blijven in den tegenwoordigen vorm voort- bestaan. Voorts wordt uitbreiding van personeel en verhooging van jaarwedden voorgesteld. B( Oostburg. Zondag waren, gelijk reeds met een tene woorfl is gemeld, hier de heeren mr. E. Fokker, J), mr. J. G. de Witt Hamer en mr. W. A. van Hoek half gekomen, als afgevaardigden der nieuw op te richten MAR centrale liberale kiesvereeniging de Grondicet in het laud ^str^ct Middelburg, om de leden der in het land van Kadzand bestaande vereeniging Volksonderwijs tot mede werken uit te noodigen. De heer Vorsterman van Oijen, het hoofd der liberalen gelijk hij door den heer Croin genoemd werd, bleek echter met dit plan niet ingenomen. Hij verwachtte J2 van het lidmaatschap eener groote kiesvereeniging toe- i üeming van slaperigheid, en vei hoogde contributiën, - ten n&a.jele van Volksonderwijs, welks zelfstandigheid c hij wenschte *te bewaren. Spreker gaf den raad aan de overgekomen heeren om ook in Middelburg, Vlis- 1 singen en Ter Neuzen vereenigingen als Volksonder- f wijs in Zeeuwsch-Vlaanderen op te richten. Op voorstel van den heer Van Oijen werd met 65 tegen 14 stemmen besloten zich niet bij de Grondwet aau te sluiten maar zelfstandig te blijven bestaan. liede° bijeenkomst der Tweede Kamer van Vrijdag jl. is een tot nu toe eenig tafereel van ongebondenheid tei wy en wanorcje aanschouwen gegeven, dat ernstige ge- Vöor volgen hebben kan, en waarover we ons te bedroeven moet hebben. laf Het was bij de discussie over het wetsontwerp tot heer 1 het verleenen van de noodige gelden tot invoering eil bi der nieuwe schoolwet met 1 November, dat tusschen den afgevaardigde uit de hofdstad, mr. Wintgens en de 4 Kamer het volgende is voorgevallen De heer Wintgens wilde kort en bondig zijne stem Juli i tegen deze wet motiveeren. Hij wilde aantoonen, dat meeilti dit wetsvoorstel in strijd was met de wet op bet lager onderwijs een begin van een financieelen toe- stand, die nieuwen druk op de belastingschuldigen zon leggen dat het ontwerp in strijd was met eene wijze staatkunde. Op zijn standpunt was de rede goed doordacht ook werd zij flink en met vuur uitgesproken. Reeds waar deerde de Kamer in hooge mate de zelfbeperking, waarvan zij blijk droeg. Voor het allerlaatst had de spreker uit de hofstad dezen volzin bezwaard „Ik hoop dat de Vergadering in den zich niet zal laten medeslepen door eene valsclie pu- j0 blieke opinie, voortkomende van enkele dagbladen en uit liet gemoed van enkele onderwijzers en schoolautori- Tq|i-teilen, die bij de zaak geldelijk belang hebben." Bij het -*■ uitspreken dier laatste woorden wendde de heer Wint- HaVS6ns z'c'1 om> en keerde zich geheel tot den heer Moens, die achter hem was gezeten, en in die vingerwijzing lag de grond voor het persoon- lijk feit, dat de heer Moens het woord deed vragen. De a "Krachtig protesteerde hij tegen de beschuldiging, •U Viïjvoor zoover hem betrof, en deed een beroep op zijne vrienden of hij, bij de behandeling der schoolwet, de verhooging van de inkomsten, aan de betrekking van •11 Sint inspecteur verbonden, niet steeds ontraden had. On- yprschillicr of ik bij 't staatstoezicht bl^jve zeide hij of dat ik daarvan verwijderd worde, mijne finan- tieele. belangen zullen in ieder geval benadeeld worden. loosendnNa die verklaring eisch ik, dat de heer Wintgens zijue Vouw laaghartige beschuldiging, met zooveel ophef, om geen tergen orander woord te bezigen, uitgebazuind, nerhale of in- Voensdre're^e- jij J .illand-E De heer Wintgens antwoordde „den naam van den 'rabbend'ieer Moens zelfs niet genoemd te hebben.'