CHRISTELUR-RISTORISCH RLAD. A A10. (120. Dinsdag- 13 Juli. J De Eed in Belastingzaken. o POO 1880 het zuiden Verschijn telken Maandag, Woensdag en Vrijdag- wond ten S ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per DRité WAANÖBN francof 1,50. Enkele norarnérs- 0,05. P. G. Uitgever W IJ T M A MIDDELBURG-. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 1— regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. In ons voorlaatste nomraer noemden we de meest belangrijke wijziging die het wetsontwerp tot heffing eener rentebelasting had ondergaan deze: art. 30 van het eerst ingediende ontwerp, gaf den controleur de bevoegdheid eiken aan gever schriftelijk op te roepen om zijne aan gifte te beëedigen. Het thans gewijzigde ont werp bepaalt, dat eerst als uiterste middel, na dat nog eerst bet onderzoek eener Commissie zal plaats gehad hebben, een eed zal gevorderd worden. De gevallen waarin men iemand eedzweren oplegt vermeerderen op bedenkelijke wijze. Ieder die een openbare betrekking bekleedt, hoe On aanzienlijk ook, moet een ambtseed doen. Ieder die eenige zaak te vereffenen heeft, al is ze ook nog zoo gering, wordt tot het doen van een eed geroepen. Oudtijds was de eed hoog in eere, maar ze werd ook zeldzaam, alleen in hoogst belangrijke gevallen, als een einde van alle tegenspreken, cevorderd. Een meineedige was een afzichtelijk wezen,' die niet behoorde te leven. Nog steeds blijft de eed zoo hoog in eere dat een mënsch met eenig hart en gevoel niet gemakkelijk er toe komen zal, om wanneer hem in de bijzon dere tegenwoordigheid Gods wordt gevraagd: is dit of dat waar of onwaar een valsch ge tuigenis af te leggen. Maar hoe groot is het aantal der eeden niet tot wier vervulling, onder allerlei verleidingen en gevaren, eene herinnering aan Gods alwe tendheid en heiligheid voortdurend nöodig is, om zich de heilige belofte te herinneren en voortdurend het kwaad te schuwen En hoe zal het gaan als er weldra strijd tusschen een valschen eed en de beurs ontstaat? Weet men niet uit zeer vele gemeenten, waar iioojdelijken omslag is ingevoerd, hoe ruim het geweten der belasting-schuldigen is? Zijn niet te Amsterdam en Arnhem 88 ten honderd van de belasting-schuldigen geacht als schuldig aan eene vergissing iu hun voordeel? Dat moge nu te betreuren zijn voor het rechtsbegrip des volks het moge laakbaar zijn uit menigerlei oogpunt het is eenmaal zoo, en omdat het zoo is, valt het ook niet tegen te spreken dat aan de waarde van den eed door al dat eedzweren in belasting-zaken verpletterende slagen worden toegebracht. Daarbij komt dat het aantal van hen die, als Bradlaugh, openlijk erkennen aan geen God meer te gelooven steeds toeneemt, en dat zij een eed dus eenvoudig beschouwen als eene wette lijke verordening die men doet om van alle overlast bevrijd te zyn, maar niettemin voor zichzelf dwaas acht of als een gewone leugen, waarbuiten men in ',t dagelijksch leven niet kan. De Staat kent God noch godsdienst dat terrein blijft voor rekening van de Kerk, maal ais het belastinghalen betreft dan verlaat de Staat onmiddellijk zijn neutraal standpunt om een »Zoo waarlijk helpe mij God Almachtig" van duizenden bij duizenden te eischen. Wie die gelooft aan God, aan Zijn alwetend heid, heiligheid en rechtvaardigheid, zou niet met zorg denken aan de vermeerdering der zonden door zooveel vermeerdering van eedzwe ren mogelijk gemaakt, en wie stemt niet in met onze opmerking dat bovengenoemde wijzi ging in de concept-wet op de rentebelasting, waarbij de eed tot de uiterst kwestieuse geval len wordt beperkt, de belangrijkste is, en althans eenigszins tegemoet komt aan deze, zoo we raeenen, ver van uit de lucht gegrepen, bezwaren. Middelburg, 12 Juli 1880. Aan het Programma voor het op 4 Augustus a. s. op den Hondsberg bij Oisterwijk te houden Zuider- Zendingsfeest ontleenen we de volgende mededeelingen Als sprekers zullen optreden Op spreekplaats no. 1, te 10 ure. Ds. G. J. Vos Hz., van Rotterdam, „Openingsrede." Op spreekplaats no. 2, te 11 ure. Dr. G. van Goor, van Oud-Beierland, „Mostaard zaad en zuurdeesem." Op spreekplaats no. 3, te 11 ure. Ds. P. Wagemaker, van Rotterdam: „Wat den Zen dingsijver kan en moet opwekken." Op spreekplaats no. 1, te 11,30. Ds. J. F. Bulens, van Varsseveld„Eenige belet selen die de zending in den weg staan." Pauze van 12,15 tot 1,15. Op spreekplaats no. 2, te 