* iruininge -Lafaard/ klonk het nu tot tweemalen toe uit den ilake mond van den heer Moens, en andere leden der libe- tiezelino-d'Me partij herhaalden het woord met toevoeging van 'oe's laaghartige Wien de schoen past. trekt hem aan", was .Heer Ar<iefc driftig bescheid van den heer Wintgens, dat op IrnemuidMö uittarting volgde. En de gemoederen geraakten Mddelbur500zeer *n gisting en werden door eene rede van den lissingenieer van Gispen nog zóó hevig ontstoken, dat de heer HnltP-)ullert wel niet dcn ,10ecl op hct ll00td plaatste (ge- ieijk de lieer De Bieberstein beweerde, dat in een Sederlandsch Parlement nooit gebeurt) maar zich haastte, onder aanhoudend gemompel der Kamer, de beraadslagingen tot h -den te verdagen. De heer Ve meulen noemde, even voor dat dit incident plaats had, de onderwijswet een ongelukswet voor Ne derland, en wie erkent niet dat ellende, bij iederen stap tot uitvoering gezet, haar vergezelt. Bij de be handeling dezer wet kwam het uit hoezeer de natie over dit vraagstuk in tweeën is gedeeld, vóór de uitvoe ring bezweek het ministerie Kappeyne dat de taak had ondernomen, als begin van uitvoering kwam het bespotte lijke rappoft der bouwcommissie er was geldgebrek en hoe noodig de millioenen ook zijn, niemand weet nog aan te wijzen waar ze moeten van daan komen. De regeering gesteund door de meerderheid zal nu eindelijk hoe het ook zij tot de uitvoering over gaan, en nu komt een tooneel in onze volksvertegen woordiging voor, waarover men zich schamen moet. Over het geval zelf sprekende, kunnen we, na le zing der verschillende mededeelingen, gelooven dat de heer Wintgens te personeel is geweest, en dat de heer Moens terecht heeft geprotesteerd. Voor den veel- sprekenden Conservatieven afgevaardigde der residen tie gevoelen we geen syraphatie. Maar erger dan deze fout van den heer Wintgens is de houding der libe rale leden in de kamer. Dat mannen die geroepen zijn in de Tweede Kamer 's lands belangen ie behartigen zoo weinig hunne hartsiocliten meester zijn, dat ze tot schelden in plaats van tot argumenten hun toe vlucht nemen, en zich met dreigende blikken voor een medelid plaatsen alsof ze hem te lijf willen, dat is ergerlijk in de hoogste mate. LafaardLaaghartigeriep de linkerzijde der Ka mer den heer Wintgens toe. Was het overdreven ijver voor haar troetelkind dat tot eene handeling verleidde, die men overal elders misschien, maar niet op het Binnenhof wachten zou? Waren die scheldwoorden, in plaats van eene poging tot overtuigen niet oorzaak van het seherpe bescheid door den heer Wintgens ge geven Zal het bederf door deze wet aan ons nationaal en godsdienstig leven toegebracht nog verder moeten gaan, eer de oogen opengaan. Nadat de Tweede Kamer Vrijdag morgen de mili taire artsenwet had afgehandeld, kwam 's middags de de credietwet voor de kosten der uitvoering van de schoolwet van 1878 aan de orde. De heer Vermeulen trad op om het voorstel te bestrijden. Betreurende dat zijn eerste woord in deze zaal een woord van afkeuring en veroordeeling moest zijn van hetgeen de Kamermeerderheid hoogschat, kon hij dat woord toch niet terughouden, al wist hij, dat de schoolwetdiscussies reeds gesloten zijn. Niet om partij te kiezen zijn verkiezing was een protest tegen de schoolwet geweest; zijn gevoelens waren dus be kend. Hij wilde alleen verklaren, tegen het ontwerp te zullen stemmen, niet omdat hij deze bepaling der in voering nu zoo sterk afkeurde altijd toch zou de dag der invoeriug, zijns inziens een onheilsdag zijn voor het sebeele Nederlandsche volkniet hoofdzakelijk uit vrees voor verwarring der gemeentelijke financien, maar omdat hij uit beginsel zou stemmen tegen elk budget, tegen elke credietaanvrage, bestemd om uit voering te geven aan de Schoolwet, een zoo verder felijke Wet, die, de lasten der burgers bezwarende, het bijzonder onderwijs onbillijk onderdrukt, ja doodt. Ieder wettig middel van protest en oppositie zou hij aangrijpen om zijne illusie te verwezenlijken, namelijk de Kamer en Regeering te bewegen van dien weg af te gaan, opdat de burgerij van lasten bevrijd worde, de strijd en verdeeldheid ophoude en waarborgen ge boren worden om de natie krachtig te maken en op te voeden tot oprechte Christenen en ware Neder landers. Na hem ontwikkelde de heer Heydenryek zijne be zwaren tegen het ontwerp, voornamelijk ten aanzien van het denkbeeld dat er aan ten grondslag ligt in voering der schoolwet met 1 November. Het ontwerp droeg den stempel van verschrikkelijke overhaasting het sticht verwarring en is teneenenmale ongemotiveerd. Hij betoogde, dat het geld zoo wel ter dekking vau de uitgaven voor de nieuwe schoolwet, gedurende de twee laatste maanden van het jaar, als gedurende volgende diensten ontbreekt. De twee millioen Indische bijdra gen waren geheel denkbeeldig want de wet, regelende de verhouding der Indische geldmidd len, is nog niet tot stand gekomen. De middelen voor de toekomst zijn er evenmin, want de Rentebelasting is nog niet aan genomen en de Minister wil van dit ontwerp toch geen dwangmiddel maken om die belasting te doen aanne men Hij releveerde hoe het ongunstig advies van den Raad van State der Kamer was onthouden hoe vreemd het was, gelden voor de uitvoering te voteeren, terwijl het Koninklijk besluit tot uitvoering nog niet was af gekondigd. Hij toonde aan, hoe door gedurende de twee laatste maanden dezas jaars de 30 pCt. subsidie aan de gemeenten uit le keereu, men dezen een zuiver cadeau maakte hoe daardoor groote verwarring zou ontstaan bij latere verrekening, daar de Provinciale Staten zouden voortgaan dit jaar onderwijssubsidiën toe te staan volgens art. 36 der oude wethoe de bere keningen des Ministers omtrent de kosten eu "omtrent de middelen tot dekking falen en in de lucht hangen. Zijn conclusie was, dat dit ontwerp of wa3 een knie buiging des Ministers voor het meer radicale gedeelte der meerderheid, óf een toeleg om posten en baantjes te scheppen daar alleen gereed is de regeling van het schooltoezicht en de tracteraenten. daarvan, zoo mede de verhooging van de onderwijzerstraclementen óf eindelijk een zucht om een einde te maken aan het redekavelen over het onderwijs in de Kamer. Indien dit laatste het ware motief was van dit ont- werp, dan waarschuwde hij er tegen, dat zoodanige uiterste consequentie van het liberale stelsel in zake het onderwijs, in den lande zou aanwakkeren een beweging die heenwijst op een hoogst treurigen toestand. De heer De Cosembrool voegde zich bij de bestrij ders. Hij zag in 't ontwerp een bewijs van zwakheid der Regeering; eea bewijs d&t zij de zaak doorzet om dat zij met zooveel moeielijkheden heeft te kampen: Het mocht hem echter niet beletten, het ontwerp te toetsen aan het Staatsbelang en dan was zijn hoofd vraag of en hoe wij den drukkenden last, dien het ontwerp op de natie legt, zullen torschen. Laat men die vraag ter zijde, dan gaan wij den weg op, van het Staatsbankroet. Ook hij noemde de berekening des