1,15 Baron van Doorn van Westeapelle. Op sp: eekplaats no. 3, te 1,15. Dr. F. van Gheel Gildemeester, van Wilhelmina- dorp: „Binnenlandsche Zending." Op spreekplaats no. 1, te 2 ure. De heer L. H. C. Keuchenius: (Waarschijnlijk.) Op spreekplaats no. 2, te 2,15. Ds. E. Gewin, van Renkum. Op spreekplaats no. 3, te 2,15. De heer „De wederkomst van Jezus Christus en de bereiding van Zijne bruid tot de toe vergadering tot Hem." Op spreekplaats no. 1, te 2,45. Ds. C. B. Oorthuijs, van Woudrichem „De doo- dende kracht der gewoonte." Op spreekplaats no. 3, te 3 ure. Ds. H. W. Creutzberg, van Schiedam „De aanvang der Nilgherrie-zending." Op spreekplaats no. 2, te 3 ure. Ds. Joh. Knottenbelt, van Sluis „De christelijke school." Op spreekplaats no. ly te $,30. Ds. A. van Schelven, van Beverwijk „Eerste Afscheidsrede, voor de reizigers in de richting van Vlissingen en Rotterdam." Op spreekplaats no. 1, te 4 ure. Ds. N. de Jonge, van Brussel „Slotrede." De reisgelegenheid per spoortrein uit onze provin cie is als volgt: Van Vlissingen. 's morg. 4,40van Middelburg, 's morg. 4,55; van 's Heer Arendskerke, 's morg. b,20; van Goes, 's morg. 5,33; van Bieselingen, 's morg. 5,4 van Kruiningen, 's morg. 6,van Bergen-op-Zooi 's morg. 6,45; van Breda, 's morg. 7,52; te Oiste: wijk, 's morg. 9,10. Vertrek van Oisterwijk 's avonds 5 ure. De prijs voor het programma, tevens bewijs va toegang, is 40 ets. De prijzen der retourbiljetten zijn als volgt le klasse 2e klasse 3e klast Vlissingen f 2,60 f 1,95 f 1,30| Middelburg - 2,50 - 1,85 - 1,25' 's Heer Arendskerke - 2,20 - 1,65 - 1,10, Goes - 2,10 - 1,60 - 1,05 Biezelinge - 2,- 1,50 - 1,— KruiniDgen - 2,- 1,50 - 1, In eene openbare vergadering der Provinciale State, van ZeelandZaterdag gehouden, werden de volgent? besluiten genomen a aan den opzichter P. F. W. Engelse, overeen komstig diens verzoek een wachtgeld toe te legge van f 600 'sjaars voor den tijd van vijf jaren; b in te willigen de aanvrage van het bestuur dt ambachtsschool te Goes, om vernieuwing van h» vroeger voor vijf jaren toegekend subsidie c tot afwijzing van het verzoek van het gemeente bestuur van Hoofdplaat om die gemeente op te neme onder de aanlegp'aatsen van den stoombootdienst o de Wester-Schelde. d in te willigen het verzoek van het bestuur de Zeeuwsche Spoorbootmaatschappij tot vernieuwing voo: tien jaren van de provinciale subsidie; e lo. tot inwilliging van het verzoek om eene bij drage te verleenen aan de concessionarissen van de stoombootdienst WalsoordenVlake voor eene aan legplaats aan het kanaal door Zuid-Beveland2o. tc het beschikbaar stellen eener som voor kosten va toezicht op dien dienst en g omtrent adressen van gemeentebesturen oj toepassing van art. 36 der wet van 13 Augustu 1857 (Stbl. no 103): van Rilland-Bath wegens de gewone kosten ve het lager onderwijs van Oudelande >oor den bouw van een nieu schoolkkaal h tot wijziging van het reglement betreffende d< veeartseriijkundigen dienst en politie in Zeeland. Het voorstel van gedeputeerde staten tot calamiteu verklaring van den Leendert Abrahampolder wen zonder dat daarover discussie werd gevoerd, met 1 tegen 17 stemmen verworpen, terwijl 1 lid, de he! Vader, bij de stemming niet tegenwoordig was. Teg stemden de heeren De Glopper, Stevens, Hennequ: Van Waesberghe Janssens, Snijders, Onghena, V: dor Have, Mazure, Van Lijnden, Dronkers, Brevi Hammacher, Hoogenboom, Sipkes, Risseeuw, Walt» Hom bach en Van der Vliet. Tengevolge hiervan kwam het ontworpen bijzond reglement niet in behandeling. Daarna werd goedgekeurd het voorstel tot wijzigi: van het besluit van 5 Juli 1878, betreffende ee geldleening ten laste der provincie, en dat tot wijz ging van de begrooting der enkel provinciale en hu houdelijke inkomsten en uitgaven voor 1880. Debevrootingen voor 1881, lo. vön de kosten v het provinciaal bestuur voor zooveel het rijksbesli.j is en 2o. van de enkel provinciale en huishoudeli^ inkomsten en uitgaven, worden goedgekeurd Het voorstel tot heffing van opcenten wordf aanu,. nomen, zooals dat vroeger door ons is med'gedeel»*1 De volgende vergat:ering, waarin de benoem, van een lid der eerste kamer moet plaats hebben, f waarop zal worden uitgebracht het rapport omtr'( het ontworpen reglement op de voetpaden en wegA is bepaald op aanstaanden Dinsdag, 's namiddags^ I één uur.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 1