Ministers vaag, ongegrond, weinig ernstig. Hij kon met zulke berekeningen voor zich geen uitgaaf als deze toestemmen. Hij waarschuwde de Regeering voor de ver antwoordelijkheid die zij op zich laadt, en verwonderde zich dat het hoofd van 't Kabinet bij zulk een ge-., wichtige gelegenheid afwezig was. Principieele bezwaren ontwikkelde eveneens de heer Van Baar, tegen het ontwerp. Het doel, het nut er van, wist niemand met juistheid aan te geven. Des ministers motieven waren niet voldoende, diens berekeningen zeer luchtig en sprekers slotsom was, dat het ontwerp enkel bedoelde 5 ton gouds a&n de gemeenten cadeau te geven. De heer Van Nispen trachtte te protesteeren tegen het in 't leven roepen van persoonlijke feiten als met den heer Wintgens plaats hadden, waar de bedoeling er toe niet bestond, maar hij werd door heftige, sar rende kreten in de rede gevallen en de Voorzitter be duidde hem, dat hij geen kriiiek over het persoonlijke feit mocht uitoefenen, daar den heer Moens het woord er toe verleend was, zonder dat de Kamer er zich tegen had verzet, en deze het derhalve had goedgekeurd. De heer Van Nispen repliceerde, dat hij zich alleen wilde vrijwaren, betohuldigd te worden van een per soonlijk feit, als hij een geheele categorie van per sonen mocht beschuldigen van tot de uitvoering der Schoolwet door financiëel belang gedreven te worden. Overigens bestreed hij nog sterk het ontwerp. Hij zag in de schoolwet een toeleg om een partij af te breken, ten behoeve van een andere, de vernietiging der au tonomie van de gemeenten, in strijd met de Grondwet, een strekking die hij, zoolang hij kon, zou bestrijden. Bovendien bedierf die wet de Rijks- en gemeentelijke financiën. Met een beroep op de afkeuring door de Amhemsche Courant van het rapport over den school- bouw, betoogde hij dat de Regeering zich niet door de schoolautoriteiten moest laten leiden. Verraad aan 't vaderland noemde hij het, indien hij tot invoering van deze wet zou medewerken en de verantwoordelijk heid dragen dat het volk met schorpioenen zal worden gegeeseld. Onder den indruk van het incident, dat nog steeds de gemoederen bezig hield, hief de Voorzitter de zitting op en verdaagde haar tot Maandag. De heer dr. Schaepman heeft bij zijn geloofsbrieven voor de Tweede Kamer ook een verklaring ingezonden, waarin hij meedeelt, dat hij op zijn verzoek ontslag heeft gekregen uit zijn betrekking als professor aan het Seminarie te Rijsenburg, en dat hij tevens ontsla gen is van de geestelijke bediening. De terugkeer van Het Loo naar 's Gravenhage van het Koninklijke echtpaar, blijft zegt het Vader land bepaald op 3 Augustus. In September wordt de vorst van IV%ldeck-Pyrmont de vader onzer koningin, te 's Hage verwacht De Hollandsche Hypotheekbank te Amsterdam agent de heer J. A. Zip te Middelburg heeft van 1 Januari tot 30 Tnui 11. voor f 1.487 250 nypote- caire leeningen gesloten. Het kapitaal thans door haar beheerd bedraagt de respectabele som vanf 4.559.253-01 Met evenveel recht als een vorst trotsch is op zijne vele krijgers, en een landbouwer op zijn sterke paarden of vele koeien, mag deze bank roemen in de schatten door haar beheerd. Bovendien is het nog steeds regel wel niet zon der uitzondering dat velen hun vertrouwen niet schenken dan aan hen die het zich waardig hebben gemaakt. Deze redenen strekken ongetwijfeld tot het vestigen van eene voortdurende en toenemende gunstige repu tatie voor deze financiëele instelling.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 2